STP Timișoara Forum: Televiziuni locale, teritoriale... - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Televiziuni locale, teritoriale... TVT'89, Analog, etc.

#121 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 noiembrie 2013 - 22:21

Sa nu ii plingem de mila lui Cornu pt ca a nenorocit destule firme pe care le-a bagat in faliment ca nu a platit bunurile livrate.
0

#122 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 noiembrie 2013 - 04:59

Sincer, imi pare rau ca marca TVT89 a ajuns pe mana sa si ca a lasat pe drumuri (alti) 30 de oameni.
0

#123 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 noiembrie 2013 - 10:56

Televiziunea si licenta nu o sa fie vindute la licitatie?
0

#124 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 noiembrie 2013 - 17:59

Eu nu-l plang pe el ci postul de televiziune. Aveau aparatura moderna iar "culorile" din studiouri si genericile imi placeau foarte mult. Culori pastelate. Insa continutul programului lasa de dorit,. In afara de stiri si cateva emisiuni de talk-show nimic altceva...
1

#125 Useril este offline   MariusNichi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03 octombrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 08 decembrie 2013 - 16:20

Stiu mile.Asa ma intrebam cateodata si eu.
Cand am vazut prima oara mira pentru revizie tehnica,ce se pune deobicei pentru cand se face revizia tehnica,am crezut ca la TVT89 se facea revizie.A doua zi dupa-amiaza,mira era tot pe ecran.Atunci mi-am zis:"Ce s-o fi intamplat?".Si m-am intrebat asta cateva zile,apoi am vazut ca puse alt model de mira pe ecran.Atunci mi-am zis ca este o defectiune si l-au inchis temporar.Abia azi am aflat ca TVT89 a fost inchis definitiv.Imi pare rau de post. :( :plang: :plang: :plang: :plang: :plang:
1

#126 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 08 decembrie 2013 - 16:34

Pacat. Era chiar printre cele mai bune posturi din Timisoara. Parerea mea cel mai bun.
1

#127 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 decembrie 2013 - 22:32

Ia zi-mi tu mie Gabi, cate emisiuni ai vazut tu pe TVT 89 in viata ta? :naughty1:
1

#128 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 decembrie 2013 - 20:42

Iata ca de cateva zile (cel putin acum am vazut eu) avem in grila RCS-RDS si Neptun TV, program local-regional si poate national care emite din Constanta (cum altfel -zeul Neptun!)...

L-am urmarit ocazional cu cativa ani in urma pe net. Se poate observa diferenta foarte mare intre continutul de programe al acestui post si posturile din Timisoara care au ramas intr-un vesnic stadiu incipient, de amatori in mare masura...de angajati care mai mult vin sa-si faca prezenta la lucru decat sa si produca,...


Iata doar cateva mici deosebiri...

La stiri sunt prezentate evenimente nationale si internationale, nu doar de interes regional si local...
La meteo este prezentata starea vremii la nivel de Dobrogea (si nu pe judete), la nivel national si nivel european...
Se prezinta si filme si seriale, nu ultimele noutati insa filme de urmarit...iar noaptea sunt reluarile si nu ferestre cu text sau video text, fara nici un interes din partea telespectatorilor...

Nu stiu daca este in pachetul de baza sau in vreun pachet special. N-am verificat acest aspect.
2

#129 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 decembrie 2013 - 20:49

La UPC vine pe analogic de ani buni... Inafara de filmele turcesti de proasta calitate, marca Kanal D sau National TV, eu nu am zarit nimic util acolo. Insa de 1 ani si nu am mai vazut TV romanesc, si s-ar putea ca lucrurile sa se fi schimbat.
0

#130 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 decembrie 2013 - 21:02

Nu cred ca s-a schimbat cate ceva intr-un an insa am facut comparatia cu cele din Timisoara iar pe de alta parte nu vei vedea (mai nicodata) la posturi locale-regionale ultimele noutati in materie de filme sau emisiuni distractive cu audienta mai mare decat la cele centrale...Viata in general nu se compune din distractie ci mai trebuie din cand in cand sa mai si invatam cate ceva...


Am urmarit o perioada si programele din Germania, cele regionale si nici ele nu exceleaza in noutati. Sunt posturi normale pentru oameni normali. Asa ceva im doresc si-n Timisoara. Asta atata timp cat va exista televiziunea in felul "clasic" al ei. Probabil ca nu peste multa vreme, televiziunile clasice vor dispare precum au "disparut" ziarele in Romania si vor fi inlocuite cine stie cu ce...
Insa pana atunci mi-as dori sa avem aceste televiziuni locale-regionale normale si nu niste "emitatori" in eter inutili...sau atat de inapoiati pentru anul 2013...


Neptun TV

Imagine atasata: ntv 01.JPG
0

#131 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 decembrie 2013 - 19:38

Este previzibil ca in citiva ani o sa dispara toate posturile tv asa cum exista in prezent.

Viitorul este clar: emisiune la cerere, atunci cind ai timp si chef sa o urmaresti, nu ca in prezent, dupa un program.

Acest lucru o sa intimple prima data la posturile regionale, programele de stiri locale se preteaza si mai bine la continutul la cerere, plus ca nu te intereseaza toate stirile, dintre titluri alegi doar ce te intereseaza.
2

#132 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 decembrie 2013 - 06:41

Ca sa intaresc observatiile lui mile, pe langa Neptun TV, un alt post care-mi capteaza atentia din ce in ce mai mult este West TV din Arad.
Din pacate, deocamdata postul TV este plasat doar in grila analogica (la UPC, despre RCS nu stiu).
1

#133 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 decembrie 2013 - 20:18

L-am urmarit sporadic o vreme pe pe antena de satelit pe Eutelsat 16 si mi-am facut aceeasi parere, de post net superior fata de ceea ce avem in Timisoara. Desi West TV Arad se doreste a fi un post regional, nefiind bagat in seama de difuzorii pe cablu (in zona noastra cel putin), n-are sanse sa se "afirme", sa-si castige locul pe care-l merita in grila de programe.
Din pacate, difuzorii de pe cablu au "cutitul si painea" in mana si-si fac de cap pe criterii de ei stiute si nicidecum in folosul abonatilor...

Pe de alta parte Neptun TV exceleaza (sau cel putin excela pana acum) in sezonul estival cu emisiuni "de la mare cu soare" ceea ce pentru mine, locuitor la o distanta de minim ~1000 km de orice mare, ma incanta...

As mai putea adauga alte doua televiziuni care emit din provincie respectiv din Cluj, Transilvania Live si Look TV, care din aceasta vara si-au mai redus motoarele, incasarile fiind mai mici decat cele estimate la lansare...lumea fiind obisnuita sa urmareasca televiziunile centrale iar televiziunile locale-regionale sau nationale care emit din provincie nu se vor putea ridica mai niciodata la ratingul celor centrale, cu emisie din Bucuresti...
0

#134 Userul este online   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 03 ianuarie 2014 - 22:42

Ar putea daca ar vrea. Exemplul cel mai bun e Novi Sad.
0

#135 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 ianuarie 2014 - 13:20

M-am ferit sa vorbesc (scriu) despre Televiziunea Novi Sad (acum Radio Televiziunea Vojvodina) ca sa nu par subiectiv, insa in acest caz nu putem vorbi ca de o televiziune regionala in sensul folosit la noi. Voivodina este o regiune autonoma care face parte din Serbia. Are propriul guvern si propriul parlament cu puteri destul de sporite fata de Belgrad si in acest context grosul banilor incasati (daca nu chiar toti) de pe abonamentele TV raman la RTV Vojvodina. Insa in ultimii ani odata cu dezvoltarea televiziunilor private, cetatenii refuza in numar tot mai mare sa-si plateasca abonamentul TV catre radio-televiziunea publica si in aceste conditii aceasta se confrunta cu probleme financiare tot mai serioase apeland la fonduri tot mai mari din partea guvernului voivodinei...

Desi atat sediul cat si emitatoarele Radio-Televiziunii Novi Sad (acum Voivodina) au fost bombardate in 1999 de catre NATO, acestea au fost refacute destul de repede.

In urma cu cativa ani doar, Radio Televiziunea Voivodina emitea pe 5 posturi de radio si doua de televiziune, vorbindu-se de crearea a celui de-al trei-lea insa datorita dificultatilor financiare s-au inchis doua posturi de radio iar la cel de-al trei-lea de televiziune nu s-a mai infiintat...

Cele 3 programe de radio actuale emit astfel: programul 1 numai in limba sarba, programul 2 numai in limba maghiara, programul 3 in limba romana si in limbile celorlalte nationalitati conlocuitoare, slovaca, rusina, etc.,...Pe ici-colo, din cand in cand, s-ar putea sa existe mici exceptii de la aceasta regula...


Programele de televiziune emit astfel: programul 1 emite in limba sarba iar programul 2 emite 50 % din program in limba maghiara iar restul de 50 % in limba romana si in celelalte limbi ale nationalitatilor conlocuitoare, toate astea in functie de numarul locuitorilor de alte etnii prezenti in Voivodina...


Deci, iata ca atunci cand pomenim de "televiziunea Novi Sad", vorbim de altceva decat de TVR Timisoara, de West TV Arad, TVT '89, Europa Nova sau Digi 24 Timisoara...


Ca Timisoara ar merita mult mai mult decat are este o alta discutie....Eram sigur ca dupa '89 starea de lucruri in domeniul audio-vizual urma sa se desfasoare altfel insa m-am inselat amarnic. Iata ca si dupa 24 de ani inca nu avem macar o televiziune (publica sau privata) serioasa in Timisoara...Si cand pomenesc de o televiziune serioasa, nu ma gandesc la una care sa-mi prezinte ultimele noutati de filme... :eusa_think:
1

#136 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29735
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 ianuarie 2014 - 14:11

Ideea e ca prea putine firme locale s-ar inghesuii sa-si faca reclama la posturile locale, deci bani putini si de aici si calitatea posturilor locale.
0

#137 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 ianuarie 2014 - 07:41

mile, multam pentru informatii. Chiar un mai stiam nimic despre programele din Novi Sad.

Legat de posturile ce emit din TM, sa nu uitam de canalul Alfa si Omega TV care, desi cu continut religios, se poate receptiona in intreaga Europa.
0

#138 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 ianuarie 2014 - 18:31

:up_arow: In afara de radio-televiziunea publica din Voivodina, exista si posturi private care emit atat din Novi Sad cat si din "orasele". Pana si acestea au program net superior fata de cele din Timisoara (oras cu 300 000 locuitori)...

La Vrset (oras cu 50 000 locuitori) exista TV Banat cu program de 24/24.

Imagine atasata: TV banat vrset 01.JPG



La Zrenjanin (oras cu 75 000 de locuitori) emite KTV cu program non-stop.

Imagine atasata: televiziunea KTV zrenjanin 01.JPG


Ambele in timpul noptii au reluari de programe din timpul zilei, precum si televiziunile noastre centrale...


Nu vreau sa fiu subiectiv insa precizez ca am facut doar o comparatie cu televiziunile timisorene, locale si regionale...
2

#139 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 martie 2014 - 17:38

Citeaza

Atmosfera la Pro TV este una din ce în ce mai tensionată. Noul Director general, lituanianul Alexander Cesnavicius, și-a făcut o țintă din oamenii considerați „ai lui Adrian Sârbu”, pe care îi execută unul câte unul. De fapt, este în curs o întreagă operațiune de schimbare a managementului, o adevărată „vânătoare de vrăjitoare”.

[...]

sursa

Deci, dupa plecarea lui Adrian Sarbu, au mai parasit grupul, de voie sau de nevoie, directori, producatori si vedete colaboratoare (de exemplu, Horia Brenciu si Loredana Groza, in ultimele zile).
Iar in scurt timp, postul TV isi va reloca activitatile intr-o alta cladire.
De urmarit ce se va intampla.
2

#140 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 aprilie 2014 - 18:53

Citeaza

O nouă televiziune în Republica Moldova


Ten TV, o televiziune documentaristică şi dedicată ONG-urilor, va fi lansată în România în acest an. Noua televiziune ar urma să emită pe satelit atât în Republica Moldova, cât şi în Ucraina, conform documentelor depuse la Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA).

Potrivit dosarului depus la CNA, Ten TV va avea un profil tematic, fiind centrată pe difuzarea de documentare şi programe dedicate organizaţiilor non-guvernamentale.
Ten TV va difuza programe producţie proprie (25,50%) şi producţii ale altor producători (74,50%). Grila televiziunii va cuprinde programe de informare (13,51%), programe educative, culturale şi religioase (9,71%), filme - artistice, documentare, seriale şi animaţie (58,21%), divertisment (3,57%), publicitate şi teleshopping (15%). Studioul noii televiziuni va fi la Lugoj.

Societatea Lugomedia SRL mai deţine alte două licenţe audiovizuale, pentru televiziunea locală Ten TV Lugoj şi pentru postul de radio Nova FM.


http://agora.md/stir...publica-moldova
2

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi