STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#101 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 martie 2014 - 15:31

Indiferent daca guvernul actual mai ramane sau va pica in scurt timp, daca e cineva care nu corespunde si care trebuie inclocuit, acela e Sova.

In ceea ce-l priveste pe Bojin, ne-am procopsit cu el si, din pacate, tre' sa-l lasam sa conduca hora pana la capat.
Si cand ma gandesc ca prin 2012 afirma sus si tare ca anul asta Centura de Sud va fi finalizata :Facepalm_emote_gif:
1

#102 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 martie 2014 - 17:37

Centura de Sud - noduri

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-30-083174300 1394293447.txt

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-30-008893600 1394293448.txt

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-30-045941000 1394293448.txt

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-30-072839300 1394293448.txt

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-30-013149000 1394293449.txt

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-30-043022800 1394293449.txt

Capturi realizate de aici, de catre bogdymol - peundemerg.ro
4

#103 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2014 - 12:41

Toate bune si frumoase pe .... hartie.

Insa, in ultima "poza" :up_arow: , din zona Freidorf, podul de peste Bega va "ateriza" in groapa cu namol, namol excavat din Bega si depozitat tocmai .... pe traseul podului, respectiv, traseul centurii de vest...


Imagine atasata: centura de vest_freidorf 01.jpg

Se pot observa cele 4 gropi de namol. Primele doua sunt pline, a treia cam pe jumatate iar a patra pe un sfert. Pe fundul gropilor este pusa o membrana care are rolul de a izola namolul si scurgerile de lichide pe care acesta le contine. In aceste conditii nu se poate construi nimic peste aceste gropi cu namol...Am impresia ca acea persoana sau acele persoane care au hotarat aceasta locatie pentru namolul din Bega au sabotat pur si simplu constructia unui viitor pod in aceasta locatie, locatie pentru pod de care se stia de foarte multa vreme...
1

#104 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 aprilie 2014 - 17:39

Bojin: Anul viitor se va lucra sigur la centura de sud a Timisoarei :pinochio:
2

#105 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 23 aprilie 2014 - 15:08

Ca tot se apropie alegerile, mai bagam ceva material sa avem la ce sa visam.

Citeaza

Trei autostrazi noi si doua portiuni din centura de ocolire a Timisoarei, propuse spre testare in Master Planul pentru transporturi

Master Planul elaborat de Ministerul Transporturilor include o listă iniţială de proiecte care vor fi testate în vederea aprobării sau nu a acestora pentru a fi incluse în viitoarea strategie de transport a României. Pe lista proiectelor admise la testare se află şi trei posibile viitoare autostrăzi din vestul României, dar şi două noi porţiuni din centura de ocolire a Timişoarei, plus centura Recaş pe DN6.


tion

Niciunul din aceste proiecte nu are sanse prea mari, autostrazile timisene neaparand in niciun plan al guvernului pana prin 2022. Dar cum nu le e greu sa dea din gura...

In plus fata de ce scrie in articol, am incercat sa parcurg in intregime lista de proiecte pe care o gasiti aici si am mai vazut si cateva proiecte interesante pentru noi:

Feroviar:
ceva reabilitari poduri, podete si tuneluri zona Timisoara (pozitia 11 din proiecte feroviare), modernizarea liniilor ferate Arad-TM-Caransebes (poz26), TM-Moravita (poz29), linia de mare viteza granita - Bucuresti - Constanta (care din cate stiu e prevazuta sa treaca prin Timisoara - poz 42), lipseste cu desavarsire reabilitarea garii de nord (poz 91 - 107)

Aerian:
Constructie terminal intermodal de pasageri (poz11) si terminal cargo (poz 12), Extinderi la aeroportul Arad (poz 56-59)

Centrul intermodal de la Remetea (dar si unul in Arad?)

Luati cu foarte multa moderatie!
2

#106 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 octombrie 2014 - 10:22

Comunicatul MT privind Dezbaterea publica a Masterplanului General de Transport:

Citeaza

Ministerul Transporturilor, prin Direcția Generală Managementul Fondurilor Externe, supune dezbaterii publice
Master Planul General de Transport al României, în perioada 1 – 30 octombrie 2014, cu următoarele precizări:

1. În perioada 1 – 30 octombrie 2014 pot fi transmise observații și sugestii pe adresa de e-mail postransport@mt.ro, în atenția doamnei Anca Enăchescu.

2. Ca urmare a recomandărilor formulate de Comisia Europeană, Master Planul de Transport al României va fi completat cu următoarele date și informații:
a. Testarea proiectelor din Master Planul de Transport să se realizeze în baza unor criterii de prioritizare, care țin cont de performanța economică și apartenența la TEN-T CORE, la care se pot adăuga și criterii precum accesibilitatea sau mediul;
b. Revizuirea valorilor estimate ale proiectelor de infrastructură, pe baza standardelor de cost și a specificității proiectelor de infrastructură;
c. Asumarea direcțiilor de reformă feroviară, stabilite prin Master Planul General de Transport al României.

3. Pentru stabilirea perioadei de implementare a proiectelor, în vederea elaborării strategiei de implementare, se vor avea în vedere următoarele criterii:
a. Durata de implementare a proiectelor;
b. Constrângerile determinate de sursele de finanțare;
c. Maturitatea proiectelor.

4. Master Planul de Transport urmează a fi completat și cu o serie de informații specifice, astfel:
a. La sectorul de transport rutier, urmează a fi completată lista proiectelor de infrastructură de transport pentru variante de ocolire și drumuri express, ca urmare a testării suplimentare de noi proiecte;
b. La sectorul de transport feroviar, urmează a fi revizuite valorile proiectelor și testate proiectele de electrificare și cele de reabilitare a căii ferate pentru transportul de marfă;
c. La sectorul de transport naval, analiza problemelor urmează a fi completată cu informații privind operarea mărfurilor în porturi, inclusiv testarea suplimentară a unor noi proiecte;
d. La sectorul de transport aerian, analiza problemelor urmează a fi completată cu categoriile noi de aeroporturi, inclusiv testarea suplimentară a unor noi proiecte;
e. La sectorul intermodal, analiza problemelor urmează a fi completată cu informații privind volumul de mărfuri operate în centrele intermodale.

Prima dezbatere publică cu privire la acesta vizează domeniul de transport rutier și va avea loc la sediul Ministerului Transporturilor (B-dul Dinicu Golescu nr.38, sector 1, București) în data de 7 octombrie 2014.
Persoanele interesate să participe sunt rugate să se înscrie la adresa de e-mail postransport@mt.ro, până la data de 6 octombrie 2014, ora 16:00.
Accesul participanților la ședința publică va fi permis pe la intrarea principală a MT, începând cu ora 9:30.
Pentru celelalte domenii de transport, dezbaterile publice vor fi organizate, după cum urmează:
- 9 octombrie: feroviar;
- 13 octombrie: naval;
- 15 octombrie: aerian și intermodal

AM POST apreciază aportul tuturor celor interesați, care prin transmiterea de sugestii, propuneri și observații vor contribui la definitivarea acestui document de importanță strategică pentru dezvoltarea infrastructurii de transport a României.

ministerultransporturilor

Sper ca parlamentarii de Timis, nea' Titu Bojin (fie direct, fie prin reprezentanti), apoi primaria TM, etc, toti sunt pe faza si vor participa la dezbaterea din data de 7 Octombrie 2014... altfel, nu pupam centura de Sud mai repede de 2020. Poate chiar nici pana in 2030.


Explicatii: Pentru cei curiosi sa rasfoiasca varianta Raportului privind Masterplanul de Transport al Romaniei de pe website-ul AMPOST vor vedea ca Centura de Sud a Timisoarei lipseste ca propunere si din lista de proiecte prezentata in Master Plan, corespunzatoare ciclului de finantare 2014-2020 si poate chiar din perioada 2020-2030!

0

#107 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 octombrie 2014 - 19:30

Primele reactii si in presa locala (adevarul):

Citeaza

Capitala Banatului poate avea centură ocolitoare abia după anul 2030

Conform Master Planului General de Transport pe termen scurt, mediu şi lung în România, Timişoara nu va avea centură ocolitoare mai repede de 2030.

Timişorenii pot fi nemulţumiţi de planurile Master Planului General de Transport, care priveşte construcţia de drumuri şi autostrăzi în România, pe termen scurt, mediu şi lung. În viziunea actualului guvern, Timişoara va avea parte doar de actuala structură de transport rutier şi în anul 2030! Capitala Banatului duce lipsă de ani buni de o centură ocolitoare, aceasta fiind una din principalele priorităţie pentru toţi candidaţii la Primărie şi Consiliul Judeţean. Până acum au existat doar vorbe, pentru că nu s-au găsit resurse financiare de la Bucureşti.

Necesitatea unei centuri de ocolire a Timişoarei nu este o prioritate pentru Ministerul Transporturilor. Inelul din jurul oraşului nu apare în controversatul Master Plan General de Transport. Sunt însă trecute investiţii importante precum centura ocolitoare la Târgovişte şi Adjud, care trebuie terminate până în intervalul 2014-2020. În perioada 2021-2030 se vor construi variante de ocolire pentru Roman, Buzău, Fălticeni, Filiaşi, Ludu, Beclean şi alte oraşe de „mare” importanţă din România. Timişoara nu se află printre ele. Asta înseamnă că şoseaua de centură a Timişoarei poate apărea, deşi nu este sigur, de abia după 2030.

După 2030 apare şi executarea autostrăzii Timişoara- frontiera Moraviţa, adică drumul rapid de 60 de kilometri care leagă România de Serbia. Autostrada Belgrad – Pancevo - Vârşeţ - Timişoara face parte din planurile ambiţioase de construcţie a noilor şosele în Serbia. Se pare că nu şi al guvernanţilor români. Conform societăţii naţionale de drumuri din ţara vecină, autostrada Belgrad-Vârşeţ se află pe lista proiectelor care au intrat în adoptarea planului general pentru dezvoltarea circulaţiei în Serbia. Terminarea acestei porţiuni este prevăzută până în anul 2015! Asta însă în proiectele vecinilor. La noi nu apare până în 2030!
O altă veste proastă în urma Master Planului General de Transport este legată de autostrada A6 care urma să lege Lugoj de Craiova. Termenul de execuţie este 2021-2030, însă nu va mai fi autostradă ci se transformă într-un drum expres.

sursa
4

#108 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 03 octombrie 2014 - 22:42

Prin 2008.....2009, cand auzeam ca ministrii transporturilor spuneau ca vom avea centura doar dupa 2014, imi venea sa-i strang de gat! Mi se parea o eternitate!
Acum imi dau seama ca ei erau cel putin realisti (daca nu si bine intentionati). Astia, chiar ne-au uitat de tot! Noi chiar nu contam pentru ei...
2

#109 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 octombrie 2014 - 00:32

Vezi postareamarius2002, la 03 octombrie 2014 - 22:42, a spus:

Prin 2008.....2009, cand auzeam ca ministrii transporturilor spuneau ca vom avea centura doar dupa 2014, imi venea sa-i strang de gat! Mi se parea o eternitate!
Acum imi dau seama ca ei erau cel putin realisti (daca nu si bine intentionati). Astia, chiar ne-au uitat de tot! Noi chiar nu contam pentru ei...


Mie imi parea o eternitate cind s-au apucat sa faca autostrada Bucuresti - Constanta in 1993 si spuneau ca in 1998 o sa fie gata si Timisoara - Bucuresti... :censored:

Daca un sat si-a facujt centura fara 1 cent de la Bucale nu vad de ce mai pierdem timpul sa cersim dreptul nostru gunoaielor de politicieni.

Citeaza

...
În satul Negoieşti, comuna Brazi, judeţul Prahova, unde pe case se căscau crăpături de fiecare dată când un camion trecea pe drum, în două luni, a apărut o centură ocolitoare. Cu trotuare şi piste de biciclete, nota de plată a fost de 1,2 milioane de lei, din banii proprii, de la bugetul comunei care are norocul ca în zonă să fie un parc industrial.
...

gandul

Merita cu prisosinta sa nu mai mearga nimeni la vot... :censored:
0

#110 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2014 - 10:26

A, nu! Trebuie mers la vot, dar cu un marker in locul stampilei, pentru a scrie pe buletin: "Vrem centura, ba!". Daca o gramada de buletine ar fi anulate in acest fel, sigur va atrage atentia cuiva.
0

#111 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 octombrie 2014 - 11:48

Prea adevarat! Mergand la vot le legitimam hotia !! Poate sunt eu mai fraier dar prost nu sunt!! Intre doi sau mai multi hoti nu am ce alege si timpul meu e infinit mai pretios decat sa intru in jocul lor si sa particip la vot! Tot legat de vot ..era gluma cu batrana care sta 10 minute in cabina, cu buletinul de vot si iese sa intrebe comisia "nu te supara maica, F@t@-va in gura se scrie impreuna sau cu cratima? :rad_masa: :rad_masa: :rad_masa:
4

#112 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 octombrie 2014 - 12:00

Stati acasa la vot, ca doar asa se va schimba ceva... Asteptand... Cred ca la noi am intalnit singura tara, unde lumea se vaita, insa nici nu ar face ceva sa se schimbe... :Facepalm_emote_gif:
1

#113 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 04 octombrie 2014 - 15:45

Asta-i cea mai mare greseala: sa NU mergem la vot. Si asta din doua motive: "votacii" oricum merg la vot si deci, vor iesi cei care mituiesc mai mult, dar si mai grav este ca votul celui ce sta acasa se poate frauda foarte simplu, adica se voteaza in locul lui. Nu asta-i solutia, sa stam acasa. Solutia este sa ne facem datoria!!!

Revenind la centura, eu stau si ma gandesc: oare nu putem noi sa ne facem centura? Adica CJT impreuna cu PTm sa faca un proiect pentru finantare europeana. De ce trebuie sa asteptam de la centru totul? Eu nu cunosc exact legislatia, dar nu vad de ce nu putem face noi asta. Poate cineva mai in cunostinta de cauza sa explice putin...

Aceasta postare a fost editata de marius2002: 04 octombrie 2014 - 15:51

3

#114 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 04 octombrie 2014 - 16:48

Sincer as prefera varianta sa ne facem centura...si cei care n au domiciliul in judet sa se faca gen taxa pentru ei.....nu stiu dar sunt foarte nervos frustrat si tot odata suparat ca facem centura la Lugoj si Targoviste Buzau si care or mai fi si aici nimic!

Aceasta postare a fost editata de brioti: 04 octombrie 2014 - 16:49

1

#115 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 octombrie 2014 - 17:58

Nu stiu de ce aveti impresia ca doar cei din tabara "adversa" merg la vot si in concluzie, noi ceilalti ar trebui sa ne "mobilizam" ca sa-i contracaram, eventual sa-i batem in alegeri...Este o teorie falsa! Raportul intre procentele castigate de candidati va fi cam acelasi, indiferent de numarul participantilor...

Apoi, am avut in mod alternativ presedinti atat de stanga (Iliescu '90-96; 2000-2004) cat si de dreapta (Constantinescu '96-2000; Basescu 2004-2014) si pot spune fara rezerve ca n-am fost privilegiati sub nici o forma, noi Timisul...

Apoi, am avut Parlament alternativ, majoritar atat de stanga cat si de dreapta. Nici in aceste conditii n-am avut nimic de castigat nici de la "stangisti" si nici de la "dreptaci"...

Si in aceste conditii cum de exista inca NAIVI care cred ca prezenta (mai) masiva la urne a timisorenilor, banatenilor, romanilor, va schimba soarta Timisorii, Banatului sau a Romaniei...Totul este o VRAJEALA care convine nemaipomenit clasei politice....

Personal am fost de dreapta pana acum 2 ani, si mereu am avut sperante insa degeaba...Acum 2 ani am virat spre stanga gandind pragmatic...Iata ca dupa 2 ani sunt inselat din nou...


Iar ca lucrurile sa fie clare in privinta alegerilor de orice nivel, as prefera VOT OBLIGATORIU precum exista si in unele tari UE. Deci n-ar fi o masura dictatoriala...cum ar sustine unii!...Si nici atunci n-ai avea intre cine alege decat intre hoti mai mici si hoti mai mari!
0

#116 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 octombrie 2014 - 15:52

Haideti sa n-o dam in off-topic cu votul.

In ceea ce priveste o eventuala "centura" construita de catre autoritatile locale, e cu cantec treaba si cred ca de asta nicio administratie locala nu vrea sa se lege la cap.
Adica autoritatile locale abia sunt in stare sa intretina drumurile construite deja, dar sa mai realizeze altele, complet noi.
0

#117 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 octombrie 2014 - 16:02

Pe langa articolul de pe adevarul.ro, iata alte reactii in presa locala:

tion.ro:

Citeaza

Centura Timisoarei, absenta din Master Planul de Transport. Robu: E vina PSD!

Un proiect important pentru Timişoara care nu se regăseşte în Master Planul General de Transport dat publicităţii zilele acestea este închiderea centurii ocolitoare a municipiului. Parte a promisiunilor electorale ale candidaţilor USL la alegerile locale din 2012, continuarea centurii prin realizarea tronsonului sud, între Calea Lugojului şi Calea Şagului, a dispărut şi din intenţiile Ministerului Transporturilor în următorii şase ani. Primarul Nicolae Robu dă vina pe PSD şi susţine că va face „toate presiunile” pentru ca centura ocolitoare a Timişoarei să fie construită, însă presiunile sale constau în… informarea cetăţenilor.

[...]

Întrebat dacă lipsa de finanţare a acestui proiect este un eşec al lobby-ului făcut de timişoreni la Bucureşti, Robu a replicat: „Eu sper să se schimbe. Evident că voi face toate presiunile de rigoare. Presiuni care constau în informarea corectă a cetățenilor. Cetățenii trebuie să știe ce se întâmplă cu banii lor, pentru că ei sunt contribuabili inclusiv la bugetele centrale ale României. Ei trebuie să știe, se întâmplă ceva pentru Timișoara? Iată că nu se întâmplă. Și contribuabilii mai sunt și votanți și au dreptul de a fi informați pentru a ști către cine își dau votul.”



oradetimis.oradestiri.ro:

Citeaza

Marţi se dezbate Master Planul General de Transport. Centrul Intermodal şi Centura de Sud LIPSESC

Proiecte mari pentru Timiş nu se mai regăsesc în Master Planul General de Transport, plan ce va avea o prima dezbatere marţi, 7 octombrie. Este vorba despre închiderea centurii ocolitoare a municipiului și Centrul Intermodal de la Remetea.

La sediul Ministerului Transporturilor din Bucureşti va avea loc în data de 7 octombrie 2014 dezbaterile publice privind Master Planului General (naţional) de Transport al României pentru domeniul RUTIER şi în dată de 15 octombrie 2014 – pentru domeniul AERIAN şi INTERMODAL.

AECOM propune redeschiderea terminalului de la Timișoara Semenic pentru a furniza celui de-al doilea mare oraș din România propriul terminal intermodal, dar și pentru a reduce presiunea asupra facilităților private din Arad din creșterea activității din sectorul intermodal, se arată în Master Plan pagina 388.

"Deşi cele trei obiective nu sunt administrate de la nivel local, ci sunt de interes naţional, chiar strategice, fiind adminstrate de către autorităţile centrale, reprezentanţii noştri locali şi parlamentarii de Timiş pot influenţă deciziile legate de acestea dacă pregătesc argumente clare, logice şi se prezintă, în timp util, pentru a le susţine. Altfel, se vor lamenta inutil în următorii 16 ani că Timişoara sau judeţul Timiş a fost ignorat de către autorităţile de la Bucureşti. Reamintesc, factorii administraţiei locale şi parlamentarii de Timiş ar trebui să fiarbă la ora asta! Să pregătească argumente clare şi logice pe care să le susţină marţi la Bucureşti, în favoarea Timişului şi a Timişoarei. Sau ar putea stă acasă în faţă Televizorului, după care să se plângă, atât ei cât şi noi toţi, că suntem ignoraţi.
Acesta este un moment crucial pentru infrastructură, primul de acest tip de la Revoluţie încoace.
Nu ne vom reîntâlni cu unul asemănător în următorii 16 ani", ne spune un cititor implicat active în cadrul mai multor forumuri din domeniul transporturilor.

În ceea ce ne interesează pe noi, în judeţul Timiş, în domeniul RUTIER, Raportul privind Master Planul ne oferă la paginile 416-417 (din 512) lista cu investiţiile propuse, din care lipseşte Centură de Sud a Timişoarei, iar Autostrada Timişoara-Moraviţa (care s-ar părea că se doreşte să preia funcţiile Centurii de Sud) apare planificată abia după anul 2030. În ceea ce priveşte sectorul INTERMODAL, lista cu propuneri de intervenţii în care vedem că se doreşte reactivarea terminalului Timişoara Semenic/Giroc, în loc de construirea unuia nou la Remetea, lângă aeroportul Traian Vuia, se găseşte la pagină 388 (din 512). Link către website-ul AMPOST, unde se găsesc documentele din cadrul Master Planului:
http://www.ampost.ro...al-de-transport



debanat.ro:

Citeaza

Bojin n-a vazut masterplanul care da cu flit Timisului, opozitia asteapta invitatii speciale

Fără centură de ocolire a Timișoara și fără autostradă spre Belgrad – așa arată Timișul următorilor 16 ani, conform Masterplanului General pe Transport, care va intra marți în dezbatere publică la Ministerul Transporturilor. Președintele CJ Timiș, Titu Bojin, nu a văzut acest document și nu crede că e real, iar de la opoziție, deputatul PDL Alin Popoviciu spune că dezbaterea publică e doar cu invitație! Oricum, parlamentarii de Timiș nu vor merge să susțină județul care i-a trimis în parlament, pentru că sunt în vacanță!

Masterplanul General pe Transport este un document strategic integrat obligatoriu, care va sta la baza planificării investițiilor în domeniul transporturilor și infrastructurii pentru perioada 2014-2030, fără de care nu vor putea fi accesate fondurile structurale. Altfel spus, acest document stabilește prioritățile în infrastructură pentru România următorilor 16 ani. În ceea ce privește domeniul rutier, din lista cu investițiile propuse, lipsește centura de sud a Timișoarei, iar autostrada Timișoara-Moravița apare planificată abia după anul 2030. La capitolul intermodal, se remarcă reactivarea terminalului Timișoara – Semenic, Giroc, în loc de mult dezbătutul centru de la Remetea. Marți, la București, are loc prima dezbatere publică pe tema acestui masterplan. Reprezentanții Timișului dorm însă în ghete.

Președintele Consiliului Județean Timiș, Titu Bojin, susține că nu a apucat să se uite peste acest document. „Nu am văzut încă masterplanul pe fonduri europene. Eu nu am văzut, o să fiu mâine, probabil, la București să o să văd atunci”, a spus social-democratul. Bojin nu știe nici dacă ar putea ajunge la Ministerul Transporturilor, pentru a-și susține județul la dezbaterea publică. Șeful CJ nu poate spune nici dacă parlamentarii PSD vor participa la eveniment, pentru că… sunt în vacanță. „Marți sunt la București, mă interesează să discut și în rest o să vedem, că mai am și alte probleme acolo, legate de buget, de rectificare de buget. (…) Parlamentarii o să participe mai puțin probabil, pentru că ei sunt în vacanță. Nu știu care vor participa dintre ei, la nivel național, că ei sunt acasă. Dar o să verific cine e și cum e, nu am hârtie cu ce înseamnă masterplanul acesta fără Centura de Sud a Timișoarei. Nu cred că e, pentru că ea e prinsă, dar pe fonduri europene, nu pe bani de la minister”, a mai spus PSD-istul.

Deputatul PDL Alin Popoviciu nu e mirat deloc de faptul că Timișul a fost „sărit” din masterplan. „Mie nu mi se pare nicicum, pentru că știam chestia asta de când au venit la guvernare. Pentru mine nu e nimic nou, dar sper ca timișorenii să-și dea seama, acum, despre minciunile pe care guvernul acesta le tot promovează zi de zi. Acum se vede foarte clar cât ține guvernarea asta la județul Timiș. Au promis în campanie, că nu o să uit, că închid centura, că fac drumuri expres, că fac o grămadă. Nu au făcut nimic (…) Nu îi interesează, pentru ei Timișoara e un loc care nu e pe harta României, e în altă parte. Acum se vede foarte clar ce înseamnă guvernarea PSD pentru Timiș și Timișoara, cu Sârbu șef de ginerele premierului (n.r. – Victor Ponta este ginerele senatorului de Timiș Ilie Sârbu). (…) Tocmai asta este grav, în planul pe care ei îl au și pe noua structură a fondurilor europene nici nu îi interesează. Bine că o să avem autostradă la Alexandria și mai știu eu pe unde. Asta-i viața! Asta ne e soarta! La alegerile astea sper ca timișorenii să-și dea seama, în ultimul ceas, ce trebuie să voteze”, a declarat deputatul. Popoviciu susține că dezbaterea de marți nu este așa de publică precum se declară. El a afirmat că accesul este pe bază de invitații.

Pe site-ul Ministerului Transporturilor se precizează însă destul de clar: „Prima dezbatere publică (…) vizează domeniul de transport rutier și va avea loc la sediul Ministerului Transporturilor (B-dul Dinicu Golescu nr.38, sector 1, București) în data de 7 octombrie 2014. Persoanele interesate să participe sunt rugate să se înscrie la adresa de e-mail, până la data de 6 octombrie 2014, ora 16. Accesul participanților la ședința publică va fi permis pe la intrarea principală a MT, începând cu ora 9:30”. În plus, dacă vrea să vadă masterplanul, președintele CJ Timiș nu trebuie decât să acceseze acest link, pentru varianta in extenso, sau acest link, pentru varianta comprimată.

0

#118 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 octombrie 2014 - 17:40

Pe aceeasi tema:

adevarul.ro:

Citeaza

Niciun parlamentar de Timiş nu participă la dezbaterea privind Master Planul General pe Transport pentru 2014-2030, în care Timişoara nu există. Aleşii sunt în vacanţă!

Master Planului General pe Transport, pentru perioada 2014-2030, în care Timişoara şi judeţul Timiş sunt trecute la index, fără nicio investiţie, va fi prezentat, marţi, la sediul Ministerul Transporturilor.

În ciuda numulţumirii timişenilor cu privire la viitorul infrastructurii în zona de Vest, niciunul dintre parlamentarii de Timiş nu va fi prezent la eveniment. Explicaţia este simplă. Cu toţii sunt în vacanţă! Mai mult, Titu Bojin, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, va fi prezent mâine la Bucureşti, însă acesta se află cu alte probleme în capital, astfel că nu crede că va participa la dezbaterea de la Ministerul Transporturilor. „Marţi sunt la Bucureşti, mă interesează să discut şi în rest o să vedem, că mai am şi alte probleme acolo, legate de buget, de rectificare de buget. Parlamentarii o să participe mai puţin probabil, pentru că ei sunt în vacanţă. Nu ştiu care vor participa dintre ei, la nivel naţional, că ei sunt acasă. Dar o să verific cine e şi cum e, nu am hârtie cu ce înseamnă masterplanul acesta fără Centura de Sud a Timişoarei. Nu cred că e, pentru că ea e prinsă, dar pe fonduri europene, nu pe bani de la minister”, a declarat Bojin.

[...]

0

#119 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 octombrie 2014 - 19:12

Citeaza

Niciun parlamentar de Timiş nu participă la dezbaterea privind Master Planul General pe Transport pentru 2014-2030, în care Timişoara nu există. Aleşii sunt în vacanţă!


Epic fail ! :Facepalm_emote_gif:
5

#120 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 octombrie 2014 - 19:41

Propun sa-si ia vacanta pana ii chemam noi inapoi. :censored:
4

Arata acest topic


  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi