STP Timișoara Forum: Linia Expres 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 3 Evaluare topic: -----

#281 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 ianuarie 2014 - 19:53

Am vazut in doua zile diferite, prima data pe Ardealul catre gara Linia 3 si a doua oara Expres 3 pe langa Catedrala catre Girocului, ca autobuzul era complet gol. Si asta in perioada gratuitatilor. Nu pot crede ca in ambele situatii autobuzul se retragea in garaj :eusa_think: ...Cu alte ocazii vedeam cativa calatori in autobuz, cam 5 - 6, pe L3 ...

Sunt curios ce incasari se fac pe aceste linii (L3 + E3, abonamente + bilete) si nu ma refer la aceasta perioada cu gratuitati peste gratuitati si fara validari...ci pana la ea?...Stie cineva?...
0

#282 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2014 - 20:12

Nu am vazut mai mult de 8 calatori in E3 in viata mea si il vad destul de des. Tocmai de aceea oprirea la Prezan mi se pare o idee buna. Chiar e mult gros de calatori. Girocului e un cartier foarte mare, 16-le e prea departe iar L7 duce cam niciunde, nu prea are nici o legatura directa cu un punct important din oras. Statia Prezan are probabil de 2x mai multi calatori decat Stanciu sau Martirilor.
Doar dimineata, cand vine Ikarus-ul de la Giroc si lasa grosul la piata, atunci e jale.
RATT/Primaria ar trebui sa perceapa taxa pentru utilizarea statiilor de catre alte societati, pentru ca cei din giroc mai mult ca sigur isi platesc abonamentele/biletele la Giroceana, dar in RATT nu se inghesuie nimeni la validari.
1

#283 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 ianuarie 2014 - 21:24

Sustineam si eu (vis-a-vis de E1 pe Circumvalatiunii) ca daca ai puncte aglomerate pe traseul unui expres, este bine sa faci statie, chiar daca in anumite situatii acestea pot parea prea dese...Si ma refeream la statia intermediara intre Consiliul Europei si Billa de pe E1...


Apoi, poate ar fi fost cautat mai mult traseul E3 daca ar fi fost (tot) L3, precum spuneai mai sus. In anumite situatii sau trasee, lumea are o anumita reticenta fata de expresuri, mai ales in cazuri in care exista alternative...


Candva a existat o linie (36 parca) intre Gara de Nord si Spitalul Judetean si-mi aduc aminte ca era destul de frecventata de calatori. Trecea prin fata Operei pe cand era deschisa circulatia. Nu mai stiu in ce moment a fost desfiintata. Iar de-atunci am ramas cu impresia ca o linie intre Girocului si gara ar fi cautata. Se pare ca nu. Poate si datorita faptului ca actualul traseu este destul de "intortocheat" fata de traseul vechi, prin fata Operei...
1

#284 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2014 - 21:32

Din pacate gara, in afara de a calatori cu trenul nu are nici un alt punct de interes. Zona este cam moarta din punct de vedere economic si comercial. Unde mai punem ca numarul calatorilor CFR probabil este undeva la 15% fata de acum 10-15 ani sau mai mult (cand se circulata prin fata Operei). +Cu multi ani in urma, fabricile erau cam in oras, muncitorii foloseau MTC-urile, acum toate firmele serioase cu multi angajati au propriile lor autobuze
Acum, ca sa fim seriosi... mai toate familiile au masina, si daca nu au, au prietenii lor. E mult mai comod sa mergi la gara cu masina si chiar si un taxi nu este foarte scump.
E3+L3 este o linie care pierde pe fiecare kilometru, sunt sigur. Noroc ca mai exista alte linii mai rentabile.
0

#285 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 ianuarie 2014 - 21:51

Da, corect! Observatii pertinente.

Numai, ca ma simt foarte trist cand mi-aduc aminte de "agitatia" din oras si din zona garii in special, de atunci si de "linistea" de acum. Daca n-as fi trait si in acea perioada, precis ca nu aveam acest sentiment de tristete...

Si din aceste motive am senzatia ca orasul este gol, ca populatia dispare din el...
1

#286 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2014 - 22:02

Facem conversatie unu la unu pe forum, dar e in regula :coolspeak:

Timisoara are noroc ca e centru universitar, altfel orasul acesta e la fel de mort ca si Lugoj, Resita etc.
Cica avem o populatie de ~300 mii loc. Dar nu se vede! Cand e facultate e si agitatie, oriunde (cluburi, oras, MTC-uri) cand nu varza. La fel si cu strainii, am apucat sa ma implic un pic si organizatiile studentesti aduc o groaza de straini in oras (Hong Kong, Brazilia, India, Australia etc.) - a venit o tura acum cateva zile de ~15-20 de astfel de studenti.
La fel si turismul comercial, vin sarbii la mall si ne umplu locurile de parcare :so pe iei:

Gata, e prea mult :sleeping:
0

#287 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 ianuarie 2014 - 01:06

Legat de E3 si alte linii dintr-un oras, si cam cat de rentabile sunt ele...

Deobicei o linie rentabila duce de undeva pana undeva. Pe scurt doua locatii importante din oras. Insa in cazul de fata E3 cam duce de niciunde la niciunde. Staand in zona pe langa faptul ca am vazut linia extrem de des, fata de Raoul l-am si folosit destul. Si va pot spune ca intre Martirilor si Apicultorilor autobuzul era GOL. Maxim 5 calatori. Insa pe hartie trebe sa avem un autobuz care sa lege si acea zona cu orasul.

Per total linia ar avea potential, insa nu este exploatat calumea. Hai sa va arat si cateva "idei" proprii despre cum ar trebui sa arate traseul acestei linii. Voi da mai multe exemple, si voi folosi ca si punct de plecare urmatoarele:

- o linie expres trebui sa fie rapida si cu putine statii
- personal evit o linie chiar daca ma duce din punctul A in punctul de inters B, daca are un traseu intortochet si lung
- relatia pret/calitate (a fi sau nu exrpes?!)
- mai putin inseamna de multe ori mai mult
- din era cand E3 inca mergea la AEM, tin minte ca lumea il folosea des
- de pe vremea lucrarilor la liniile de tramvai in Balcescu-Maria-Sinaia, existau 41 si 42. Lasand laoparte succesul liniei 42, 41 era ceva incredibil, fiind deservit in permanenta de articulate


Varianta 1: E3

Bucla versului - Maresal C-tin Prezan - Martirilor - Cluj - Studenti - peste pod prin fata parcului Copiilor, apoi in sensul giratoriu stanga - actuala statie de la Conti folosita de 15 si 16 - prin fata primariei - statia actuala din centru de la biserica - Gara de Nord. Statie terminus, gol intoarce la Baritiu. La intoarcere: Gara de Nord - Catedrala - Studenti - Cluj - Martirilor - Bucla versului.


- dupa cum vedeti am eliminat multe statii, inutile dupa parerea mea
- alternativa rapida si comoda pentru studenti la linia 8


Varianta 2: E3

AEM - C-tin Prezan - Martirilor - Cluj - Studenti - stanga pe Michelangelo - statia E7 dupa pod - prin Maria - Sinaia - dreapta la Brancoveanu - Gara de Nord(statie terminus). Retur: Catedrala - Studenti - Cluj - Martirilor - C-tin Maresal Prezan - AEM.


Varianta 3: E3

AEM - C-tin Prezan - Martirilor - stanga pe Rebreanu - prima statie abia la Profi Sagului- la OMW statia lui E1 - Iosefin - Super Imposer - Gara de Nord. Retur: dreapta la Pasmatex - dreapta prin fata la ADP - din nou drapta la pod - Super Impsoer - Iosefin - statia 33 la OMW - stanga la Profi - pe Rebreanu prima statie la Judetean - AEM.

- recunosc asta e cam trasa de par, dar luand in considerare traseul lui 28....

Varianta 4 si cea finala: 30

traseul actual E3+traseul actual linia 3 unite sub aceeasi sigla, Linia 30.

Mi se pare cea mai usor realizabila, si cea mai practica. Impuscam mai multi iepuri dintr-odata, si cam asta e tot...


Ce pareri aveti?
0

#288 Useril este offline   bwalexander 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 29 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 ianuarie 2014 - 16:27

Eu zic sa nu o schimbam deloc, POATE atunci cand linia 3 va fi dinnou tramvai (daca va mai fi) Sa se dezfinteze Autobuzul 3 si Linia E3 sa se prelungeasca pana la Baritiu si gata. :ok:
1

#289 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2014 - 19:47

:up_arow: Oricate statii ai elimina, in scurt timp (la cererea calatorilor) vor fi la loc. -_-
0

#290 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 12 ianuarie 2014 - 00:08

Imagine atasata: IMG_20140111_105100.jpg
Avea afişajele setate pe E3, dar validatoarele erau setate pe linia 3.
*prins în poză în staţia Transilvania

Aceasta postare a fost editata de Andy: 12 ianuarie 2014 - 00:10

0

#291 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 14 ianuarie 2014 - 19:25

Vezi postareaAndy, la 12 ianuarie 2014 - 00:08, a spus:

Atasament IMG_20140111_105100.jpg
Avea afişajele setate pe E3, dar validatoarele erau setate pe linia 3.
*prins în poză în staţia Transilvania

Despre GUN numai de bine!! :clap:
0

#292 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 ianuarie 2014 - 21:55

"Bancul" asta l-am mai auzit, si stiu ca soferul/soferita, e pe pile pe post, insa putin imi pasa... Daca nu-si face treaba, e tot ceva de neacceptat! :jos: :Facepalm_emote_gif:
0

#293 Useril este offline   Teiuta 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17 mai 12

Postat 22 martie 2014 - 22:38

Buna seara,

Am rugamintea de a-mi explica o dilema vizavi de statia Gara Nord a acestei linii.

In statia de pe sensul Gara > Abator se afla doua grafice distincte, si anume unul intitulat "E3" iar altul "Autobuz 3", care nu corespund intre ele. In mod normal stiu ca masina se numeste Expres 3 pana la statia Titulescu, iar incepand cu Gara isi schimba tipul in Autobuz 3.

Conform cu cele doua grafice, urmatoarele masini ar fi trebuit sa vina in seara asta: 19:54 (cf. grafic Ab3), 20:39 (cf. E3), 21:29 (cf.Ab3). Eu m-am aflat in statie incepand cu ora 20:25 si am stat pana pe la 20:45, nu a venit nici un autobuz inspre Abator.

Pentru a adauga confuziei, pe saitul RATT se afla un grafic ce indica Ab.3 ca ar ajunge in Gara la 20:24, ceea ce nu corespunde cu nici unul din tabelele fizice.

Daca s-ar putea o explicatie pe forum si o rectificare a problemei, m-as bucura :)
0

#294 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2014 - 23:49

Conform planificarii, linia 3 pleaca de la gara spre abator la 20:23. Din motive pe care nu le cunosc, soferul a plecat cu mult mai devreme, adica la 20:15- Fiind un singur autobuz pe linie, sigur ca nu avea cum sa plece din nou peste 8 minute. Deci, problema era nerespectarea graficului (cel de pe pagina web e actualizat).
0

#295 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 martie 2014 - 12:28

Si ce-a patit soferul?...vreo penalizare, ceva? Sau trebuia calatorul sa vina cu 8-9 minute mai devreme in statie pentru a prinde autobuzul condus de un sofer iresponsabil?...


Domunul Goia ar avea de lucru din plin numai ca el este ocupat cu...alte probleme, mult mai serioase decat problema respectarii graficelor de mers atunci cand acest lucru este posibil.


La acea ora nu putem vorbi de aglomeratie in trafic, de intarziere fata de grafic ci de plecare cu mult in avans. Deci nici o scuza pentru sofer decat ca poate era presat de necesitati fiziologice...
0

#296 Useril este offline   lemonlemonade 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 25 martie 14

Postat 26 martie 2014 - 06:26

E3 trece de foarte multe ori mai devreme decat ar trebui. Ieri, de exemplu, a ajuns in statia Victor Babes ( in directia Apicultorilor) la 14:34 in loc de 14:39. De multe ori l-am pierdut din cauza asta.

De asemenea, E3 nu a mai aparut in statia Apicultorilor de mai multe ori in ultimele doua saptamani. Luni, de exemplu, trebuia sa plece la 8:56, eu asteptand de la 8:50. Miercurea trecuta, in aceeasi statie, nu a mai aparut autobuzul care ar fi trebuit sa plece la 12:30.
0

#297 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2014 - 09:31

Eu voi retrimite aceste mesaje, dar n-ar fi rau sa faceti o sesizare si catre Relatii Publice (prin mail, dar cu date de contact reale si complecte)
0

#298 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 martie 2014 - 13:18

Da, lesne se poate deduce ca linia 3/3E este a nimanui. Desi exista un grafic, acesta nu este respectat...Am in vedere cele semnalate de catre cei care folosesc aceasta linie. Ma gandesc ca daca ai fost pacalit o data sau de doua ori cu aceste plecari in avans, probabil te vei reorienta cate alte linii....
0

#299 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 martie 2014 - 14:01

Nu stiu cum se face ca pe E3 vine tot timpul cu intarziere (Prezan/Piata)... oare sa existe o problema de grafice intre cele doua linii?
0

#300 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2014 - 18:34

Asta se poate verifica, fiind publicate pe pagina web.
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi