STP Timișoara Forum: Despre autobuze in general - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (66 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre autobuze in general Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#541 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2521
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 18 aprilie 2012 - 21:07

Unde este locul persoanelor cu handicap locomotor(care nu se află în cărucior) în autobuzele Conecto "C" ?
0

#542 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30203
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2012 - 21:23

In principiu, cele mai accesibile locuri (cele mai apropiate de usi)
0

#543 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 aprilie 2012 - 00:39

Defapt este primul scaun dupa mijloc pe stanga.
0

#544 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2521
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 19 aprilie 2012 - 18:57

Mulțumesc de informație.
0

#545 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3165
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 mai 2012 - 21:16

Un articol interesant gasit aici Building/Technology

Vezi postareaGygyman6, la 14 mai 2012 - 21:16, a spus:

Kokusai Kogyo Introduces White Roofed Buses to Improve Air Conditioning Efficiency
Imagine postata

Kokusai Kogyo Co., a Japanese bus transportation company, announced on September 6, 2010, that it had changed the roof color of its bus fleet from lime green to white and has started introducing new buses with white roofs in fiscal 2010. By reflecting direct sunlight, a white roof can curb temperature rises inside the bus and improve air conditioning efficiency in summer, having the end result of reducing carbon dioxide (CO2) emissions.

In August 2010, a field test was conducted to measure the temperature in both types of buses. In an ambient temperature of 40 degrees Celsius, the temperature in a conventional bus rose to 49 degrees, while the temperature in a white-roof bus rose to only 47, showing a cooling effect of two degrees.

The test also measured the time taken to lower the interior temperature to 35 degrees Celsius (five degrees below the outside temperature) after turning on the air conditioner. It took 30 minutes for a conventional bus to reach this level, while the white roofed bus required only 18 minutes, a 12-minute reduction. This means that the white roofed bus will require less engine idling time to cool interior air before starting service. If this reduction is applied to all of the company’s 895 buses, their CO2 emissions in the three summer months are estimated to drop by about 40 tons.

Kokusai Kogyo plans to increase gradually its number of white roofed buses. The company, which received Green Management Certification as an eco-conscious transport business in 2005, will continue to implement environmental initiatives, including introducing fuel-efficient vehicles and promoting eco-driving techniques.


LE: Autobuzul din imagine imi seamana foarte mult cu un DeSimon.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 14 mai 2012 - 21:19

0

#546 Useril este offline   Teiuta 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17 mai 12

Postat 17 mai 2012 - 22:39

Acum 2 zile,in statia Resita spre cimitir, soferul ezita sa opreasca. Cand un calator l-a rugat sa-i deschida usa, soferul i-a strigat "ce, te plictisesti?" ...obligatia lui era sa opreasca in statie!

Astazi dimineata, la cursa de 6:38, pe sensul spre gara, soferul a facut statie la Mangalia si apoi dupa sensul giratoriu a oprit in statia lui 33; ar fi mers mai departe daca nu i-ar fi atras atentia calatorii ca a gresit ruta. In final a intors in dreptul UM.Pompieri si a revenit la ruta normala.
0

#547 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30203
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2012 - 22:57

Bun venit pe forum.
Da, corect. Trebuia sa opreasca in toate statiile.
0

#548 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 mai 2012 - 11:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 mai 2012 - 22:57, a spus:

Trebuia sa opreasca in toate statiile.

Da, din păcate. -_-
Din ce motiv nu se poate introduce şi la noi sistemul vestic, cel care prevede obligativitatea călătorilor de a semnala intenţia de a coborî la proxima staţie, fie şi prin simpla ridicare de pe scaun şi postarea propriei persoane în dreptul uşii? Manevre pe care oricum trebuie să le execute, doar dacă nu cumva doreşte să fie coborât automat cu tot cu scaun. Ar fi vorba de o simplă anticipare de 3-5 secunde. Evident, regula nu se poate aplica şi la tramvaie, acestea neavând oglinzi interioare, plus faptul că vatmanul nu poate vedea ce se întâmplă în remorcă. Nici la autobuze (troleibuze) nu se poate aplica atunci când mct-ul este aglomerat. Nici eu nu opresc în staţii atunci când nu se află nimeni în perimetru, iar în autobuz toată lumea stă cuminte pe scaun. Am oroare de lucrurile (acţiunile) inutile. E drept, de multe ori am avut de-a face cu călători care se lipiseră de scaune până ce treceam de staţie. Probabil, aceştia nu au mai repetat experimentul.
0

#549 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 mai 2012 - 11:32

Vezi postareaemilut, la 18 mai 2012 - 11:23, a spus:

Evident, regula nu se poate aplica şi la tramvaie, acestea neavând oglinzi interioare


Tin sa te anunt ca mai sunt vagoane care mai au inca oglizile interioare :blink: -_- si care chiar ii ajuta pe unii vatmani sa vada cel putin in cupeu la vagonul motor(cam aproape majoritatea vagoanelor nu mai au remorci, ceea ce ii ajuta pe unii dintre ei).
0

#550 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 mai 2012 - 12:35

Nu am prea mai văzut oglinzi în tramvaie, dar, mă rog! În vest, nici măcar nu e nevoie de astfel de oglinzi, acolo folosindu-se cu deosebit succes metoada "butonul". Dacă vatmanul sau şoferul vede că staţia e goală şi nu s-a aprins beculeţul în bord (sau n-a clinchelit clopoţelul), mână şi sună! Cine a uitat să butoneze, să fie sănătos. Coboară la următoarea. În unele ţări, călătorii care aşteaptă în staţii, ridică mâna atunci când doresc ca mct-ul care se apropie să oprească. Chiar dacă în staţie se află mai mulţi indivizi, dacă niciunul nu ridică mâna, şi dacă nu a fost activat semnalul luminos (acustic) pt oprire, mct-ul nu opreşte. La noi, majoritatea încă nu au habar de rolul butoanelor. Mai sunt câte unii care le zdrobesc în timp ce se staţionează la semafor, crezând că pot deschide uşile. Sau, le apasă cu disperare când autobuzul frânează pt a opri în staţie, fără să se fi obişnuit (de 6 ani) cu ideea că sistemul este dezactivat atâta timp cât roţile nu s-au oprit complet.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 18 mai 2012 - 12:35

0

#551 Useril este offline   ligia 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 02 noiembrie 11
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:vestul salbaticit

Postat 18 mai 2012 - 14:40

Vezi postareaemilut, la 18 mai 2012 - 11:23, a spus:

Nici eu nu opresc în staţii atunci când nu se află nimeni în perimetru, iar în autobuz toată lumea stă cuminte pe scaun. Am oroare de lucrurile (acţiunile) inutile. E drept, de multe ori am avut de-a face cu călători care se lipiseră de scaune până ce treceam de staţie.

ai voie sa nu opresti? Mai sunt calatori care se iau cu alte cele si pur si simplu uita ca urmeaza statia lor sau altii care nu stiu exact la ce statie trebe sa coboare se iau dupa repere care apar numai in ultimul moment.
Scuze, dar nu mi se pare normal sa nu opresti daca e statie -_-

Vezi postareaemilut, la 18 mai 2012 - 12:35, a spus:

ridică mâna atunci când doresc ca mct-ul care se apropie să oprească .. majoritatea încă nu au habar de rolul butoanelor. Mai sunt câte unii care le zdrobesc în timp ce se staţionează la semafor, crezând că pot deschide uşile. Sau, le apasă cu disperare când autobuzul frânează pt a opri în staţie, fără să se fi obişnuit (de 6 ani) cu ideea că sistemul este dezactivat atâta timp cât roţile nu s-au oprit complet.

Si daca esti miop - ca mine - si nu vezi ce tramvai se apropie de la distanta? mai ales ca e slab semnalizat numarul lui.
Eu fac parte din majoritate - inca nu m-am prins pt ce sunt butoanele alea rosii din autobuze sau alea din tramvai ce sunt pe barile de sprijin. Sa fie pt ca suntem prosti sau pt ca nu e nicaieri scrisa utilitatea lor? Normal ca tu stii, ca doar lucrezi la ratt, noi poporul asteptam sa fim iluminati :blink:

Aceasta postare a fost editata de ligia: 18 mai 2012 - 14:46

0

#552 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 mai 2012 - 15:36

Doamnă (domnişoară) Ligia, nu sunt eu de vină că RATT nu a ştiut (vrut) să introducă sistemul informativ necesar. Eu am aplicat în autobuzul meu (din proprie iniţiativă) nişte fluturaşi care aveau ingrata menire de a menţiona destinaţia acelor butoane, dar, din ordinul stăpânirii, au fost îndepărtaţi.
Referitor la obligativitatea opririi în staţii: Dvs vă cumpăraţi pantofi, dacă nu aveţi nevoie de ei? Da. Ştiu. Suntem obligaţi să oprim, chiar dacă nu este nevoie. Dar, asta nu mă împiedică să o consider ca fiind o măsură inutilă, arbitrară. Zi de zi implementăm tot felul de cuceriri ale ştiinţei şi tehnologiei de ultimă oră, dar nu putem accepta (ca şi călători) câteva noţiuni elementare privitoare la civilizaţie şi educaţie. Scuzaţi-mă, dar cei care dorm în papuci atunci când folosesc transportul în comun, chiar merită să facă câţiva paşi pe jos. La proxima ocazie, sigur nu se vor repeta. Bănuiesc (,) că dvs nu manifestaţi aceeaşi superficialitate când înotaţi 'pe' ştrand sau când dansaţi 'în' discotecă. Este vorba aici de un "minimum minimorum" de atenţie destinată propriului dvs interes. Dacă nu catadicsiţi să daţi crezare spuselor mele, întrebaţi-i pe cei care au călătorit în alte ţări, despre "perfidele" mele concepţii!
PS. Tramvaiele opresc oricum în staţii!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 18 mai 2012 - 15:38

0

#553 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 mai 2012 - 10:37

Aici emilut are perfecta dreptate! Sa nu merg mai departe, Budapesta. Oamenii stau stresati in mtc, oarecum sa nu cumva sa ramana in mtc. Si sa va mai zic ceva. La Ikarus-urile vechi butonul pentru oprire, este peste usa (pe masca mecanismului de la usi). Si copii, batranii clar nu prea ajung. Sa vedeti cum sar adolescentii, sau barbatii sa apese pe buton, cand ii roaga cineva. Clar exista si uscaturi, insa nu generalizam.
0

#554 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 20 mai 2012 - 00:38

S-au montat butoane şi pe bare la Ikarusurile din Budapesta, iar la Ziu-uri s-a montat buton pe peretele cabinei exact pentru cazurile când oamenii nu ajung la buton (da, bătrânele Ziu-uri au sistem de comandare a opririi!). Oricum, călătorii sunt obişnuiţi cu sistemul. La fel şi la Viena, Praga, Innsbruck, Salzburg (acolo chiar era să rămân în troleu... că ştiam că am două staţii de mers după trecerea peste un pod, dar şoferiţa (!) de troleu nu a oprit în staţia ,,intermediară". Ar fi fost de rău dacă rămâneam în troleu, că la următoarea staţie după a mea ieşea din oraş şi eu aveam abonament doar pentru oraş, nu şi pentru satele din jur), Graz, Debrecen, Szeged etc.
0

#555 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 20 mai 2012 - 00:55

Nu, seamănă mai mult cu Renault PR100.2, pe a cărui caroserie au fost şi Berlieturile (ER100.2). S-ar putea să aibă la bază o caroserie modificată de 100.2.
Se numeşte Isuzu Cubic. Însă Google traduce prost din japoneză (pentru că nu identifică corect caracterele, nu mai zic de Yahoo, unde nu acceptă linkul pentru că are caractere japoneze în el): http://ja.wikipedia....%83%83%E3%82%AF Oricum, se scrie ceva acolo despre Renault PR100, dar nu pot traduce ce şi cum.

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 20 mai 2012 - 00:56

0

#556 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 mai 2012 - 05:38

Da. Cu excepţia măştii faţă (4 faruri patrate în loc de două dreptunghiulare), sunt identice cu 'renault'-urile.
0

#557 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30203
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 mai 2012 - 09:55

Vezi postareaDr2005, la 20 mai 2012 - 00:38, a spus:

şoferiţa (!) de troleu

Avem si noi cateva soferite pe troleibuze si chiar una si pe autobuz. :rad_masa:
0

#558 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 mai 2012 - 12:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 mai 2012 - 09:55, a spus:

si chiar una si pe autobuz. :rad_masa:

Pardon! Două!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 20 mai 2012 - 12:31

0

#559 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 20 mai 2012 - 13:16

@Emilut
Doua!? :rad_masa: Noi stiam doar de o soferita care facea de regula pe E7.
0

#560 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 mai 2012 - 15:32

Vezi postareaViktor, la 20 mai 2012 - 13:16, a spus:

@Emilut
Doua!? :rad_masa: Noi stiam doar de o soferita care facea de regula pe E7.

Da! Avem o nouă colegă. Nu vă voi divulga numele, pt că nu am acordul ei. Tot ce pot să vă spun, e că este sora unuia dintre şoferi. Şi că, spre deosebire de cealaltă colegă, lucrează pe oricare dintre liniile la care este planificată.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 20 mai 2012 - 15:34

0

Arata acest topic


  • (66 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi