STP Timișoara Forum: Eveniment Timisorean - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (34 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Eveniment Timisorean Diverse evenimente care au sau vor avea loc in oras.

#321 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 aprilie 2013 - 06:43

2012:
Imagine atasata: Afis-Vinvest-2012-final.jpg

2013:
Imagine atasata: Afis-Vinvest-2013-final.jpg


vinvest.ro
0

#322 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 aprilie 2013 - 07:10

Imagine atasata: Expo-Accommodation.jpg
sursa
0

#323 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 aprilie 2013 - 08:38

Imagine atasata: Afis - Urseni-SS.Poli.jpg
sursa
0

#324 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2013 - 20:12

O recomandare pentru biciclisti! Sa-si faca toti bicicletele alb-violet cu valuri! Ce frumos ar fi! :coolspeak:

Ma si mir ca cele de la I'velo nu sunt alb-violet! Pacat, mare pacat! :rad_masa: :rad_masa: :rad_masa:

Si totusi mi se pare interesant faptul ca bicicletele de la I'velo sunt galbene, ca si tramvaiele odinioara!
0

#325 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 aprilie 2013 - 07:17

:up_arow:

No comment!

LE: adica nu vreau sa poluam off topic, deoarece mie-mi place :)

*****

Imagine atasata: Afis - Expo CicloTurism in Banat 2013.jpg
sursa
0

#326 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 aprilie 2013 - 12:18

Vezi postareamile, la 19 aprilie 2013 - 20:12, a spus:

O recomandare pentru biciclisti! Sa-si faca toti bicicletele alb-violet cu valuri! Ce frumos ar fi! :coolspeak:

Ma si mir ca cele de la I'velo nu sunt alb-violet! Pacat, mare pacat! :rad_masa: :rad_masa: :rad_masa:

Si totusi mi se pare interesant faptul ca bicicletele de la I'velo sunt galbene, ca si tramvaiele odinioara!

Mile, e o chestiune de optică personală. Vorba 'ceea: "Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie". Mie îmi place desenul alb-violet în valuri. E ceva....altceva.
0

#327 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 aprilie 2013 - 15:22

Imagine atasata: Afis - TimiShort 2013.jpg
sursa
0

#328 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2013 - 20:21

Vezi postareamile, la 16 aprilie 2013 - 18:42, a spus:



Dar iata un alt evaniment care urmeaza sa se desfasoare pe Bega in data de 9 Mai, Ziua Europei, eveniment anuntat cu peste trei saptamani in avans... asta spre comparatie cu evenimentul petrecut in acest weekend...


Concert pe Bega de Ziua Europei


Imagine postata
Ioan Coriolan Garboni


Scris de S.P.D. -

Timişoara va celebra Ziua Europei cu un nou concert pe Bega!

Ioan Coriolan Gârboni, directorul Filarmonicii Banatul, promite un show senzaţional pentru seara de 9 mai 2013, cu soliste din Coreea de Sud, jocuri de lumină şi un program deosebit.


TION



Sper doar ca vremea sa fie perfecta pentru acest eveniment!




Iata ca acest eveniment, care trebuia sa aibe loc in data de 9 Mai 2013, va fi oferit Duminica, in data de 12 Mai 2013, in aceeasi locatie, aleasa initial...Adica pe malurile canalului Bega, in zona terasei Flora...




Cu o ora in urma am urmarit stirile TVT 89, care, legat de acest eveniment, spuneau ca el va avea loc in Parcul Rozelor...iar dupa cateva minute domnul Garboni era invitat in direct la TVR Timisoara unde vorbea ... exact despre eveniment si locatia lui, respectiv Canalul Bega...


Doar cei de la TVT 89 stiu (si dezinformeaza) ca evenimentul va fi in Parcul Rozelor. Ma gandesc ca nu fac acest lucru intentionat ci cred ca INFORMATORII (de evenimente, adica ziaristii) sunt total dezinformati si sunt pe langa subiect, in acest caz!...

Iata stirea de pe TVT 89...


Citeaza

Ziua Europei, la Timişoara

08 mai 2013 - 19:13

Şi anul acesta, Ziua Europei va fi marcată şi în oraşul de pe Bega. Timp de patru zile, timişorenii vor putea participa la o serie de evenimente dedicate acestei sărbători. Debutul manifestărilor va avea loc joi, în Parcul Central, unde de la ora 10 va fi intonat imnul României, iar apoi se va oficializa o slujbă, urmată de depuneri de coroane, defilarea gărzii de onoare şi un concert de fanfară. Acţiunile dedicate Zilei Europei se mută apoi în Parcul Rozelor, unde elevii mai multor şcoli vor susţine un spectacol de la ora 11. Apoi, de la ora 17, vor avea loc concerte de muzică folclorică şi uşoară. În 10 mai, elevii vor fi în centrul atenţiei şi vor putea participa la mai multe concursuri, dezbateri şi spectacole. O zi mai târziu, sâmbătă, autorităţile locale şi judeţene vor vizita Muzeul Satului, unde va avea loc un eveniment de prezentare a standurilor mediului consular din Timiş. Ultima zi dedicat Zilei Europei este duminica. De la ora 21, în Parcul Rozelor, timişorenii vor putea urmări un concert susţinut de artiştii de la Filarmonică.


Bianca Dichis

http://tvt89.bridgem...hp?istire=20002


Daca Bianca Dichis urmarea forumul nostru, afla inca din 16 aprilie ca acest eveniment va avea loc pe Bega... :naughty1:


Ca un punct de atractie in plus, focurile de artificii se vor desfasura in ritmurile muzicale oferite de Filarmonica Banatul din Timisoara...Cel putin asa se doreste. Este vorba de o chestiune tehnica usor complicata...

Aceasta postare a fost editata de mile: 08 mai 2013 - 20:31

0

#329 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 mai 2013 - 21:42

Vezi postareamile, la 08 mai 2013 - 20:21, a spus:

Daca Bianca Dichis urmarea forumul nostru, afla inca din 16 aprilie ca acest eveniment va avea loc pe Bega... :naughty1:

Nu toata lumea se descurca... :04:
0

#330 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 mai 2013 - 21:04

Desfasurare de forte pe Bega...



Concert pe Bega cu foc de artificii, de Ziua Europei

Scris de S.P.D. -

Imagine postata


Sute de figuranți, ambarcațiuni și pontoane plutitoare, iar la sfârșit foc de artificii! Acesta este doar o parte ”arsenalul” pregătit de Ioan Coriolan Gârboni pentru concertul pe Bega de Ziua Europei, un eveniment din al cărui program nu lipsește muzica lui Charlie Chaplin.


Timişoara va celebra Ziua Europei cu un nou concert pe Bega. Ioan Coriolan Gârboni, directorul Filarmonicii Banatul, promite un show senzaţional pentru seara de 12 mai 2013, de la ora 21. Evenimentul mobilizează forțe impresionante și un adevărat arsenal pentru efecte speciale: ”vor participa 100 de muzicieni, 8 soliști, peste 120 de sportivi, inclusiv de la cluburile de caiac-canoe, și figuranți, 4 ambarcațiuni, 3 pontoane plutitoare și multă, multă butaforie. Finalul va fi o mare surpriză, cu foc de artificii”, a dezvăluit Gârboni.


Tion
0

#331 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 11 mai 2013 - 23:47

Vezi postareamile, la 09 mai 2013 - 21:04, a spus:

Desfasurare de forte pe Bega...



Concert pe Bega cu foc de artificii, de Ziua Europei

Scris de S.P.D. -

Imagine postata


Sute de figuranți, ambarcațiuni și pontoane plutitoare, iar la sfârșit foc de artificii! Acesta este doar o parte ”arsenalul” pregătit de Ioan Coriolan Gârboni pentru concertul pe Bega de Ziua Europei, un eveniment din al cărui program nu lipsește muzica lui Charlie Chaplin.


Timişoara va celebra Ziua Europei cu un nou concert pe Bega. Ioan Coriolan Gârboni, directorul Filarmonicii Banatul, promite un show senzaţional pentru seara de 12 mai 2013, de la ora 21. Evenimentul mobilizează forțe impresionante și un adevărat arsenal pentru efecte speciale: ”vor participa 100 de muzicieni, 8 soliști, peste 120 de sportivi, inclusiv de la cluburile de caiac-canoe, și figuranți, 4 ambarcațiuni, 3 pontoane plutitoare și multă, multă butaforie. Finalul va fi o mare surpriză, cu foc de artificii”, a dezvăluit Gârboni.


Tion


Scena va fi in spatele Catedralei, langa restaurantul Flora, daca nu ma insel:

In program se numara:
J. Strauss- Fruhlingsstimmen
Charlie Chaplin- City Lights
J.Last- Ciobanasul Singuratic
A.Khaciaturian- Suita Spartacus
G.Rossini- Aria din opera bufa pentru pisici
si altele.( atat am retinut din programul afisat)
0

#332 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 mai 2013 - 10:03

Pai si la muzeul satului nu a fost nimeni ieri? :intrebare: Chiar am avut autobuze in plus pentru acest eveniment.
Totusi, eu stiam ca ziua se sarbatoreste pe 9 mai, ce e cu toate evenimentele astea care au loc mult prea tarziu? :intrebare:
0

#333 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 12 mai 2013 - 10:51

Pai Vineri, 10 Mai, Filarmonica a fost plecata la Deva, asadar pe 9 Mai au avut repetitii. Cand s-au intors Sambata, au facut repetitii, pentru concertul de Duminica. De aceea au ''intarziat'' ei.
0

#334 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 mai 2013 - 12:09

Nu stiu, dar imi pare aiurea. Daca evenimentul e in data de 9, il sarbatoresti atunci sau ... deloc. -_-
Vrei sa organizezi un concert urmat de focuri de artificii? Nicio problema, dar nu trebuie sa declari ca e de ziua Europei in data de ... 12.
0

#335 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 mai 2013 - 13:56

In urma "mediatizarii excesive", am aflat si eu abia dupa masa:

Imagine atasata: Crosul.Firmelor-2013.jpg
sursa
0

#336 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 mai 2013 - 14:16

Sa postam si afisul de la evenimentul de azi:

Imagine atasata: Afis-Concert.pe.Bega-Ziua.Europei-2013.jpg
sursa
0

#337 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 12 mai 2013 - 17:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 mai 2013 - 12:09, a spus:

Nu stiu, dar imi pare aiurea. Daca evenimentul e in data de 9, il sarbatoresti atunci sau ... deloc. -_-
Vrei sa organizezi un concert urmat de focuri de artificii? Nicio problema, dar nu trebuie sa declari ca e de ziua Europei in data de ... 12.


Dar stati, asta nu e tot: Dupa ce ca concertul este intitulat ''Concert de ziua Europei'', nici macar Simfonia 9- Beethoven- Allegro Assai ( Oda bucuriei) nu o canta.
Sincer, mi se pare deja penibil sa canti lucrarile care le-ai cantat de vreo 2 ani incoace, la concertele importante, cum ar fi Charlie Chaplin, sau James Las sau chiar Voci de primavara- Strauss, care de un timp in coace doar asta il canta la concertele mai ''speciale''. Iar ce priveste in continuare programul, cea mai penibila lucrare este Aria din opera bufa pentru pisici, care nu are nicio esenta, lucrarea in sine( 2 soprane care spun incontinuu toata aria ''Miau''. Iar orchestra tine masuri intregi aceeasi nota, aceeasi durata( patrime de re), dar se mai si schimba ( optime de re) iar singura schimbare este sfarsitul ( din 3 note diferite cu octave). Nu ma apuc acuma sa imi iau postul de critic muzical sau sa analizez programul sau lucrarile, dar sincer, daca ar fi trebuit sa aleg eu programul, ar fi fost unul mult mai atractiv. :crazy:


Vezi postareaMHN, la 12 mai 2013 - 14:16, a spus:


0

#338 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 mai 2013 - 17:34

Eu as propune sa mergem la spectacol si apoi sa "carcotim" iar pana atunci sa speram ca vremea nu va crea probleme atat organizatorilor cat si spectatorilor... :D
0

#339 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 12 mai 2013 - 17:57

De mers, mergem, chestia e ca am vazut repetitiile, dar poate la spectacolul propriu-zis va fi mai ok :happy:
0

#340 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 mai 2013 - 22:30

Iata, am revenit...de la spectacol.


Da, a fost mai degraba un spectacol si nu un concert simfonic, cum poate s-ar fi asteptat unele persoane.
Pe mine m-a incantat acest spectacol de muzica, lumini si apa. N-am fost la precedentul din 2008 si nu pot face o comparatie pertinenta nici macar asupra prezentei spectatorilor.

Personal mi s-a parut ca din acest punct de vedere a fost un succes.

Din punct de vedere organizatorico-tehnic am de facut o singura remarca si anume, ar fi fost nevoie de inca 3 ecrane, doua pe partea cu scena si doua pe partea opusa astfel ca spectatorii indiferent pe ce mal ar sta, ar vedea in aceleasi conditii spectacolul. Si poate ar fi fost nevoie de ecrane putin mai mari. Dar toate astea costa iar sponzorii ii poti numara pe degetele a doua maini.


Personal vreau sa aduc si eu multumiri sponzorilor care au participat sub diverse forme la reusita spectacolului.

Mi-a placut OZN-ul atat ca idee cat si ca realizare.

Ne aflam oricum dupa primii pasi in organizarea de asemenea spectacole si probabil ca in viitor vor fi si mai reusite.

Eu sper ca peste cativa ani ziua de 9 Mai va fi zi libera in intreaga UE iar la noi va fi aleasa ca zi nationala ziua de 10 Mai, ziua independentei de sub turci (1877), Ziua Regalitatii...Iar in aceste conditii am avea doua zile libere legate, primavara, numai bune de organizat tot felul de evenimente,...
0

Arata acest topic


  • (34 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi