STP Timișoara Forum: Accidente - incidente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (116 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Accidente - incidente Accidente, incidente si deraieri care implica tramvaie Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#481 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 iunie 2009 - 12:13

BMW-ul a ramas intepenit pe linia moarta, a treia linie paralela nefolosita momentan (intre linia dubla de tramvai si linia de tren).
Totusi, de la drum pana la aceea groapa sunt cativa zeci de metri. Ma intreb si eu, oare cum o fi ajuns pe linia de tramvai pana acolo? :(
0

#482 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 29 iunie 2009 - 12:30

Vezi postareaChagall, la 29 Jun 2009, 13:13, a spus:

BMW-ul a ramas intepenit pe linia moarta, a treia linie paralela nefolosita momentan (intre linia dubla de tramvai si linia de tren).


Nu e linia aia. :( Masina e pe sensul tramvaielor 2 si 5 (Gara de Est > Statia Meteo). Se vede ca in poza 2 linia e langa drum, iar linia aia moarta e langa liniile de tren.
In poze se vede strada A. Imbroane, pe care merge L45, iar paralel, langa liniile de tv. e "gardul viu" de la magaziile CFR.
Accidentul e la statia U.M.T., dar intre U.M.T. si Arena Electrica, linia moarta e intre U.M.T. si Statia Meteo.
0

#483 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 iunie 2009 - 13:24

Am inteles.
Multumesc pentru lamuriri Visor. :(
0

#484 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 iunie 2009 - 17:17

Asta, plus tipa care a vrut sa intre pe stadion = 2 BMW-uri mai putin, doar in acest weekend. :(

Imagine atasata: news_20090628_04233527_thumbnail.jpg foto:tion
0

#485 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 10:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 Jun 2009, 18:17, a spus:

Asta, plus tipa care a vrut sa intre pe stadion = 2 BMW-uri mai putin, doar in acest weekend. <_<



probabil e microbista rau si a zis sa isi ocupe loc pentru Liga Campionilor :angry:

Aceasta postare a fost editata de lilu: 30 iunie 2009 - 10:59

0

#486 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 iunie 2009 - 13:41

Vor sa ne saboteze dinamovistii si ne trimit tot feluri de blonde kamikaze sa ne distruga stadionul.
0

#487 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 17:11

<_< Asa s-ar parea.
0

#488 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 30 iunie 2009 - 17:40

Campania "Nicio zi fără evenimente" , într-o variantă nouă.

Skoda accidentată de tramvai loveşte o femeie pe trotuar în Piaţa Libertăţii
Două persoane au ajuns la spital, marţi, după ce o şoferiţă care nu s-a asigurat a fost lovită în plin de un tramvai. Automobilul a ricoşat pe trotuar unde a lovit o femeie care trecea în acel moment pe acolo, spun poliţiştii.
Femeia conducea o Skoda Fabia pe strada Mărăşeşti. În momentul în care a vrut să traverseze liniile de tramvai de pe strada Coriolan Brediceanu nu s-a asigurat şi maşina în care se afla a fost lovită în plin de un tramvai. Martorii spun că Skoda a fost proiectată în stâlpul pe care este amplasată oglinda pentru asigurare şi a măturat în calea o femeie care se afla în acel moment pe trotuar. Atât şoferiţa neatentă cât şi pietonul au fost transportaţi la spital pentru îngrijiri medicale. Din cauza accidentului circulaţia tramvaielor în zonă a fost blocată mai bine de jumătate de oră.


No comment, cei care îl ştiu pe vatman ştiu de ce, dar teoretic maşina trebuia să se asigure, dar cu pietonul cum rămâne?
0

#489 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 19:16

E in totalitate vina soferitei. Masina a lovit pietonul, nu tramvaiul. (si daca tramvaiul deraia si lovea pietonul, tot soferita era de vina)
0

#490 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iunie 2009 - 20:33

Vezi postareafan, la 30 Jun 2009, 18:40, a spus:

No comment, cei care îl ştiu pe vatman ştiu de ce, dar teoretic maşina trebuia să se asigure, dar cu pietonul cum rămâne?

Iar vorbesti codificat. Cred ca majoritatea dintre cei care citim aici nu il cunoastem, prin urmare ce ar fi de stiut in plus? :rad_masa:
0

#491 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 iunie 2009 - 21:32

Bun, oglinda aceea a fost inlocuita de la ultimul accident ? Si plus de asta trebuie sa recunoastem cu totii ca acolo este vizibilitatea foarte redusa :rad_masa:
0

#492 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29696
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2009 - 21:51

Cu cat e mai redusa vizibilitatea casti ochii mai bine, dar probabil unii isi spun ca daca trec repede nu e timp sa pateasca ceva. O solutie e sa dai geamul jos cativa centimetri (asta daca nu e oglinda) si sa asculti cu atentie. Daca ai trecut examenul medical pe bune nu exista sa nu auzi ca vine tramvaiul, mai ales acolo, intre cladiri.
0

#493 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 01 iulie 2009 - 08:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 Jun 2009, 20:16, a spus:

E in totalitate vina soferitei. Masina a lovit pietonul, nu tramvaiul. (si daca tramvaiul deraia si lovea pietonul, tot soferita era de vina)




Pe principiul "E in totalitate vina soferitei" in acea intersecţie ar fi zeci de tamponări zilnic, dar totuşi nu sunt, probabil că pentru unii vatmani nu mai este o surpriză că acea intersecţie este una din multele intersecţii în care prioritatea tramvaielor este sfidată. Nici mie nu mi se pare corect ca un tramvai plin de călători de dragul principiului precauţiei să reducă viteza, ba mai mult să chiar oprească la fiecare intersecţie chiar şi acolo unde prioritatea este sau ar trebui să fie evidentă, dar la intersecţia asta chiar e un fenomen în masă şi culmea stupizeniei, majoritatea şoferilor se lovesc de tramvaiele care vin dinspre Piaţa 700.
Având în vedere că am vreo 7 ani de vătmănie în antecedente în niciun caz nu doream să dau vina pe vatman, dar cu siguranţă dacă RATT va înfiinţa linii expres pentru tramvaie, colegul va fi cel mai potrivit <_<.

Aceasta postare a fost editata de fan: 01 iulie 2009 - 08:24

0

#494 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2009 - 08:55

e vina soferitei dar si oglinda aia cand a fost pusa inapoi a fost pusa complect aiurea .......... Eu (desi nu am nici o obligatie) ma uitam in oglinzile alea sa vad daca vin destepti sa vad ce fac ei ca sa stiu ce fac .........


Dece toate dinspre Piatza 700? simplu...... de acolo tre sa pleci mai tare dela semafor ca sa treci de incrucisarea cu firele de trolebus si dupa aceea sa eliberezi intersectia , daca ai vagon cu remorca nu prea mai apuci sa incetinesti prea mult pana in remorca cu pricina
0

#495 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2009 - 08:57

Acolo ar putea fi montat un semafor sincronizat pentru tramvaie cu celalalt, chiar la cererea RATT si am scapa de probleme (asta daca nu trec soferii pe rosu).
0

#496 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2009 - 09:22

Vezi postareatodoran13, la 1 Jul 2009, 09:57, a spus:

Acolo ar putea fi montat un semafor sincronizat pentru tramvaie cu celalalt, chiar la cererea RATT si am scapa de probleme (asta daca nu trec soferii pe rosu).


din ce vad eu ZILNIC .... nu exista asa ceva , adica Sincronizare ( Vezi linia 9 si altele dar acoloe dezastru) . acolo nu se poate .... deoarece de prinde ROSU tramvaiul la al TREILEA SEMAFOR ar ramane cam in intersectie , daca nu el sigur urmatorul din spatele lui
0

#497 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 01 iulie 2009 - 10:47

Vezi postarealilu, la 1 Jul 2009, 09:55, a spus:

e vina soferitei dar si oglinda aia cand a fost pusa inapoi a fost pusa complect aiurea .......... Eu (desi nu am nici o obligatie) ma uitam in oglinzile alea sa vad daca vin destepti sa vad ce fac ei ca sa stiu ce fac .........


Dece toate dinspre Piatza 700? simplu...... de acolo tre sa pleci mai tare dela semafor ca sa treci de incrucisarea cu firele de trolebus si dupa aceea sa eliberezi intersectia , daca ai vagon cu remorca nu prea mai apuci sa incetinesti prea mult pana in remorca cu pricina



Perfect de acord lilu, am pus intrebarea din punct de vedere a masinilor sensul dinspre 700 e mult mai vizibil.Semaforul nu ar ajuta mult, un obstacol baban ca la trecerile de pietoni, montat pe asfalt poate ar mai opri masinile.

Aceasta postare a fost editata de fan: 01 iulie 2009 - 10:49

0

#498 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 02 iulie 2009 - 13:54

Cred ca astazi a fost un accident prin centru ca am vazut un rathgeber pe 4(cu tot cu remorca)
0

#499 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 iulie 2009 - 22:00

Inca un tramvai sifonat. Vina ii apartine soferului autoturismului.


Izbit in plin de un tramvai

Vineri, 03 07 2009

Un barbat a ajuns in aceasta seara la spital dupa ce autoturismul pe care il conducea a fost izbit in plin de un tramvai cu calatori. Soferul a vrut sa schimbe sensul de mers si nu s-a asigurat la trecerea peste linii.

Accidentul s-a petrecut pe Calea Buziasului, in dreptul cimitirului. Vatmanul nu a mai putut evita impactul.

Nu se astepta ca soferul sa nu fie atent. Acesta incerca sa-si intoarca autoturismul si sa treaca de pe un sens de mers pe celalalt. Impactul a fost puternic, iar barbatul a ramas blocat intre fiarele masinii.

Echipajul de descarcerare al pompierilor militari a intervenit pentru scoaterea lui. O ambulanta l-a preluat si l-a transportat imediat la spital.

Din cauza accidentului, circulatia tramvaielor a fost blocata cateva zeci de minute.

Sursa: http://www.agenda.ro/news/news/20669/izbit...un-tramvai.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: accident_tramvai_buziasului_2_b.jpg

0

#500 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 03 iulie 2009 - 22:05

Am o senzatie foarte ciudata, dar se pare ca in ultimul timp se intampla foarte multe accidente <_<, nu credeti?
0

Arata acest topic


  • (116 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi