
Cluj-Napoca - Kolozsvár - Klausenburg jud. Cluj
#102
Postat 30 noiembrie 2010 - 09:55
#103
Postat 21 aprilie 2011 - 19:18
Din Ziua de Cluj:
http://ziuadecj.ro/a...deo--65238.html
Autobuz transformat în "troleu", de marţi în Cluj-Napoca
Primul autobuz transformat în troleibuz din Cluj-Napoca a fost prezentat astăzi şi va fi pus în circulaţie de marţi. Transformarea acestuia a costat 230.000 euro, mult sub preţul achiziţionării unui troleibuz nou, spune directorul Regiei Autonome de Transport Urban de Călători (RATUC), Liviu Neag
"Noul" troleibuz va funcţiona pe traseul liniei 6, Mănăştur - Aurel Vlaicu. "Este cea mai solicitată linie", spune Neag.
Troleibuzul care circulă de marţi pe traseul liniei 6 este de fapt un autobuz cumpărat second-hand din Paris şi care făcea legătura între aeroport şi zona centrală a capitalei Franţei. "A rămas doar caroseria din el, în rest am schimbat totul", a spus Neag.
Acesta este primul autobuz transformat în "troleu" în cadrul unui contract încheiat în urma unei licitaţii din luna februariecare urmăreşte conversia a 15 astfel de mijloace de transport. Iniţial contractul, cu o durată de doi ani, avea o valoare estimată de 4,5 milioane de euro. "Valoarea a scăzut la licitaţie cam cu şapte procente", a spus Neag. De menţionat, la concurs au participat doar două firme. Este vorba de Astra Bus Arad, care a câştigat şi licitaţia, "şi încă o firmă al cărei nume nu l-am reţinut, din zona capitalei", a menţionat Neag.Primăria Cluj-Napoca continuă eforturile de înnoire a parcului auto pentru transportul în comun, în vederea creşterii confortului călătorilor şi a optimizării costurilor, dar şi pentru a avea mijloace de transport nepoluante.
Troleibuzul este dotat cu şapte camere video, ale căror înregistrări pot fi urmărite şi ulterior. Totodată acesta are un consum de energie cu 40% mai mic decât sistemul vechi de acţionare a troleibuzelor, costuri de întreţinere semnificativ mai scăzute faţă de cele vechi, este dotat cu GPS şi cu comandă şi diagnosticare prin calculator a sistemului de acţionare electrică şi afişare la bord a parametrilor de funcţionare.
Troleibuzul are 149 de locuri, din care 55 pe scaune.


Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 21 aprilie 2011 - 19:19
#104
Postat 21 aprilie 2011 - 19:19
http://www.citynews....autobuz-116648/
Primul troleibuz realizat pe o caroserie de autobuz
Clujenii vor circula in urmatoarele zile pe linia 6 cu primul troleibuz realizat pe o caroserie de autobuz. Reprezentantii municipalitatii sustin ca pretul unui astfel de autovehicul obtinut prin conversie este cu peste 50% mai mic decat pretul unui troleibuz nou
Troleibuzul are 149 de locuri, iar transformarea a costat 230.000 de euro. “Consumul de energie este cu 40% mai redus decat la un troleibuz vechi”, a declarat directorul RATUC, Liviu Neag. Troleibuzul a circulat timp de o luna intr-o perioada de proba. RATUC a semnat un contract cu cei de la Astra Bus Arad pentru a transforma 15 caroserii de autobuz in troleibuze. Toate piesele de pe autobuze vor fi folosite pentru a inlocui sau pentru a repara autobuzele din parcul auto RATUC care necesita reparatii.
Dotari de ultima generatie
Oficialii RATUC au tinut sa mentioneze ca toate dotarile troleibuzului sunt noi, iar durata de exploatare a autovehicului ajunge la 10 -12 ani.
“Are un motor asincron (care utilizeaza curent alternativ – n.red.). Are 149 de locuri, din care 55 pe scaune, cateva locuri in plus fata de vechile troleibuze. E echipat cu trapa de acces pentru persoanele cu dizabilitati si un loc special pentru carucioare in interior. Este dotat cu sapte camere video instalate in interior si exterior, validatoare de bilete electronice, computer de bord cu display pentru ca soferii sa poata vizualiza publicul calator la urcare si coborare, sistem de numarare a calatorilor si un sistem de diagnoza care afiseaza parametrii de functionare a troleibuzelor si localizeaza defectiunile care apar. Este echipat cu echipamente auxiliare de ultima generatie”, a explicat Neag.
El sustine ca varianta trasformarii unor autobuze in troleibuze este fezbaila si ca urmare a costurilor de exploatare mai reduse in cazul acestora din urma.
“Pentru un troleibuz, costurile de exploatare sunt de 0,75 lei pe calator/kilometru, iar la autobuze este de 1,31 lei pe calator/kilometru. Troleibuzul este nepoluant si are un consum energetic redus “, a adaugat seful RATUC.
Trasee verificate prin GPS
Pozitia troleibuzului poate fi verificata, acesta fiind dotat cu sistem GPS. “Ne preocupam de parcul auto al regiei noastre de transport. De data aceasta am incercat sa trasformam cu autobuz importat, o caroserie buna intr-un troliebuz cu un motor nou, performant, cu un consum redus de energie. Ce este important e ca pretul de cost al acestuia, in final, este cu 55% mai mic decat al unui troleibuz cumparat nou. Ne preocupa modul in care cheltuim banii publici si consider ca este aboslut necesar sa dam ocazia celor de la RATUC sa creeze noi posibilitati si in loc de un troleibuz sa cumpere doua. Incet, incet vrem sa schimbam parcul auto si sa imbunatatim conditiile de transport ale cetatenilor din Cluj, sa ne orientam spre ceea ce inseamna consum ecologic”, a declarat primarul Sorin Apostu.
Sefii RATUC sustin ca troleibuzul a dat rezultate bune in perioada de proba, iar pasagerii se vor bucura de mai mult confort.

#105
Postat 21 aprilie 2011 - 20:46

#106
Postat 22 aprilie 2011 - 05:40
Aceasta postare a fost editata de Vali: 22 aprilie 2011 - 05:40
#107
Postat 22 aprilie 2011 - 17:09
Noi avem AC dar ba ii lipseste gazul, ba soferul nu vrea sa-l porneasca (din varii motive)...avem sistemul de anuntare a statiilor dar soferii nu vor sa-l foloseasca ca-i oboseste la cerebel,...avem afisajul electronic cu indicarea sensului de mers dar soferii nu vor nici pe acesta sa-l foloseasca ca-i doare degetul aratator si atunci vin si va intreb CE ROST A AVUT ACHIZITIA ACESTOR DOTARI SUPLIMENTARE daca soferii nostri n-au chef sa le foloseasca sau chiar le deterioreaza in mod intentionat si nimeni nu reuseste sa-i puna la ... PUNCT ?...Intreb si eu ...
Aceasta postare a fost editata de mile: 22 aprilie 2011 - 17:31
#108
Postat 23 aprilie 2011 - 18:36
Florin.B RATT, la 21 aprilie 2011 - 20:46, a spus:

Păi şi dacă luau un Irisbus Citelis articulat nou, ajungeau pe la vreo 400.000 euro cel puţin. Aşa, au dat 250.000 de euro pe modificări şi vreo 30.000 de euro pe autobuz, deci 280.000 euro pe un troleu articulat cu motor asincron de c.a.. Ceea ce e bine pentru un troleu aproape nou (bine, făcut dintr-un autobuz vechi de 10 ani).
#109
Postat 23 aprilie 2011 - 19:33

#110
Postat 23 aprilie 2011 - 19:36
#111
Postat 23 aprilie 2011 - 20:36
Dr2005, la 23 aprilie 2011 - 18:36, a spus:
Unu articulat 400.000? cred ca glumesti, daca la noi a costat 400.000 cel scurt, cel dublu costa vreo 800.000. 9 chiar.
Aceasta postare a fost editata de Vali: 23 aprilie 2011 - 20:36
#112
Postat 21 iulie 2011 - 08:47

Number of downloads: 32

Number of downloads: 33
#115
Postat 22 iulie 2011 - 16:50
Se poate o poză Bing şi cu celelalte două obiective? Sau măcar coordonate google maps

Fisiere atasate
-
untitled.JPG (72.63K)
Number of downloads: 15
#116
Postat 23 iulie 2011 - 00:31
Iata si Cazinoul de pe Bing map...care se gaseste intr-o locatie frumoasa, cel putin asa se vede de sus...

Number of downloads: 22

Number of downloads: 30
Podul nu l-am identificat (inca)...S-ar putea sa fie chiar cel din dreptul Cazinoului insa nu se vede in aceste "poze"...
O fi acesta?...

Number of downloads: 22
Aceasta postare a fost editata de mile: 23 iulie 2011 - 01:13
#117
Postat 23 iulie 2011 - 04:24
Apropo, de remarcat ce jegos arată în zilele noastre Someşul ...
#118
Postat 24 iulie 2011 - 16:31
Iata si cateva capturi de pe Bing maps...

Number of downloads: 23

Number of downloads: 32

Number of downloads: 27

Number of downloads: 24

Number of downloads: 25

Number of downloads: 20

Number of downloads: 18

Number of downloads: 25
Nu stiu ce-o fi in aceasta cladire...

Number of downloads: 27
...Opera...

Number of downloads: 34
...Sediul TVR - Cluj ... str. Donath 160...

Number of downloads: 30
Am observat ca blocurile noi (vorbesc de cele comuniste) se gasesc prin tot orasul, foarte multe sunt cu 10 etaje, sunt executate in serii mici sau unicate, dispuse dupa o logica, (mai) deosebite din punct de vedere arhitectural decat cele din Timisoara. Avem si noi dar mult mai putine.
Aceasta postare a fost editata de mile: 24 iulie 2011 - 19:52
#119
Postat 25 iulie 2011 - 01:25
Şi prin Bucureşti au fost multe cazuri de blocuri din astea, unele abandonate şi acum (de ex. la intersecţia Str. N. Caramfil cu Str. Av. Şerbănescu, unde a rămas ditai blocul de peste 10 etaje la mâna boschetarilor şi drogaţilor), altele demolate, altele niciodată construite (s-au construit complexe comerciale peste ele sau au ajuns câmpuri virane), iar altele cumprăate de diverşi privaţi şi transformate în clădiri de birouri sau hoteluri (şi care, evident, arată ca dracu', pentru că nu se potrivesc ca design cu blocurile de care sunt lipite). Nu am trăit vremurile alea, dar bănuiala mea este că ideea acestor ,,colţuri" diferite (care, de ce să nu recunoaştem, arătau mai frumos dpdv estetic decât restul blocurilor - chiar dacă tot din prefabricate erau, majoritatea -, tocmai pentru că erau făcute să mărginească o piaţă / intersecţie mai mare, intersecţie pe unde mai putea să treacă şi Tovarăşul din când în când) a apărut târziu, după mijlocul anilor '80 şi de aceea nu a mai apucat să fie pusă în practică peste tot pe unde s-ar fi dorit.