STP Timișoara Forum: Reabilitare Podul Iuliu Maniu (Podul Muncii) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reabilitare Podul Iuliu Maniu (Podul Muncii) ZSN CARDINAL, ARDELEAN COMPANY NORD VEST SRL. (in reabilitare)

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30519
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 aprilie 2026 - 21:48

:beer2: Ok, ca prin presa edilii se laudau ca-l demoleaza complet. Mie unuia, care nu sunt specialist in poduri, imi parea foarte rezistenta si structura demolata pana in prezent, dar na, hai sa zicem ca expertii au vazut ceva ce noua profanilor ne scapa.

Citeaza

Citeşte întreaga ştire: Un pod din Timișoara va fi demolat și reconstruit de la zero cu bani europeni. Cât va costa lucrarea
Libertatea.ro

Citeaza

E oficial: Podul Muncii va fi demolat și reconstruit. Șantierul începe în câteva săptămâni
stiridetimisoara.ro

Citeaza

Procedura de achiziție pentru demolarea și reconstrucția Podului Muncii din Timișoara, inițiată de Primăria Municipiului, este pe cale să fie finalizată
ziuadevest.ro

Tot ziua de vest detaliaza:

Citeaza

Noul Pod al Muncii, a cărui finalizare este prevăzută pentru anul 2027, va înlocui actuala structură, care urmează să fie demolată complet. Lucrările, cu o durată estimată de 14 luni, sunt ample și includ construirea unui pod cu două benzi pe sens, trotuare și piste pentru biciclete. Proiectul mai prevede refacerea scărilor de acces, consolidarea malurilor pentru prevenirea erodării, montarea unui sistem modern de iluminat LED și instalarea unor elemente antiseismice


Daca se exprimau jurnalistii (in general) altfel, ceva de genul: "actuala suprastructura" sau "tablierul podului si calea de circulatie", etc, era mai clar pentru toata lumea.
2

#42 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1371
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 aprilie 2026 - 10:14

Chiar daca nu il demoleaza complet banii ii iau cat pe un pod nou, sau chiar cat doua poduri daca e sa facem calcule realiste.
2

#43 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1487
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 aprilie 2026 - 15:26

foarte de acord cu Florin, arata foarte bine structurile de beton pe care sunt grinzile, si e "beton din ala gri" ( f dur) cum zicea un personaj acum cativa ani. doar ca nu sunt specialist in betoane :)
1

#44 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 578
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 aprilie 2026 - 19:10

Imagine atasata: IMG_5004-compressed.jpeg
6

#45 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10361
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 aprilie 2026 - 16:32

Reabilitare Podul Iuliu Maniu Muncii Timișoara – Stadiu lucrări 26 aprilie 2026


@NextTimisoara
2

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30519
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 aprilie 2026 - 10:40

Si de la mine doua poze de pe apa:

Imagine atasata: 1 (2)-2.jpg Imagine atasata: 2 (2)-2.jpg
3

#47 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 578
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 aprilie 2026 - 18:58

Imagine atasata: IMG_5112-compressed.jpegImagine atasata: IMG_5113-compressed.jpeg
3

#48 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1371
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 30 aprilie 2026 - 20:22

Era bine daca se putea circula pe strada Bolintineanu(intre Garii si Titulescu) ca sa ajungi mai usor la podul Eroilor daca vii dinspre gara.
3

#49 Useril este offline   ferocious-pangolin 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 16 aprilie 26

Postat 04 mai 2026 - 12:58

ZSN Cardinal a fost sancționată de către ABA Banat pentru executarea de lucrari pe ape fără respectarea prevederilor avizului de gospodărire a apelor

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img.png

8

#50 Useril este offline   Gioco 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1623
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 mai 2026 - 12:57

08.05.2026

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1000149225.jpg
  • Imagine atasata: 1000149226.jpg
  • Imagine atasata: 1000149227.jpg
  • Imagine atasata: 1000149228.jpg
  • Imagine atasata: 1000149230.jpg
  • Imagine atasata: 1000149231.jpg
  • Imagine atasata: 1000149232.jpg
  • Imagine atasata: 1000149233.jpg
  • Imagine atasata: 1000149234.jpg

8

#51 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10361
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 mai 2026 - 16:37

Podul Iuliu Maniu Timisoara - 10 Mai 2026


@NextTimisoara
5

#52 Useril este offline   ferocious-pangolin 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 16 aprilie 26

Postat 13 mai 2026 - 14:33

Stadiu la 13 mai 2026:

http://youtu.be/PuMXtP5BG_o

Aceasta postare a fost editata de ferocious-pangolin: 13 mai 2026 - 14:34

3

#53 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1282
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 15 mai 2026 - 13:43

Doi muncitori harnici.

Imagine atasata: FB_IMG_1778844948310.jpg Imagine atasata: FB_IMG_1778844946083.jpg Imagine atasata: FB_IMG_1778844950327.jpg
4

#54 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 421
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 mai 2026 - 20:29

Reabilitare Podul Muncii din Timișoara - Stadiu lucrări 14.05.2026



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
3

#55 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10361
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 mai 2026 - 08:58

Podul Iuliu Maniu Timisoara | 23 Mai 2026


@NextTimisoara
2

#56 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10361
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 iunie 2026 - 07:21

Podul Iuliu Maniu Timisoara | 07 iunie 2026


@NextTimisoara
2

#57 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1371
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 iunie 2026 - 08:28

Pe partea cu fabrica de tigari nici acum n-au terminat cu demolarea si debarasarea, iar la partea opusa s-au apucat de lucru acum 2 saptamani si o sa mai tina. Era bine sa fi terminat pe o parte, si dupaia sa treaca la cealalta parte. Asa suntem nevoiti sa facem ocoale pe ambele parti.
2

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30519
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iunie 2026 - 11:42

Exact cum spuneam ca au procedat si pe DJ ce duce la Lipova. Pur si simplu au spart 29 de km ( :uimit2: ) de drum, si acum il refac ei pe bucatele, asa cum pot. O fi vreo smecherie din asta birocratica, sa poti declara/raporta ca ai in lucru intregul obiectiv, nu doar o parte din el.
0

#59 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2486
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 iunie 2026 - 14:32

banuiesc ca tine de etapele de decontari, daca au rapoarte de santier ca au facut faza de decopertare complet, incaseasa suma din deviz pentru decopertarea celor 29 de km..si cum demolarea e mai rapida decat constructia...chinul si nervii sunt pentru cei nevoiti sa circule pe acolo...
2

#60 Useril este offline   ferocious-pangolin 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 16 aprilie 26

Postat 10 iunie 2026 - 17:43

Reabilitare Podul Muncii din Timișoara - Stadiu lucrări 10 iunie 2026


4

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi