STP Timișoara Forum: VTM de SUD (Centura de Sud) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (99 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VTM de SUD (Centura de Sud) finalizat

#1841 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 august 2024 - 08:24

CENTURA SUD Timișoara - Asfalt pe pasaje și primele marcaje - Stadiu lucrări 21.08.2024 #umb



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
2

#1842 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 3418
  • Inregistrat: 09 aprilie 20
  • Sexul:masculin
  • Locatia:307220 Giroc, Zona Metropolitană Timișoara, Județul Timiș, Regiunea Vest
  • Interese:Proiecte, Construcții, Infrastructură și Investiții - legate de Municipiul Timișoara, Zona Metropolitană Timișoara & Polul de Creștere Timișoara, Zona Urbană Funcțională (ZUF) Timișoara, Județul Timiș, Regiunea de Dezvoltare Vest, Macroregiunea 4 - RO4 (NUTS 1), Euroregiunea DKMT și Banat

Postat 22 august 2024 - 19:42

Conexiuni mai bune cu viitoarea Centură Sud de ocolire a Timișoarei. CJ Timiș vrea modernizarea două drumuri care intersectează centura/FOTO

Citeaza

Consiliul Județean Timiș are în pregătire un nou proiect de îmbunătățire a infrastructurii rutiere a județului, aflată în administrarea instituției. Astfel, va solicita, preluarea drumurilor Calea Urseni și a Drumului Boilor, porțiunea de la sensul giratoriu cu centura și Moșnița, pentru a îmbunătăți infrastructura rutieră a județului, oferind, în același timp, și legături mai bune cu noua porțiune de centură de ocolire a Timișoarei, aflată în prezent aproape de finalizare

În cadrul unui proiect de hotărâre ce va fi supus voturilor consilierilor județeni, se propune lansarea solicitării de trecere de la UAT Timișoara la județ a mai multor parcele de teren, intravilan și extravilan. Odată hotărârea aprobată, aceasta va trebui ”dublată” de o hotărâre de consiliu local la Timișoara. De asemenea, un proiect similar va viza și UAT Moșnița.

Drumurile vizate intersectează centura, Drumul Boilor, printr-un sens giratoriu, cel de pe Calea Urseni va presupune amenajarea unui nou pasaj rutier peste centură, acesta fiind extrem de important, solicitat permanent de locuitorii din zona respectivă, care rămâneau fără o legătură decentă spre Timișoara în lipsa acestui pasaj, fiind nevoiți să facă un ocol de kilometri buni pentru a intra pe drumul spre oraș.

-1

#1843 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1280
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 august 2024 - 21:02

In mod normal si la drumul boilor trebuia pasaj peste centura in loc de sens giratoriu.
0

#1844 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1448
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 august 2024 - 10:56

Logic era sa faca UAT Timisoara pasaj peste Centura la drumul Boilor, cu lungime mare pentru cazul cand centura s-ar largi la 4 benzi. Dar au proiectat repede si intentionat fara a avea in vedere centura, ca sa se apuce de treaba si sa faca unii puncte electorale. Si se ajunge la costuri triple pentru varianta actuala si de 10 ori mai mare daca se va face in viitor pasajul.
2

#1845 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 820
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 23 august 2024 - 16:27

Imi explica si mie careva cum urci pe centura din Feridorf ca directie?

Din video mi se pare imposibil
0

#1846 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1280
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 august 2024 - 16:36

Trebuie sa mergi pe podul din Freidorf, iar la coborare faci stanga spre acel sens giratoriu nou
0

#1847 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3161
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 august 2024 - 16:37

Vezi postareaIlieB, la 23 august 2024 - 16:27, a spus:

Imi explica si mie careva cum urci pe centura din Feridorf ca directie?

Din video mi se pare imposibil


In sensul acela giratoriu se ternima centura de sud, si ar trebuii sa inceapa cea de vest. Acolo intrii si mergi in ce directie vrei.

LE: unde mi-a fost mintea sa cred ca is eu mai rapid ca Charles Bronson :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 23 august 2024 - 16:43

1

#1848 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 578
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 august 2024 - 17:24

Vezi postareaThe Mechanic, la 23 august 2024 - 16:36, a spus:

Trebuie sa mergi pe podul din Freidorf, iar la coborare faci stanga spre acel sens giratoriu nou


Aici va contrazic! Acea intersectie in T, din apropiere de noul sens, a fost trasata recent, si e linie continua pe str. Paul Morand, asadar, inclusiv pentru a intra la ContiTech in parcare, care ar insemna sa mergeti drept inainte (Si desigur, pentru urcarea pe centura), trebuie, in mod legal, sa virati dreapta, si sa conduceti pana la sensul giratoriu din capatul strazii Paul Morand (de langa ELBA), si de acolo va intoarceti catre sensul giratoriu ce apartine de Centura Sud.
Ca inca se face miscarea de a vira direct la stanga, venind dinspre Pasajul Freidorf, e alta poveste, dar, conform marcajelor si configuratiei acelei noi intersectii, nu se poate.

Aceasta postare a fost editata de Janto A.: 23 august 2024 - 17:27

0

#1849 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1280
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 august 2024 - 17:33

Eu doar i-am explicat cum se ajunge la centura, pe unde vine drumul. Marcajele acelea se mai pot modifica in timp. Ramane alegerea lui daca face dreapta(legal) spre Elba si se intoarce sau vireaza stanga(ilegal).
0

#1850 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 578
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 august 2024 - 17:41

^
Oricum, si cu o eventuala schimbare marcajelor in noua intersectie, ar fi destul de complicat sa se faca virajul la stanga (cu masina mica ar mai usor, sa zicem), cel putin cu camioane/autobuze, e mai greu, pentru ca pe langa marcaje, sunt doua insule cu borduri destul de inalte, care trebuie ocolite.
Astazi trasau si treceri de pietoni in zona, si cred ca finalizau in sfarsit cu marcarea.
O sa incerc sa fac niste poze daca mai ajung pe acolo.

Aceasta postare a fost editata de Janto A.: 23 august 2024 - 17:41

0

#1851 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 820
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 23 august 2024 - 18:50

Tocmai de aia intrebam, pentru ca am vazut acea "coborare" de pe pod inspre sensul giratoriu si doar daca cobori de pe centura poti iesi usor inspre cartier. In schimb sa urci este exact cum s-a zis mai sus, o iei la "dreapta" si mai mergi pana la sens si te intorci inapoi.

Nu e vorba de cum fac eu, e vorba ca mai mult ca sigur cei cu masinile mici vor fenta acel dreapta si vor face stanga. Prevad ca se vor pune stalpi de plastic pe mijloc ca sa nu mai fenteze lumea.
0

#1852 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 3418
  • Inregistrat: 09 aprilie 20
  • Sexul:masculin
  • Locatia:307220 Giroc, Zona Metropolitană Timișoara, Județul Timiș, Regiunea Vest
  • Interese:Proiecte, Construcții, Infrastructură și Investiții - legate de Municipiul Timișoara, Zona Metropolitană Timișoara & Polul de Creștere Timișoara, Zona Urbană Funcțională (ZUF) Timișoara, Județul Timiș, Regiunea de Dezvoltare Vest, Macroregiunea 4 - RO4 (NUTS 1), Euroregiunea DKMT și Banat

Postat 25 august 2024 - 17:26

Pe ultima sută de metri înainte de inaugurare. Se toarnă asfaltul pe pasaje. Muncitorii mai au de lucru sub 5% la Centura Sud Timișoara. Foto

Citeaza

TIMIȘOARA. De la o zi la alta se schimbă lucrurile pe șantierul Centurii Sud Timișoara. Muncitorii dau zor să termine ultimele intervenții la intersecții. Între timp, se trasează marcajele, se montează parapeți și panouri, dar și indicatoare rutiere

„Echipele antreprenorului și ale subcontractorilor lucrează la montarea diferitelor tipuri de parapete, a plaselor de protecție pe pasaje, a panourilor fonoabsorbante și la montarea consolelor și stâlpilor pentru indicatoarele rutiere. Avanseaza și aplicarea marcajelor rutiere și amenajarea spațiilor de servicii din perimetrul celor două parcări de pe traseu”, transmit reprezentanții DRDP Timișoara.

Între timp, muncitorii lucrează non-stop la intersecții și pasaje.

„A început și așternerea mixturii asfaltice la rampele de la cele două pasaje peste DN 59 Timișoara – Șag și peste DJ 592 Timișoara – Moșnița Nouă, această activitate fiind desfășurată 24 de ore din 24. La intersecția cu drumul național spre Șag/Moravița continuă lucrările la inelul sensului giratoriu și se amenajează căminele pentru preluarea apelor din rigola de acostament, lucrare care se execută și la pasajul din zona localității Moșnița Nouă. Stadiul șantierului a depășit 95%”, mai precizează reprezentanții DRDP Timișoara.

Valoarea lucrărilor la Centura Timișoara Sud este de 383.844.478,02 lei, fără TVA, iar sursa de finanțare este Programul Operațional Transport aferent perioadei de programare bugetară a Uniunii Europene 2021 – 2027. Perioada de garanție va fi de 10 ani.

1

#1853 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1533
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 august 2024 - 19:42

Eu nu înțeleg raportările astea, în mai erau la 85%, 3 luni mai târziu 95%, progres 3% pe luna și chiar s-a lucrat zi si noapte, eu cel puțin asa am perceput, poate mi s-a parut mie. Eu cred ca înainte de alegeri raportau din burta doar sa dea bine. Mi-e greu sa cred ca doar atâta e avansul în astea 3 luni. Sau au făcut lucrări suplimentare. În fine, mai e puțin și se termina și telenovela asta.
1

#1854 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 578
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 august 2024 - 06:37

Bună dimineața!

Atașez câteva fotografii realizate la intersecția pasajului din strada Polonă cu strada Paul Morand (Zona Ind. Freidorf).
După cum se poate vedea, conform marcajelor recent aplicate, ar însemna viraj obligatoriu la dreapta spre ELBA (La fel și dacă se vine dinspre Contitech, obligatoriu la dreapta spre Centura Sud).

Poză bonus: Camioanele UMB, deja la lucru pe la 7 dimineața.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20240826_070757.jpg
  • Imagine atasata: 20240826_070733.jpg
  • Imagine atasata: 20240826_070742.jpg
  • Imagine atasata: 20240826_070801.jpg
  • Imagine atasata: 20240826_070826.jpg
  • Imagine atasata: 20240826_070755.jpg

5

#1855 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 990
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 26 august 2024 - 11:29

In sensul din Freidorf s-a incropit din pix un nod care este incomplet pe relatia str Polona - Sagului, pentru a intra pe Centura se va intoarce in sensul giratoriu Elba, este 2-a intoarcere sau manevra dupa intrarea pe pasajul Freidorf.
Solutia gandita a fost sa se faca legatura printr-un drum in zona industriala, absolut magnific, nu mai pui ca tot traficul de pe platforma Conti-Elba pe ruta de legatura cu orasul va fi deviat prin sensul giratoriu, unde se va suprapune cu toate directiile de deplasare la orele de varf.

Aceasta postare a fost editata de corco: 26 august 2024 - 11:31

3

#1856 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 26 august 2024 - 17:08

Vezi postareaDanielT, la 25 august 2024 - 19:42, a spus:

Eu nu înțeleg raportările astea, în mai erau la 85%, 3 luni mai târziu 95%, progres 3% pe luna și chiar s-a lucrat zi si noapte, eu cel puțin asa am perceput, poate mi s-a parut mie. Eu cred ca înainte de alegeri raportau din burta doar sa dea bine.

Ai dreptate, si eu m-am intrebat ce e cu cifrele alea. Daca ne uitam la ele, ce s-a raportat din mai incoace, putem trage concluzia ca telenovela s-ar putea termina si in octombrie, asta daca nu repeta performanta din mai-iunie si sa dea gata restul de 5%...in 5 zile Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de ioji: 26 august 2024 - 17:09

0

#1857 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 578
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 august 2024 - 17:09

Pe la prânz montau deja ceva indicatoare de circulație în zona intersecției, precum și pe pasajul Centurii în Freidorf.
Cred că până la final de săptămână finalizează tot ce mai e de făcut la acel capăt.
3

#1858 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 august 2024 - 17:43

CENTURA SUD Timișoara tot mai aproape de finalizare! - Stadiu lucrări 27.08.2024 #umb



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS
5

#1859 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 august 2024 - 14:09

Intersecție DN 59 - DJ 593 - CENTURA SUD Timișoara - Stadiu lucrări 30.08.2024 #umb

Link video: http://youtube.com/..._vIoBkGS2kNbBwo

http://www.youtube.c...rts/GzpaBFge5lc

Sursa: frameD Future PRODUCTIONS

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 31 august 2024 - 12:37

1

#1860 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10593
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 august 2024 - 12:39

Imagine postata Din pacate nu merge intergrat un youtube shorts in postare, chiar si fara s-ul din https.
Vineri 30 august:
Imagine atasata: Centura de Sud 2024.08.30 01.jpg Imagine atasata: Centura de Sud 2024.08.30 02.jpg Imagine atasata: Centura de Sud 2024.08.30 03.jpg Imagine atasata: Centura de Sud 2024.08.30 04.jpg

5

Arata acest topic


  • (99 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi