STP Timișoara Forum: Armonia GT4MT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Armonia GT4MT Tramvaie modernizate la Astra Arad si Electroputere Pascani Evaluare topic: ***** 4 Voturi

Poll: Tramvaie noi sau vechi? (171 membri au votat)

Sunteti deacord cu modernizarea tramvaielor actuale?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ca si alternativa, ati prefera tramvaie noi sau SH?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#321 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2014 - 22:41

Bun, sa zicem ca le-ai muta cu macaraua de pe linia de tramvai pe cea de tren, practic pe cele doua linii despartindu-le o fisie de asfalt de cativa metri, dar sa refaci linia respectiva nu stiu cat e de fezabil, mai ales pentru detinatorul ei, care nu are niciun interes in afacerea asta.
0

#322 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10538
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 mai 2014 - 22:59

Pentru ce sa fie trimis pe cale ferata? E doar un vagon motor, care am inteles ca nici nu trebuie sa fie complet (si deci greu), cel putin la ducere.

Nu incape pe asa o remorca?

Imagine atasata: RedLine - 2014.05.29 - 01.jpg Imagine atasata: RedLine - 2014.05.29 - 02.jpg

Poza facuta intimplator chiar astazi, firma este din Timisoara.
0

#323 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2014 - 23:02

Cea din imagine e prea scurta, dar pe una similara, dar mai lunga, ar merge perfect. (daca rezista la greutatea vagonului)
0

#324 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 mai 2014 - 02:48

Caietul de sarcini nu a prevazut si modalitatea de transport ? :Facepalm_emote_gif:
0

#325 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2330
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 30 mai 2014 - 06:05

Vezi postareadAImon, la 30 mai 2014 - 02:48, a spus:

Caietul de sarcini nu a prevazut si modalitatea de transport ? :Facepalm_emote_gif:

Nici nu ar avea de ce sa prevada asa ceva.. Licitatia s-a facut pentru reabilitarea tramvaielor nu pentru transportul lor la locul reabilitarii... E ca si cum la o licitatie de reabilitare a unei cladiri caietul de sarcini ar prevedea modul in care executantul isi aduce materialele pe santier....
1

#326 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6031
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 mai 2014 - 07:10

Dupa parerea mea, ar fi chiar o greseala ca in caietul de sarcini sa nu fi fost stipulata modalitatea de transport.
0

#327 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 30 mai 2014 - 08:48

Sunt curios cati dintre voi ati citit documentatia de atribuire... macar "pe deasupra"... Ia sa va trimita tot nenea radub la caietul de sarcini, in care, la sfarsitul paginii 11, gasiti inceputul capitolului 1.13 - "Livrarea tramvaielor (conditii si documentatie)". Ce este scris acolo este strict ce il intereseaza pe beneficiar! Restul e problema prestatorului si nici n-are de ce sa fie altfel.

In alta ordine de idei, Florin, nu cu mult timp in urma a fost semnat primul contract subsecvent pentru maxim 7 tramvaie. S-a stabilit, cumva, la nivelul RATT, care sunt catindatele?
0

#328 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 mai 2014 - 09:27

Eu stiam doar de unul singur, dar o sa-l intreb pe seful meu (e urmaritor de contract si probabil ca stie ce si cum)
0

#329 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 30 mai 2014 - 13:47

Totusi, exista deja o schita, ceva, cum ar arata minunile alea? Daca vor sa fie gata primul inca anul asta ar fi cazul sa aibe cel putin un plan!
0

#330 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 mai 2014 - 17:53

Nu cred sa fie. (noi nu avem asa ceva, deocamdata)
0

#331 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 31 mai 2014 - 00:53

Ar mai fi o chestie. Nu stiu de unde Astra va mai procura "echipament Siemens". Acum cateva minute am vazut un reportaj pe Bayern 3 cum ca Siemens vrea sa inchida inca anul asta centrul de proiectare si dezvoltare din Erlangen. Pana la anul vor fi inchise si fabricile de tramvaie din Germania, Austria si Polonia. Bine, poate mai au piese pe stoc, dar ceva nou sigur nu mai apare.

Eu sper doar ca timisorenii sa nu pice de fraieri. Aradenii au mai prezentat un tramvai care in aceeasi zi s-a rupt in doua. Si n-au vandut un singur exemplar.
0

#332 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 mai 2014 - 07:20

Vezi postareaWegmann, la 31 mai 2014 - 00:53, a spus:

Aradenii au mai prezentat un tramvai care in aceeasi zi s-a rupt in doua.



Da-mi un link la aceasta informatie!...
0

#333 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 31 mai 2014 - 09:28

Wegmann a spus:

"echipament Siemens".

Ce intelegi tu prin asta? Daca te referi la controlul tractiunii, se va lucra cu ICPE SAERP Bucuresti.

Wegmann a spus:

Aradenii au mai prezentat un tramvai care in aceeasi zi s-a rupt in doua.

Povesti...

Aceasta postare a fost editata de radub: 31 mai 2014 - 09:35

0

#334 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 mai 2014 - 09:40

Da, confirm. Partea de invertoare va fi realizata de ICPE.
0

#335 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3127
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 mai 2014 - 10:27

Vezi postareamile, la 31 mai 2014 - 07:20, a spus:

Da-mi un link la aceasta informatie!...


Pfff, e undeva pe forum intr-un topic ceva scris de treaba asta, cred ca de Dr2005. Dar nu stiu daca era si un articol de ziar acolo sau doar asa o informatie aflata "pe surse".
0

#336 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 mai 2014 - 10:31

Si eu imi aduc aminte ca au avut probleme la o prezentare in oras, dar tot citit de pe net, nu am fost la fata locului. :)
0

#337 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 31 mai 2014 - 12:21

La prima iesire in oras (inainte de prezentarea oficiala a minunii Imperio - de fapt un Conecto redesenat) li s-a rupt burduful. Intrebati aradenii, aia isi mai amintesc. Ma rog, pana azi n-au reusit sa vanda un singur exemplar. Nici macar in Arad.
0

#338 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 mai 2014 - 12:42

De ce inchid cei de la Siemens asa masiv? :eusa_think:
0

#339 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 31 mai 2014 - 12:51

V-am mai zis si eu o data pe acest forum sa renuntati la rostogolirea legendelor urbane cu privire la acel tramvai. Pur si simplu au avut niste probleme la transferul in reteaua CTP, din cauze exclusiv umane romanesti, care au necesitat efectuarea unor actiuni mai... neortodoxe. Nimic legat de constructia tramvaiului si nimic scapat de sub control. Sursa mea e una sigura din CTP, direct implicata in toate actiunile care au vizat testarea in reteaua CTP. Aradenii vaslasi pe net care au bagat mana in foc ca s-a rupt tramvaiul si au aruncat prostia asta in spatiul virtual au receptionat doar finalul unei actiuni controlate, dar care lor li s-a parut o grozavie, tragand concluzii pripite. Nu mai inghititi galuste pe nemestecate!

Iar faptul ca Astra inca n-a vandut nici un tramvai in opinia mea se datoreaza strategiei de marketing complet defectuoase, aspect pe care l-am remarcat cu diverse ocazii. Daca, insa, trimiterea la Oradea a vagonului verde de la fabrica din Arad cu ocazia conferintei UITP din martie a fost un semn ca in sfarsit Astra a priceput ca obtuzitatea (printre altele!!!) nu le foloseste la nimic bun, atunci poate va incepe sa se schimbe intr-un final si povestea cu lipsa vanzarilor. Doar de ei depinde. Insusi faptul ca doi concurenti, la limita "dusmaniei" pana nu demult, au inteles (indiferent de calculele fiecaruia in acest demers) sa colaboreze pe proiectul pentru Timisoara este un fapt imbucurator.

Aceasta postare a fost editata de radub: 31 mai 2014 - 13:32

0

#340 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 mai 2014 - 13:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 31 mai 2014 - 09:40, a spus:

Da, confirm. Partea de invertoare va fi realizata de ICPE.



E clar... Tot ceea ce parea bun din toata povestea cu Arad-ul pica pana la urma. Tin sa cred ca se va lua ceva din Bucur LF, din tramvaiul de la Iasi, adaugam putin din "experienta" celor de la Pascani, si Arad, si va iesi o harababura, care clar va avea nevoie de muuulte teste, problemele vor aparea pe neasteptate, si am impresia ca la urma ne vom alege cu cele 7 bucati modernizate, si alea cine stie cand...

P.S. radub, chiar te rog sa ignori acest mesaj, nu sunt curios de gargara ta politica piperata cu insulete de gradinita grupa mare, drept raspuns la mesajele mele. Imi exprim parerea, si sunt liber sa o fac asa cum doresc, independent de ceea ce crezi tu!
2

Arata acest topic


  • (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi