STP Timișoara Forum: Brasov - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Brasov

#1 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 octombrie 2011 - 11:17


Imagine postata

Imagine postata

Brașov

Imagine atasata: stema_345px-StemaBrasov.svg.png

(în germană Kronstadt, în maghiară Brassó, în latină Corona; de asemenea pe hărțile vechi trecut Cron∫tadt sau Braßov, în dialectul săsesc Kruhnen, Krűnen, Krînen)


Localități componente - Timisu de Sus
Populatie (in 2009) - 278,003 locuitori
Atestare documentară - 1234
Locatie - reședința și cel mai mare municipiu al județului Brasov, se află în centrul țării, în Depresiunea Brașovului, situat la o altitudine medie de 625 m, în curbura internă a Carpaților, delimitat în partea de S și SE de masivele Postăvaru care pătrunde printr-un pinten (Tâmpa) în oraș și Piatra Mare.
Coordonate - 45°39′N, 25°36′E


Imagine atasata: HartaBrasov_Ro.jpg

Imagine atasata: 785px-Brasov_jud_Brasov.png

Imagine postata

wiki
0

#2 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 octombrie 2011 - 11:18

Tampa Gardens City

Citeaza

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

0

#3 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 decembrie 2011 - 22:14

Un clip de prezentare interesant:

0

#4 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 decembrie 2011 - 02:53

Residential Project

pelleg-arch.com

Citeaza

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

0

#5 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 decembrie 2011 - 08:24

Foarte interesant proiectul.
0

#6 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 decembrie 2011 - 12:59

:rad_masa:
De urmarit daca si ce anume va fi realizat...
0

#7 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 decembrie 2011 - 14:39

Vezi postareaMHN, la 12 decembrie 2011 - 12:59, a spus:

:rad_masa:
De urmarit daca si ce anume va fi realizat...

E proiect imobiliar. Nimeni nu investeste momentan in asa ceva.
0

#8 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 martie 2012 - 10:30

hotnews.ro

Citeaza

Centrul istoric al Brasovului va fi restaurat printr-un proiect european.
Lucrarile ar putea incepe in 2014

Cladirile din centrul istoric al Brasovului vor fi restaurate printr-un proiect european, finantat prin programul URBACT II, care are parteneri din Franta, Spania, Olanda, Grecia, Portugalia, Germania, Irlanda, Belgia, Italia si Romania, relateaza Agerpres.
Proiectul isi propune sa realizeze un set de principii si instrumente care sa poata fi folosite de orasele europene pentru recapatarea si/sau pastrarea vitalitatii centrelor istorice.
Reprezentanti ai tarilor partenere in proiect s-au intalnit miercuri la primaria Brasov pentru a pune la punct toate etapele care se vor desfasura in cadrul acestui proiect.

"A fost o intalnire de lucru prin care incercam sa punem la punct tot ce inseamna eco-restaurare a centrelor istorice in asa fel incat sa se pastreze toate componentele traditiei, dar si tot ce inseamna provocari sociale, urbanistice, tehnico-financiare. Sunt principiile de baza ale proiectului care se va materializa in final cu o baza de date multifunctionala, astfel incat oricare dintre orasele Uniunii Europene sa poata lua practici din aceasta baza de date venind totodata si cu imbunatatiri. Va aparea si o brosura cu recomandari in domeniul politicilor publice", a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa, directorul general al Agentiei Metropolitane Brasov, Dragos David.

Potrivit acestuia, ar putea fi vorba despre de 600 de cladiri din centrul istoric al orasului, dar o buna parte dintre acestea au probleme in ceea ce priveste proprietatea. Multe dintre imobile au o multitudine de proprietari particulari, altele sunt in litigii iar altele au probleme juridice.

"Cautam sa solutionam aceste probleme si sa formam asocieri intre proprietari care sa participe cu o parte din finantare la aceste restaurari. Evaluarile acestor imobile ar putea incepe spre finalul acestui an. Cred ca Programul Operational Regional se va concentra mai mult pe aceste probleme in perioada 2014-2020", a precizat David Dragos.

In fiecare comunitate partenera in proiectul LINKS a fost definit un grup local de sprijin care are rolul de a coordona realizarea Planului Local de Actiune, document ce va sta la baza politicilor publice in domeniul dezvoltarii durabile a centrului istoric. Pentru toate temele propuse se vor prezenta exemple de buna practica si proiecte pilot din comunitatile partenere.

0

#9 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 martie 2012 - 10:33

adevarul.ro

Citeaza

Piaţa Sfatului va fi modernizată pe banii Primăriei

Investiţia nu a putut primi fonduri europene deoarece o parte dintre lucrările programate sunt pe domeniul privat.
După ce proiectul a fost respins edilii au decis ca investiţia care va aduce mulţi turişti la Braşov să se facă din bani de la bugetul local.

Imagine postata

Reamenajarea Pieţei Sfatului va costa peste trei milioane de euro. Vor fi reabilitate pavimentele ce vor fi înlocuite cu granit şi marmură. De asemenea, vor fi reabilitate reţelele de apă şi canalizare, vor fi înlocuiţi stâlpii de iluminat public, iar clădirile cu arhitectură deosebită vor fi iluminate pe timp de noapte.

Puţini îşi mai amintesc că fântâna din Piaţa Sfatului era conectată, acum 20 de ani, la orga Bisercii Negre. În funcţie de înălţimea sunetelor, debitul apei creştea. Fântâna va fi reabilitată atât din punct de vedere al instalaţiilor electrice şi de apă, cât şi din punctul de vedere al iluminatului. După modernizare fântâna va avea jocuri de lumini şi muzică.

0

#10 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 martie 2012 - 10:36

bzb.ro

Citeaza

Într-o lună, Râşnovul ar putea deveni, oficial, staţiune turistică de interes naţional

Într-o lună, Râşnovul ar putea deveni staţiune turistică de interes naţional, în acest sens fiind depus şi planul de marketing la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, a declarat, ieri, primarul oraşului Râşnov, Adrian Veştea. Pentru acordarea acestui titlu, oraşul trebuie să îndeplinească anumite criterii, printre care: capacitatea bună de cazare, existenţa sălilor de spectacole, infrastructura - „iar aici stăm foarte bine, tot oraşul fiind canalizat”, activităţi culturale, bază sportivă etc. „Anul trecut, Cetatea Râşnov a avut 199.570 de turişti. Nu ştiu câţi turişti a avut Castelul Bran în 2011, dar în 2009, Cetatea Râşnov a fost vizitată de 168.998 de turişti, faţă de 109.099 care au vizitat Castelul Bran (date furnizate de Direcţia Judeţeană de Statistică Braşov – n.red.). În 2010, Cetatea Râşnov a fost deschisă vizitatorilor doar patru luni, timp în care am avut 46.000 de turişti. Spre comparaţie, Castelul Bran a avut, pe tot parcursul anului 2010 aproximativ 112.000 turişti”, a declarat Adrian Veştea.
În altă ordine de idei, anul trecut, Primăria Râşnov a investit 1 milion de euro în lucrările de reabilitare de urgenţă, în zona în care au căzut zidurile. „Mai sunt încă lucrări ce trebuie făcute, la cetatea propriu zisă, valoarea acestora fiind de circa 10 milioane de euro”, a mai spus Adrian Veştea.


:rad_masa:

adevarul.ro

Citeaza

Cetatea Râşnov mai tare ca Branul?

Imagine postata

0

#11 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 aprilie 2012 - 13:47

wall-street.ro

Citeaza

Auchan dezvolta malluri. Cel mai mare pariu, un proiect-gigant pe platforma Tractorul

Grupul francez Auchan, prezent pe piata locala printr-o retea de noua hipermarketuri, va investi 55-60 milioane de euro in dezvoltarea unui centru comercial in Brasov, reprezentand prima faza din complexul imobiliar Coresi, situat pe fosta platforma industriala Tractorul. Planurile francezilor nu se opresc aici, Auchan urmand sa inaugureze alte doua centre comerciale in Bucuresti si sa ajunga la un total de 15 hipermarketuri pana in 2015.

Imagine postata

[...]

Intrebat daca Auchan ar putea ajunge la o cifra de afaceri de 500 de milioane de euro in anul acesta, seful Auchan Romania a raspuns „de ce nu?”.
El a precizat totodata ca important pentru Auchan este numarul de clienti, cei care merg si in galeriile comerciale. De exemplu, magazinul Auchan din Titan, cel mai popular, are zilnic circa 50.000 de vizitatori, numarul cumparatorilor fiind de 24.000. In 2011, hipermarketurile din Romania au incasat 4 miliarde de euro, in crestere cu 16%, potrivit companiei de cercetare GfK.
„Nu fac un razboi in numarul de magazine, de cifra de afaceri. (…) Voi cumpara doar amplasamentele ideale. Iasi, Giulesti, Ghencea, toate sunt pozitii foarte bune. Incercam sa ne facem meseria, sa nu facem greseli in dezvoltare. Cand apare o oportunitate, o vom studia”, a mai spus directorul general al Auchan.

Imagine postata

Raspunzand la o intrebare despre o posibila achizitie a lantului Cora (Auchan a preluat cele 7 magazine Cora din Ungaria la finele lui 2011 – n.r.), Espasa a declarat ca din cunostintele sale, „azi nu sunt dosare de studiat (in Romania – n.r.)”.

Pe piata locala, principalii concurenti ai Auchan sunt Kaufland (73 magazine), Carrefour (25 hipermarketuri), Real (24 hipermarketuri) si Cora (8 hipermarketuri).
Auchan este cel de-al 12-lea grup de distributie alimentara din lume si al 7-lea la nivel european, potrivit propriilor informatii. Grupul francez cuprinde hipermarketuri, supermarketuri, o divizie imobiliara pentru comert (Immochan), o banca si o divizie de comert online. Auchan este prezent in 12 tari si are 269.000 de angajati. In Romania, Auchan are 4.300 de salariati.

0

#12 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 aprilie 2012 - 21:48

Brasov - Eine Tour durch Siebenbürgen (Rumänien 2011)


0

#13 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 aprilie 2012 - 21:50

bzb.ro

Citeaza

La Bastionul Postăvarilor va fi inaugurat primul muzeu virtual din România

Pe modelul Muzeelor Virtuale din Spania şi Canada, preşedintele Consiliului Judeţean, Aristotel Căncescu, a realizat unul şi la Braşov. Acesta va fi inaugurat în cel mult două săptămâni, la Bastionul Postăvarilor. În acest muzeu vor putea fi vizionate fotografii şi filme vechi al Braşovului, ale monumentelor istorice şi clădirilor cele mai impresionante. O altă noutate care va apărea în Braşov este de montare a unor difuzoare pe mai multe obiective turistice importante din Braşov, astfel, braşovenii şi turiştii vor putea afla detalii legate de acel obiectiv şi vor fi invitaţi să îl viziteze. „Vom instala echipamente audio pe clădirile istorice, astfel ca turiştii să fie informaţi despre ce anume reprezintă obiectivele în cauză şi o serie de alte detalii. Acest sistem va fi funcţional de săptămâna viitoare. Vom începe cu Bastionul Postăvarilor şi cel al Fierarilor, cu zona Graft, Turnul Alb, Poarta Ecaterinei şi Casa Sfatului”, ne-a declarat preşedintele CJ, Aristotel Căncescu. Totodată, la Complexul Agrement de sub Tâmpa, va fi dată în folosinţă, peste doar două săptămâni, şi o sală de bowling.

0

#14 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 noiembrie 2012 - 15:48

Citeaza

Contractul pentru începerea lucrărilor la construcţia pistei aeroportului internaţional Braşov-Ghimbav s-a semnat duminică între Consiliul Judeţean şi firma Vectra Service SRL, câştigătoarea licitaţiei. După terminarea pistei, anul viitor va începe licitaţia şi pentru construcţia terminalului pentru care, aşa cum a declarat preşedintele Consiliului Judeţean, Aristotel Căncescu, sunt deja interesate firme din străinătate.

Pista va avea o lungime de 2850 de metri şi o lăţime de 45 de metri iar lucrările vor începe în primăvara anului viitor având în vedere că începe sezonul de iarnă.

'Pista va fi construită la standardele internaţionale actuale, dintr-un beton special cu acordurile şi benzile pentru dirijarea avioanelor din asfalt. Avem personal specializat pentru aceste lucrări şi cred că suntem cei mai potriviţi pentru a executa acest proiect pentru că avem toată logistica şi organizarea chiar în zona Ghimbav ceea ce ne-a permis să ofertăm preţul cel mai mic.
...

capital
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 noiembrie 2012 - 16:07

Sa inteleg ca Brasovul nu are deloc aeroport nu?
0

#16 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 noiembrie 2012 - 16:10

Nu exista aeroport, acest neajuns fiind, dupa parerea unor experti in turism, un mare impediment in atragerea turistilor straini.
0

#17 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 ianuarie 2015 - 20:00

Citeaza

Peste 12 retaileri, care vor ocupa cel mai mare mall din Braşov, organizează în 4 februarie în Aula Universităţii Transilvania din Braşov un eveniment de recrutare care vizează angajarea a circa 500 de persoane, dintr-un total de 800 de locuri de muncă câte vor fi disponibile în Coresi Shopping Resort.
...
Retailerii ocupă noul centru comercial Coresi Shooping Resort, dezvoltat de Immochan – divizia imobiliară a grupului Auchan, a cărui inaugurare este programată pentru 27 martie.

Immochan se află în stadiu de predare a spaţiilor interioare, a fost demarat deja procesul de amenajare a spațiilor verzi și a locurilor de parcare. Pentru a susține lucrările exterioare, în perioada februarie – martie, echipa de muncitori se va mări la 1.500 – 1.600 de persoane.
Immochan estimează pentru Coresi Shooping Resort un trafic anual de 10 milioane de vizitatori. Mallul reprezintă prima etapă dintr-un mega proiect care va ocupa cele 100 hectare ale fostei uzine Tractorul Braşov. În prima faza, va fi costruit centrul comercial pe o suprafață totală de 24 ha și reprezentând o investiție de 60 milioane de euro. Cea de-a doua fază, dezvoltata pe 8 ha de teren, va însemna construcția unui parc comercial cu retaileri de mobilier şi decoraţiuni, bricolaj, articole sportive, service auto, benzinărie și un complex de birouri, plus 1.200 locuri de parcare.

În cea de-a treia fază, a fost gândit un ansamblu rezidenţial de 4.000 de locuințe. Proiectul va fi dezvoltat de Avantgarden.


Capital



1

#18 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 iulie 2015 - 00:41

http://www.thisisbrasov.com
5

#19 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 iulie 2015 - 11:11

Excelent film de prezentare. :coolspeak:
1

#20 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2023 - 11:25

Am fost nevoit sa fac un drum pana la București și de data asta am zis ca merg cu mașina, sa mai văd cum mai arată țărișoara noastră și sa vizitez Brașovul la întoarcere. Cred ca nu am mai fost la Brașov de vreo 10 ani și recunosc ca am rămas profund impresionat de ce am văzut acolo. Și nu ma refer la ce am văzut in zona centrală unde probabil se înghesuie toți turiștii, ci la ce am văzut in restul orașului.

Din momentul in care am intrat in Brașov dinspre Valea Prahovei, am remarcat lipsa cablurilor de pe stâlpi, iar apoi am urmărit special pe tot traseul meu dacă zăresc vreun astfel de cablu, inclusiv pe străzile adiacente. Traseul a fost pana in zona centrală și apoi de acolo pana la ieșirea spre Sibiu. N-am văzut nici măcar unul! Un alt lucru pe care l-am remarcat este aerul civilizat de la intrările și ieșirile din oraș - trotuare, piste de biciclete, stâlpi de iluminat cu led. Și curățenie, in special curățenie! De asemenea, pe tot traseul am remarcat calitatea foarte buna a asfaltului și curățenia. Și vreau sa pun accent pe curățenie, pentru ca fiind zăpada și temperatura era mult cu plus, zăpada se topea si știu ce e in Timișoara când avem astfel de episoade.

Din punctul meu de vedere astea sunt niște chestii minime pe care trebuie sa le ofere o administrație. Nu știu cum au reușit aia din Brașov sa nu aibă cabluri pe stâlpi și nu știu dacă e așa chiar tot orașul, dar uite ca se poate. Și stau și ma întreb cum sărăcie la noi in Timișoara s-a dormit atâția și atâția ani de zile de nu s-a făcut mai nimic in privința asta? Ce au făcut oamenii ăștia din administrație atâta vreme de n-au putut îngropa infrastuctura in subteran, iar uite ca cei din Brașov au reușit?! Și vreau sa menționez ca și acolo a fost schimbată administrația la alegerile din 2020, deci desigur sunt și acolo multe neajunsuri și oamenii au fost nemulțumiți.

Unii poate vor spune ca n-am vizitat toate zonele și așa este. Dar știm prea bine cum arată traseul in orașul nostru din Calea Aradului pana in Calea Lugojului, când toate bulevardele sunt pline de mii și mii de cabluri. Nici nu exista termen de comparație. Sa mai spun ceva de ieșirea din oraș de pe Calea Șagului? E o mare rușine. Și simt nevoia sa ma repet, in Brașov inclusiv pe străzile adiacente n-am văzut un cablu.

Și apoi ma gândeam nu numai la Timișoara, ci si la cele doua orașe care sunt promovate la greu in presa. Din punctul meu de vedere, de departe Brașovul le da clasa la modul cum este administrat orașul.
5

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi