STP Timișoara Forum: Intersectia din Piata Balcescu devine sens giratoriu - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intersectia din Piata Balcescu devine sens giratoriu (finalizat) - Constructor: PORR

#61 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 iulie 2013 - 17:46

Am cautat dar nu am reusit sa gasesc ceva. :(
0

#62 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 27 iulie 2013 - 21:37

Eh.. nu ar fi primul (sens oval) giratoriu, cel putin nu din tara.La Bucuresti e unul mult mai mare care are vreo 7 semafoare ...cred..acolo unde e cimitirul Belu..si aici daca se gandeste un pic cele 6 intrari|iesiri se pot semaforiza foarte bine!
0

#63 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iulie 2013 - 21:42

Vezi postareabrioti, la 27 iulie 2013 - 21:37, a spus:

Eh.. nu ar fi primul (sens oval) giratoriu,...



N-ar fi asta o problema, ca-i oval, ci faptul ca si asa oval, linia 7 ar trece putin in afara ovalului, iar daca se pun si sase semafoare, atunci nu-si mai are rostul sensul giratoriu...ajungem de fapt de unde am plecat, adica nu se fluidizeaza traficul punand semafoare...
0

#64 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 27 iulie 2013 - 22:43

Si totusi uita te pe Buziasului de exemplu ce nebunie e si nu sunt semafoare si toate intrarile au cozi de 40 50 masini mai ales inspre optica sau spumotim.mai un exemplu si gata .punctele cardinale care nu aveau semafoare mai demult ..acum doar popa sapca e aglomerata dar din cauza faptului ca e doar o banda si tine putin semaforul.
0

#65 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 iulie 2013 - 23:41

Proiectul este incredibil de... invizibil. Deocamdata am gasit:

Citeaza

Hotararea Consiliului Local 46/24.07.2012
privind aprobarea Studiului de Fezabilitate "Reamenajare geometrie intersecţie P-ţa Bălcescu"
...

primaria tm

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 27 iulie 2013 - 23:42

0

#66 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 28 iulie 2013 - 00:09

Eu am citit atat Anexa cat si Referatul, insa ce vor aia sa faca acolo de fapt nu m-am prins. Ma rog, oi fi prea prost.
0

#67 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iulie 2013 - 13:27

Vezi postareabrioti, la 27 iulie 2013 - 22:43, a spus:

Si totusi uita te pe Buziasului de exemplu ce nebunie e si nu sunt semafoare si toate intrarile au cozi de 40 50 masini mai ales inspre optica sau spumotim.mai un exemplu si gata .punctele cardinale care nu aveau semafoare mai demult ..acum doar popa sapca e aglomerata dar din cauza faptului ca e doar o banda si tine putin semaforul.


Coada dinspre Spumotim se putea rezolva oarecum printr-o scurtare prin spatele lui Lidl catre Bulbuca, prin desproprietarire. Dar si acest lucru ar fi devenit inutil in momentul construirii INELULUI 4 dar mai ales dupa construirea CENTURII DE SUD...

Cu alte cuvinte, cozile din sensul AEM n-ar fi fost daca Centura de sud ar fi fost construita la timp, lucru care se poate lesne imputa autoritatilor locale depasite de dezvoltarea economica, si a celor centrale care dau aprobarile, de fapt care NU dau aprobarile necesare..

Iata, Bojin a promis in mod cert atacarea acestei centuri in 2013 ca apoi sa se razgandeasca si s-o amane pentru 2014 si apoi 15, s.a.m.d.,...


Nu te contrazic in ceea ce spui mai sus ca n-am cum insa eu am in vedere sensul de pe Iuliu Maniu (Resitei) cu 16 Decembrie. Acolo pana sa se faca sens giratoriu acum 3 - 4 ani, erau cozi foarte, foarte mari pe Resitei catre sens si pe Deleanu catre sens. Dupa modificarea cu pricina aceste cozi au scazut foarte mult, aproape ca au si disparut, mai putin la anumite ore de varf in trafic....Rolul sensurilor giratorii este tocmai acela de a elimina semafoarele dintr-o intersectie si prioritatile excesive pe o directie de mers cand acest lucru nu este evident...
2

#68 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 iulie 2013 - 11:04

Citeaza

Cum va arăta noua intersecție Bălcescu din Timișoara? Cu locuri de parcare, spații pentru taximetre, alveole pentru transportul în comun

Intersecția constă dintr-un sens giratoriu, cu o insulă centrală și carosabil cu două benzi de circulație pe sens. Lângă liniile de tramvai se vor monta indicatoare, se va reglementa prioritatea tramvaielor.


Atasament 51f77dc995f9cfb417000000.jpg


Si partea cea mai tare:

Citeaza

UDMR: vă adresăm solicitarea de a vă retrage inițiativa și de a nu plasa în intersecția Bălcescu un simbol care este jignitor pentru comunitatea maghiară a orașului!


Pentru mine e chiar laudabila initiativa de a muta acel monument din cimitir, unde nu il poate vedea nimeni si sa il pui intr-un sens giratoriu... Oricum ar arata mai bine decat sensul giratoriu de la Marasti sa zicem, acolo unde spatiul verde nu a mai fost intretinut de nimeni de secole...

Sursa: Digi24

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 51f77dc995f9cfb417000000.jpg

0

#69 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 iulie 2013 - 11:36

Vezi postareaRaoul94, la 30 iulie 2013 - 11:04, a spus:

[...] Pentru mine e chiar laudabila initiativa de a muta acel monument din cimitir, unde nu il poate vedea nimeni si sa il pui intr-un sens giratoriu...
Sursa: Digi24

... doar pentru cine nu cunoaste istoria. <_<
1

#70 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2503
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 30 iulie 2013 - 12:02

Imagine atasata: Copy of 51f7828b95f9cfd417000002.jpg
Şi o comparaţie între ce este şi ce va fi:
Imagine atasata: Picture1.jpg
3

#71 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 iulie 2013 - 12:04

In sfarsit a aparut si o schita cu acest sens giratoriu, mai degraba un sens giratoriu fortat in care au inclus si liniile de tramvai caci altfel nici nu se putea. Am dedus cu totii asta...


@ Chagall

Citeaza

... doar pentru cine nu cunoaste istoria.


Nu prea inteleg sensul cuvintelor tale dar nu-mi aduc aminte sa fi luat vreo pozitie pana acum legata de mutarea acestui monument din cimitir in Piata Balcescu...

Sincer sa fiu, nici eu nu cunosteam istoria monumentului insa pot spune cu siguranta ca atat ungurii cat si austriecii au facut istorie in acest oras. Ca ei intre ei au avut dispute mai aprige sau mai putin aprige, n-ar trebui sa ne intereseze aceste lucruri acum cand cu totii suntem in UE, intr-o singura tara...
Pot face pariu ca 99,8 % dintre timisoreni nu cunosc istoria acestui monument si nici ca i-ar interesa insa cel putin 50 % dintre ei l-ar admira cand ar trece prin Balcescu...

Deci, daca face parte din istoria orasului, este bine sa-l asezam intr-un loc vizibil si nu intr-un cimitir, ingropat simbolic...



PS Iata, vom avea o problema, daca vreodata se va circula cu tramvaiul dinspre 1 Decembrie spre Independentei. Acesta va merge in contrasens cu traficul auto.
Probabil ca nu se are in vedere o asemenea linie in urmatorii 30 de ani. Din pacate!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 31 iulie 2013 - 23:34

0

#72 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 iulie 2013 - 12:18

Daca ar trebui tinut cont de istorie, ar trebui demolata si Casa Poporului...

O constructie nu trebuie politizata.
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iulie 2013 - 13:38

Sincer, nu vad cum ar rezolva problema traficului prin Balcescu aceasta sistematizare, dar vom vedea. Mie imi pare ca se circula destul de lejer acum si nu ma sperie cu nimic aceasta intersectie, asa cum se vorbea prin presa.
1

#74 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 iulie 2013 - 13:56

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 iulie 2013 - 13:38, a spus:

Sincer, nu vad cum ar rezolva problema traficului prin Balcescu aceasta sistematizare, dar vom vedea. Mie imi pare ca se circula destul de lejer acum si nu ma sperie cu nimic aceasta intersectie, asa cum se vorbea prin presa.


Se rezolvă accesul dinspre Independenței. La orele de vârf se stă prea mult acolo, din cauza cedării. Așa cu sens giratoriu e mult mai bine.
Probabil că va crește coada puțin și pe Porumbescu, dar se va scurta pe Independenței.
0

#75 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2503
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 30 iulie 2013 - 14:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 iulie 2013 - 13:38, a spus:

Sincer, nu vad cum ar rezolva problema traficului prin Balcescu aceasta sistematizare, dar vom vedea. Mie imi pare ca se circula destul de lejer acum si nu ma sperie cu nimic aceasta intersectie, asa cum se vorbea prin presa.

Erau mulţi bizoni care mergeau pe linia neagră în loc pe cea albastră, încurcând pe cei care mergeau pe linia roşie.
Imagine atasata: Picture1.jpg
2

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iulie 2013 - 15:37

Nu stiu, dar imi pare ca in actuala configuratie trecerile de pietoni blocheaza intersectia. Un pasaj pietonal ar fi fost adevarata rezolvare a problemei. Parerea mea, desigur.
0

#77 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 iulie 2013 - 17:03

Fara pietoni sau tramvaie, cei care asteapta la cedeaza trecerea ar pierde muuuuuult mai mult timp. :04:

O situatie asemanatoare sa zicem ca este la iesirea din parcarea Mall de linga emag, trecerea de pietoni opreste circulatia de pe drumul cu prioritate.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 30 iulie 2013 - 17:03

0

#78 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 iulie 2013 - 21:23

Pentru o comparatie, cum e acum si cum va fi...

Imagine atasata: 1077278_614007568639135_2026040266_o.jpg

Foto: EyeInTheSky
0

#79 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 iulie 2013 - 17:15

Pentru toti cei care se dadeau istorici mai sus :so pe iei:

Citeaza

Coloana Fidelității a fost dăruită în 1853 Timișoarei, de împăratul Franz Josef, ca semn al recunoștinței sale pentru rezistența manifestată în timpul Revoluției și luptei pentru libertate din 1848-49. La insistențele populației maghiare a orașului, în 1855, figurile monstruoase au fost îndepărtate. În 1936, autoritățile române din acel timp au mutat monumentul în cimitirul din Calea Lipovei.
- Ioan Hategan

De data aceasta, sunt pro-Robu. Cred ca ar trebui sa incetam cu tampeniile si sa mai criticam absolut tot ce se face. Mai nou asa e atmosfera de pe forum, orice ar fi... trebuie criticat ca de ce a facut asa sau nu a facut asa - poate ar trebui sa luati voi initiativa daca aveti atata spirit civic. Nu am nimic cu ungurii sau cu Ungaria, hai noroc :rolleyes:
3

#80 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 iulie 2013 - 20:32

Nici eu nu vad care ar fi problema in acest caz.
0

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi