STP Timișoara Forum: TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara Despre locuri de parcare si sisteme de taxare administrate de primarie

Poll: Sondaj TimPark (fost TelPark)

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti multumit de actualul sistem de taxare din Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ati fi de acord cu extinderea sistemului si in alte zone ale orasului?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#181 Useril este offline   lkalexandru 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 10 octombrie 12

Postat 18 august 2013 - 23:11

Modul de taxare ii schimbat doar intr-o anumita masura. Si inainte era posibilitatea de parcare prin sms. Interesant e ca schimbarea aceasta ne-a fost prezentata ca i schimbare radicala cand de fapt ii aproape acelasi lucru.
0

#182 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 19 august 2013 - 19:15

Parcarea în zona VERDE a Timişoarei costă, de luni, dublu

Citeaza

TIMIŞOARA. Se lasă bariera în cele trei parcări din zona centrală, iar pentru asta timişorenii trebuie să plătească dublu. }n cele trei locaţii, adică în parcarea din Piaţa Iancu Huniade, cea de la Modex, în parcarea de pe strada Nikolaus Lenau, cea de la Hotel Central şi cea din Piaţa Mareşal Ferdinand Foch, din spatele magazinului Bega, timişorenii care îşi lasă aici pot plăti doar cu telefonul mobil, iar tariful este de 3 lei pentru o oră de parcare. Decizia a fost luată de Primărie, printr-o hotărâre de Consiliul Local, adoptată acum o lună. Parcările de află în zona zero, verde a oraşului, pentru care tariful a fost majorat de la1,5 lei la 3 lei pentru o oră de parcare. Conform Hotărârii Consiliul Local staţionarea şi parcarea autovehiculelor, în zona verde, este permisă numai prin intermediul telefoniei mobile (voucher sau SMS), prin taxarea la nivel de minut sau de oră la numerele special destinate acestei noi zone. În cadrul acestei zone abonamentele nu vor mai fi valabile şi nu va mai fi posibilă nici plata anticipată a parcării pentru o zi întreagă.
oradetimisi.ro

Conform adptm e zona roşie, nu înţeleg de ce îi denumită zona verde.
0

#183 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 august 2013 - 20:19

Pentru ca schimbarea Tel-park-ului in Tim-park sa fie cat mai evidenta, au schimbat si culorile, adica le-au inversat. Rosu din margine a ajuns in centru, iar verdele din centru probabil ca la margine. Nu stiu galbenul sau albastrul pe unde au ajuns...Ca la nebuni...



LE Da, m-am uitat pe link-ul dat si am vazut ca verdele a disparut cu totul sau poate a devenit ULTRACENTRAL, apoi ROSU in centru, GALBEN pe linia mediana si ALBASTRU la margine...
0

#184 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5993
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 august 2013 - 22:25

Tariful nu a fost majorat, ci a revenit la 3 lei, atat cat era si sub administratia Ciuhandu, cand parcarile respective erau prevazute cu bariere si acces conditionat.
Din fericire, atunci toti clientii erau nevoiti sa plateasca, altfel neputand iesi. Tot atunci eram sigur ca gasesc loc liber.
Din nefericire, fara bariere, nu se va atinge niciodata o rata de plata a serviciului de 100%. Si cu toate astea, s-ar putea ca parcarile sa fi totusi pline.
1

#185 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:54

Primele 100 de locuri de parcare facute din banii TimPark, date in folosinta in zona Platanilor :coolspeak:

La aproape opt luni de la intrarea în vigoare a sistemului TimPark, au fost date în folosinţă primele parcări construite din banii adunaţi prin acest sistem. Este vorba de trei parcări ce însumează aproape 100 de locuri de parcare în zona Platanilor din Timişoara. Locatarii din zonă nu vor plăti pentru a staţiona.

Imagine atasata: 01.jpeg Imagine atasata: 02.jpeg
Imagine atasata: 03.jpeg

Sistemul de parcare TimPark a intrat în vigoare în luna martie a acestui an. La aproape opt luni, din banii adunaţi de la şoferi au fost construite şi primele parcări. Zona aleasă de municipalitate pentru construirea acestor parcări este pe Platanilor unde înainte, potrivit primarului Nicolae Robu, erau doar bălării.
„S-au făcut amenajări între toate blocurile şi, de asemenea, în lungul carosabilului, pe margini s-au amenajat locuri de parcare. În total, s-au amenajat 92 de locuri de parcare, cea mai mare parte a lor în spaţiul dintre blocuri. Zona a fost asanată, urmează să se mai planteze şi nişte copaci acolo unde s-au lăsat alveole pentru aşa ceva. Sper ca cetăţenii să aibă grijă să nu mai ajungem ca aici să mai fie vreodată mizeria care a fost. Banii, circa 700.000 de lei, provin din sistemul de parcare TimPark, din încasările care au fost realizate prin acest sistem”, a spus Robu.

Potrivit primarului, până în acest moment există aproximativ 12.000 de abonamente TimPark, iar zilnic aproape 2.500 de şoferi îşi plătesc parcarea prin beep sau SMS.

În timpul inaugurării celor trei parcări, primarul Nicolae Robu a fost abordat de mai mulţi cetăţeni din zonă. În timp ce unii l-au felicitat pentru crearea celor trei parcări, alţii s-au plâns de calitatea lucrărilor executate de ADP şi SDM. Astfel, un locatar din zonă a atras atenţia asupra faptului că un canal se afla mult sub carosabil, existând pericolul ca şoferii care parchează pe marginea drumului să îşi rupă o roată. O bătrână care se afla în zonă i-a atras atenţia primarului că mulţi vecini ai săi îşi lasă maşinile cu lunile în zonă, fără numere, în timp ce alţii parchează pe spaţiul verde. Robu i-a explicat că şoferii care acum parchează pe spaţiul verde nu o vor mai face odată ce vor fi plantaţi arbuşti.

Sursa: TiON
3

#186 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 31 iulie 2014 - 19:08

TimPark - harta interactivă a zonelor tarifare şi a locurilor de parcare din Timişoara.


Sursa EnjoyMaps
1

#187 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 decembrie 2014 - 01:50

Parcarea cu plata in Sibiu:

Imagine atasata: Klaus Iohannis - Mediafax.jpg

(Fotografie proprietatea Mediafax de aici)

Cred ca nu numai eu imi doresc un sistem de parcare cu automate de plata, cum este in Sibiu, cum este in toata lumea...
2

#188 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 14 ianuarie 2015 - 15:36

Ştirea e mai veche, dar interesantă.

Parcări MOV pentru părinți. Staționarea este limitată
timisoaraonline.ro

Aceasta postare a fost editata de Andy: 14 ianuarie 2015 - 15:36

0

#189 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 aprilie 2019 - 13:59

Citeaza

Sorin Susanu, șeful Comisariatului Regional pentru Protecția Consumatorilor (CRPC) Timiș, i-a cerut primarului Timișoarei, Nicolae Robu, să ofere o alternativă de plată cu bani cash a parcării, din moment ce la ora actuală în urbea de pe Bega parcarea se face prin SMS sau prin cumpărarea abonamentelor. Conform șefului CRPC, primăria va trebui să aplice această măsură în zilele care vor urma.
....
tion


Parcarea timpark de pe Bd. Republicii a pierdut locuri de parcare pentru banda de accelerare de la iesirea din Pasajul Jiul si o parcare pentru Taxi in apropiere de strangularea bulevardului. Problema este ca acolo nu am vazut nicioadata taxiuri in schimb este o sursa de venituri pentru bugetul local mai profitabila decit sms-ul trimis de cei care chiar platesc parcarea pe Bd. Republicii.


Imagine atasata: Parcare Taxi Bd. Republicii - 2019.04.11 - 01.jpg Imagine atasata: Parcare Taxi Bd. Republicii - 2019.04.11 - 02.jpg Imagine atasata: Parcare Taxi Bd. Republicii - 2019.04.11 - 03.jpg Imagine atasata: Parcare Taxi Bd. Republicii - 2019.04.11 - 04.jpg

1

#190 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 aprilie 2019 - 21:24

Au primit politistii locali dispozitie sa actioneze... Eram cu masina inscriptionata RATT si marcata ca interventie la Grozavescu (lucram la chiscul de bilete ce a fost spart de niste vandali) si aproape ca era sa ma trezesc cu o amenda, cu toate ca indicatorul are placuta aditionala "cu exceptia RATT". Noroc ca l-am vazut pe politist cu un aparat foto in mana si i-am explicat ca masina chiar e de la RATT (STPT), asa cum... scrie pe ea. :Facepalm_emote_gif: Apreciez totusi ca a fost foarte amabil dupa aceea. :respekt:
4

#191 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 iulie 2019 - 14:49

Imagine postata Trebuie sa puneti holograma la ecusonul stpt, cred ca sint multe masini care pretind ca sint de la sociteatatea de transport in comun. Imagine postata
In urma amenzilor de la Protectia Consumatorului s-a introdus o alternativa la posibilitatea unica de plata a parcarii cu telefonul mobil. Acum plata poate fi facuta si cu cardul impreuna evident ca tot cu telefonul mobil. Imagine postata
Imagine atasata: Timpark - 2019.07.03 - 01.jpg Imagine atasata: Timpark - 2019.07.03 - 02.jpg Imagine atasata: Timpark - 2019.07.03 - 03.jpg

Imagine atasata: Timpark - 2019.07.03 - 04.jpg Imagine atasata: Timpark - 2019.07.03 - 05.jpg Imagine atasata: Timpark - 2019.07.03 - 06.jpg
Acum slabiciunea discriminatorie a sistemului ultra cool este trecuta si pe tabla:
Imagine atasata: Timpark - 2019.07.03 - 07.jpg

Rugam ca angajati ai primariei sa faca o vizita de documentare la Cluj pentru a se inspira de la alt primar PNL ce inseamna metode de plata a parcarii. Pe scurt: plata cu sms, card bancar (fara aplicatia lui peste), bani lichizi. Strainii nu au gratuitate!
1

#192 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iulie 2019 - 16:37

Da, pe langa faptul ca noi astia ce am ramas in tara suntem discriminati de noua lege privind votul, (voiam si eu sa votez vineri sau sambata, nu duminica) vad ca tot de mana a doua suntem si la parcare. "Diaspora" parcheaza gratuit, localnicii platesc. :machine-gun:
0

#193 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2020 - 00:37

La capitolul investiti diverse as trece si cele 3 bariere care au aparut in zona marcata pe harta.
Practic locatari acelor blocuri si care au telecomenzile necesare si-au asigurat gratuit locurile de parcare. E normal asa ceva ? Ce ar fi ca fiecare strada secundara din oras sa aibe bariere si sa fie permis accesul doar riveranilor? Asa seara de seara riverani nu mai dau ture sa-si caute loc de parcare.
Noaptea mintii nu altceva. Imagine postata
O imagine din Google Earth cu Zona delimitata de aceste bariere.
Imagine atasata: Strazi cu bariere 2020.jpg
Bariera 1
Imagine atasata: IMG_Bariera1_1.jpg Imagine atasata: IMG_Bariera1_2.jpg

Bariera 2
Imagine atasata: IMG_Bariera2_1.jpg Imagine atasata: IMG_Bariera2_2.jpg

Bariera 3
Imagine atasata: IMG_Bariera3_1.jpg Imagine atasata: IMG_Bariera3_2.jpg




5

#194 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 29 noiembrie 2020 - 12:37

Da...sunt acolo încă dinainte de alegerile locale.

Robu a fost acolo personal, cică, sa inaugureze.

Problema acolo este ca parcarea dintre blocuri este/era plină non-stop de mașinile celor angajați în mall/clădirile de birouri de peste drum. Locatarii au făcut solicitări către primărie sa rezolve situația cumva...

La început au stat ridicate pentru ca fiecare scară de bloc primise doar 2 telecomenzi pentru ridicarea barierelor.

Nu știu care mai este situata acum, dar o sa ma interesez...am o rudă care stă acolo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#195 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 29 noiembrie 2020 - 13:12

Vezi postareaBobby, la 29 noiembrie 2020 - 00:37, a spus:

La capitolul investiti diverse as trece si cele 3 bariere care au aparut in zona marcata pe harta.


Da, posibil ca nu pare corect. Dar asta este doar o reactiune la faptul ca multi care mergeau la mall, fentau parcarea cu plata parcand masina acolo la blocuri. Parcarea aceea era plina 24/24, eu am avut treaba odata acolo la un ap si m-am invartit, nu exagerez 20 de minute pana a plecat cineva sa prind loc, asta acuma 3-4 ani. Nici nu stiu cum statea treaba in ultima perioada.

Probabil ar trebui tratata si cauza problemei, momentan e doar un plasture. Sa fim seriosi, cat o sa si reziste barierele, 1 luna, max 2?! :mellow:

Alta chestie care trebuie mentionata, e cat va si dura pana un "smecher de mall" isi face o copie de la cineva? E o chestiune de cateva saptamani/luni si solutia asta e egal cu 0.
// O solutie ad-hoc asa ca veneau doar alegerile...

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 29 noiembrie 2020 - 13:32

1

#196 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2020 - 17:29

De ce nu s-a pus telpark, locatarii avand posibilitatea sa isi faca abonamente pe bani marunti? Daca inspectorii se concentrau pe zona, cred ca "clientii" s-ar fi dezobisnuit in scurt timp sa mai parcheze acolo.
0

#197 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 29 noiembrie 2020 - 19:07

Telpark-ul nu cred ca facea zona mai libera, sa fim seriosi. Oricum seara telpark-ul nu e. Iar ca sa aiba o valoare trebuia si un agent in permanenta acolo. Daca nu sunt verificare masinile parcate nici nu conteaza daca a platit telpark sau nu.

Cauza problemelor sunt rable abandonate care ocupa locuri de parcare aiurea, lipsa taxarii rablelor functionale, lipsa alternative ieftine, decente si eficiente.
Un lucru care merge mana in mana cu cele de mai sus e, cand alternativa de a parca pe trotuar gratuit e tot mai ieftin decat sa platesti 5 lei parcare la Mall, ghici unde vor parca? Ar trebui controale si amenzi la capitolul parcat pe spatiu verde, trotuare, piste de biciclete, locuri handicapati, etc.

Pe termen lung avem nevoie de infrastructura suplimentara, multa si foarte multa.
3

#198 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2020 - 22:20

Stiam ca cele 3 bariere sunt acolo de ceva vreme insa nu am avut timp sa le pozez.
Trebuia cautata o alta solutie, practic prin restrictionarea dreptului la libera circulatie a unor strazi publice locatarii acelor blocuri si-au rezevat locurile de parcare - asa as putea si eu cu vecini mei sa cer bariera pe strada unde stau ca in fiecare seara sa am locul de parcare asigurat.

Solutia e fie Telpark (cum spunea un coleg mai sus) pentru ca oricum zona e aglomerata in timpul zile de cei care ven la lucru, fie pus un indicator cu accesul interzis cu exceptia riveranilor iar politia sa mai descinda din cand in cand sa verifice daca e respectat.

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 29 noiembrie 2020 - 22:20

3

#199 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 29 noiembrie 2020 - 23:45

Cred ca glumiti când vorbiți de Timpark. Suntem oameni serioși totuși, ce naiba...nu știm în ce oraș trăim? Să revenim cu picioarele pe pământ.

Bănățeanul și-ar mânca de sub cur mai degrabă, decât sa plătească parcare la Mall.

Situația e în felul următor: fiecare locatar cu mașină a primit cate o telecomandă, de întreținerea barierelor se ocupă o firmă privată (doar au fost instalate de primărie), ziua sunt destule locuri libere și ai unde parca daca mergi în vizită dar seara e plină cu mașinile locatarilor.

Soluția vine în urma multor plângeri/petiții /solicitări atât către primărie cat și către administrația Mall-ului. Așa că...șo pe ei! Poate se implementeaza și în alte zone.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-2

#200 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 30 noiembrie 2020 - 00:32

CataM, poate nu ai citit ce am scris mai sus?! Ai face bine. :naughty1:

Solutia asta toaca banii de la primarie si problema in esenta nu e rezolvata.
Cat timp crezi ca trece pana nu o sa aibe probleme barierele, ori le rupe cineva sau altele?!

Cat timp crezi ca trece pana nu face rost un "smecher de mall" rost de o telecomanda in speranta sa isi asigure loc moca cand vine la mall?

E o prostie, asta e pe scurt bariera... Si dupa mintea ta ar trebui implememtat si in alte zone?! :Facepalm_emote_gif:
"Foarte eficient" sa stea locurile neocupabile desi sunt libere doar ca unii sau altii si-au pus bariera. Problemele in esenta sunt altele, foarte mare numarul de masini, multe rable abandonate, prezenta garajelor in proportie de 70-80% depozite de muraturi, in cartierele mai vechi (calea martirilor, soarelui, aradului) se mansardeaza in continuare la greu blocurile de 4 etaje, care ghici ce?! Determina sa vina si mai multi oameni in cartier si si mai multe masini desi e clar ca nu avem infrastructura si spatiul necesar pentru asa ceva... :machine-gun:
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi