STP Timișoara Forum: Armonia GT4MT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Armonia GT4MT Tramvaie modernizate la Astra Arad si Electroputere Pascani Evaluare topic: ***** 4 Voturi

Poll: Tramvaie noi sau vechi? (169 membri au votat)

Sunteti deacord cu modernizarea tramvaielor actuale?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ca si alternativa, ati prefera tramvaie noi sau SH?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#61 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2013 - 16:58

Cat esti de ticalos...

Da, am facut Facultatea de Tramvaie, sectia Modernizari (ai auzit de ea?). Daca nu ai fi [extrem de] limitat (adica putin la minte) si [extrem de] superficial, ai vedea ca nici gardul regiei de transport, nici usa de la intrarea in facultate nu sunt piedica pentru cineva sa invete. Pasiune pentru tramvaie nu inseamna doar sa stii ce culoare are fiecare, ci si dorinta de a sti cat mai multe despre jucariile alea.

Apropos, lucrez in cadrul Biroului Exploatare, deci nu mananc zi de zi mate de tramvaie pe paine. Dar, daca ma intereseaza ceva, crede-ma, fac pe dracu'-n patru sa aflu... Tu, insa, faci pe dracu'-n patru doar sa te maimutaresti pe forumul asta.

Hai, fuguta la documentare, cum ti-am spus in mesajul anterior, ca sigur n-ai gasit inca tramvaiele alea late pe 1000 de mm...

Aceasta postare a fost editata de radub: 12 martie 2013 - 17:01

0

#62 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2013 - 17:00

Vezi postareaDoppler, la 12 martie 2013 - 14:23, a spus:

Am fost tentant sa cred ca pozele din tion au fost facute cu o camera video 16:9 si salvate intr-un format 4:3 deformat. Prin "transformare" din 4:3 in 16:9, pozele din tion arata:

Atasament Poza din tion 1.jpg Atasament Poza din tion 2.jpg Atasament Poza din tion 4.jpg
Atasament Poza din tion 5.jpg Atasament Poza din tion 6.jpg Atasament Poza din tion 7.jpg

Din pacate ipoteza mea nu este valabila deoarece exista si poze portret, la care daca as aplica tranformarea 4:3 in 16:9 ar rezulta un tramvai si mai alungit. Poza in picioare fara tranformare:

Atasament 3x.jpg


Huh?!

Aceasta postare a fost editata de radub: 12 martie 2013 - 17:03

0

#63 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 martie 2013 - 17:22

Reiau cateva "zvonuri" din culise postate initial aici.

Citeaza

In schimbul acestei comenzi serioase catre intreprinderea REMAR – care apartine controversatului om de afaceri Gruia Stoica, ajuns milionar in perioada mandatului Ludovic Orban la carma Ministerului Transporturilor – Relu Fenechiu a promis ca va sprijini cu bani de la buget doua proiecte majore ale Timisoarei, respectiv reabilitarea Garii de Nord si construirea Centrului intermodal de marfuri de la Aeroportul International “Traian Vuia” Timisoara. Primarul nu se sfieste deloc sa recunoasca intalnirile cu Fenechiu.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#64 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2013 - 19:27

Vezi postarearadub, la 12 martie 2013 - 17:00, a spus:

Huh?!


Eu nu le-am vazut in realitate, nu am vazut poze si din alta sursa, imaginea latita imi parea mai realista.
0

#65 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2013 - 19:33

Cred ca totusi, in realitate, e mai ingust. Nu cred ca pozele din Tion sunt alungite.
0

#66 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 martie 2013 - 00:18

Vezi postarearadub, la 12 martie 2013 - 16:58, a spus:

Cat esti de ticalos...

Da, am facut Facultatea de Tramvaie, sectia Modernizari (ai auzit de ea?). Daca nu ai fi [extrem de] limitat (adica putin la minte) si [extrem de] superficial, ai vedea ca nici gardul regiei de transport, nici usa de la intrarea in facultate nu sunt piedica pentru cineva sa invete. Pasiune pentru tramvaie nu inseamna doar sa stii ce culoare are fiecare, ci si dorinta de a sti cat mai multe despre jucariile alea.

Apropos, lucrez in cadrul Biroului Exploatare, deci nu mananc zi de zi mate de tramvaie pe paine. Dar, daca ma intereseaza ceva, crede-ma, fac pe dracu'-n patru sa aflu... Tu, insa, faci pe dracu'-n patru doar sa te maimutaresti pe forumul asta.

Hai, fuguta la documentare, cum ti-am spus in mesajul anterior, ca sigur n-ai gasit inca tramvaiele alea late pe 1000 de mm...

:coolspeak: :coolspeak: :coolspeak: :respekt:
0

#67 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 martie 2013 - 01:10

Vezi postarearadub, la 12 martie 2013 - 17:00, a spus:

Huh?!


Sa stii ca daca editezi mesajele si elimini jignirile ajuta la image.

Dar ca sa nu bat campii, ca totusi suntem in topicul de modernizari, sunt curios de parerea ta despre Bucur LF, care pana la urma se bazeaza pe sasiuri de Tatra, dar si despre tramvaiul aradenilor, care apropo tot pe ecartament mic e, si care ofera alt aer nicidecum unul de tramvai extrem de ingust.
0

#68 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 15 martie 2013 - 20:27

Vezi postareaDoppler, la 12 martie 2013 - 19:27, a spus:

Eu nu le-am vazut in realitate, nu am vazut poze si din alta sursa, imaginea latita imi parea mai realista.

nu. vagonul e hilar de ingust asa cum se vede si in poza asta de pe adevarul Imagine atasata: 646x404.jpg
0

#69 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 15 martie 2013 - 20:48

Nu stiu daca vagonul ala va mai fi reparat cica soferul e bun de plata 5000 de euro reparatia tramvaiului

Am vazut articolul in adevarul si chiar am postat lincul in topicul iasi
0

#70 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 16 martie 2013 - 23:02

Va fi reparat.
0

#71 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 martie 2013 - 23:28

Totusi este bine ca nu i-a fost afectata partea de kontroll-er si contactori ca atunci ar fi fost mai grav.
0

#72 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 16 martie 2013 - 23:35

Vezi postareacseh_17, la 13 martie 2013 - 01:10, a spus:

Sa stii ca daca editezi mesajele si elimini jignirile ajuta la image.

Puiut, initial scrisesem altceva, dar mi-am dat seama ca s-ar putea sa fi interpretat eu gresit ce a spus omul. Asa ca am editat, iar raspunsul omului mi-a confirmat ca interpretasem gresit. Degeaba sari in sus, tot jos ajungi...

Vezi postareacseh_17, la 13 martie 2013 - 01:10, a spus:

Dar ca sa nu bat campii, ca totusi suntem in topicul de modernizari, sunt curios de parerea ta despre Bucur LF, care pana la urma se bazeaza pe sasiuri de Tatra

Oho, si ce de campi bati! Le incurci rau, amice! Alea de ai auzit tu ca ar avea ceva de-a face cu Tatrele nu se cheama Bucur LF, ci simplu, Bucur. Si n-au nimic de-a face cu sasiul de Tatra. Doar cu boghiurile.

Bucur LF e un produs cu totul diferit, nu este modernizare, ci un tramvai nou. Inferior dpdv tehnic celui modernizat la Pascani (cel putin prima serie, la a doua serie stiu ca exista diferente, dar n-am apucat sa ma documentez). Ca aspect, atat exterior, cat si interior, personal nu-mi place (dar asta e o chestie subiectiva si nu e demna de luat in considerare decat daca discutam de un sondaj). Oricum, capitala unei tari UE merita ceva mai mult de-atat.

Vezi postareacseh_17, la 13 martie 2013 - 01:10, a spus:

dar si despre tramvaiul aradenilor

Iar pui gramada merele cu perele. Ala e un tramvai 100% nou, deci fara limitari la proiectare.
Daca tot m-ai intrebat despre el, tot ca parere personala, cel rosu prezentat la Arad arata decent (mai putin la interior, dar iarasi e chestie de gusturi - in cea mai mare parte, pentru ca exista si unele aspecte unde obiectiv au dat-o in bara cu designul si afirm asta dupa ce m-am consultat cu oameni de specialitate). Cele verzi (cel de la Bucuresti si cel dus la InnoTrans) sunt jalnice ca aspect si de data asta iti spun care este impresia pe care a lasat-o la InnoTrans acel vagon, care pe langa ca e jalnic, a fost si prezentat execrabil de catre cei care l-au dus acolo.

Dpdv tehnic, produsele Astra (atat cele facute la Arad, cat si cel facut la Bucuresti) si tramvaiul modernizat la Pascani sunt comparabile.

Vezi postareacseh_17, la 13 martie 2013 - 01:10, a spus:

care apropo tot pe ecartament mic e

Se poate livra si pentru 1435 mm, cu aceeasi caroserie.

Vezi postareacseh_17, la 13 martie 2013 - 01:10, a spus:

si care ofera alt aer nicidecum unul de tramvai extrem de ingust.

Puiut, vagoanele GT4 domina parcul de tramvaie al RATP Iasi, care numara mai bine de 100 de vehicule de acest tip. Deci, e clar ca RATP Iasi va include intr-un eventual proiect de modernizare vagoane GT4, deci de aceea a ajuns la Pascani un astfel de vagon.

Deci, stai calm, daca Remar Pascani va moderniza tramvaie din Timisoara, acestea nu vor intra la apa, nu se vor ingusta, nu se vor micsora. Doh...

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 martie 2013 - 23:39

0

#73 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2013 - 00:09

Cei care au remarcat ca in urma modernizarii s-a accentuat senzatia de ingustime a vagonului, au remarcat corect. Insa acest fapt a fost rezultatul unor limitari si impuneri:

1. daca va uitati cu atentie la vagonul GT4 standard, boghiurile se afla foarte aproape de mijlocul fiecarui segment;
2. prinderea caroseriei la vagonul GT4 standard - nu intru in amanunte, daca e cineva interesat, poate gasi usor pe net detalii constructive si chiar comparatii intre diversele tipuri de vagoane articulate fara boghiu sub articulatie - nu ofera vagonului posibilitatea de a se "frange" prea mult in curbe.

Din cele doua motive rezulta ca pe capete vagonul GT4 standard iese foarte mult in exterior la curbe, de aceea a fost necesara proiectarea caroseriei astfel incat sa inceapa sa se ingusteze cu mult inainte de capete, iar capetele sa fie extrem de inguste.

3. la vagonul GT4 standard amplasarea usilor 1 si 3 lasa foarte putin spatiu catre capetele vagonului, deci cabina vatmanului este foarte mica (de altfel, initial aceste vagoane nici nu aveau cabina propriu-zisa, deci nu exista un perete despartitor intre postul de conducere si salon; peretele despartitor a fost adaugat ulterior de catre SSB, societatea de transport public din Stuttgart). Atunci cand s-au transmis catre Remar Pascani solicitarile RATP Iasi privitoare la dotarile tramvaiului modernizat, s-au avut in vedere si unele dintre cerintele vatmanilor, principala fiind cea legata de spatiul cabinei.

Avand in vedere toate aceste aspecte, singura optiune era cea care a si fost adoptata, si care a presupus o lungime mai mare a vagonului, concomitent cu ingustarea capetelor, pentru a nu exista risc de coliziune cu vagoanele de pe sensul opus in curbe.

Sper ca m-am facut inteles.

Aceasta postare a fost editata de radub: 02 aprilie 2013 - 20:43

0

#74 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2013 - 00:15

Vezi postareaViktor, la 16 martie 2013 - 23:28, a spus:

Totusi este bine ca nu i-a fost afectata partea de kontroll-er si contactori ca atunci ar fi fost mai grav.


Distrugerile din zona postului de conducere sunt masive, dar avem experienta altor evenimente de acest gen, vagoanele fiind refacute. Am zis ca de-acum nu mai e cazul de renuntat prea usor la vagoane, pentru ca Vestul a cam secat la capitolul tramvaie simple, usor de intretinut.
0

#75 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 martie 2013 - 00:24

Foarte bine gandit. Tot :respekt: -ul. Acest eveniment neplacut mi-a readus aminte de un alt eveniment la fel de neplacut care a avut loc la Timisoara, eveniment in care botul vagonul a fost distrus complet(dupa care vagonul a fost bagat la reparatii si a fost refacut).
0

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2013 - 01:13

Vezi postarearadub, la 17 martie 2013 - 00:15, a spus:

Distrugerile din zona postului de conducere sunt masive, dar avem experienta altor evenimente de acest gen, vagoanele fiind refacute.

Intreb si eu: nu era mai bine sa fie pregatit direct pentru modernizare (si asa dau jos de pe el aproape tot)? :intrebare:
0

#77 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2013 - 11:49

In stare normala, zona afectata arata cam asa (imaginile sunt dintr-un vagon GT4 modernizat in alta parte fata de cel accidentat, dar continutul e cam acelasi):

Imagine postata

Imagine postata

Nu va fi usoara reconstructia, dar nici nu e motiv de a tine vagonul inactiv in speranta unei eventuale noi modernizari (este unul dintre vagoanele trecute printr-o modernizare in Germania - v. http://tramclub.org/...=122425). Prioritare pentru modernizare - daca si cand se va face, in functie de banii care vor exista - vor fi vagoanele GT4 nemodernizate. Pentru unele dintre vagoanele GT4 modernizate in Germania (e si cazul celui accidentat), chiar daca sursele montate la modernizare contin componente electronice care nu se mai produc (tiristoare GTO, tranzistoare Darlington), atunci cand au inceput sa apara problemele cu ele, situatia devenind disperata, s-a gasit in final solutia pentru a le inlocui, astfel incat tramvaiele sa nu ajunga la gard (tranzistoare IGBT cu driverele aferente).

Aceasta postare a fost editata de radub: 18 martie 2013 - 11:23

0

#78 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 aprilie 2013 - 12:32

Pentru confortul vatmanului regia intentioneaza (in functie de fonduri) sa monteze o instalatie de climatizare pentru cabina vatmanului. Instalatia va fi una de tipul celor folosite pe autocamioane in timpul stationarii (cand motorul e oprit). Va atasez o poza ca sa va faceti o idee cam despre ce e vorba:

Imagine atasata: Cooltronic 1.jpg

Partea gri din poza vine in interior si restul pe acoperis (deci se decupeaza acoperisul in partea stanga, langa intrerupatorul principal). Instalatia functioneaza la 24V si are o putere de racire de aprox. 3200BTU. Temperatura este reglabila si are chiar si o telecomanda. Avantajul acestui model e ca este compact (vaporizator, condensor si compresor in aceasi carcasa), deci foarte simplu de montat. Consumul este undeva in jur de 300W.
1

#79 Useril este offline   The Legend 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 31 ianuarie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenul si calatoria cu trenul

Postat 09 aprilie 2013 - 13:48

Mda vor sa puna AC la vatmanu care oricum merge cu usa deschisa si in spate la calatori absolut nimic ne lasa sa murim de cald...foarte tare.
0

#80 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 09 aprilie 2013 - 15:46

Vezi postareaThe Legend, la 09 aprilie 2013 - 13:48, a spus:

Mda vor sa puna AC la vatmanu care oricum merge cu usa deschisa si in spate la calatori absolut nimic ne lasa sa murim de cald...foarte tare.



Daca esti nemultumit dute la primar in audienta si spunei sa cumpere tramvaie noi si sa numai carpeasca vechiturile actuale si sa numai cumpere microbuze ca asa vrea el.
0

Arata acest topic


  • (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi