STP Timișoara Forum: Linia 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 4 Discutii despre linia 4 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#321 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 aprilie 2014 - 22:22

84 de minute. Imagine atasata: 4.jpg
1

#322 Useril este offline   vdaiana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 26 aprilie 14

Postat 01 mai 2014 - 19:21

Buna seara!
Am abonament pe tramvaiul 4 valabil pana in 20 mai (cumparat inainte sa aflu de tot circul asta pe str. Stefan cel Mare).
Circul (circulam pana de curand) pe traseul Banatim-Prefectura.

Dilema: abonamentul este valabil pe traseul obisnuit al tramvaiului 4 sau numai pe nr 4 oriunde ar circula acesta?

Voi ce varianta de drum mi-ati recomanda? (nu am masina, nu am bicicleta, nu am bani de taxi, nu pot sa merg mult pe jos)

Ar fi foarte util un autobuz care sa faca legatura macar cu piata traian.
0

#323 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 01 mai 2014 - 19:34

Fara a merge pe jos sunt doua variante:

> Banatim - Cluj - tramvai linia 4 sau 8
> Cluj - Posta Mare - troleibuz linia 15 sau 16

sau

> Banatim - P-ta 700 - tramvai 4
> P-ta 700 - Prefectura - tramvai 1, 2, 5 sau 6.

Din pacate nu se ajunge de la Banatim la Prefectura cu doar un mijloc de transport in conditiile actuale.
0

#324 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2014 - 20:04

Abonamentul este valabil pe traseul comun al liniei 4 cu al oricarei alte linii de tramvai si asta cu validare pe proprie raspundere.
0

#325 Useril este offline   bwalexander 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 29 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2014 - 21:04

Si eu am cam aceasi problema... inainte luam tramvaiul 2 pana in traian, si de acolo tramvaiul 4 (din Printul Turcesc trebuie sa ajung in zona Ciarda Rosie) si acum trebuie sa ocolesc pana in 700 ca sa iau linia 4... deci imi ia drumul cu 30 de minute mai mult... Va rog faceti si voi un autobuz care sa circule din 700 pana la Banatim (asa cum ar trebui sa circule linia 4) si sa ocoleasca pe altundeva atunci daca ii inchisa portiunea traian-banatim...
0

#326 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2014 - 22:50

Din pacate, nu doar traseul liniilor de tramvai e in lucru, ci cam toate caile de acces intre zonele respective si asta datorita deschiderii de santiere in mod haotic.
0

#327 Useril este offline   vdaiana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 26 aprilie 14

Postat 02 mai 2014 - 21:51

Mersi pentru raspunsuri :)

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 mai 2014 - 20:04, a spus:

Abonamentul este valabil pe traseul comun al liniei 4 cu al oricarei alte linii de tramvai si asta cu validare pe proprie raspundere.

adica pot sa circul si cu tramvaiul 8 pe portiunea unde are traseu comun cu 4.
dar cu 1, 2, 5 si 6 ce fac? mai platesc 42 de lei :intrebare:
orice varianta aleg, ies in pierdere de timp si de bani. ne-a dat in cap primaru'
:plang:
0

#328 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2014 - 10:42

Azi am intrat sa verific cand pleaca ultima cursa a tramvaiului 4 din Torontal . Ma asteptam sa vad ceva gen 23:15 , 23:30 , cand colo ce-mi vad ochii 22:25 !!!! .Sigur nu e greseala ?
Ce naiba suntem comuna/sat ? Totusi e linie centrala . Cu dezamagire am constat ca si la alte linii este exact la fel . Acum voi fi nevoit sa apelez la taxi sau sa merg pe jos vreo 50 de minute . Minunat !

Ba chiar asta iarna am patit-o , era 22:55 , zi lucratoare am vrut sa iau troleibuzul 15 din Girocului .Aplicatia zicea ca vine in 15 minute , noroc ca am net pe telefon si am verificat ca ultima cursa plecase . Dupa ce ca avem niste intervale de zici ca-s curse suburbane ,nu de oras , mai se si retrag in depou cand se culca gainile. Ca sa nu zic ca traseele sunt total neadecvate orasului .

In ultimii ani serviciile RATT sunt din ce in ce mai jalnice , dar nu ne sfiim sa avem preturi colosale . Iar majoritatea calatoriile trebuie se le faci cu cel putin 2 mijloace de transport , adica 4 lei . Daca suntem 2 persoane , mai bine cu taxi , ies mai ieftin.
1

#329 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2014 - 11:29

Ultima plecare nu este la 22:25, ci la 22:52, azi, duminica. In cursul saptamanii, da, la 22:25. Acest tren, pleaca din nou spre Torontal, unde ajunge la 23:53. Dupa aceea se retrage in depou, unde ajunge la 00:20, deci nu chiar odata cu gainile. La 4:40 e prima iesire din depou, deci vehiculul sta in depou cam 4 ore, timp in care se fac revizii, se igienizeaza, etc.
0

#330 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2014 - 11:44

Multumesc pentru informatii .
Pentru mine ca si calator , da este de-o data cu gainile . Nu vad de ce mi-ar pasa cand ajunge acel vagon in depou . Ci doar ca eu dupa 22:30 nu pot ajunge la destinatie folosind RATT . Ceea ce este de-a dreptul incredibil , intr-un oras de 300 000 de locuitori ce se considera un oras european modern .
La Bucuresti dupa ora 22:30 astepti un tramvai mai multa vreme (cam cat astepti in miezde zi la Timisoara) dar vine , la Timisoara , nu mai vine .

Inspectia tehnica ,sunt sceptic ca se face una cum trebuie in fiecare noapte inainte de a iesi pe traseu , iar despre igienizare ... o-i fi eu chior si nu o vad , sau poate la ora 5:50 cand eram in tramvai deja se facuse mizerie de la miile de pasageri ce au fost in tramvai pana la ora aia .

Aceasta postare a fost editata de qew: 04 mai 2014 - 11:49

1

#331 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3095
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2014 - 11:56

Vezi postareaqew, la 04 mai 2014 - 11:44, a spus:

La Bucuresti dupa ora 22:30 astepti un tramvai mai multa vreme (cam cat astepti in miez la Timisoara) dar vine , la Timisoara , nu mai vine .


Si capitala, care sifoneaza banii dupa bunul plac, este exact acelasi lucru cu "un oras cu 300000 de locuitori"? :blink:
-2

#332 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2014 - 12:06

Nu am cerut vehicule cu aur , nu am comparat calitatea servicilor ci faptul ca acolo exista serviciul si aici nu .
Avem pretentii de oras mare si important , unde in timpul saptamanii nu gasesti transport in comun dupa 22:30 , unde la ora 20:00 astepti un tramvai o ora (de zici ca-i tren) , unde astepti un troleibuz la ora 19 timp de 45 de minute . Asta ca sa nu mai vorbim de restul conditiilor .

Italia , orasel de provincie cu 50 000 de locuitori care ofera si rute suburbane au intervale mai mici ca in Timisoara , inclusiv trasee de noapte . Si nu, nu sunt pline autobuze ,dar respecta pasagerul .
oricum observ cat de "constructiv" decurge discutia . In loc sa se ofere solutii , acus ma trezesc ca e vina mea si ca am pretentii exagerate pentru un oras de 300 000 de locuitori .
0

#333 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2014 - 12:12

Pe moment, nu cred sa existe solutii simple. Daca ar fi, te asigur ca s-ar lua. Nu, pretentia ta nu e exagerata, doar ca asta se poate asigura in conditiile date. :(
1

#334 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2014 - 13:37

qew are dreptate, dar pe cine intereseaza? MTC-urile circula doar pentru a circula, probabil doar vreo 20% din trasee si grafice sunt chiar in beneficiul calatorului.

Chiar mai sus scrie: 6 trenuri pe linia 4. Vi se pare normal ca cea mai aglomerata linie de tramvai sa aiba doar 6 trenuri? Pe vremea Timisurilor erau aproape 10, toate cu remorca, daca nu ma insel. Dimineata, mai erau si varfuri si mai era si linia 10, si tot nu puteam spune ca circula goale. Totul merge in jos in privinta asta. O sa se ajunga sa circule 1 tramvai/linie, ca asa se "vede in statistici", iar apoi, din motive evidente, lumea nu va mai circula iar linia va fi considerata nerentabila. Pai cum sa faci calatorul sa foloseasca tramvaiul cand in miezul zilei dureaza mai mult de 5 minute urcarea/coborarea din tramvaiul 2 in Piata 700? Este limpede de inteles de ce din ce in ce mai putin folosesc RATT. Si numarul lor va scadea constant. Ca un experiment, sa se revina la graficele de acum 10 ani, sa vedem, chiar vor circula goale tramvaiele dublu la numar fata de acum?...

Mai sunt si alte cazuri similare, insa ma rezum doar la cel de mai sus, fiind in topicul cu linia 4.
6

#335 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2014 - 17:38

La numarul de tramvaie existent, nu ai cum sa revi la acele grafice.
0

#336 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 mai 2014 - 20:33

Nu s-ar pune problema sa se revina la toate liniile... Ba mai mult, deatunci s-au desfiintat chiar 3-4 linii... :Facepalm_emote_gif:

Ideea ar fi sa se revina pe linia 4 pentru o saptamana la graficele acelea, si sa vedem rezultatul. S-ar putea inchide gura tuturor cu un rezultat exact!
1

#337 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 04 mai 2014 - 20:35

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 mai 2014 - 17:38, a spus:

La numarul de tramvaie existent, nu ai cum sa revi la acele grafice.


Deci sa intelegem ca nu mai avem TRAMVAIE ? ... deci se intelege ca RATT-ul se duce incet, incet in cap ? ... Totul are un inceput.
0

#338 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2014 - 20:45

:up_arow: Si eu am aceeasi impresie insa o am de cativa ani...Cred ca singura salvare pentru RATT ar fi constituirea unei firme mixte, romano-germane precum este Retim-ul...Cu conditia ca si nemtii sa accepte acest lucru, fie ei de la Bremen, Karlsruhe sau din alte orase "infratite"...Altfel vom asista la o decadere continua a transportului in comun timisorean cu perioada sa de glorie intinsa pe 10-15 ani,intre 1970-1985...
2

#339 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2014 - 21:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 mai 2014 - 17:38, a spus:

La numarul de tramvaie existent, nu ai cum sa revi la acele grafice.


Chiar si daca s-ar reintroduce remorcile s-ar rezolva o parte din probleme :)


Vezi postareacseh_17, la 04 mai 2014 - 20:33, a spus:

Nu s-ar pune problema sa se revina la toate liniile... Ba mai mult, deatunci s-au desfiintat chiar 3-4 linii... :Facepalm_emote_gif:

Ideea ar fi sa se revina pe linia 4 pentru o saptamana la graficele acelea, si sa vedem rezultatul. S-ar putea inchide gura tuturor cu un rezultat exact!


Exact! Pacat ca nu asta e interesul...


Vezi postareamile, la 04 mai 2014 - 20:45, a spus:

:up_arow: Si eu am aceeasi impresie insa o am de cativa ani...Cred ca singura salvare pentru RATT ar fi constituirea unei firme mixte, romano-germane precum este Retim-ul...Cu conditia ca si nemtii sa accepte acest lucru, fie ei de la Bremen, Karlsruhe sau din alte orase "infratite"...Altfel vom asista la o decadere continua a transportului in comun timisorean cu perioada sa de glorie intinsa pe 10-15 ani,intre 1970-1985...


Chiar si daca s-ar reveni la "gloria" din anii 2000, eu m-as declara multumit.
0

#340 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2014 - 22:16

Grozav era sa avem tramvaie noi, dar sa vedem cum va evolua situatia cu cele reabilitate, atunci cand le vom avea, daca le vom avea.
1

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi