STP Timișoara Forum: Accidente - Incidente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

Accidente - Incidente Accidente/incidente care implica troleibuze Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#141 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 24 martie 2013 - 11:46

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 martie 2013 - 11:24, a spus:

Totusi, trebuie sa accepti ca sunt si lucruri de comentat (chiar daca tu respecti toate regulile, asta nu inseamna ca toti colegii fac la fel). Si daca clientul/calatorul comenteaza, asta e. Ii indici unde poate reclama acest lucru si...gata. Pentru acest stres, conducatorii de vehicule au sporuri (de munca grea, de aglomeratie) adaugate salariului, care sa compenseze (partial sau nu, asta e de discutat) acest lucru.



Eu vreau sa primesc spor de injuraturi :rad_masa:
0

#142 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2013 - 12:01

Zi un procent... :rad_masa:
0

#143 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 martie 2013 - 12:07

Intotdeauna, dar absolut intotdeauna, buruienile iti sar in ochi, indiferent ca vorbim de un gazon, pajiste sau teren cultivat. Iarba frumoasa si grasa de pe un gazon sau pajiste sau culturile agricole de pe terenurile cultivate intra in normalitatea lucrurilor, insa buruienile iti sar in ochi pentru ca locul lor nu este acolo. Si trebuie indepartate, starpite! Altfel va fi compromisa calitatea gazonului sau cantitatea recoltei...


Intotdeauna, dar absolut intodeauna, cel care-si face treaba ca la carte (regulament) nu va fi felicitat si recompensat suplimentar pentru ca-i (absolut) normal sa-si faca treaba lui la locul de munca. Insa, daca nu-si face treaba conform regulamentului intern, va fi sanctionat. De ce? Pentru ca s-a abatut de la "treaba" lui! Este o "buruiana" printre culturi sau pe gazon...

Poate ca doare dar cam asa stau lucrurile...

Chiar zilele astea i-am aparat punctul de vedere al lui crishu (eu) intrand in "opozitie" cu FerraryTm si cu cseh_17 pe acel subiect...

Si au mai fost situatii cand am aparat pozitia soferilor/vatmanilor pe acest forum insa probabil ca ti-au scapat postarile respective...

Insa problemele voastre de serviciu nu le veti rezolva aici pe acest forum. Solutionarea lor trebuie cautata in alta parte. Cel mai probabil, chiar la serviciu...

Aceasta postare a fost editata de mile: 24 martie 2013 - 12:14

0

#144 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 24 martie 2013 - 14:57

Vezi postareamile, la 24 martie 2013 - 12:07, a spus:

Chiar zilele astea i-am aparat punctul de vedere al lui crishu (eu) intrand in "opozitie" cu FerraryTm si cu cseh_17 pe acel subiect...

Si au mai fost situatii cand am aparat pozitia soferilor/vatmanilor pe acest forum insa probabil ca ti-au scapat postarile respective...

Insa problemele voastre de serviciu nu le veti rezolva aici pe acest forum. Solutionarea lor trebuie cautata in alta parte. Cel mai probabil, chiar la serviciu...

Deacord cu D-voastra.
In Romania exista o mare problema de mentalitate deoarece Romanul nu stie niciodata sa spuna lucrului pe fata "Da am gresit" "Da sunt vinovat" Etc.
Probabil cei de pe acest forum care sunt plecat in afara Romaniei stiu despre ce vorbesc DOMNILOR NE ESTE FRICA SA VORBIM

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 24 martie 2013 - 14:58

0

#145 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 martie 2013 - 15:07

Vezi postareacseh_17, la 23 martie 2013 - 15:48, a spus:

Nu trebe sa ai permis, sa fii in trafic, sa vezi traficul, si sa il intelegi.
Ca multi au permis si nu il vad si nu il inteleg este alta poveste!
Si pentru mine s-a incheiat discutia!


Ai 60 de ani in fata ca sa vezi si oameni corecti. Unde te grabesti?...


A si ca sa nu cad de fazan. Chiar daca s-a demonstrat ca soferul de troleibuz era de vina, deci nu ceea ce sustineam eu, fapt pentru care imi cer scuze, tin sa cred ca vina se imparte la mijloc. Vorba unui coleg de mai sus, trebuia sa fie scos un vinovat. Cel cu mai putin noroc s-a scos!


Unde-i logica in cele subliniate?...Contesti demonstratia video, adica vezi si nu crezi?... :naughty1:

De unde stim ca vatmanita (ca am aflat si asta) nu vorbea la telefon, nu seta OBC-ul, sau si mai grav, avea persoana in cabina? Stim? NU!


Spune-ne si noua (mie) cum ai aflat asta!...


Citeaza

Si pentru mine s-a incheiat discutia!


Si pentru mine s-a incheiat discutia!... :D
0

#146 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 martie 2013 - 16:02

Vezi postareaFerraryTm, la 24 martie 2013 - 14:57, a spus:

Deacord cu D-voastra.
In Romania exista o mare problema de mentalitate deoarece Romanul nu stie niciodata sa spuna lucrului pe fata "Da am gresit" "Da sunt vinovat" Etc.
Probabil cei de pe acest forum care sunt plecat in afara Romaniei stiu despre ce vorbesc DOMNILOR NE ESTE FRICA SA VORBIM



Apropo de cele scrise mai sus, am de facut doua relatari "concludente"...

Circulam cu masina pe Calea Lipovei in dreptul lui Iulius Mall in preajma inaugurarii, moment in care se plantau niste brazi in zona in care venea Circul mai tarziu. Uitandu-ma dupa brazi, n-am fost atent la trafic si l-am tamponat pe cel din fata mea care a pus frana fiind coada in fata lui. La sediul Politiei Rutiere cand am declarat in fata politistului de serviciu ca eu am fost vinovat, ca n-am fost atent, se uita la mine ca la felul 4 de mancare, nu-i venea sa creada ca aude bine. Se astepta sa invoc tot felul de motive ca sa ma scot. Am primit amenda si ceva puncte penalizare pe care oricum le primeam indiferent cat de mult ma "tiganeam". Si atunci, n-a fost mai simplu pentru toata lumea sa-mi recunosc greseala. Si nici n-a fost sfarsitul lumii...

A doua...

Lucram la un patron deosebit de exigent. S-a trimis odata marfa cu un TIR la Bucuresti, marfa nepusa in conditii de siguranta (nu intru in amanunte), de catre colegii mei (subalterni). Bineinteles ca marfa s-a imburdat si deteriorat partial iar la "ancheta" patronului toti colegii dadeau din umeri, nu stiau nimic. Cand i-am zis patronului ca "eu am gresit, eu sunt vinovat" (desi nu eu am pus marfa in TIR, trebuia doar sa supraveghez), patronul avea pe fata o expresie de bucurie ca a gasit "vinovatul". Colegul responsabil de "dezastru" cand a vazut ca patronului i-a trecut brusc supararea, a incercat sa spuna adevarul, respectiv ca el este vinovat. Gestul nu a fost apreciat de patron. Era prea tarziu!...


Trageti concluziile!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 24 martie 2013 - 16:02

0

#147 Useril este offline   crishu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17 septembrie 10
  • Sexul:feminin

Postat 25 martie 2013 - 09:25

Sa sti ca eu sunt vatmanita,dar nu eu am fost implicata in acest accident. :uimit2: Si sper nici sa nu fiu vreodata.Imi doresc sa nu mai fie astfel de situatii,din pacate insa vor mai fi.Si cand vor mai fi,imi doresc ca persoanele implicate sa fie cu caracter sa nu se mai ajunga la discutii de genul.Nu trebuie sa-ti cer scuze pentru ca ai avut o parere.Insa niciodata sa nu acuzi,daca nu sti ceva concret.Cat despre vorbitul la telefon si setarea obc-ului de catre vatmanita:)Pe filmare,se vede soferul facand gesturile acestea,dar daca si ea,simultan,la secunda,facea acelasi lucru....inseamna ca si-a batut soarta joc de ei:)))Adica,hai sa fim seriosi,cate sanse sunt sa fie asa?Eu imi cer scuze fata de tine,daca te-am jignit si chiar mi-as dori sa te am o zi intraga in cabina.Sa-ti iei un carnetel sa-ti notezi,cate tamponari si persoane feresc pe zi,pentru ca nu o sa-ti ajunga degetele sa numeri :welcome: Poate o sa-ti schimbi putin "perspectiva' asupra noastra. :respekt:Pentru cseh_17

Aceasta postare a fost editata de crishu: 25 martie 2013 - 09:27

0

#148 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 25 august 2013 - 10:17

ACCIDENT 23.08.2013

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie0170.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0174.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0175.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie0176.jpg

0

#149 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 august 2013 - 10:22

Cine a fost de vina? Pacat ca e afectat troleibuzul atat de sus (e spart parbrizul)
0

#150 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 august 2013 - 13:08

Deci acest troleibuz ori este cel mai ghinionist dintre toate, ori este blestemat. :Facepalm_emote_gif:
0

#151 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 august 2013 - 15:42

:up_arow: :up_arow: Aparent Ford-ul venea dinspre Demetriade si a taiat calea troleibuzului, a fost lovit si intors cu (aproape) 180 de grade.
1

#152 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 26 august 2013 - 06:51

Da cel cu Fordul a fost de vina a venit dinspre Demetriade si a vrut sa faca stanga pe Circumvalatiunii dar ia taiat fata trolebuzului

Soferul Fordului sustinea ca trolebuzul a intrat pe rosu lucru imposibil toata faza am vazuto

Da e pacat de trolebuz tot coltul drept e spart farul cu totul a cazut pe jos structura de rezistenta nu e afectata parbrizul e si el crapat mai rau e de masina se vede si in poze bine ca a tras putin soferul de volan a incercat sa il evite daca il prindea in fata era cu victime
-1

#153 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 10 ianuarie 2014 - 19:21

3041 a rupt firul azi la Mall de vina pare a fi sania de comanda pentru linia 14
Pagubele sunt 2 becuri de pe stalpi patina de pe captator rupta
Firul a fost rupt cu totul clema deprindere pe stalp a ancorei si ancora cu totul revin cu poze de la fata loculuiImagine atasata: 20140110_142621.jpgImagine atasata: 20140110_142626.jpgImagine atasata: 20140110_142635.jpgImagine atasata: 20140110_142638.jpgImagine atasata: 20140110_142659.jpgImagine atasata: 20140110_142704.jpgImagine atasata: 20140110_142754.jpgImagine atasata: 20140110_142759.jpgImagine atasata: 20140110_142805.jpgImagine atasata: 20140110_142808.jpg
Scuzati claritatea pozelor sunt facute cu tableta si in graba imediat dupa eveniment se vede in poze si soferul care da telefoane
As avea rugamintea daca se pot dota mtc-urile cu statie emisie-receptie pentru anuntare unor probleme pe traseu cum a fost azi soferul a spus ca nu a fost anuntat de nimeni ca este sania de comanda defect rezultatul se vede in poze

Aceasta postare a fost editata de playboy: 10 ianuarie 2014 - 19:55

1

#154 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2014 - 20:05

Vremea statiilor de emisie-receptie a apus de mult. Se pot trimite mesaje aproape instant pe OBC-uri. Pe vremuri, aveam dotate toate vehiculele cu asemenea aparate, dar s-a renuntat, in primul rand datorita licentei necesare pentru utilizarea lor (erau comunicatii profesionale, efectuate pe un canal privat, doar al nostru, nu in benzile de amatori). Fiecare om trebuia licentiat si examenele se dau o data pe an. Nici licenta pentru canalul respectiv nu era gratuita, sa nu mai vorbim de costul echipamentelor, care puteau ajunge la 3-400€/vehicul. Eram si trei-patru oameni specializati in repararea acestor echipamente, avand o autorizare eliberata de organele abilitate.
Acum avem posibilitatea de comunicare prin OBC (mesaje pe ecran si voce prin intermediul unui kit casca-microfon)
0

#155 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 10 ianuarie 2014 - 20:09

Soferul a spus ca nu a primit nici un mesaj
0

#156 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2014 - 20:15

Si ce te face sa crezi ca daca avea statie il anunta cineva? -_- Daca dispecerul nu e pe faza (sau nu stie nici el de eveniment), nu conteaza mijlocul de comunicare folosit, mesajul nu ajunge la cine trebuie.
0

#157 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 10 ianuarie 2014 - 20:19

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 ianuarie 2014 - 20:15, a spus:

Si ce te face sa crezi ca daca avea statie il anunta cineva? -_- Daca dispecerul nu e pe faza (sau nu stie nici el de eveniment), nu conteaza mijlocul de comunicare folosit, mesajul nu ajunge la cine trebuie.

Da asa e aveti dreptate
Macar daca avea statie poate il anunta alt sofer ca e problema la sanie zic eu
Putea sa iasa cu victime din cauza becului cazut in statie
0

#158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2014 - 20:28

Corect ar fi ca primul care observa o problema sa ceara o comunicare prin voce cu dispeceratul si sa anunte, dar din pacate, oricate kituri casca-microfon, s-ar distribui, se pierd, nu se folosesc... De asemenea se pot crea butoane virtuale cu orice mesaj predefinit (cred ca "fir rupt" avem deja).
1

#159 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 ianuarie 2014 - 03:03

Am trecut si eu prin zona, in trafic si am vazut echipa de interventie lucrand la fire...
Nu inteleg totusi cum de au picat becurile alea...
1

#160 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 ianuarie 2014 - 10:52

Probabil socul la ruperea ancorei a fost puternic, ducand la caderea lampilor, care nu erau fixate nici ele, prea grozav. -_-
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi