STP Timișoara Forum: Indicatoare, marcaje și semnalizări rutiere - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (86 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Indicatoare, marcaje și semnalizări rutiere managementul traficului in oras

#81 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 februarie 2013 - 21:15

Dar are potential sa depaseasca Szeged-ul. ;)
0

#82 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2013 - 22:44

Eu as vrea ca toate intersectiile unde un drum are cedeaza trecerea, pe celalalt sa fie un semn care sa indice ca te afli pe un drum cu prioritate, nu sa te uiti de nebun prin copaci, daca ala din drepta are vre-un semn sau trebuie sa-i acorzi tu prioritate de dreapta. -_-
In rest, nu ma intereseaza ce firma se ocupa de asta, dar imi pare normal sa fie o singura firma, autoritate sau cum vreti sa-i spuneti, care sa monteze indicatoare rutiere. Daca ar fi mai multe, precis ar fi o mare bulimbaseala.
0

#83 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 februarie 2013 - 01:22

Culmea e ca multi nu realizeaza decit la politie ca nu au acordat prioritate de dreapta. Intre blocuri se circula cu o viteza prea mare tinind cont ca acolo sint majoritatea strazilor cu prioritate de dreapta. Nu imi e rusine nici cu celelalte, nu de putine ori soferi visatori (sa zicem) au ignorat semnul stop/cedeaza trecere si mi-au taiat calea cu gratie. Am vazut si un lucru pozitiv, de exemplu pe Odobescu este pus calmator de trafic inainte de intersectia cu Memorandului, cu toate ca cei de pe Memorandului au cedeaza trecerea.

As sugera celor de la Rosign sa isi faca un hotline, robot cel mai bine, numarul sa fie afisat pe spatele semnelor/semafoarelor, unde sa fie anuntate semnele de circulatie/semafoarele intoarse/defecte/deteriorate.

In Munchen ma gindesc ca pt acest scop fiecare semafor are un numar "de inventar" trecut pe el.

Imagine atasata: Semafoare Munchen 2009.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 22 februarie 2013 - 01:25

0

#84 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 februarie 2013 - 11:50

Vezi postareaDoppler, la 22 februarie 2013 - 01:22, a spus:

Am vazut si un lucru pozitiv, de exemplu pe Odobescu este pus calmator de trafic inainte de intersectia cu Memorandului, cu toate ca cei de pe Memorandului au cedeaza trecerea.



Acolo au fost schimbate prioritatile odata cu introducerea sensului unic pe Odobescu. Calmatorul a fost montat ca o masura de preventie pentru cei ce circulau pe Memorandului si mergeau cu "ochii inchisi", neoservand ca au mai nou "cedeaza"... Se putea monta si (sau) pe Memorandului.


Mi-aduc aminte ca dupa terminarea lucrarilor pe Dambovita cu Banatul, s-a schimbat si prioritatea in sensul ca cei care circulau pe Dambovita au primit prioritate in intersectia cu Banatul. Imediat au inceput numeroase accindente, unele mai usoare iar altele mai grave, cu rasturnari de masini, cu raniti, etc., pentru ca multi nu vedeau ca au cedeaza pe Banatul.
Chestia asta a durat doua-trei luni (aprox) dupa care s-au montat semafoare.
0

#85 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 februarie 2013 - 01:04

Hohoo, aceeasi problema este si AZI pa Lidia cu Drubeta. Deci acolo, acum multi ani, imediat dupa renovare se introduse prioritate pentru Lidia. N-a tinut. Apoi s-a schimbat. Soferii nefiind obisnuiti, accidente, tamponari, de toate. S-a pus la loc varianta initiala. Nici asa nu a mers, asa ca de vreo 5 ani, este din nou prioritate pe Drubeta. Oricum si asa, zi-de-zi cum mergeam la scoala vedeam tot felul de nebuni care zici ca erau pe soseaua proprie.
0

#86 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 februarie 2013 - 14:27

Vezi postareacseh_17, la 24 februarie 2013 - 01:04, a spus:

Hohoo, aceeasi problema este si AZI pa Lidia cu Drubeta. Deci acolo, acum multi ani, imediat dupa renovare se introduse prioritate pentru Lidia. N-a tinut. Apoi s-a schimbat. Soferii nefiind obisnuiti, accidente, tamponari, de toate. S-a pus la loc varianta initiala. Nici asa nu a mers, asa ca de vreo 5 ani, este din nou prioritate pe Drubeta. Oricum si asa, zi-de-zi cum mergeam la scoala vedeam tot felul de nebuni care zici ca erau pe soseaua proprie.


Acolo ani de zile greometria interesectiei a fost deficitara. Multi veneau din directia Fratelia pe Drubeta preindeau prioritate ca sa intre pe Intr.Martir Ianos Paris, luand tot felul de traiectorii arbitrare. De fapt acea directie nu intre din Drubeta ci din Lidia. Abia recent s-a trasat mai bine intersectie si in acest moment e mai clar ca trebuie intai sa intri pe Lidia si abia apoi sa virezi stanga, pierzand prioritatea.
Manevra e teoretic posibila dar practic foarte greoaie, mai ales la ore de varf.
Ar trebui inversat sensul pe acea straduta, asa cum e acum e foarte irational.
0

#87 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 februarie 2013 - 14:42

Imagine atasata: Averescu - Paris.jpg
0

#88 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 februarie 2013 - 14:48

Vezi postareaDoppler, la 24 februarie 2013 - 14:42, a spus:



Exact despre asta vorbeam. Inca mai sunt totusi bursuci care vin de pe Drubeta si isi inchiopuie ce au prioritate virand spre Paris. Cretini.
0

#89 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 februarie 2013 - 02:50

Pardon?
Deci aici te inseli. Stau in zona, treceam zilnic dimineata pe acolo. Deci cei care vin de pe Drubeta sau Lidia, egal daca vor sa vireze pe Ianos Paris au prioritate. Pe ultimul stalp dupa statia taxi, cei de pe Lidia au cedeaza trecerea. Cand am facut scoala de soferi, instructorul avea obiceiul sa ma bage pe acolo. Nu odata era sa fim luati de careva inteligent.

Masura cu acordarea de prioritate e pe undeva logica. Daca tu care virai erai pus sa acorzi prioritate, putwai bloca intreaga intersectie.
0

#90 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 februarie 2013 - 10:23

Citeaza

Masura cu acordarea de prioritate e pe undeva logica. Daca tu care virai erai pus sa acorzi prioritate, putwai bloca intreaga intersectie.



Intr-adevar este logic sa fie asa. Dar am o intrebare. Eu care vin pe Lidia dinspre Brancoveanu si vreau sa fac stanga pe Ianos Paris de unde stiu ca cei de pe contrasens au "cedeaza". Nu stau ca boul si astept sa treaca ei pana imi face unul cu mana sa trec eu? Iar eu ii si multumesc ca a fost un "domn" cand de fapt el a respectat indicatorul doar.

Aceasta postare a fost editata de mile: 26 februarie 2013 - 10:24

0

#91 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 februarie 2013 - 15:32

Vezi postareacseh_17, la 26 februarie 2013 - 02:50, a spus:

Pardon?
Deci aici te inseli. Stau in zona, treceam zilnic dimineata pe acolo. Deci cei care vin de pe Drubeta sau Lidia, egal daca vor sa vireze pe Ianos Paris au prioritate. Pe ultimul stalp dupa statia taxi, cei de pe Lidia au cedeaza trecerea. Cand am facut scoala de soferi, instructorul avea obiceiul sa ma bage pe acolo. Nu odata era sa fim luati de careva inteligent.

Masura cu acordarea de prioritate e pe undeva logica. Daca tu care virai erai pus sa acorzi prioritate, putwai bloca intreaga intersectie.


Ei, scuze. O sa ma uit. Eu pana acuma nu am vazut semnul acela, doar cel de la coltul cu Drubeta.
Oricum, daca e asa, e insuficienta semnalizarea deoarece cei care stau sa vireze stanga spre Ianos Paris se afla deja pe strada Lidia, adica iti vin din sens opus si in mod normal nu le dai prioritate. Un simplu semn "cedeaza" e interpretabil ca se aplica la intersectia cu Lidia. Eu asa il citesc mereu.
0

#92 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 martie 2013 - 16:52

Citeaza

Viceprimarul Traian Stoia dezvăluie „schema” prin care Rosign a primit monopol pe semnele rutiere...

Viceprimarul Traian Stoia a povestit astăzi, în cadrul unei conferinţe de presă, cum a fost dusă la sapă de lemn Societatea de Drumuri Municipale (SDM), asociere a CLT şi a Primăriei Timişoara, şi cum a ajuns Rosign să pună monopol pe contractele de semnalizare din oraş, oferind soluţia pentru rezilierea contractului.

“O să puteţi urmări cum de la extaz la agonie este un drum cât se poate de scurt. În anii 1998 – 1999, prin hotărâri succesive de CL societatea CL şi a primăriei, SDM, trece să realizeze un centru de semnalizări rutiere. Oraşul avea nevoie de aceste semne la preţuri normale. Până în anii 2000 primăria încredinţează direct un contract SDM Timişoara. Contractul se referea la montarea semnalizărilor rutiere pentru 36 de intersecţii vreo 12.000 semne de circulaţie, stâlpişori, calmatoare. Înainte de anul 2001, şi lucrul acest este confirmat şi de Curtea de Conturi, există un grup de domni care premeditează o anume devalizare a SDM şi înlocuirea societăţii primăriei printr-o societate privată care în 2001 va prelua contractul cu Rosign. Toate lucrurile s-au făcut în deplină legalitate, decizii AGA. În momentul în care firma Rosign primea acest contract, abia peste 14 zile firma era înregistrată la RECOM. Din 2001 se intră în plin cu lucrările de semnalizare. În zece ani, au încasat 20.000.000 euro de la primăria municipiului Timişoara şi au avut profit de cinci milioane de euro de la primărie. (…)Am ajuns în gura lumii că Timişoara este oraşul cu cea mai densitate de semne rutiere pe metru pătrat. Am auzit afirmaţii cum că Robu se teme să rezilieze contractul, nu există motive”, a povestit vicele.

În final, Stoia a promis că în luna aprilie contractul va fi anulat printr-o hotărâre de consiliu local. Cât despre numărul impresionant de semne, Stoia spune că trei din patru semne trebuie scoase din pământ şi păstrate pentru străzi noi. Municipalitatea a primit şi o ofertă avantajoasă din partea unei firme din Bucureşti, Vesta, care ar dori să se ocupe de semnalizare.

sursa

Daca este sa fie selectionat un alt furnizor, as prefera firma Girod Semnalizare Rutiera, ca-s d-ai nostri :)
0

#93 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 aprilie 2013 - 07:14

Citeaza

Firma care monteaza semne de circulatie in Timisoara ii raspunde viceprimarului Traian Stoia care a amenintat cu rezilierea contractului dintre Primaria Timisoara si Rosign

[...]

“Afirmatiile privind iminenta rezilierii contractului dintre Primaria Timisoara si ROSIGN, precum si incredintarea semnalizarii rutiere firmei VESTA sunt deosebit de grave si intra in sfera raspunderii penale, mai ales ca sunt facute de un reprezentant al executivului local (care nu are atributii in domeniul semnalizarilor rutiere). Ne-am astepta ca domnul viceprimar sa sprijine si sa incurajeze o firma locala, ce contribuie cu taxe si impozite la bugetul Primariei Timisoara si asigura veniturile a 57 de familii. in schimb, acesta spirjina o firma din Bucuresti, care a beneficiat de numeroase contracte in perioada guvernarii PDL si care beneficiaza in continuare de contracte in valoare de zeci de milioane de euro. Consideram ca antepronuntarea domnului Stoia nu este nici legala, nici corecta sau etica. Referitor la drumul spre firma ROSIGN (strazile I. Zaicu si P. Morand) – la care a facut referite domnul Stoia intr-o interventie la postul de televiziune Antena 3: acesta are un numar mare de semne de circulatie din cauza cetatenilor care isi parcau masinile pe borduri si blocau intrarile la firmele din zona. Montarea acestor semne a fost facuta la cererea Primariei Timisoara si a Politiei Locale, ea desfasurandu-se etapizat, timp de circa o luna, odata cu crestera numarului celor care stationau si blocau traficul rutier. De asemenea, toate semnele de circulatie din zona centrala a Timisoarei au fost montate la cererea beneficiarilor. Consideram ca ROSIGN isi indeplineste obligatiile din contract cu buna credinta, corectitudine si profesionalism. Ne rezervam dreptul de a uza de toate mijloacele legale pentru a apara interesele de afaceri si imaginea firmei ROSIGN“, se precizeaza intr-un comunicat al firmei Rosign, care lasa sa se inteleaga ca l-ar putea da in judecata pe viceprimar.

[...]

sursa

Sunt de acord cu doua aspecte:
- 57 de familii
- firma locala
Dar cum poti emite pretentii de buna credinta cand beneficiezi de un contract de exclusivitate pe 14-15 ani, fara a avea referinte, portofoliu de clienti etc?!?!
Si mai ales cand, dupa 12 ani de contract, semnalizarile rutiere din oras (indicatoarele de orientare, in special) sunt varza.
0

#94 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 aprilie 2013 - 10:09

Daca aceasta firma "lucra" doar in Timisoara atunci iar apare un semn de intrebare.

Daca "pica" contractul cu Timisoara, firma n-ar trebui sa ramana pe drumuri. Normal ar trebui sa aibe activitate si contracte si in alte orase. Daca esti o firma serioasa in acest domeniu nu ramai ancorat doar pe un singur contract (oras)...

Pe de alta parte si eu sustin firmele locale...
0

#95 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 aprilie 2013 - 13:12

Nu cred ca firma are alte contracte, cel putin de pe site-ul propriu (ro-sign.ro) nu se intelege altceva.
Cred ca aveau (sau poate inca mai au) numeroase conexiuni prin primarie, astfel incat acest contract de exclusivitate pe 14/15 ani le tinea bine de cald si le oferea premisele extinderii colaborarii.
0

#96 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 aprilie 2013 - 10:32

Un articol din anul 2007:

Citeaza

Semnalizarea rutieră a Timişoarei – monopolul unui grup...

Un grup de băieţi deştepţi şi firme aşijderea reuşeşte, cu largul sprijin al administraţiei păstorite de primarul ţărănist Gheorghe Ciuhandu, să agonisească milioane de euro din banii publici, evitând licitaţiile. În ultimii ani, un grup de interese, extrem de bine structurat, deţine controlul în Timişoara.

Semnalizarea rutieră a municipiului Timişoara este una dintre cele mai bănoase “tunuri” date cu bani publici, în condiţiile în care aceasta este monopolul firmei-Rosign SRL. Timp de 14 ani, începând din 2001, această societate este singura care poate să se ocupe de tot ce înseamnă semnalizări rutiere în municipiul de pe malurile Begăi.

Practic, cu binecuvântarea primarului ţărănist Gheorghe Ciuhandu, milioane de euro pleacă spre conturile acestei firme, fără nici un fel de licitaţie, ci doar în baza unor comenzi făcute de municipalitate firmei. Şmenul a fost pus în practică în 2001, când printr-o hotărâre de consiliu local , în baza propunerilor venite de la Executivul Primăriei Timişoara, s-a decis: “lucrările de semnalizare rutieră din municipiul Timişoara finanţate din bugetul local şi de stat se atribuie, prin procedura negocierii cu o singură sursă, pe bază de contract, pe o perioadă de 14 ani, Societăţii de Semnalizări Rutiere S.C. " Rosign " S.R.L.”.

De asemenea, s-a decis ca Rosign să preia de la SC Drumuri Municipale (SDM) SA, firma cu acţionar consiliul local, şi contractul aflat în derulare între municipalitate şi SDM. Interesant este faptul că printre acţionarii de la Rosign SRL se află şi Zoia Doina Bota, nimeni alta decât soţia directorului de la Drumuri Municipale, Cornel Bota, unul dintre oamenii susţinuţi de primarul Gheorghe Ciuhandu în mandatele sale.

De asemenea, printre acţionarii importanţi ai firmei care are monopolul pe semnalizarea rutieră din Timişoara se află şi companiile Elba SA şi “puiul” Elba Com SA, care a preluat acţiunile pe care, iniţial, SDM le avea în cadrul SRL-ului cu monopolul.

Demn de remarcat este şi faptul că Elba SA a câştigat, în urma unei licitaţii, în 2005, concesionarea dezvoltării şi întreţinerii iluminatului public în zona de nord a Timişoarei, faţă de canalul Bega. Numai anul acesta, conform documentelor Primăriei, Elba SA trebuie să efectueze lucrări de extindere şi întreţinere a reţelei de iluminat public de peste 6,6 milioane euro plus TVA.

Elba Com este una din firmele care a apelat la serviciile firmei de arhitectură a lui Ciuhandu Jr. pentru mai multe proiecte de dezvoltare.

Coincidenţele nu se opresc însă aici. Soţia directorului de la Drumuri Municipale, Zoia Doina Bota, este, conform datelor de la Registrul Comerţului, şi administrator la SC Drum Proiect SRL, care are ca obiect de activitate “construcţii de căi de comunicaţie terestre şi construcţii destinate sportului”.

Acţionar majoritar al firmei este Cornelia Recheşan, cu 95%, restul de acţiuni fiind deţinute de Rosign SRL. Firma Drum Proiect este una dintre companiile abonate la realizarea de studii de fezabilitate pentru Primăria Timişoara pentru diverse investiţii.

Printre acestea se numără cele realizate în vederea modernizării Pieţei Traian, a mai multor străzi şi bulevarde din Timişoara, a amenajării parcurilor din zonele Uzina de Apă, Bucovina, Ion Ionescu de la Brad şi pentru diverse zone cuprinse în inelele de circulaţie ale municipiului.

În baza documentaţiilor întocmite de firma administrată de soţie, Cornel Bota participa cu Societatea de Drumuri Municipale la licitaţii pentru adjudecarea lucrărilor. Contactat telefonic, directorul SDM, Cornel Bota, a susţinut că “ nu pot să vorbesc cu dumneavoastră decât peste o săptămână. Acum sunt la un congres de drumuri. În cinci minute trebuie să prezint o lucrare”.

Conform tradiţiei, reprezentanţii Biroului de presă al Primăriei Timişoara nu au mai fost de găsit după ce li s-a solicitat un punct de vedere.

sursa

Mama ce increngatura!
0

#97 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2013 - 11:23

Si macar daca s-ar termina aceste practici. Dar tare mi-e teama ca ca se face doar o rocada. Pleaca unii, vin altii!...Si tot asa!

Aceasta postare a fost editata de mile: 04 aprilie 2013 - 11:25

0

#98 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 aprilie 2013 - 19:38

Pe noi, atunci cand am avut probleme de alimentare a panourilor de afisare, legate in reteaua de alimentare a semafoarelor, intotdeauna ne-au ajutat foarte prompt cei de la Rosign. :respekt:
0

#99 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 aprilie 2013 - 08:06

Citeaza

Viceprimarul Traian Stoia: Rosign a incasat o caruta de bani, nejustificat, de la Primaria Timisoara. Mergem in instanta!

Telenovela Rosign ajunge la un nou episod. Dupa ce reprezentantii firmei care se ocupa cu indicatoarele rutiere si semnalizarile din oras au lasat sa se inteleaga ca il dau in judecata pe viceprimarul Traian Stoia, edilul nu se lasa intimidat si revine in forta, cu noi acuzatii grave: cei de la Rosign au incasat o caruta de bani de la primarie, nejustificat.

Au facut manarii si au luat o gramada de bani din bugetul local al Timisoarei?

Viceprimarul Traian Stoia spune ca inspectorii din primarie care au luat la puricat contractul cu Rosign au gasit o sumedenie de nereguli. Asa se face ca firma contractata de municipalitate pentru a se ocupa de indicatoarele rutiere din oras a primit, an de an, peste 50.000 de euro de la primarie numai pentru plata CAS pentru angajati, CAS pe care l-au decontat pe lucrare. Asta vreme de 5 ani, atrage atentia Stoia, care se pregateste sa-i anunte pe primar si pe juristii primariei ca trebuie sa-i dea in judecata pe cei de la Rosign.

“Ei au spus ca intru la iz penal, asta m-a suparat si le arat eu penal! Penal, fara iz. A fost facut un control recent si s-a descoperit includerea in devizele de lucrari a contributiilor la fonduri sociale, adica a CAS, care este de 28%, aplicate asupra cuantumului de manopera… Deci, daca toata manopera era 1 milion, ei puneau CAS 28% la un milion, cand de fapt, ei plateau 28% la leafa omului care lucra acolo. Rosign a pus la intreaga manopera. Uite ce spune: aplicat asupra cuantumului de manopera inscris in fiecare deviz, Rosign a facturat si a incasat necuvenit de la Primaria Timisoara suma de 257.777 lei, numai pe 2012. Controalele astea merg pe 5 ani in urma”, a declarat Traian Stoia pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Asadar, edilul spune ca in loc sa plateasca contributiile sociale catre stat pentru fiecare muncitor in parte angajat, reprezentantii Rosign au platit pentru mana de lucru a angajatilor societatii. Bani decontati de la bugetul local.

“Aici tu platesti la stat CAS in cuantum de 28%. CAS s-a pus pe valoarea totala a manoperei, chiar daca au avut 2 muncitori. Prin asta Primaria a fost prejudiciata cu 257.777 de lei. Prin calcularea incorecta pe baza de norme de deviz a orelor de functionare corespunzatoare grupului, dau 2 exemple: electrogen si a ciocanului pneumatic. Astea au fost incarcate nejustificat in devizele de lucrari din anul 2012 cu suma totala de 298.994 lei, suma facturata si incasata necuvenit de la Primaria Timisoara. Deci, or incarcat devizele pe o facturare incorecta, doar pe anul trecut. Deci se merge pe 5 ani in urma, restul se prescrie. Daca luam astea, ca medie, in bani vechi, 5 miliarde jumate pe an, ori 5 se face 27-28 de miliarde de lei vechi. Aia inseamna o caruta de bani, pe care trebuie sa-i recupereze Primaria”, a dezvaluit Stoia pentru www.opiniatimisoarei.ro.

Situatia este mult mai complicata, pentru ca toate aceste documente si facturi au fost semnate de cineva din Primarie. De relatia cu Rosign se ocupa Directia Economica si Directia Tehnica, spune Stoia.

“Problema e urmatoarea: cineva din primarie a acceptat sa plateasca astea. Controlul financiar intern nu si-a facut treaba. Eu o sa fac o nota interna catre directoarea economica, sa-i descriu constatarile, si spre stiinta primarului si celuilalt viceprimar, pentru ca toata lumea sa stie si sa fie obligata sa ia masuri. O sa facem plangere penala impotriva celor implicati. Astia din primarie care or dat sunt cu hiba. Primaria trebuie sa ii dea in judecata, il voi instiinta pe primar. Ulterior, conducerea primariei o sa decida. Certitudinea mea este ca trebuie dati in judecata, ca sa recuperam banii”, a conchis Traian Stoia.

sursa
0

#100 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2013 - 13:19

Citeaza

Astia din primarie care or dat sunt cu hiba


Adevarata exprimare academica. :ph34r:
0

Arata acest topic


  • (86 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi