STP Timișoara Forum: Linia 40 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 40 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#241 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2012 - 01:22

Chiar am fost astazi in parcare la mall cu masina, sa ridic pe cineva chiar din statie de la 40 in jurul orei 20.

Era plina de gheata pe jos, gheata si uda pe deasupra, afara ploua. Se circula pe greu, si cu a 2-a plecam de pe loc, neturata, 900-1000 maxim si tot patinam. plus ca toti erau parcati pe unde apucau, era cam imposibil sa mai bagi si un autobuz acolo.
0

#242 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 16 decembrie 2012 - 21:03

Vezi postareabogdan99999, la 15 decembrie 2012 - 22:00, a spus:

Am si eu o mica nelamurire?

De ce cateodata soferii de pe aceasta linie refuza sa mai intre in parcarea Iulius Mall? Am patit de 2 ori aceasta treaba. Ei opresc in giratoriu de la Mall si anunta ca cei care doresc sa coboare sunt rugati sa o faca acolo deoarece autobuzul nu mai intra in parcarea de la Mall. Este normal sa se intimple asa?


Te-ai convins acum de ce soferii "refuza" sa intre in parcarea Mall?
0

#243 Useril este offline   Laura-Alexa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Arhitectura

Postat 22 decembrie 2012 - 22:17

Intrasem pe forum ca sa spun acelasi lucru. Astazi, autobuzul 40 care a ajuns "la" mall in jurul orei 17:30 a oprit pe strada Popa Sapca, inainte de sensul giratoriu de la intrarea in parcarea Iulius Mall, lasandu-si pasagerii in mijlocul drumului.
Ma intreb ce se intampla daca erau numa 2 oameni care vroiau sa coboare... am avut noroc sa traversam "in turma", pentru ca la traficul care era nu oprea nimeni...
Inteleg ca parcarea la mall este aglomerata, dar nu mi se pare un motiv intemeiat pentru ca autobuzul sa se abata de la traseu si sa isi lase pasagerii literalmente in mijlocul drumului pe o artera foarte aglomerata din oras...
0

#244 Useril este offline   coracao 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 25 octombrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2012 - 22:23

Intr-adevar, ar fi mai bine sa se blocheze intre masinile din parcare sau sa piarda timp gramada...
0

#245 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 22 decembrie 2012 - 22:32

Si cand intarzie o gramada de timp bineinteles ca incepe sa-i injure ca la usa cortului pe oamenii de la RATT. Si uite asa toata lumea este nemultumita, Da intradevar cred ca aceesta este motivul care a lasat oamenii acolo pentru ca este aglomeratie, bine ar putea macar sa ii lase la trecerea de pietonii dinaintea sensului girator de la Galeria1.

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 22 decembrie 2012 - 22:33

0

#246 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 decembrie 2012 - 23:06

Această problemă persistă de ani buni, dar nimeni nu se învredniceşte să ia vreo măsură. Poliţia rutieră doarme în nădragi. Pe undeva îi înţeleg şi pe ei. Au mult de furcă cu traficul din intersecţii, dar ar putea desemna câţiva de la "locală" pt treaba asta. Sau, jandarmii.
Rog userii acestui forum să se adreseze adevăraţilor vinovaţi pt situaţiile neplăcute. Înainte de a se năpusti pe capul şoferilor, să facă bine să exerseze logica elementară. Îi mai rog să nu mai tot plângă în bocete pt că sunt nevoiţi să parcurgă 100-200 de metri pe jos, de parcă ar fi supuşi unor torturi inimaginabile.
Blocarea roţilor maşinilor recalcitranţilor e o non soluţie. La fel ca şi ridicarea maşinilor. E imposibil de realizat în condiţiile în care abia te poţi strecura cu un Smart prin parcare. Maşinile de ridicat au gabaritul mult mai mare decât cel al autoturismelor.
Ca singură soluţie viabilă, văd doar eliminarea din traseu a parcării Mall. Autobuzele liniei 40 să urmeze traseul E2 prin Mărăşti cu oprire la Oituz în staţia 11 - 17, iar staţia de pe Popa Şapcă să fie desfiinţată. Şi-aşa e cam degeaba.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 22 decembrie 2012 - 23:10

0

#247 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 decembrie 2012 - 14:58

Ok. Vad ca fiecare vede doar propria curte... Putin imi pasa cand trebe sa parcurg acei 150-200m. Ok, nu-mi convine, dar nu fac draci. INSA... si un mare INSA, cand stau in statie, pe partea cealalta a problemei, si astep acel 40, pe care il vad cu coada ochiului ca opreste unde nu ar trebui... Sa fim seriosi. Deci atunci imi sare tandara, la fel ca la cei inca minim 15 care asteapta. Si atunci imi pun intrebarea chiar e asa rau?


NU. Soferii s-au obisnuit prost. Cand au intarziere, ajung la mall, si se roaga sa vada coada de masini (care tin sa mentionez nu nseamna intodeauna parcare blocata), si atunci jup, sunteaza statia cu pretextul mai sus mentionat.

Deci sincer m-am cam saturat de aceasta mentalitate. Ar trebui cineva sa le aminteaza ca nu sunt platiti sa gandeasca in locul dispecerului. Normal mi se pare ca autobuzul intra, se blocheaza, si incepe taraboiul. Dispecer, Timis 59, interventii, sau cine ma rog vine, politia de sigur, si iata ca dupa 4-5 cazuri pe zi, tim pde o saptamana, garantez ca se vor lua masuri, ca odata se plictisesc si ei...

Dar nuu, preferam sa suntam, castigam ceteva minute, reintram in grafic de ce nu, si ailalti lasa-i naibii in statie... (chair 2 daca nu ma insel)
0

#248 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 decembrie 2012 - 15:20

Kristi, scuză-mă dar dovedeşti o doză de obtuzianism soră cu paranoia. Ai prefera să stai în staţie la Mall până se rezolvă problema, adică câteva ore (dacă nu chiar zile) în loc să îţi deplasezi mult prea importanta persoană la staţia lui 14? Când vei înţelege modul în care să-ţi aperi propriul interes? Treaba ta. Eu îţi pot confirma că acelor şoferi care se fac (chipurile) vinovaţi de toate acuzele pe care li le aduci, nu li se vor aplica niciun fel de sancţiuni. Mai deschideţi ochii, fraţilor. Amintiţi-vă episodul pe care vi l-am povestit referitor la cele două doamne(?) care aşteptau tramvaiul în staţia din care erau scoase şinele.
Chiar nu ştiu ce ţi s-a întâmplat, dar parcă nu mai eşti cel pe care l-am cunoscut.
0

#249 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 decembrie 2012 - 15:28

Dar stai un pic...

Ce sa caut in statia lui 14? Sa astept E2? (care dealtfel numai opreste acolo?) Sau ce?

Sa lasam ce cred eu (daca tu crezi ca e la un nivel mediocur) si zimi tu cum vezi lucrurile, si ca pentru o zi, fiind calator sa patesti tocmai faza, mai ales cand vezi din statie ca parcarea nu e blocata...

Ca intrarea e blocata pentru 2-3 min ca idotii de taximetristi lasa ca prostii pe unde le apuca, aia nu inseamna ca nu ar putea trece.

In fine, am ajuns la inca o tema pe care o vom suspenda in aer, fara a ajunge la vre-o concluzie calumea...


Cat despre parerea despre gandirea mea. Se pare ca nu pot multumi pe toata lumea... pana acum eram pe placul tau, ma ura mile. Se apre ca s-a schimbat... Cine stie, lucrurile se schimba. ;)
0

#250 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 decembrie 2012 - 15:36

Cine a pomenit de taximetrişti? De ce vorbeşti în necunoştinţă de cauză? Parcarea Mall este inundată de maşini particulare. Nici cu Smartul nu poţi trece printre ele. Şi tu, vrei să-ţi vină autobuzul sub nas, la grafic. Nu mai vorbi aiurea. Ce puii mei? Deja m-ai enervat. Eşti ditamai studentul, pune-ţi mintea puţin la contribuţie.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 decembrie 2012 - 15:36

0

#251 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 decembrie 2012 - 18:09

Vezi postareaemilut, la 23 decembrie 2012 - 15:20, a spus:

Chiar nu ştiu ce ţi s-a întâmplat, dar parcă nu mai eşti cel pe care l-am cunoscut.



S-a maturizat si atat...in Germania!...


Vezi postareacseh_17, la 23 decembrie 2012 - 15:28, a spus:

Cat despre parerea despre gandirea mea. Se pare ca nu pot multumi pe toata lumea... pana acum eram pe placul tau, ma ura mile. Se apre ca s-a schimbat... Cine stie, lucrurile se schimba. ;)



Nu te-am urat, incercam doar sa-ti deschid ochii!... Eu n-am reusit, in schimb Germania a reusit! Poate ca nu-s toate perfecte acolo dar in mod sigur sunt mai perfecte decat aici!
0

#252 Useril este offline   coracao 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 25 octombrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 decembrie 2012 - 22:08

Adevarul e ca unele lucruri sunt socante in Germania. Asta vara, eram intr-un tramvai prin Stuttgart si s-a ivit un control. Ramai masca cand vezi ca dintr-un tramvai lung si plin ochi nu se gaseste nici macar un calator fara bilet. nici macar unul...
0

#253 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 decembrie 2012 - 00:34

Vezi postareamile, la 23 decembrie 2012 - 18:09, a spus:



Nu te-am urat, incercam doar sa-ti deschid ochii!... Eu n-am reusit, in schimb Germania a reusit! Poate ca nu-s toate perfecte acolo dar in mod sigur sunt mai perfecte decat aici!


Era doar un fel de a zice :P

Cat despre Germania si nu! Da am venit, am vazut si am inceput sa gandesc (vorba vine again), mai pe scurt, numai inchit galusca care mi-a fost impinsa jos pe cat 18 ani. Numai pun botul la orice scuza penibila gasita doar pentru a fi bine pentru partea X nu si Y.

Si hai sa vorbim despre cazul concret. Zici ca nu-s taximetristi. Ok. Deci mall-ul e acolo de x ani, si il cunosc ca propria palma. Inca nu am vazut cazuri in care sa se blocheze vre-un autobuz si in maxim 20 minute sa nu fie liber. Si au fost cazuri. Deci nicidecum nu ore in sir cu zici tu. Asta unu la mana. Dupa logica mea simpla, daca un autobuz se blocheza, asta nu inseamna ca inca 3 care vin dupa el se vor bloca si ele... Asta daca nu intra dupa primul deja blocat, asta daca in acele 20 de minute vine macar altul. Si totusi... Daca autobuzul ar trebui sa intre in parcare. Vorbim de o strada de sine statatoare. In 90% din cazuri cand masinile erau parcate aiurea, acestea parcau taman in statie, sau blocau aveola. Nimic mai mult.

Nu ma fa prost, ca nu sunt. Poate iarna viitoare ajung pe meleagurile casei, si te invit la o bere, si apoi masuram cu ruleta daca incape un autobuz sau nu intre acele masini. Nu contest ca nu ar fii cateva cazuri izolate, insa tin sa cred ca in majoritatea lor, se arunca cu ochiul, a ok, coada, multe masini, nu intru... si Ceau.
0

#254 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 26 decembrie 2012 - 21:16

nu intru in polemica privind incaputul sau nu al autobuzului, dar nu inteleg de ce trebuie sa treaca pe acolo?!? sunt destule statii in zona aia ca sa nu mai trebuiasca una si in mall
0

#255 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 decembrie 2012 - 01:10

Pentru ca Iulius mall plateste bani serioși RATT, ca 40 sa intre acolo.
0

#256 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 decembrie 2012 - 12:46

Hmmm... N-as baga mana in foc pentru asta. N-ai observat ca nimeni nu plateste nimic RATT-ului? :no:
0

#257 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 decembrie 2012 - 13:08

Cred ca Primariei.
0

#258 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 mai 2013 - 22:06

Vreau sa anunt toti colegii de forum ca astazi am asistat la un miracol!!! Cred ca s-a intamplat ceva in cer... sau eu sunt alesul!

In jurul orei 18 ma indreptam cu 40-ul spre statia Iulius Mall. Stateam pe scaun, foarte plictisit... Se inchid usile la statia Popa Sapca si hop, apare MAN IN BLACK, omul cu legitimatie stiut ca si CONTROLOR! Vreau sa va spun ca asist la primul control cred ca dupa 12-14 luni... daca nu mai mult. Nu stiu de ce am impresia, dar cred ca jumatate din autobuz a coborat la mall, din pura intamplare sau... nu erau legali :coolspeak:

Cred ca aceasta specie de oameni, e pe cale de disparitie... facem de o cheta pentru un adapost ceva?
1

#259 Useril este offline   danutz ivasca 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 14 iunie 13
  • Sexul:masculin
  • Interese:Transport in comun,
    Scirocco :) Tehnologie IT
    Hardware

Postat 30 iunie 2013 - 13:13

Va rog, puteti posta timpii intermediari?
0

#260 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2013 - 20:28

Poftim: Fisier atasat  ab-40.xls (64K)
Number of downloads: 263
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi