Nu inteleg logica ta: deci Oradea care a cumparat 10 tramvaie are un respect deosebit pentru calatori, dar Timisoara care a luat 55 de autobuze si 50 de troleibuze (deci 105 vehicule noi), nu are pic de respect pentru cetateni.
Tramvaie noi
#181
Postat 09 martie 2009 - 11:20
Nu inteleg logica ta: deci Oradea care a cumparat 10 tramvaie are un respect deosebit pentru calatori, dar Timisoara care a luat 55 de autobuze si 50 de troleibuze (deci 105 vehicule noi), nu are pic de respect pentru cetateni.
#182
Postat 09 martie 2009 - 11:39
#183
Postat 09 martie 2009 - 15:25
cosmote, la 9 Mar 2009, 00:22, a spus:
S-ar putea sa te inseli. La intalnire s-a discutat si faptul ca, pana in 2012, Timisoara este fortata sa schimbe parcul de tramvaie, cele actuale fiind depasite moral si fizic (cred ca unele au peste 30 de ani).
Implicatiile juridice au fost mentionate si ele, dar ma depasesc. Daca isi aminteste cineva, va rog completati.
#184
Postat 09 martie 2009 - 17:17
cosmote, la 9 Mar 2009, 11:39, a spus:
Sa nu uitam ca un tramvai costa aprox. de 10 ori cat un troleibuz!!!
#185
Postat 09 martie 2009 - 17:20
#186
Postat 09 martie 2009 - 18:27
#187
Postat 09 martie 2009 - 18:43
cosmote, la 9 Mar 2009, 11:39, a spus:
Ce scri aici e deja mult mai rezonabil si sunt de acord in mare parte cu tine, dar in postul tau anterior ai cam exagerat (de aceea am si intervenit)
Pe banii de pe cele 10 troleibuze de care spui tu, abia daca luam doua tramvaie ca cele ale oradenilor.
#188
Postat 09 martie 2009 - 18:58
lorand, la 9 Mar 2009, 18:27, a spus:
La cat de bine sunt intretinuta, Regia parca incearca sa le aduca in pas cu celelalte, asta la nivelul de deteriorare. Oricum si vatmanii is bat joc de ele, exista totusi si exemple bune, era un domn pe 4 , acum il vad pe 1 mai des, si era pe wegman, conducea mai mult decat bine si nu forta tramvaiul daca nu trebuia, pacat doar ca acum are un singur vagon garnitura lui. De ce nu se face o statistica, iar vatmanii calmi sa fie pe garnituri mai mari si mai bune, daca inversam locurile aducem toate tramvaiele la un stadiu deplorabil.
#189
Postat 09 martie 2009 - 19:30
#190
Postat 09 martie 2009 - 20:20
De exemplu abonament gratuit la RATT pe viata, pentru cei ce se inscriu si reusesc sa devina vatmani RATT.
#192
Postat 09 martie 2009 - 20:32
Florin.B RATT, la 9 Mar 2009, 19:30, a spus:
Am si uitat de sistem, ma cam luat valul, oricum acum depinde si de cei care ii monitorizeaza pe soferi si vatmani. Mai ramane totusi inca un lucru, cu cei de la intretinere si curatenie ce facem, practic tramvaiele ajung la ei dupa o zii lunga de munca. Pe acestia cine ii monitorizeaza? Sa speram ca se mai schimba situatia cu sistemul asta pare destul de promitator si ar trebui si vatmanii si soferi sa fie instruiti sa-si inspecteze mai bine vehiculele, si ei sa spuna daca au ceva in neregula si sa fie reparat, plus cei de la inspectia tehnica.
#193
Postat 10 martie 2009 - 15:49
cosmote, la 8 Mar 2009, 23:22, a spus:
Eu nu i-as invidia pe oradeni. 2005 ar fi avut ocazia sa cumpere 23 de KT4D din Berlin. Fabricate `84 - `87 si refacute complet 1995 cu ajutorul Siemens. Pretul lotului ar fi fost 1.550.000 euro. Bineinteles ca atat s-au certat la primarie incat tramvaiele au fost vandute Poznanului. Tinand cont de faptul ca Oradea este orasul Tatrelor (si mai aveau Tatre din Berlin), nu mi se pare foarte inteligenta decizia.
#194
Postat 10 martie 2009 - 23:23
RATT-ul ar fi trebuit sa renunte la cumpararea a 10 troleibuze si sa cumpere 2 tramvaie ca sa-si demonstreze respectul pentru cetateni.
#195
Postat 11 martie 2009 - 19:04
#196
Postat 11 martie 2009 - 19:13
Aceasta postare a fost editata de lorand: 11 martie 2009 - 19:13
#197
Postat 11 martie 2009 - 19:23
#199
Postat 11 martie 2009 - 19:46
Florin.B RATT, la 10 Mar 2009, 22:23, a spus:
Dar asta incercam sa-i explic lui cosmote. Degeaba cumpara aia 10 ULF (cel mai scump tramvai din Europa), daca restul parcului sunt Tatre intr-o stare jalnica. Sinele tot rahat is. Nici la autobuze nu stau mai bine. Vre-o 8-10 Conecto, inca cateva LIAZ (care deja arata cam ca si vechile DAC de la noi) si in rest harburi. Pentru mine asta nu-i respect pentru calatori !
Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 11 martie 2009 - 19:50
#200
Postat 11 martie 2009 - 20:03
ULF-urile din Oradea nu sunt cele mai moderne tramvaie din Europa. Uita-te de exemplu la "Transportul in comun din intreaga lume", la orase ca Strasbourg sau Roma. Nu inteleg de unde au edilii oradeni astfel de idei bizare despre tramvaiele lor.

Ajutor














