STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#401 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2013 - 21:46

Exista categorii de angajati supusi riscurilor, care beneficiaza de asa ceva gratuit. Nu din partea angajatorului, ci din partea sistemului. Trebuie intrebat.

"Este vorba despre toti suferinzii de boli cronice, persoanele institutionalizate, studentii aflati in practica in spitale, gravidele si salariatii din institutiile de ocrotire sociala sau alte institutii ale statului"

A solicitat cineva dispensarului regiei? :intrebare: Chiar si medicii de familie au beneficiat de un anumit numar de doze gratuite, pentru a fi distribuite celor care solicita, asta in afara celor de pe liste. Probabil se putea negocia si asa ceva pe langa sporul de aglomeratie, dar pot sa pariez ca nu i-a trecut nimanui din sindicat prin minte asa ceva. -_-
0

#402 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 martie 2013 - 09:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 martie 2013 - 11:08, a spus:

Nu. Motivatia cu vizibilitatea cade, oricat am vrea noi sa o dam cotita. Latimea bordului permite asigurarea din dreapta si la fel, asigurarea in oglinda retrovizoare. Asa a proiectat fabricantul vehiculul si nu ar fi primit omologare daca soferul nu avea posibilitatea sa se asigure in cazul unui vehicul mai aglomerat (ar fi pus fabricantul niste bare ca sa impiedice calatorii sa obtureze vizibilitatea soferului). Ca e mai confortabil asa si ca nici nu-ti sufla nimeni in ceafa asta e adevarat, dar cum spuneam si in alt topic, exista un spor substantial la salariu pentru acest disconfort.
Daca s-ar constata ca soferul nu se poate asigura, probabil RAR/ARR ar lua masuri, obligand RATT sa monteze niste bare (asa cum ne-a obligat sa mai demontam din scaune :( )

Error!!! Există multe situaţii în care şoferul nu se poate asigura dinspre partea dreaptă (intersecţie sau trecere de pietoni) din pricina călătorilor care au acaparat câmpul vizual. Şoferul are la dispoziţie cca 50-60% din unghiul de vizibilitate, accidentele fiind aproape inerente în astfel de condiţii. Faptul că acel spaţiu nu a fost delimitat clar, este o imensă tâmpenie. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
De ex, la linia E8 în p-ţa Bălcescu, sunt nevoit să mă încred în spusele călătorilor, nevăzând dacă se apropie vreun tramvai dinspre partea dreaptă.
În caz de accident, cine răspunde? Boşii de la centrală, cei care ne impun să permitem accesul călătorilor până în parbriz, sau prostul de şofer?
Imaginaţi-vă că sunteţi în situaţia de a executa virajul la dreapta în timp ce şi pietonii au verde, dar aveţi la dispoziţie doar 1/2 din câmpul vizual, cealaltă jumătate (cea din dreapta) fiind obturată. Menţionez că în asemenea situaţii oglinda exterioară nu foloseşte la nimic, ea permiţând vizualizarea unui spaţiu de 1,5 - 2 metri în lungul vehicolului.
Personal, nu permit nimănui să "parcheze" în zonă. Ştiu că-mi atrag urări de bine din parte unor mămici inconştiente, dar mă doare fix la bască.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 27 martie 2013 - 09:32

0

#403 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2013 - 10:15

Ok. Daca voi spuneti inseamna ca asa e, dar asta trebuie rezolvata oficial nu cu improvizatii. O sa expun conducerii problema aceasta sa vedem daca exista o solutie.
0

#404 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 martie 2013 - 14:35

Pt o minimă edificare asupra temei, am încropit la repezeală două schiţe:Imagine atasata: Scan.jpg
0

#405 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2013 - 14:52

Am analizat comparativ doua vehicule, un Conecto C si un troleibuz. In ambele cazuri nu se pune problema asigurarii in oglinda exterioara, indiferent de cati calatori ar fi si cum ar sta. In schimb, intr-adevar, soferul nu se poate asigura din dreapta daca sunt calatori in zona bordului. La troleibuze e perfect daca se respecta zona marcata cu galben, iar la Conecto C daca nu se trece de nivelul barelor verticale montate de constructor.

Imagine atasata: DSC01100.jpg Imagine atasata: DSC01101.jpg Imagine atasata: DSC01103.jpg Imagine atasata: DSC01104.jpg

Masuratorile le-am facut doar pentru a compara latimea celor doua borduri, fara niciun alt scop decat ca cei ce citesc sa-si faca o ideea exacta despre ce vorbim.
0

#406 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 martie 2013 - 17:24

Revin cu un exemplu in care vizibilitatea in oglinda exterioara din dreapta e partial obturata de un calator cu inaltimea de 1,65m.E posibil sa vezi in oglinda,dar pt asta trebuie sa te apleci peste volan.Scuze pt calitatea proasta a fotografiei,mi-a fost trimisa de catre cineva (este fotografiat direct de pe un ecran de telefon).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vizibilitate blocata.jpg

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 27 martie 2013 - 17:25

0

#407 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 martie 2013 - 18:58

Chiar nu imi vine sa cred ca ati facut masuratori !! :uimit2:
Si acuma ca sa pun punctul pe "i", voi credeti ca degeaba a vopsit pe jos cu galben constructorul troleibuzului ?
Daca ar respecta culoarea vopselei galbene ar fi frumos .

Goldmember are dreptate cu poza respectiva.

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 27 martie 2013 - 19:04

0

#408 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2013 - 19:29

Nu vreau sa va contrazic, dar am pus un coleg sa stea in diferite locuri si eu am vazut in oglinda exterioara, oricum s-a miscat el. Poate din cauza ca sunt mai inalt (pozele mele sunt facute de la nivelul ochilor soferului). Rico, masuratorile le-am facut doar pentru a compara latimea celor doua borduri. Fara niciun alt scop, doar pentru ca cine citeste sa-si faca o idee exacta.
Am spus si eu ca daca s-ar respecta zona galbena, vizibilitatea ar fi perfecta, prin ambele sectiuni ale usii din fata.

P.S. Rico, sa sti ca nu sunt contra a ceea ce ai scris tu sau Emilut. Incerc doar sa gasesc o varianta de abordare care sa duca (daca e posibil) la ceva rezultate practice. Deci ma gandesc la toate "contrele" care s-ar invoca intr-o asemenea discutie. ;)
0

#409 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 martie 2013 - 10:19

Da. Nu observarea oglinzii prezintă principalul neajuns, ci obturarea câmpului vizual al şoferului prin parbriz.
0

#410 Useril este offline   dino 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30 martie 13

Postat 30 martie 2013 - 21:36

Din bucla Versului, dimineata dupa 8 pleaca concomitent 15, 19 si inca unul care se retrage in depou, de cateva ori chiar nu au oprit in statie vazand ca nu-i nimeni, atunci de ce se cheama statie? deja este o practica! Nu pot pleca la 5 min unul de altul, avand in vedere ca mare parte din traseu e identic?! Sugestie: programul pt expres e f bun, poti estima +-5min dar aici...poate in viitor.
0

#411 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 30 martie 2013 - 22:06

Dimineata pe Linia 16 is 6 trolee din care 2 trenuri si 4 varfuri si dupa ora 8:30 pleaca primul urmat de celelalte 3, la fel si pe 19, 2 trenuri si 2 varfur, Cand se retrag nu mai ia nici un calator!!

Aceasta postare a fost editata de Vali: 30 martie 2013 - 22:13

0

#412 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 martie 2013 - 22:10

Deci mama ei de explicatie si matematica... Acuma sunt 5 sau 6? 3+3=5?! Pe 19 sunt doar 5, asta garantez eu, 3 trenuri si 2 varfuri, insa pe 16 tin sa cred ca sunt 3+3.

Corecteaza-te ca sa intelegem.
0

#413 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 30 martie 2013 - 22:16

Is 6 pe 16 si 4 pe 19 nu mai is 5 de la inceputul acestui an. Na poftim graficul de circulatie pe zile Lucratoare de la inceputul anului 2013.
Imagine atasata: 54964_475287849197770_1766705988_o.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vali: 30 martie 2013 - 22:16

0

#414 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 martie 2013 - 23:36

Cand se retrag de acolo (bucla Prezan), e normal sa nu ia calatori.
Pe 19 sunt patru dimineata 2T+2V si trei dupa masa: 2T+1V, pana pe la ora 17. Dupa aceea raman doar 2T.
Pe 15 avem 5 dimineata 2T+3V si la fel dupa masa. In rest sunt 2T. Varfurile se retrag intre 8:30 si 9:30 si desigur ca nu iau calatori, de acolo mergand direct in depou, pe Liviu Rebreanu.
0

#415 Useril este offline   dino 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30 martie 13

Postat 02 aprilie 2013 - 15:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 martie 2013 - 23:36, a spus:

Cand se retrag de acolo (bucla Prezan), e normal sa nu ia calatori.
Pe 19 sunt patru dimineata 2T+2V si trei dupa masa: 2T+1V, pana pe la ora 17. Dupa aceea raman doar 2T.
Pe 15 avem 5 dimineata 2T+3V si la fel dupa masa. In rest sunt 2T. Varfurile se retrag intre 8:30 si 9:30 si desigur ca nu iau calatori, de acolo mergand direct in depou, pe Liviu Rebreanu.


Cand se retrag de acolo (bucla Prezan), e normal sa nu ia calatori. Corect, pt cel care se retrage si are afisat mesajul, dar ceilalti 2 legati unul de atul??? care stationeaza inainte de statie si apoi tasnesc fara sa se uite stg,dr.!!! credeti-ma ca sunt astfel de comportamente care-ti strica ziua, noroc ca se compenseaza intre ei: unii amabili alti ignoranti! Insist pt graficul cu ore si minute fixe de plecare pt a evita surprizele. multumesc
0

#416 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 02 aprilie 2013 - 15:42

@ dino: Fiind vorba de linii distincte, având grafice distincte, e firesc ca periodic plecările din buclă să se suprapună. Nu ar fi deloc normal ca troleibuzele să plece după bunul plac al unuia sau al altuia.
Alta: Dacă te-ai fi aflat în staţie în momentul în care au "ţîşnit", n-ai fi rămas pieton. Părerea mea: nu erai în staţie.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 02 aprilie 2013 - 15:42

0

#417 Useril este offline   P.A.C 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 01 aprilie 14

Postat 06 aprilie 2014 - 06:32

Buna,
Intr-o zi pe la ora 17:30 obosit mergand spre casa am luat 17 le asa cum fac de obicei dar de data asta ce sa vezi.. intrand in 17 "Domnul" de la volan cu care am mai avut minim 3-4 probleme ca era agresiv si vorbea urat sau clancsona pe toata lumea in timp ce "coducea".. astazi avea chef de muzica si distractie dand muzica tare de ii speriase pe toti calatori care stateau cat mai departe de el sa nu mai auda muzica desi era fara speranta ca si in spate se auzea tare.
Dupa ce acest "Domn" a mai clancsonat 2 oameni si a inceput sa ii injure iar pasageri se strambau imediat ce intrau in 17 am facut aceasta filmare si poza in caz ca cineva va dori sa il dea afara pe acest "Domn". (Nu am gasit nici un fel de carte de identitate pe bord sau undeva la vedere sa ii iau datele, este agresiv, injura, conduce neglijent, deranjeaza calatori cu muzica sau vorbele fata de lumea de afara dar si de calatori pentru ca l am auzid des vorbind urat cu calatorii si ca prin urmare eu celputin as dori sa fie dat afara sau mutat in alta parte..)
[In caz ca nu va dati seama cine e desi e imposibil.. acest "Domn" care conducea este destul de plinut si in varsta + avea un fel de ghiul pe deget si cred ca din cand in cand ochelarii]
Imagine atasata: 14030027.jpg

Cum acest forum nu ma lasa sa pun si video o sa va uitati la el pe link ul de mai jos = youtube..


O zi buna!
0

#418 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 aprilie 2014 - 09:28

De dat afara nu cred ca se pune problema, dar poti face o sesizare catre relatii publice (chiar si prin email), dand acolo toate datele de contact si sesizarea va fi trimisa sefilor lui care vor lua masurile ce se impun (una din ele este demontarea si confiscarea radio-casetofonului, daca avea asa ceva la bord)
0

#419 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 06 aprilie 2014 - 11:09

Am mutat postarile voaste in acest topic, si am atasat poza lui P.A.C pe forum.
@P.A.C
Da, unii dintre noi il stim pe dansul.
0

#420 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 aprilie 2014 - 11:38

Cu care topic l-ai unit pe acesta nou? Vezi ca ai lasat noul titlu...

Eu zis sa-l pui inapoi pe cel vechi!
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi