STP Timișoara Forum: Linia 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 2 Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 noiembrie 2015 - 22:51

Trecem, desigur. Totusi, de ce incompetenta vorbim? Credeam ca am lamurit treaba si ca lumea a inteles cum sta treaba cu numarul alocat liniilor. Sunt trei grupuri, dupa parerea mea: unii care considera logica actuala alocare a numerelor (aici ma incadrez si eu), al doilea grup care nu va circula niciodata cu M14 sau M11, dar nu le place M sau nu le place numarul de dupa litera si al treilea grup care chiar va circula cu aceste linii si sunt foarte multumiti ca ele exista, fara sa le pese de numere sau litere afisate. :)
2

#62 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 noiembrie 2015 - 00:40

Daca credeti ca vorbim doar de numerotarea liniilor, atunci stam in 2 colturi complet diferite ale subiectului. Nu este vorba doar de acea litera in plus sau in minus. Ci de intreg sistemul de implementare si management al traseului, tarifelor SI numirea liniei.
0

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 noiembrie 2015 - 23:15

Sincer, mie imi parea ca se pune accentul doar pe cum se cheama linia, daca tu zici ca discutia e mai sofisticata, nu am decat sa te cred. :)
0

#64 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 noiembrie 2015 - 01:18

Eu vorbesc desigur in numele meu. Ce considera ceilalti colegi, este treaba lor.
Oricum, cred ca putem cadea de comun acord,ca discutia si-a depasit demult limitele.
0

#65 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 noiembrie 2015 - 09:46

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 noiembrie 2015 - 22:51, a spus:

... si al treilea grup care chiar va circula cu aceste linii si sunt foarte multumiti ca ele exista, fara sa le pese de numere sau litere afisate. :)



Intotdeauna exista un grup mai mare sau mai mic pasiv la tot ce se intampla in jurul lor si iata, tocmai din aceste motive exista un alt grup extraordinar de mic care conduce destinele celor pasivi...
Ori, cei ajunsi in postura de conducatori pot conduce mai bine sau mai rau, pot fi mai destepti sau mai prosti. Eu, nefiind o fire pasiva, am pretentia sa fiu condus cat ma bine posibil. Daca acest lucru nu se intampla, incep sa ma agit,...cu succes sau fara succes.

Va reamintesc ca si in perioada comunista a existat un grup imens si pasiv la tot ce se intampla in jurul lor. Dupa mintea lor, comunismul putea ramane mult si bine...

Dar nu s-a intamplat asa. A venit un alt grup, relativ mic numeric (si cu initiativa) si a rasturnat sistemul...




S-ar putea ca in curand acel grup de "foarte multumiti" sa adreseze injuraturi soferilor expusi la ele si RATT-ului in general, fara sa le pese de ce arata afisajul firobuzelor... :naughty1:
0

#66 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 noiembrie 2015 - 21:58

Stai linistit. Noi cei de la RATT suntem obisnuiti cu injuraturile. Orice am face, oricat ne-am agita, orice solutii vom alege, unul din grupurile enumerate mai sus ne va injura. Daca se prelungeste linia 2 vom fi injurati, daca ar fi intrat 7-le pe acolo ar fi injurat altii, daca s-ar numi 2S (sa zicem), ne-ar fi facut incompetenti si asa mai departe. -_-
Pana una alta RATT a efectuat lucrarea, destul de bine si la timp zic eu, si le-a luat si banii celor de la NEPI, indiferent ce numar va purta tramvaiul ce va circula pe acolo.
0

#67 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 noiembrie 2015 - 09:39

:up_arow: Iata ce asemanare izbitoare intre RATT si primarul in functie...Si RATT-ul, si primarul, sunteti injurati indiferent ce faceti, bun sau rau... :D
0

#68 Useril este offline   mio 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 19 decembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 noiembrie 2015 - 10:48

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 noiembrie 2015 - 21:58, a spus:

Stai linistit. Noi cei de la RATT suntem obisnuiti cu injuraturile. Orice am face, oricat ne-am agita, orice solutii vom alege, unul din grupurile enumerate mai sus ne va injura. Daca se prelungeste linia 2 vom fi injurati, daca ar fi intrat 7-le pe acolo ar fi injurat altii, daca s-ar numi 2S (sa zicem), ne-ar fi facut incompetenti si asa mai departe. -_-
Pana una alta RATT a efectuat lucrarea, destul de bine si la timp zic eu, si le-a luat si banii celor de la NEPI, indiferent ce numar va purta tramvaiul ce va circula pe acolo.


Ar mai fi grupul celor mai putin interesati de nomenclatura, dar care vor trebui sa suporte zilnic, de doua ori mai des, zurgalaii tramvaielor pe o cale de rulare ce polueaza fonic si prin vibratii (probabil peste limitele impuse) si posibil atenteaza la dreptul riveranilor la un mediu sanatos.
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 noiembrie 2015 - 12:52

E, desigur ca astea au fost doar cateva grupuri ce-mi treceau prin minte. Oricum, injuraturile acestui grup ar trebui directionate catre primarie si NEPI, dar cum spuneam, suntem obisnuiti ca tot noi sa fim adresa acestora.
0

#70 Useril este offline   mio 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 19 decembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 noiembrie 2015 - 13:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 noiembrie 2015 - 12:52, a spus:

E, desigur ca astea au fost doar cateva grupuri ce-mi treceau prin minte. Oricum, injuraturile acestui grup ar trebui directionate catre primarie si NEPI, dar cum spuneam, suntem obisnuiti ca tot noi sa fim adresa acestora.


Injuraturi e mult spus; n-as vrea ca cineva sa se simta lezat pe nedrept. Le-as numi mai degraba nemultumiri.

Nu as exclude RATT-ul din ecuatie pentru ca regia ar trebui sa isi cunoasca propria "ograda":
- starea de exploatare a tuturor cailor de rulare din oras, vechimea acestora
- starea vehiculelor / autovehiculelor din propriul parc
- gradul de ocupare pe fiecare linie
- oportunitatea / profitabilitatea anumitor modificari
etc.

Inteleg ca rolul decizional probabil revine Primariei; dar deciziile ar trebui luate pe baza informatiilor sus enumerate. S-a facut oare din partea RATT (sau a altor organisme abilitate) o expertiza asupra caii de rulare pentru a vedea ce impact ar avea suplimentarea garniturilor pe respectiva portiune ?

NEPI ce vina sa aiba ? Daca Primaria nu-i autoriza, nu faceau nimic.
0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 noiembrie 2015 - 20:10

Ai dreptate. NEPI doar a fost cu ideea si cu finantarea.
0

#72 Useril este offline   Sorcerer 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 28 decembrie 16

Postat 29 decembrie 2016 - 07:35

Buna ziua, poate ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie.

Pe traseul Piata 700 - str. Iosif Vulcan si retur, se considera linia 1 comuna cu lina 2? In scopul validarii pe proprie raspundere.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Sorcerer: 29 decembrie 2016 - 07:36

0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 decembrie 2016 - 12:30

Nu vad cum, din moment ce din Traian cele doua linii nu mai au traseu comun. E traseu comun din 700 pana in Piata Traian.
0

#74 Useril este offline   dawin45 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 mai 10

Postat 14 aprilie 2017 - 12:27

Vad ca azi linia 2 de la 12 a avut pauza de masa de o ora dinspre dambovita.
Iara nu valideaza nimeni?
Linia 9 a circulat o data la 10-15 minute.
0

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 aprilie 2017 - 13:02

Nu, din pacate doua vagoane, 2030 si 3511 au avut probleme si au trebuit sa se retraga. S-au pierdut astfel doua ture, in timpul asta fiind pe traseu doar 3 tramvaie in loc de 5. :(
0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 aprilie 2017 - 13:52

Doar mie mi se pare, dat fiind faptul ca vorbim de trmavaie 'noi' cu la unii le place sa le numeasca, prea multe, mult prea multe, se tot defecteaza, si retrag in garaj? :Facepalm_emote_gif:

Pe langa duma cu 'ai nostrii nu stiu sa le exploateze' chiar as fi curios de o explicatie...
0

#77 Useril este offline   uNNNk 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23 noiembrie 16

Postat 04 octombrie 2017 - 13:12

Florin, poti posta orarul(planificarea) cu plecarile din capatul de la Dambovita?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de uNNNk: 04 octombrie 2017 - 13:12

0

#78 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2017 - 18:35

Poftim:

Linia: Tv2 Sens:Tv_Dambovita 1 - Tv_Meteo 2


Tv_Dambovita 1

Ora Minute

04 32 54
05 16 38 56
06 08 24 46
07 06 22 36 56
08 16 36 56
09 14 32 52
10 10 28 46
11 04 22 40 58
12 16 34 52
13 10 28 46
14 04 22 40 58
15 16 34 52
16 08 28 48
17 06 24 44
18 00 20 38 56
19 14 30 54
20 16 38 59
21 24 46
22 08 34
23 02
1

#79 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 24 noiembrie 2017 - 17:26

Azi am circulat cu tramvaiul 3520 pe linia 2.
Avea afis ca circula cu aspirant.
Intradevar se auzeau tot felul de explicatii si intrebari in cabina.
La plecarea de la catedrala cind s-a inscris pe curba s-a oprit. Nu stiu ce au facut dar a plecat.
Dupa plecarea din piata 700 trecuse de mijlocul strazii a frinat brusc si a deschis usa 1.Partea si mai ciudata e ca nu a mai mers inainte ci a dat inapoi in statie.

Pe buna dreptate oamenii au comentat ,,ca ei invata sa conduca cu oamenii in tramvai, de ce nu merg cu unul gol? etc"

apoi s-a ridicat problema usii 1 : daca erau oameni si pe scari? de ce au deschis usa? sau daca nu au deschis de ce s-a deschis singura? daca erau oameni ar fi cazut pe asfalt.

cunosc o parte din raspuns: calatorii nu trebuie sa stea pe scari in zona usilor, insa din cauza aglomeratiei de la catedrala pina in 700 tocmai acolo au fost calatori.

Ramin intrebarile: de ce s-a deschis usa(comandat sau necomandat)? daca se pot deschide in mers la curbe sau la bruscari si usile altor tramvaie?

de ce nu sint pusi aspirantii pe tramvaie cu calaltori dupa o pregatire mai temeica fara calatori?
-1

#80 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 noiembrie 2017 - 19:12

Aspirantul nu e elev al scolii de vatmani, deci sa nu se inteleaga ca se face scoala cu calatori in vagon. E un incepator care are un vatman cu experienta langa el.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi