STP Timișoara Forum: Public Transport Timişoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Public Transport Timişoara Android/Windows Phone/iOS

#41 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2014 - 08:26

Vezi postareaRaoul94, la 20 ianuarie 2014 - 23:19, a spus:

Bogdan deci tu mi-ai scris și pe facebook :coolspeak: Cat despre când o să fie gata, nu știu să îți dau un răspuns concret pentru că nu Public Transport lucrează la aplicație. E un prieten de la Politehnică, îl știu mai de mult. Să sperăm că va fi cât mai repede. Oricum, păstrăm legătura. Dacă mai ști pe cineva doritor să ne aunți.

Unul dintre featurire aplicației va fi un cititor de feed diret despre blogul nostru. Astfel că ultimele știri vor apărea direct în aplicație.

La Poli sunt si eu. Imi poti spune pe privat cum il cheama? Poate il stiu si asa ii comunic mai usor ubugurile descoperite.
1

#42 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 aprilie 2014 - 12:00

Ca si un mic update, am inceput lucrul la atasarea ID-urilor statiilor pe Transport Urban.
Ca sa vedeti feed-ul Timisoara vizitati acest link.
Numai ce am inceput lucrul si probabil va mai dura o luna - doua, depinzand si de timpul celor de la conceptapps.
Intre timp, am adaugat si Oradea, am construito de la 0 si in curand va fi publica si ea.

Dupa ce terminam, vom mai avea inca o aplicatie disponibila pe toate platformele care poate afisa timpul de asteptare in statie impreuna cu planificatorul de rute. Un exemplu puteti vedea pe TU Ploiesti care ne-a luato inainte :so pe iei:

Pregatesc in curand (odata ce primesc datele de la developeri) un articol despre popularitatea aplicatiilor (numarul de descarcari/instalari etc.) - adica o statistica la nivel de Timisoara.
2

#43 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 aprilie 2014 - 19:10

Cred ca o comparatie in aceste conditii ar fi irelevanta. Eu as fi curios de exemplu de o comparatie intre primele 3 luni de la publicarea celor 2 aplicatii, fie ca vorbimde Android, iOS sau WP8.
0

#44 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 septembrie 2014 - 22:20

Imagine atasata: 1795225_10204683894365343_6425869867940291331_o.jpg
Imagine atasata: 10669252_10204683895125362_6419694794128736492_o.jpg

Niște variante de design la viitoarea aplicație Transport Urban, un update așteptat de ceva timp.
Probabil ne vom sincroniza pe Timișoara cu timpii live așa că va fi planificator de rute+informații în timp real pe mobil :so pe iei:
0

#45 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 noiembrie 2014 - 21:38

Cum v-am obișnuit deja postez aici informațiile legate de Transport Urban. Din partea mea, am făcut un update care a durat 11 ore și am updatat câteva trasee (shape-uri, stații etc.) și am reușit să le dau stațiilor ID-ul din RADFLEET iar cât mai curând vom avea live și pe Transport Urban Timișoara.

Printre noutăți la întreaga platformă avem achiziționarea biletelor/călătoriilor direct din aplicație (în orașele în care acest lucru e posibil) desigur, NU TIMIȘOARA că deh... știți si voi.

Probabil noua interfață:

Imagine atasata: 10469138_820324588018462_8842610755173533206_o.jpg

Și comunicatul Vodafone despre sistemul de plată din aplicație, în care e inclus și TU.

Vodafone lansează iaBilet, aplicaţie mobilă... (link)

Citeaza

În prezent, clienţii Vodafone beneficiază de sistemul de plata inteligenţă, direct pe factură sau din creditul disponibil, în aplicaţiile Seenow şi Cinemagia, urmând că, în scurt timp, serviciul să devină disponibil şi pentru utilizatorii Zonga şi Transport Urban.
- sursa specificată mai sus.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 10 noiembrie 2014 - 21:39

3

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2014 - 12:12

Chiar azi am avut o discutie pe tema platii prin telefon a calatoriei. Atatea chestii inca nelamurite si dubioase are acest sistem, incat nu-l vad acceptat prea curand de catre cei de la conducere.
In primul rand ar trebui un HCL care sa reglementeze plata prin SMS si modul de efectuare a controlului (cel de la Cluj de exemplu, e complect aiurea, controlul unei persoane durand prea mult, din moment ce controlorul trimite prin SMS codul dat de client, clientul primeste un nou SMS cu un nou cod (de confirmare), pe care il da din nou controlorului... -_- )
Incercam sa aduc argumente logice, cum s-ar putea rezolva diferite chestiuni, dar toate au fost lejer demontate si pe buna dreptate. Oricum, totul pleaca de la un HCL pe care ar trebui sa-l dea primaria. Avand o baza legala, se poate discuta mai departe.

O solutie eleganta ar fi primirea de catre client a unui cod QR, cod care sa fie citit de pe ecranul telefonului de catre un validator avand aceasta facilitate. Desigur, nu e o solutie simpla. -_-
1

#47 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 noiembrie 2014 - 21:42

Bun. Tema asta am desfacut-o si reimpachetat-o deja de n ori, insa ma simt nevoit din nou sa imi exprim parerea/nemultumirea.
In primul rand cei care v-au desfacut ideeile din start, sunt masa "ganditoare" din birouri, al caror activitate se bazeaza mai mult pe chestii analogice, decat digitale. Pe scurt, nici un expert. Si ca sa vedeti ca romanul incearca sa reinventeze mersul pe jos si apa calda cu fiecare ocazie posibila, vreau sa va dau 2 exemple:

1. Recent s-a organizat un concurs la facultatea unde studiez (Fachhochschule Köln, Medieninformatik) cu tema implementarea cat mai uitla a posibilitatilor oferite de tehnica smarthonurilor intr-un mediu stabilit. (asta tradus crud) Pe scurt, cat la % din capacitatile unui smartphone se pot utiliza in incita facultatii. Si pe langa multe idei interesante castigator a fost un student din anul I, care a facut pasul in + datorita implementarii printre altele a functiei NFC. Si anume: carnetul de elev este un card contactless (exact ca si in cazul RATT), pe care sunt stocate informatiile studentului, se faciliteaza utilizarea unor echipamente si cel mai important este singurul mijloc de plata in incinta campusului. Aplicatie castigatoare folosindu-se de NFC acceseaza toate aceste date + altele interne(pe care nu am sa le enumar) direct on the way, lucuru posibil pana atunci doar la 2 terminale imprastiate in ditamai campusul.

2. Exemplul 2 este unul mai apropiat de tematica noastra. Si anume, firma de transport MeinFernBus.de. Firma are plecari zilnice de mai multe ori din mai toate orasele mari, si face legatura cu autocare intre marile orase nemtesti. Biletele se pot cumpara in 90% de pe internet si smartphone, mai putin de la ghisee, si deloc de la sofer. Dupa ce compeltezi cateva date, si introduci modalitatea de plata, si plata este acceptata, pe telefon va fii generata un QR-code (Passbook la iOS) si vei primi si un mail cu PDF pentru cazurile de erroare, pe care il vei arata soferului. Partea interesanta acuma vine. Sa nu credeti ca soferii au fost dotati cu cititoare scumpe de QR-uri, ci cu smartphon-uri. Fiecare sofer are un Samsung Galaxy S3mini in dotare, pe care ruleaza o aplicatie proprie, care citeste QR-urile, le compara cu baza de date, si daca exista match, esti liber sa urci.


Ce am vrut sa evidentiez cu aceste exemple, este faptul ca solutiile le avem deja servite pe tava. Pentru cei 4 controlori cati exista in TM, cred ca achizitionarea a 4 telefoane nu ar fii o problema. Ar mai fii nevoie de 2 aplicatii:

1. pentru efectuarea controlului. Teoretic ar avea exact aceleasi functii ca si cele 2 scule magice pe care nimeni nu le-a vazut vreodata...
2. o aplicatie pentru calatori. Aceasta ar putea fi folosita atat ca si ceea ce avem deja, adica pentru sosirea vehiculelor, dar si ca modalitate de procurare al tichetului de calatorie. Chiar daca nu s-ar implementa modalitatea platii cu cardul, exista varianta. Si anume. Clientul selecteaza tichetul dorit, si apasa pe cumparare. Aplicatie il notifica despre incasarea valorii calatoriei din creditul disponibil (o posibila verificare in background a soldului, la abonament nu se pune problema), si trimite tot in background un SMS. Ca si raspuns primeste un SMS cu codul de confirmare, pe care il transforma in QR-code local direct pe telefon.

Prin concluzie nici macar de conexiune de internet nu ar fii nevoie. Desigur posibilitatea platii cu cardul ar fi un lux, dar daca nu exista POS-uri la chiosc, sa nu visam....


Cam astea ar fii ideeile. Sa vedem contra-argumentele!
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2014 - 22:16

Una dintre obiectii era conditionarea de un smartphone si se spunea ca ar trebui sa se poata plati cu orice telefon, nu doar cu unul smart. Nu poti discrimina pe nimeni, impunandu-i plata cu un anume tip de device, pe care poate nu si-l permite.

Alt argument, referitor la exemplele date de tine: nu poti obliga pe nimeni sa arate ecranul telefonului personal altcuiva. El va argumenta ca a platit, dar nu are chef sa iti arate telefonul. Eu am contra-argumentat spunand ca daca vrei sa platesti cu telefonul, trebuie sa fi de acord cu niste termeni si conditii (spuneam eu ca ar trebui sa existe in program o bifa, cum ca esti de acord cu acesti termeni/conditii) si raspunsul a fost ca acesti termeni sau conditii, trebuie impuse de un HCL (logic, deci nu am mai avut ce spune :) )

Poate facem o "sedinta" pe tema asta, ca pana la intalnire nu mai e chiar asa mult. Eu pot incerca sa invit persoanele care pot influenta deciziile, iar voi veniti cu exemple si argumente pro. :beer2:
4

#49 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 noiembrie 2014 - 23:05

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 noiembrie 2014 - 22:16, a spus:


Alt argument, referitor la exemplele date de tine: nu poti obliga pe nimeni sa arate ecranul telefonului personal altcuiva. El va argumenta ca a platit, dar nu are chef sa iti arate telefonul. Eu am contra-argumentat spunand ca daca vrei sa platesti cu telefonul, trebuie sa fi de acord cu niste termeni si conditii (spuneam eu ca ar trebui sa existe in program o bifa, cum ca esti de acord cu acesti termeni/conditii) si raspunsul a fost ca acesti termeni sau conditii, trebuie impuse de un HCL (logic, deci nu am mai avut ce spune :) )



:rad_masa: :rad_masa: Deci tare as dori sa-l vad fata in fata pe cel care a spus prostia asta... Deci evident nu e obisnuit cu evolutia tehnicii. La aeroportul international din Dortmun, Düsseldorf, Milano... am folosit la acces biletul de pe telefon (Passbook). Daca in Dortmund la intrarea scanai codul singur, la Düsseldorf si Milano dadeai telefonul politistului de frontiera care il scana personal. Credeti ca a comentat cineva? Si care e treaba cu "nu-i convine" sa arate telefonul... Nu are nimic personal pe ea. Este o imagine full screen, nici macar reteaua nu se vede...

Alta... La DB (cel mai mare transportator de persoane din EU) ia pasat acum 5-6 ani de marea majoritate cand a introdus aplicatia si implicit plata prin aplicatie a calatoriei? Atunci cand poate 15-20% din populatia Germaniei avea un smartphone.

In fine vorba dvs. mai bine vorbesti fata in fata cu cel care te contrazice...


Facem comnferinta Skype? :naughty1:
2

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2014 - 23:51

Cristi, spui ca lumea dadea telefonul la scanat, dar faceau asta in urma acceptarii unor conditii prevazute clar in niste reguli/regulamente (ca sa nu zic legi, ca poate e prea mult). Sincer sa-ti spun, eu nu as da din mana telefonul (sa nu uitam si faptul ca un astfel de aparat poate costa cat trei-patru salarii ale controlorului -_- ) , nici daca ala care-l cere e ministrul de resort, nu un amarat de controlor de bilete.
Cei cu care am vorbit azi, chiar se pricepeau la astfel de sisteme, dar si la unele chestiuni legale sau financiare si daca nu sesizezi toate aspectele acestea, nu inseamna ca cineva care le aduce in discutie spune prosti.

L.E. O intrebare in timpul discutiei de azi: cati calatori cu astfel de titlu de calatorie poate controla un controlor in timpul mediu de 90 de secunde? (tinand cont de sistemul utilizat de RATUC in prezent)

Oricum, nu prea vad sensul sa vin eu cu argumente contra, eu fiind de fapt pro :D (dar nu un pro cu orice pret, ci in limitele rezonabilului, legalului, practicului)
0

#51 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 noiembrie 2014 - 17:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 noiembrie 2014 - 23:51, a spus:

Cristi, spui ca lumea dadea telefonul la scanat, dar faceau asta in urma acceptarii unor conditii prevazute clar in niste reguli/regulamente (ca sa nu zic legi, ca poate e prea mult).


Se presupune ca cel/cea care doreste sa foloseasca sistemul se adapteaza cerintelor. Daca nu, bilete clasice.

P.S. legat de datul telefonului din mana vorbeam despre un aeroport, unde telefonul tot il dai din mana cand intra la scanat... La control nici nu se pune problema, el avand cititor cu care scaneaza doar codul de pe ecranul telefonului meu.

HCL... Chiar este in momentul de fata cea mai mare si singura pidica pentru implementarea sistemului?
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 noiembrie 2014 - 18:38

Nu e o piedica. E singurul care poate stabili cadrul legal de functionare. Sau vrei sa lucram la negru? :)
0

#53 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:11

Ar fi ceva! :naughty1:

Nu, eram doar curios daca treburile ar fi pe fir daca ar exista acest HCL, sau taman HCL este ultimul fir de care atarna scuzele pentru a amana tot mai mult introducere sistemului (cine stie o oarecare frica, obisnuita, eu stiu)
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29673
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:39

Pai, daca ar fi frica, ar fi de o prostie, de o frauda mai mare decat e acum, de costuri suplimentare, sau mai stiu eu ce alte aspecte care mie imi scapa, nefiind expert in asa ceva. (am inteles ca RATT-ul nu prea ar trebui sa faca mai nimic, in afara de a controla si de a incasa de la providerul de telefonie banii, deci de ce ne-ar fi frica, sau sti ceva ce nu vrei sa ne spui? :04: ) Pacat ca nu-l mai avem pe forum pe dl. Balo, care sigur ne dadea argumente pro si contra incontestabile. :(

Invit pe toti care citesc sa-si dea cu parerea, eventual mutam discutia sa nu-i stricam topicul lui Raoul. :)
0

#55 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2014 - 22:33

Short update:

Citeaza

La invitaţia Forbes Romania am prezentat noua aplicaţie mobilă Transport Urban la Gala Forbes Cool.
Aplicaţia va fi disponibilă începînd cu săptămîna viitoare pentru telefoanele cu Android. Iar pionerii în tehnologie îl pot încerca şi pe Google Glass.


Imagine atasata: 10655233_827291843988403_4732684794786707177_o.jpg Imagine atasata: 10750121_827291960655058_9149072589059712817_o.jpg
2

#56 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 05 decembrie 2014 - 15:24

Vad ca azi s-a facut actualizarea aplicatiei.
Legat de mesajele mele anterioare cum ca traseele de la linia 4 si 6 sunt gresite, oricum se pare ca de luni acestea vor avea alte trasee. Ar fi frumos sa vedem in aplicatie si un fel de status al traseelor, daca e acelasi ca cel oficial sau nu.

Eu de exemplu momentan nu stiu daca ce vad in aplicatie mai e de actualitate sau nu, trebuie sa verific pe ratt.ro daca bat traseele, si de multe ori si pe site sunt diferite in functie de diferitele locuri in care acestea sunt mentionate.

Aceasta postare a fost editata de twist3r: 05 decembrie 2014 - 15:26

2

#57 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 decembrie 2014 - 18:15

Mulțumim de feedback. Din păcate Timișoara nu are încă nici o funcționalitate nouă în aplicație, dar vor urma toate cele despre care vorbeam... Just be patient.

Ce spui despre interfață?
0

#58 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 10 decembrie 2014 - 11:30

Interfata e foarte OK, aplicatia in sine e foarte OK, atat ca din pacate nu pot avea incredere ca traseele din aplicatie sunt cele corecte. Momentan ele nu sunt, si atunci cand o patesti odata ca te urci intr-un tramvai care nu te duce unde te astepti , nu prea iti mai arde de experimente :)
2

#59 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 decembrie 2014 - 18:43

Stiu, de update-uri ma ocup eu dar nu am nici timp nici nervi sa tin pas-ul cu modificarile, adica sa fim seriosi ca in ultima perioada a fost teroare. Am sa anunt aici cand avem totul la zi.
0

#60 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 10 decembrie 2014 - 18:51

Nu stiu exact ce presupun aceste updateuri dar e ceva cu care poti fi ajutat, eu ma ofer :)
1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi