STP Timișoara Forum: Sensuri giratorii, intersecții și turbogirații - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sensuri giratorii, intersecții și turbogirații Noi sau în reabilitare

#1 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 3759
  • Inregistrat: 09 aprilie 20
  • Sexul:masculin
  • Locatia:307220 Giroc, Zona Metropolitană Timișoara, Județul Timiș, Regiunea Vest
  • Interese:Proiecte, Construcții, Infrastructură și Investiții - legate de Municipiul Timișoara, Zona Metropolitană Timișoara & Polul de Creștere Timișoara, Zona Urbană Funcțională (ZUF) Timișoara, Județul Timiș, Regiunea de Dezvoltare Vest, Macroregiunea 4 - RO4 (NUTS 1), Euroregiunea DKMT și Banat

Postat 04 noiembrie 2024 - 12:46

Începe amenajarea intersecției de un milion de euro din Timiș

Citeaza

În câteva zile încep lucrările de amenajare a intersecției de pe drumul național 59A, din Timiș. Contractul de 5,5 milioane de lei a fost semnat

Intersecția va fi realizată în Cărpiniș de asocierea BLACK ROADS S.R.L. & GROUP D.C.M. S.R.L. & EVO LINE CREATION S.R.L.

„Contractul, pentru care se va da și ordinul de începere în aceste zile, prevede servicii de proiectare, asistență tehnică și execuția lucrărilor. Valoarea contractului este de 5.500.000 lei, fără TVA. Perioada de proiectare și execuție este de 9 luni: 3 luni proiectare, respectiv 6 luni execuție”, aflăm de la DRDP Timișoara.

În urmă cu 9 ani drumul a fost reparat. Însă nu s-a intervenit și în această intersecție, iar acum, spun autoritățile, se circulă greu și se întâmplă accidente.

0

#2 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 3759
  • Inregistrat: 09 aprilie 20
  • Sexul:masculin
  • Locatia:307220 Giroc, Zona Metropolitană Timișoara, Județul Timiș, Regiunea Vest
  • Interese:Proiecte, Construcții, Infrastructură și Investiții - legate de Municipiul Timișoara, Zona Metropolitană Timișoara & Polul de Creștere Timișoara, Zona Urbană Funcțională (ZUF) Timișoara, Județul Timiș, Regiunea de Dezvoltare Vest, Macroregiunea 4 - RO4 (NUTS 1), Euroregiunea DKMT și Banat

Postat 05 martie 2026 - 11:33

Timiș: CJ a deschis șantiere pentru sensuri giratorii pe DJ 592 - investiție de 7,8 milioane de lei


Citeaza

La intersecția drumului județean 592 cu 592A, în zona Sacoșu Turcesc, proiectul prevede, pe lângă realizarea sensului giratoriu, amenajarea unei benzi dedicate pentru direcția de deplasare dinspre Buziaș spre Timișoara, precum și a unei benzi separate pentru virajul la dreapta pe relația Timișoara-Sacoșu Turcesc

În localitatea Albina, sensul giratoriu va fi construit la intersecția dintre șoseaua Timișoara-Buziaș și strada Hodoș.


3

#3 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 24 aprilie 2026 - 12:32

Lucrări la sensul giratoriu Dj592 Albina. Imagine atasata: IMG_20260424_132542.jpg Imagine atasata: IMG_20260424_132546.jpg Imagine atasata: IMG_20260424_132547.jpg
4

#4 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 668
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 30 mai 2026 - 08:52

Daca la Albina se lucrează destul de greu, la sensul giratoriu dela Sacos este ... mai greu.
Vor termina anul acesta ?
1

#5 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1480
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 iunie 2026 - 15:49

eh, ce ii cu graba asta? in continuare nu se schimba nimic in vestul tarii, mai exact la noi in judet/oras.

Pasajul Solventul zici ca nu se mai termina niciodata, de la Modern spre Continental au lucrat si anul trecut si anul asta la plombat si tot praf e drumul in jurul linilor de tramvai.

Drumurile judetene se fac cum se fac. Sa zicem ca la ala spre Pischia se misca ceva. De la Faget spre Savarsin se plange lumea ca de cand au decorpetat nu mai e picior de muncitor pe acolo. De la Fibis spre Seceani e ca dupa razboi si drumul ala e recent modernizat.

exemple sunt mai multe din pacate.
2

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30524
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iunie 2026 - 11:47

Drumul judetean 691 e impracticabil in opinia mea, pana la "granita" cu judetul Arad. Sunt zeci de semafoare, portiuni de sute de metri decopertate complet si practic circuli prin 29 de kilometri de santier (cum indica chiar panoul Strabag) E ok ca se face, dar mai ok era daca se insista pe respectarea limitei de greutate ca sa nu ajunga in halul asta si cred ca era mai ok daca se facea pe sectiuni, nu sa ai un santier de 29 de kilometri. Recomand tuturor sa evite daca pot acest drum si sa ocoleasca pe autostrada + centura Aradului daca vor sa ajunga la Lipova. Chiar ieri, pe sensul spre Lipova, am parcurs drumul intr-o ora si 45 de minute. :Facepalm_emote_gif: Bineinteles, inapoi am venit prin Arad. (centura + A1)
0

#7 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1144
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 03 iunie 2026 - 22:33

Mai nou vad ca e o moda cu santierele lungi. Si in Ungaria e santier pe autostrada tot drumul intre Tatabanya si Budapesta, vreo 50 km...
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30524
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iunie 2026 - 10:55

Da, oameni nebuni! Mai au si tupeul sa iti ceara 20 de euro sa te lase sa treci prin santierul lor. (pe langa preturile la carburant undeva la 2,2 euro litrul. Nu va lasati pacaliti de pretul plafonat la 595 ft pentru benzina, sau 615 ft pentru motorina afisate la toate statiile)
Macar daca ne faceau o reducere la taxa pe autostrada... :lol:
0

#9 Userul este online   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 608
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 iunie 2026 - 12:57

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 iunie 2026 - 10:55, a spus:

Macar daca ne faceau o reducere la taxa pe autostrada... :lol:


Există o reducere...pentru ai lor, avand o asa-numita „vignetă județeană”, de care nu a auzit multă lume, fiind în special direcționată către cei care locuiesc în Ungaria.
Ex. dacă știți că faceți de la un numar de 5 drumuri in sus catre Viena/an, puteti cumpara vigneta anuală „specială” pentru județele străbătute de M1, la prețul de 15.000 forinți, și mai cumpărați vigneta pentru județele Bacs-Kiskun și Csongrad Csanad (7190*2), și ieșiți la un total de 29380 forinți (Vigneta anuală pe toată țara fiind 61 760 forinți, iar cea de 10 zile*5 drumuri pe an, 34500 forinți).

Desigur, pentru noi nu prea merită, dar e bine să știți că există o astfel de opțiune.

Găsiți pe acest site inclusiv harta cu secțiunile de autostradă pe care este valabilă fiecare vignetă „județeană”: https://nemzetiutdij.hu/en/maps

Cât despre prețul la combustibil...ca și acum 3-4 ani, au condiționat achiziționarea de existența unei înmatriculări în Ungaria a vehiculului.

Aceasta postare a fost editata de Janto A.: 04 iunie 2026 - 13:02

1

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30524
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iunie 2026 - 18:09

:beer2: Da, stiam ca exista, dar pe mine nu ma ajuta, eu avand de facut 2-3 drumuri / an (daca merg doar la Szeged nu merg pe autostrada)
Oricum, o taxa de 85 de lei pentru 24 de ore de utilizare a retelei de autostrazi, este exagerata oricum ai privi-o. Eu unul, daca as avea capacitate de decizie in UE, as aplica reciprocitate pentru toate vehiculele inmatriculate in Ungaria sau alte state cu tarife similare. Adica: ai numere cu H pe masina si ai intrat in Germania, platesti 20 euro pe zi, chiar daca cetatenii germani nu platesc nicio taxa. Ai numere cu RO si ai intrat in Germania, te taxez 3,5 euro pe zi si asa mai departe.
0

#11 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1144
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 04 iunie 2026 - 18:33

Si alte tari au taxe similare, chiar si pentru tranzitul de o zi, de exemplu Austria, Slovacia, Cehia. Inclusiv pretul e relativ similar
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30524
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iunie 2026 - 20:28

Pai... nu! Pentru Austria avem la 9,6 euro pe zi sau 12,8 euro 10 zile. In Slovacia avem la 8,1 euro pe zi sau 10,8 euro pe 10 zile. In Cehia avem 300 CZK pe 10 zile (12,4 euro) sau 230 CZK pe o zi (9,5 euro) asta pentru vehicule cu motoare ce folosesc carburant clasic, ca pentru hibride sau electrice e mai ieftin sau chiar gratuit. Deci nu, pretul nu e similar, e mult mai mare in Ungaria. Oricum, atentie de unde achizitionati vignetele, ca sunt multi tepari si online si la fata locului, pretul putand ajunge chiar dublu fata de cel din surse oficiale.
0

#13 Userul este online   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 608
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 iunie 2026 - 21:20

^
In Ungaria a crescut nejustificat pretul in ultimii 5 ani. Ideea e ca si vigneta anuala valabila pe tara au tot scumpit-o, pentru ca prețul vignetei de zi poate fi maximum 10% din valoarea celei anuale, din ce am citit mai demult. Si de aceea se marșează pe vignetele județene mai mult.
1

#14 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1144
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 06 iunie 2026 - 04:05

In momentul de fata, pe siteurile oficiale avem in

Ungaria:
1 zi: 5550 huf (~81.75 lei)
10 zile: 6900 huf (~101.63 lei)

Slovacia:
1 zi: 18 euro (~94.26 lei)
10 zile: 26 euro (~136.15 lei)

Cehia:
1 zi: 450 czk (~97.38 lei)
10 zile: 640 czk (~138.49 lei)

Austria:
1 zi: 9.60 euro (~50.27 lei)
10 zile: 12.80 euro (~67.03 lei)

Intr-adevar, in Austria e mai ieftin. Dar Cehia si Slovacia sunt mai scumpe. Si o diferenta cred ca vine si de la faptul ca o perioada lunga, forintul a scazut in valoare fata de euro, asadar preturile au urcat in forinti, pentru a avea valoare similara international. Si bineinteles ca dupa ce a crescut forintul nu au mai scazut nimic la preturi
0

#15 Userul este online   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 608
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 iunie 2026 - 07:22

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 06 iunie 2026 - 04:05, a spus:

In momentul de fata, pe siteurile oficiale avem in

Ungaria:
1 zi: 5550 huf (~81.75 lei)
10 zile: 6900 huf (~101.63 lei)

Slovacia:
1 zi: 18 euro (~94.26 lei)
10 zile: 26 euro (~136.15 lei)

Cehia:
1 zi: 450 czk (~97.38 lei)
10 zile: 640 czk (~138.49 lei)

Austria:
1 zi: 9.60 euro (~50.27 lei)
10 zile: 12.80 euro (~67.03 lei)

Intr-adevar, in Austria e mai ieftin. Dar Cehia si Slovacia sunt mai scumpe. Si o diferenta cred ca vine si de la faptul ca o perioada lunga, forintul a scazut in valoare fata de euro, asadar preturile au urcat in forinti, pentru a avea valoare similara international. Si bineinteles ca dupa ce a crescut forintul nu au mai scazut nimic la preturi


Chiar nu doresc sa deraiez discutia off-topic si mai mult de atat, am vrut doar sa precizez ca preturile din Slovacia ori le-a dat AI-ul, ori v-ati uitat din greseala la alta categorie (sau pe site-uri neoficiale care adauga comisioane la greu).
Pe site-ul oficial, ziua este 8,10 euro (~42,4 lei), iar 10 zile costa 10,80 euro (~56,5 lei), sursa fiind: https://eznamka.sk/selfcare/purchase. Chiar decent, as putea spune.

Idem pentru Cehia, preturile prezentate de dvs. sunt mult peste cele reale: cea de o zi costa 230 CZK (~49,8 lei), iar cea de 10 zile costa 300 CZK (~65 lei). Iarasi, informatii luate direct de pe site-ul oficial: https://edalnice.cz/en/#/validation

Pentru Ungaria si Austria, preturile afisate sunt cele reale.
3

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30524
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2026 - 13:04

Pai da si asta tocmai dupa ce spusesem ca lumea sa fie atenta la tzepe... :Facepalm_emote_gif:

Imagine atasata: cehia.jpg

Si link cu adevarat oficial (copy/paste de pe pagina guvernului lor) https://edalnice.cz/...list/index.html

Toate preturile date spre exemplu de mine sunt de pe site-uri oficiale, nu ma apucam sa bag eu din burta preturi mai mici doar sa-i fac de ras pe maghiari :)
1

#17 Useril este offline   Milancz. 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04 august 24

Postat 06 iunie 2026 - 20:09

Am platit acum o luna in Cehia 300 CZ pe 10 zile
1

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi