Nu vreau sa intelegeti ca am ceva cu sistemul de ticketing, e foarte bun si util, am insa ceva cu cei care interpreteaza 101% din statisticile furnizate de acesta, si reactioneaza in consecinta doar pe baza acestor statistici, fara a lua in calcul si alti factori
Linia 10 Fosta linie 11. Ambele desfiintate!
#141
Postat 03 martie 2010 - 11:13
Nu vreau sa intelegeti ca am ceva cu sistemul de ticketing, e foarte bun si util, am insa ceva cu cei care interpreteaza 101% din statisticile furnizate de acesta, si reactioneaza in consecinta doar pe baza acestor statistici, fara a lua in calcul si alti factori
#142
Postat 03 martie 2010 - 11:24
Gygyman6, la 2 Mar 2010, 13:47, a spus:
Cu ce folos? Îţi spun eu.
I-ar obliga pe călătorii din Circumvalaţiunii să mai cumpere un bilet în plus pt a putea ajunge la gară.
Suficient?
Florin.B RATT, la 2 Mar 2010, 18:39, a spus:
Domnule Florin, se poate reinstituii verificarea gradului de încărcare al unităţilor, prin privire directă. Aşa cum era şi până acum un an. Două sau trei persoane (alese dintre cei care urmează să intre în şomaj tehnic), pot face acest lucru, prin rotaţie, la toate liniile. Sistemul de monitorizare a validărilor prin GPS şi-a dovedit deja inutilitatea. Se impune luarea de măsuri drastice pt conştientizarea publicului călător de importanţa actului validării.
Am încercat împreună cu cseh şi cu Viktor, să realizăm acest deziderat, dar intenţia noastră s-a soldat cu un eşec lamentabil. Afişele pe care le-am lipit în autobuz au fost rupte din ordinul conducerii.
Florin.B RATT, la 3 Mar 2010, 00:12, a spus:
Lipsa acestui sistem nu ar fi dus marirea parcului circulant, infiintarea de noi linii de transport sau alte chestii similare. Pur si simplu ramaneam la vechiul sistem si ... atat.
Domnule Florin, să înţelegem că cei 5 milioane de € sunt nerambursabili? Dacă e aşa, promit să nu mai cârcotesc. Dar dacă trebuie returnaţi?
#143
Postat 03 martie 2010 - 17:46
Florin.B RATT, la 2 Mar 2010, 21:24, a spus:
Sunt revizi si reparatii care costa foarte mult, dar sursele de finantare erau doar pentru achizitia vehiculelor, nu si pentru intretinerea lor. Nici macar in garantie reviziile nu sunt gratuite, toate materialele, consumabilele si piesele se platesc. Doar piesele defecte se inlocuiesc gratuit.
Domnule Florin, reviziile şi reparaţiile ar costa mult mai puţin dacă ar fi făcute în regie proprie. Din păcate, se insistă pe contractele de concesiune ale acestor lucrări, contracte atribuite unor firme care chipurile, ar deţine licenţa pt astfel de operaţiuni. Revin cu observaţia conform căreia, mecanicii de care dispune RATT sunt mult mai performanţi şi mai eficienţi decât cei care deservesc firmele arondate. Se pare, însă, că cei care deţin puterea de decizie în RATT preferă să se ascundă în spatele diferitelor acte şi normative, care mai de care mai păguboase. Conducerea regiei ar putea face demersurile necesare pt obţinerea respectivei licenţe. E foarte probabil ca această licenţă să producă costuri, dar amortizarea lor va fi aproape imediată, dacă ţinem cont de diferenţa dintre preţurile cu care firmele autorizate realizează lucrările, şi cele pe care le-ar impune reparaţiile în propriile ateliere.
Tehnicienii noştri pot efectua întrega gamă de operaţiuni necesară întreţinerii şi reviziei parcului de mijloace de transport, fără ca manopera să fie inclusă în devize. Or, chiar manopera este elementul cheie în această afacere.
Pun şi eu o întrebare, aşa ca prostu':
Dacă se doreşte cu adevărat economisirea de fonduri, de ce nu se apelează la soluţiile cele mai simple?
#144
Postat 04 martie 2010 - 00:20
emilut, la 3 Mar 2010, 11:24, a spus:
Am spus eu asa ceva? Am spus doar ca banii au fost primiti cu un scop bine determinat si nu puteau fi folositi in alte scopuri. Banii sunt obtinuti de catre primarie care ii si ramburseaza.
#145
Postat 02 iulie 2010 - 10:08
#146
Postat 02 iulie 2010 - 10:16
Cl. Torontalului - Balta Verde - P-ta 700 - Catedrala - P-ta Maria - P-ta Balcescu - Banatim - P-ta Traian - P-ta 700 - Cl. Torontalului.
Cele doua trasee vor reveni la normal din septembrie.
#147
Postat 02 iulie 2010 - 11:54
"Vă informăm că, începând cu data de 01.07.2010, va avea loc modificarea traseelor liniilor 6 şi 10 tramvaie.
Astfel, va avea loc modificarea liniei 6 prin combinarea propriului traseu cu tronsonul Piaţa 700 – Calea Torontalului, adică o porţiune a traseului liniei 10. În aceste condiţii, noul traseul va arăta astfel: Calea Torontalului – Balta Verde – Piaţa 700 – Catedrala Mitropolitană – Piaţa Maria – Piaţa Bălcescu – Sala Olimpia – Banatim – Piaţa Traian – Prefectură – Piaţa 700 – Balta Verde – Calea Torontalului.
De asemenea, pe porţiunea Piaţa 700 – Piaţa Maria – Piaţa Traian, abonamentele vor fi valabile în ambele sensuri pe tronsoanele comune ale oricărei linii. "
#148
Postat 02 iulie 2010 - 20:30
#149
Postat 02 iulie 2010 - 22:22
#152
Postat 18 iulie 2010 - 11:55
Florin.B RATT, la 02 iulie 2010 - 11:54, a spus:
"Vă informăm că, începând cu data de 01.07.2010, va avea loc modificarea traseelor liniilor 6 şi 10 tramvaie.
Astfel, va avea loc modificarea liniei 6 prin combinarea propriului traseu cu tronsonul Piaţa 700 – Calea Torontalului, adică o porţiune a traseului liniei 10. În aceste condiţii, noul traseul va arăta astfel: Calea Torontalului – Balta Verde – Piaţa 700 – Catedrala Mitropolitană – Piaţa Maria – Piaţa Bălcescu – Sala Olimpia – Banatim – Piaţa Traian – Prefectură – Piaţa 700 – Balta Verde – Calea Torontalului.
De asemenea, pe porţiunea Piaţa 700 – Piaţa Maria – Piaţa Traian, abonamentele vor fi valabile în ambele sensuri pe tronsoanele comune ale oricărei linii. "
Tramvaiul 6, care circula in locul tramvaiului 10, are mari intarzieri si circula foarte prost, uneori astept si jumatate de ora sa vina. Din pacate nu pot lua altceva, ar insemna sa schimb inca un mijloc de transport pentru a ajunge la destinatie. Chiar nu se poate face nimic in sensul acesta?
Va multumesc!
#155
Postat 10 septembrie 2010 - 20:10
#157
Postat 12 septembrie 2010 - 15:57
Oricum, daca s-ar reintroduce linia 10, ar trebui modificata si linia 6 din nou, si iar s-ar produce haos in oras, nimeni nemaistiind cu ce sa mearga.
#158
Postat 12 septembrie 2010 - 17:46
NDY, la 12 septembrie 2010 - 15:57, a spus:
Oricum, daca s-ar reintroduce linia 10, ar trebui modificata si linia 6 din nou, si iar s-ar produce haos in oras, nimeni nemaistiind cu ce sa mearga.
Exact. Se merge pe vechea metoda , dar eficienta rau: bazatul pe memoria scurta a prostimii... pardon... a mentalului colectiv romanesc.
#160
Postat 13 septembrie 2010 - 16:03

Ajutor

Acest topic e inchis









