STP Timișoara Forum: Investitii diverse - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (118 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Investitii diverse De mica anvergura Evaluare topic: -----

#141 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 martie 2011 - 10:38

Cateva complexe rezidentiale finalizate recent sau in curs de finalizare:

Mosnita:
Imagine postata

Giroc:
Imagine postata

Imagine postata
0

#142 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 martie 2011 - 13:50

Merci pentru pdf.

Altfel, s-au reluat lucrarile si la blocul de pe Calea Lipovei, care a stat vreo 2 ani in "suspans".
Localizare: bing
0

#143 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 martie 2011 - 20:46

Stiati de "chestia" asta? E pe Lidia.

Sincer arata cam "nepotrivit" in zona respectiva... Iar galbenul ala... :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN0592.jpg

0

#144 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 aprilie 2011 - 15:34

P.U.D. – HOTEL 4 STELE - STR. PETRE RĂMNEANŢU NR. 9, TIMIŞOARA

Imagine postata

Locatia

Imagine postata

Sursa: PrimariaTM
0

#145 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2011 - 21:53

Nu-i rea ideea ... acolo pe colţ era o casă plină de iederă şi din câte mi s-a părut abandonată. Măcar să fie ceva util.

P.S. Nu puteau cumpăra Poli sau UVT terenul şi să facă un cămin? Ar fi fost o locaţie excelentă.
0

#146 Useril este offline   duck_dani 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 18 martie 11

Postat 20 aprilie 2011 - 07:36

Vezi postareadAImon, la 19 aprilie 2011 - 21:53, a spus:

Nu-i rea ideea ... acolo pe colţ era o casă plină de iederă şi din câte mi s-a părut abandonată. Măcar să fie ceva util.

P.S. Nu puteau cumpăra Poli sau UVT terenul şi să facă un cămin? Ar fi fost o locaţie excelentă.

Ce regim de inaltime are? Care e POT(Procent Ocupare Teren) ca mie mi se pare ca ocupa cel putin 75% din teren. Ma mira ca inca si azi, 2011, se mai dau autorizatii in halul asta. Parerea mea e ca POT maxim 60% ar trebui sa fie.
0

#147 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 aprilie 2011 - 07:42

Pare sa fie 100%, iar cladirea e o frumusete de 6 etaje. Se poate observa in randare cat de minuscule sunt casele din jur.
0

#148 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2011 - 07:56

Citeaza

S.C. DUNĂREA S.A. GALAŢI S +P+4+2phouse

In vederea atenuarii masivitatii volumului principal si in concordanta cu imaginea de
brand urmarita, acesta va fi finisat in material ceramic de tip CREATON ; parterul va
fi in mare masura vitrat si cu portiuni (jardinierele, parapeti, cornise ale copertinei,
etc.) finisate in piatra naturala de tip travertin.


Din câte înţeleg din PUD, şi-au permis 6 etaje pentru că oricum e ditamai clădirea U.V.T. lângă, mult mai înaltă.
0

#149 Useril este offline   duck_dani 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 18 martie 11

Postat 20 aprilie 2011 - 08:02

Vezi postareaChagall, la 20 aprilie 2011 - 07:42, a spus:

Pare sa fie 100%, iar cladirea e o frumusete de 6 etaje. Se poate observa in randare cat de minuscule sunt casele din jur.

Ce sa mai zic... si noi ne bucuram ca prostii ca uite ce hotel fain fac astia. In ritmul asta, fara un plan urbanistic cat de cat gandit, o sa ajunga Timisoara plina de betoane...Acum 3 saptamani am facut o sesizare la primarie cu privire la un vecin de-al meu care isi face casa langa mine, si care in mod evident nu a respectat POT de 40% -cred ca are cam 75% si ala-, si nu am primit nici un raspuns. Nu pot sa cred ca unii isi iau amenzi ca modifica niste nimicuri in casa fara autorizatie, iar altii scapa cu incalcari din astea grosolane a regulilor urbanistice.
Daca are cineva vreun urbanism din zona respectiva, as vrea sa stiu cat ii POT-ul, ca m-ar mira sa fie intr-adevar 100%.

Vezi postareadAImon, la 20 aprilie 2011 - 07:56, a spus:

Din câte înţeleg din PUD, şi-au permis 6 etaje pentru că oricum e ditamai clădirea U.V.T. lângă, mult mai înaltă.

aia cu regimul de inaltime e ok, ca stiu ca in zona aia regimul de inaltime e de genul P+6, deci aia inteleg, dar nu cred ca POT-ul poate fi chiar 100%. Trebuie sa fie totusi mai gandit, trebuie sa le impuna sa faca nu stiu cate locuri de parcare, si sa pastreze un procent de spatiu verde, nu se poate construi si azi cum se construia acu 10 ani, cand nici locuri de parcare nu au fost gandite nici spatiu verde. Stiu ca sunt si multe impuneri de la UE cu privire la urbanism, si asta, cel putin teoretic, s-a reflactat in POT-uri si parcari. dar se pare ca numai teoretic ii...
0

#150 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2011 - 10:07

Tot în documentul la care a dat link Chagall scrie că POT este de 73% (pagina 19).

Citeaza

Procentul de ocupare al terenului, care reprezintă raportul dintre ariile construite
însumate şi aria totală a terenului, este pentru parcela destinata hotelului.

- procent de ocupare propus - P.O.T. = A.C. x100/A teren = 66100/898= 73,6%

Mai găseşti la pagina 23 detalii cum ar fi aria de spaţiu verde propusă (367mp) şi o comparaţie (POT actual e de 36%).

Nu-mi dau seama dacă 20 de locuri de parcare sunt suficiente, totuşi ... o parte din ele fiind necesare pentru personalul angajat :beer2:

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 20 aprilie 2011 - 10:11

0

#151 Useril este offline   duck_dani 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 18 martie 11

Postat 20 aprilie 2011 - 10:40

Vezi postareadAImon, la 20 aprilie 2011 - 10:07, a spus:

Tot în documentul la care a dat link Chagall scrie că POT este de 73% (pagina 19).


Mai găseşti la pagina 23 detalii cum ar fi aria de spaţiu verde propusă (367mp) şi o comparaţie (POT actual e de 36%).

Nu-mi dau seama dacă 20 de locuri de parcare sunt suficiente, totuşi ... o parte din ele fiind necesare pentru personalul angajat :beer2:

ok, ms, mi-a scapat linku :rad_masa:
dar, totusi, ce matematica e asta? P.O.T. = A.C. x100/A teren = 66100/898= 73,6%, deci avem 898 suprafata terenului, din care se construieste pe 661, totul ok pana aici. Dar daca scazi 661 din 898 mai raman 237 mp. Cum de la spatii verzi scrie 367 mp :nervos: ??? Asta da matematica, deci in 237 mp de teren disponibil, astia au reusit sa inghesuie 367 mp de spatii verzi :nervos:. Probabil au pus si florile de la geamuri si poate peste cladire fac o gradina :nervos:

Aceasta postare a fost editata de duck_dani: 20 aprilie 2011 - 10:41

0

#152 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 mai 2011 - 14:47

Noi locuri de munca la Timisoara in domeniul automotive

Citeaza

Timişoara atrage din nou interesul unui producător din industria pieselor auto. Societatea franceză de componente auto MGI Coutier va începe, la finalul acestui trimestru, lucrările de construcţie a unei noi unităţi de producţie în Timişoara. Decizia vine pe fondul creşterii comenzilor lansate către producătorul francez de la Audi, Ford si PSA
- a anuntat compania intr-un comunicat.

Citeaza

Compania mai anunţă că noua unitate de producţie va avea 10.000 mp. Iniţiativa este un proiect abandonat în 2008, care acum este „indispensabil”, pe fondul comenzilor venite de la Audi, Ford, Dacia şi PSA Peugeot Citroen. MGI Coutier deţinea deja o mică unitate de producţie la Timişoara. Noua hală va înlocui vechiul amplasament devenit neîncăpător pe fondul creşterii producţiei.
Unitatea din România a avut afaceri de aproximativ 28 de milioane de lei şi 210 angajati, potrivit bilanţului financiar din 2009. La nivel de grup, cifra de afaceri a francezilor a fost de 113 milioane de euro, cu peste 4.000 de angajati.
MGI a deschis din 2006 o fabrica în Timişoara. Societatea franceză a fost înfiinţată în 1989 şi deţine peste 20 de unităţi de producţie în întreaga lume, cu producţie pe doua mari segmente: mecanisme şi transfer de fluide.
Francezii produc, printre altele, componente pentru motoare, pentru sistemele electrice şi pentru închidere, sisteme de ventilaţie, dar şi diverse cabluri utilizate la motoarele diesel.


Are cineva idee despre proiectul din 2008 ? Si anume , unde este amplasata firma acum ?

Site Offical: MGI Coutier France

Daca se considera ca aceast proiect nu avea nevoie de un Topic nou , rog mutarea postarii acolo unde este de cuviinta !
0

#153 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 mai 2011 - 16:13

Vezi postareaRaoul94, la 18 mai 2011 - 14:47, a spus:

[...]
Daca se considera ca aceast proiect nu avea nevoie de un Topic nou , rog mutarea postarii acolo unde este de cuviinta !

E ok aici. :censored:
0

#154 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 mai 2011 - 19:00

Sediul RDS de pe Bogdanestilor este de vreo luna in santier, se extind intr-un spatiu care a fost laborator de cofetarie pina acum citiva ani:

Imagine atasata: RDS 01.JPG Imagine atasata: RDS 02.JPG Imagine atasata: RDS 03.JPG

La inceput au lucrat cu o firma din Harghita (zidirea unor ferestre) iar acum lucreaza cu muncitori din Ungaria (de la digi Ungaria).

Cu google nu am gasit informatii (AC) iar pensionarii din zona spun ca ar fi un sediu de televiziune. Sa fie vorba de TV analog?

Citeaza

Postul de televiziune Analog TV, preluat de omul de la cablu Zoltan Teszari?

...
Surse bine conspirate in birourile conducerii TV Analog ne-au sesizat ca RCS&RDS ar fi reusit sa achizitioneze nu mai putin de 80% din actiunile postului de televiziune detinut de mogulul Nicu Gavra.

Deocamdata, nu se cunoaste valoarea reala a tranzactiei, insa se speculeaza faptul ca suma care a intrat in conturile familiei Gavra a fost diminuata cu debitul acumulat in ultima vreme din retransmiterea emisiunilor prin satelit. Aceleasi surse ne-au mai tras de maneca pentru a ne spune ca “madam” Raluca Gavra a ramas director in continuare, insa printre actionari s-a insinuat o persoana care detine 1% din capitalul social al TV Analog. Pronosticurile merg catre Adi Adam, a carui emisiune este o adevarata coloana vertebrala a programului TV Analog, insa se mizeaza si pe greutatea rating-ului Ceraselei Miu, care dispune de cele mai multe sfaturi medicale pe pixel patrat.

Opinia Timisoarei
0

#155 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 mai 2011 - 19:16

Pana nu demult aveam impresia ca AnalogTv este detinut de UPC. Ma si miram cum de retransmite terestru DigiTv acest post in Romania, Ungaria si Slovacia. :clap2:

Ar fi ceva extraordinar sa se relanseze acest post intr-o casa noua cu decor nou, si de ce nu, cu programe proprii de calitate.
0

#156 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 mai 2011 - 21:14

Pai Analog TV isi are sediul pe Lugojului, intr-o cladire chiar noua... Sa se mute aici? Sincer nu prea cred...
0

#157 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 mai 2011 - 21:19

Din centrul comercial Bega s-au mutat definitiv?
0

#158 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 mai 2011 - 21:29

Eu cred ca de muuult deja...
0

#159 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 mai 2011 - 23:56

Vezi postareacseh_17, la 22 mai 2011 - 21:14, a spus:

Pai Analog TV isi are sediul pe Lugojului, intr-o cladire chiar noua... Sa se mute aici? Sincer nu prea cred...


Proprietari sau chiriasi, rds a cumparat probabil doar televiziunea, nu si sediul si nu doreste sa plateasca chirie pe Take Ionescu...

Este foarte ciudat ca nu gasesc cu google nicio AC dupa adresa (Bogdanestilor 2) sau dupa nume (RDS sau Analog)... :clap2:
0

#160 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 mai 2011 - 07:27

Pai la cat de bine organizata este compania RCS-RDS in domeniul PR-ului, nu ma mira ca nu "transpira" nimic oficial, insa m-as mira sa lucreze la cladire fara AC.
0

Arata acest topic


  • (118 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi