STP Timișoara Forum: Linie de transport cu firobuzul la Ghiroda - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linie de transport cu firobuzul la Ghiroda

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 septembrie 2014 - 12:40

Perfect de acord cu ambele solutii propuse, dar sigur nici una nu va fi aplicata, deci biletele vor fi aceleeasi, la fel si troleibuzele.
0

#22 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 23 septembrie 2014 - 22:10

Vezi postareamile, la 23 septembrie 2014 - 10:17, a spus:

Daca (re)citim articolele din presa pe aceasta tema, vom gasi declaratiile lui Robu in care spune ca RATT are un numar suficient de firobuze pentru aceste extinderi de linii si ca atare nu-i nevoie de achizitia altor firobuze... :Facepalm_emote_gif:


Personal nu pot fi deacord cu o astfel de abordare si as merge pe varianta ta Chagall in care spui ca ar trebui ca aceste doua administratii locale (Ghiroda si Dumbravita) sa participe intr-un fel sau altul cu vreo doua sau trei firobuze fiecare la aceste extinderi...

Mai ramane in picioare si problema pretului biletelor in sensul ca nu mi se pare normal sa calatoresti cu 2 lei din capatul Dumbravitei pana la Gara de Nord si tot cu 2 lei de la Piata 700 pana gara...

perfect de acord..dar cum taxarea pe statii sau pe zone tarifare nu se poate implementa...din diferite motive subiective sau obiective...sa zicem mersi ca cineva mai da si acesti 2 amarati de lei...si nu se trece tot la categoria "subventii sociale" ..poate pentru reducerea costurilor renuntam si la climatizarea din vehicule...si punem cate un palmier in ghiveci in fiecare vehicul...desigur pazit de catre "organul" comunitar vigilent....off topic...in atatia ani de cand circula noile troleibuze prin Timisoara...nu am vazut NICIODATA niciodata nici macar o data...folosita rampa pentru accesul persoanelor cu dizabilitati..desi deseori am vazut pasageri in carucioare..care prin bunavointa celorlalti pasageri reuseau sa foloseasca mtc urile... Totusi le-a vazut cineva vreodata la "treaba"? sau sunt doar inca o optiune neutilizata ca atatea altele?

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 23 septembrie 2014 - 22:12

1

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 septembrie 2014 - 09:33

:up_arow: Daca scot din text chestiunea cu palmierii, care este fortata din punctul meu de vedere (nu vad legatura intre firobuze si palmieri :eusa_think: ), cu restul textului sunt absolut deacord...Am intrebat si eu tot aici pe forum, de mai multe ori daca a vazut cineva vreodata sa fie folosite aceste rampe si n-am primit nici un raspuns afirmativ ci doar cateva comentarii directe sau indirecte...Nu sunt impotriva rampelor insa cand mi-aduc aminte cata apa s-a batut in piua pe tema lor, mi se face lehamite...


Ca si acum cand se tot pomeneste-vorbeste de scaune incalzite individual in tramvaiele modernizate...N-am aflat prin ce sistem vor fi incalzite dar inclin sa cred ca peste doi ani de la sosirea lor vom avea situatii usor comice, un scaun cald, doua reci (sistem deteriorat) iar calatorii se vor bate ca sa prinda scaunele calde in sezonul rece sau in prealabil le vor pipai intai inainte de a se aseza...Era suficienta o caldura ambientala...caci nu ne aflam la polul nord...
0

#24 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 septembrie 2014 - 12:54

Cine o sa plateasca impozitul pe padurea asta de stilpi?
Nu era mai ieftin si DUPA finalizare sa fie mai putini? :whistle:
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 septembrie 2014 - 08:51

Citeaza

Cine o sa plateasca impozitul pe padurea asta de stilpi?



Da, foarte buna intrebare!...O alta padure de stalpi tocmai creste pe Lugojului...

Pai cand s-au facut proiectele, nu exista acest impozit... :clap: ...Iata ca prin acest impozit autoritatile locale vor fi "obligate" intr-un fel sa planteze paduri de stalpi...Asta daca au "capul pe umeri" si le pasa...

Scriam zilele trecute si faceam comparatia intre Timisoara si Oradea legata de stalpii stradali...la noi cate 3 randuri de stalpi iar la ei cate un rand...insa nici prin cap nu mi-a trecut ideea cu impozitul pe stalpi...
0

#26 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 septembrie 2014 - 14:35

Taxa pe stalp se aplica si regiilor de transport in comun?
0

#27 Useril este offline   Gank 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 07 septembrie 11

Postat 25 septembrie 2014 - 14:49

Vezi postareaChagall, la 25 septembrie 2014 - 14:35, a spus:

Taxa pe stalp se aplica si regiilor de transport in comun?

Pai se aplica si daca ai un hambar in curtea casei cu cativa stalpi de fier bagati in beton, ma gandesc ca se aplica si in cazul mentionat de tine.Nu conteaza ca sunt regii de stat sau privati.

Aceasta postare a fost editata de Gank: 25 septembrie 2014 - 14:54

0

#28 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 26 septembrie 2014 - 05:48

Faine lucrari de stalpi la Ghiroda :coolspeak: .
0

#29 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 septembrie 2014 - 12:28

Vezi postareaChagall, la 25 septembrie 2014 - 14:35, a spus:

Taxa pe stalp se aplica si regiilor de transport in comun?



Iata, ca tot vorbeam zilele astea de padurea de stalpi ce se formeaza in Timisoara si in localitatile invecinate, se duce o adevarata batalie pe ei...Nici nu banuiam ce "afaceri" se ascund in spatele ... stalpilor...


Citeaza

Smen liberal cu stalpii RATT! Sau cum se fac bani capusand regia de transport a Primariei Timisoara

25 septembrie, 2014 - 1:27 PM




TIMISOARA. Cum ar fi sa primiti ‘cadou’ cateva sute de stalpi de pe care sa incasati bani fara sa faceti mai nimic? Nu-i asa ca e o afacere excelenta? Asa se traduce ultimul business al Primariei Timisoara cu o asociatie de firme, un cluster, in care doi liberali apropiati ai primarului Nicolae Robu: Harry Zimmerman, patron de firma de publicitate, si Radu Dimeca, consilier local avand si el o firma in asociatie, ce produce materiale publicitare, fac regulile.



OT
0

#30 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 septembrie 2014 - 14:56

Cind am citit titlul ma gindeam ca afacerea a constat in montarea unui numar excesiv de stilpi. :eusa_think:

Cit despre articol, in justificarea acestui contract ma astept sa vad ca Primaria si RATT o sa incaseze mai multi bani. Daca nu o sa fie asa, atunci este o problema...
1

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 septembrie 2014 - 22:35

Iata ca batalia pe stalpi continua in detrimentul Ratt-ului...

Cine are rabdare si intelege ce se intampla, poate citi...Eu deja ametesc...


Citeaza

Investigații: Ovidiu Vărădeanu, opiniatimisoarei.ro și TUNUL R.A.T.T


(Ne cerem scuze pentru lungimea acestui articol)

Acum 2 zile pe site-ul opiniatimisoarei.ro a apărut un articol despre un TUN pe bani publici, care are o anumită legătură cu unul dintre acționarii Opinia Timișoarei. Televiziunea Cetățeanului vă oferă în exclusivitate detaliile TUNULUI făcut pe spatele RATT și informații din care puteți înțelege de ce a apărut acel articol în opiniatimisoarei.ro.



Linkul meu
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 septembrie 2014 - 23:04

...si cam ce intelege lumea din articol:

Citeaza

de ce sa mai cumpere oamenii bilete de la ratt daca au bani de dat asa moca la firme…etc…si la mitropolie…adica popii de acolo care ung toate lucrurile…

0

#33 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 octombrie 2014 - 12:17

La Ghiroda cum stau lucrurile? A mai trecut cineva pe acolo?
0

#34 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 octombrie 2014 - 12:41

Voi trece eu la sfârșitul săptămânii viitoare și voi face poze.
4

#35 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 octombrie 2014 - 21:43

Ultimele weekenduri am fost furat de catre pista pentru biciclete catre Serbia. Poate mai ajung si eu in Ghiroda si Dumbravita.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 octombrie 2014 - 11:22

Au ajuns cu plantarea stalpilor pana la strada Turda, unde o vor lua la dreapta (stanga, in poza), pe Turda, pana la Palmierilor:

Imagine atasata: 20141020_104256.jpg Imagine atasata: map.jpg

Pe Turda sunt facute gropile si stalpii pregatiti.
1

#37 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 octombrie 2014 - 18:48

WTF ... :Facepalm_emote_gif: La asa o investitie s-au zgarcit la o "limba de asfalt" sa iasa ceva normal? Ce bucuroasa o sa fie piranda cand vede ditamai chestia alb-violeta si cu coarne prin fata casei ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: map.jpg

1

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 octombrie 2014 - 18:57

Si eu m-am mirat, dar erau sapate gropile, betonate deja si stalpii pregatiti pentru pozitionare. (nu am mai oprit sa fac o poza)
Poate s-a dorit sa fie chiar pana la cimitir (probabil va fi si o statie acolo undeva)
0

#39 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 octombrie 2014 - 19:13

Cimitirul, daca nu ma insel apartine de biserica Sf. Ilie de pe Saguna. Nu mi se pare plauzibila o statie acolo pentru locuitorii din Ghiroda, iar distanta de la Padurea Verde pana la Str Turda e de 200m si oricine ii poate face pe jos. Strazile Turda si Palmierilor sunt foarte inguste, curbe la 90 grade. Daca se parcheaza doua masini pe fiecare parte a drumului, sau chiar pe colt un troleibuz nu cred ca va mai avea loc pentru viraj. Nu mai mentionez de fauna de pe strada Palmierilor.
0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 octombrie 2014 - 19:59

Sunt tare curios daca lui cseh_17 ii place aceasta realizare mareata in dezvoltarea transportului in comun timisorean...O fi multumit, n-o fi multumit?...


Imagine atasata: map.jpg




Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 octombrie 2014 - 18:57, a spus:

Poate s-a dorit sa fie chiar pana la cimitir (probabil va fi si o statie acolo undeva)


Da, ultima "statie"!... :popa:
3

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi