STP Timișoara Forum: Linia Expres 7 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 7 Evaluare topic: -----

#581 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 februarie 2013 - 10:58

Daca ai poze, pune-le aici. Le vede cine trebuie. ;)
0

#582 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 02 februarie 2013 - 12:02

Vezi postareacseh_17, la 02 februarie 2013 - 10:18, a spus:

Asta chiar ca-i buna! Fara dovezi, doresc sa nu ne avantam mai adanc in acest subiect!

P.S. Avem deja un topic despre E7.

Ai o idee foarte originală despre noţiunea de "acuzaţie". Cum te-ai simţi dacă eu aş scrie aici că te-am văzut într-un magazin îndesându-ţi pachete de biscuiţi în buzunarele interioare? :rad_masa:
0

#583 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 februarie 2013 - 12:13

Parca nu va pasa deloc, eu merg foarte mult cu autobuzul E7 si il iau fix de la capat cand vin acasa. Nu stiu daca ati fost in zona aia dar e pierduta de lume, adica nu prea e lumina si normal ca se intampla asta. Stiti si voi ca am dreptate.

Numarul de autobuz a fost : B-27-WKR iar ora a fost 19:32 (autobuzul trebuia sa plece la ora 19:32 si a mai stat acolo retras in spate aproape 5 minute, au fost martori care au vazut acelasi lucru, iar dupa ce a venit alt autobuz in statie, si soferul acelui autobuz a spus ca stie ce se intampla acolo)

Poze nu am putut sa fac pentru ca nu am avut camera cu mine, dar voi face niste poze si ma voi duce la politie data viitoare, pentru ca aici sunt luat la misto...

Parca l-ati apara pe acel sofer in loc sa imi dati dreptate, asa face toata tara si din cauza asta suntem la pamant (se fura peste tot)

Apropo mirosea in autobuz a motorina dupa ce a terminat si cred ca e destul de evident ce s-a intamplat. Cine nu crede il rog sa mearga pana la capatul liniei E7 si sa vada cu ochii lui. (intre orele 18:00-23:00)
0

#584 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 02 februarie 2013 - 12:27

:steag stema poli:
0

#585 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 februarie 2013 - 12:35

Vezi postareaPOLI™2012, la 02 februarie 2013 - 12:13, a spus:

aici sunt luat la misto...

Cine te ia "la misto"? Te-am rugat sa pui niste poze daca poti. :calm:
Altfel, iti dai si tu seama, ca oricine are ceva cu un sofer il poate acuza aici, pe forum.
0

#586 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 februarie 2013 - 23:24

Vezi postareaPOLI™2012, la 02 februarie 2013 - 12:13, a spus:

Parca nu va pasa deloc, eu merg foarte mult cu autobuzul E7 si il iau fix de la capat cand vin acasa. Nu stiu daca ati fost in zona aia dar e pierduta de lume, adica nu prea e lumina si normal ca se intampla asta. Stiti si voi ca am dreptate.

Numarul de autobuz a fost : B-27-WKR iar ora a fost 19:32 (autobuzul trebuia sa plece la ora 19:32 si a mai stat acolo retras in spate aproape 5 minute, au fost martori care au vazut acelasi lucru, iar dupa ce a venit alt autobuz in statie, si soferul acelui autobuz a spus ca stie ce se intampla acolo)

Poze nu am putut sa fac pentru ca nu am avut camera cu mine, dar voi face niste poze si ma voi duce la politie data viitoare, pentru ca aici sunt luat la misto...

Parca l-ati apara pe acel sofer in loc sa imi dati dreptate, asa face toata tara si din cauza asta suntem la pamant (se fura peste tot)

Apropo mirosea in autobuz a motorina dupa ce a terminat si cred ca e destul de evident ce s-a intamplat. Cine nu crede il rog sa mearga pana la capatul liniei E7 si sa vada cu ochii lui. (intre orele 18:00-23:00)


Aloo, aloo domnu... ! Mai usurel. Unu la mana, nu va ia nimeni la misto. Doi la mana, poate sa fie oricat de clar si evident, chiar si in instanta, vorba dvs. contra vorba soferului este egala. Fara dovezi, fara ceva concret, nu se poate face nimic, ba mai mult nu se paote acuza nimeni.

Iar asta cu: "duiceti-va si uitati-va si voi..." e ca si cum as zice: Ponta vine si face baie zilnic in fantana de la Punctele Cardinale. Nu ma credeti? Mergeti si uitati-va!"...

Sper ca nu am jignit cu nimic!

Si asteptam POZELE! :suporter viola::coolspeak:
0

#587 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 februarie 2013 - 17:54

Astazi dimineata la cursa de la ora 06:27 de la Posta Mare, inainte sa fie ora plecarii un domn calator l-a informat pe domnul sofer ca pe validatoare este afisata linia E2 in loc de E7 (desi in afisajul exterior frontal si lateral era afisat corect), si-a dat seama fiindca validarea lui dadea eroare. Soferul i-a multumit amabil si a corectat validatoarele in urmatoarele secunde.
0

#588 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2013 - 13:34

Vezi postareaPOLI™2012, la 02 februarie 2013 - 12:13, a spus:

Numarul de autobuz a fost : B-27-WKR iar ora a fost 19:32 (autobuzul trebuia sa plece la ora 19:32 si a mai stat acolo retras in spate aproape 5 minute, au fost martori care au vazut acelasi lucru, iar dupa ce a venit alt autobuz in statie, si soferul acelui autobuz a spus ca stie ce se intampla acolo)


Un raspuns din partea userului gogu :down: care a raportat catre administratori, contul lui nefind validat la acel moment:

Citeaza

dece nu ai luat si nr. de la masinile care au fost acolo .si sa mergi sa cercetezi . eu am vorbit cu cineva si a spus ca au fost mecanici de la atelier pentru aerisirea filtrului de la webasto .

0

#589 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 martie 2013 - 18:29

Doresc sa va felicit pe aceasta cale :
- pe voi calatorii pentru obtinerea statiei de la Iuliu Maniu, e un lucru bun si util.
- pe inginerul respectiv care sta intr-un birou al RATT si primeste banii degeaba si face statiile noi pe harta, fara sa mearga la locul respectiv sa vada daca se poate face sau nu o statie fara sa incurce circulatia autovehiculelor si pietonilor.
Am avut astazi doar 2 ture pe linia E7 si statia respectiva am facut-o pe banda a 2-a si pe banda a 2-a le voi face de fiecare data daca va fi coltul de statie ocupat.
Numai spun ca nu are rost, pentru aprox. 1 minut la statia "colt Iuliu Maniu" facuta pe banda a 2-a am fost claxonat continuu.
Eu sper sa fie zilnic parcate cate 2 masini si pe banda a 1-a si a 2-a sa fac statia pe banda a 3-a si sa fie toata lumea fericita.
Atata stim noi cei de la RATT sa facem. Statii pe colt in sensuri giratorii.
Eu cu 19 metri raman cu remorca in sens si pe trecerea de pietoni.
Cred ca mintile luminate din birouri au crezut ca autobuzele articulate sunt mai scurte decat statia nou infintata de pe colt.

Dar acestea nu sunt lucruri importante.
Mai importante sunt ca soferul agata sfori, soferul accelereaza, pune frane, nu deschide usile, manca semnite, se scarpina.....etc.
Din nou : Traiasca RATT pentru ideile geniale care le aplica din birou.

A si nu veniti cu ideea ca politia, semnele de circulatie nu isi fac treaba. Din nou civilizatie 0. -7 ani de acasa. Problema descrisa aici am semnalat-o la sefi chiar azi, nu intereseaza pe nimeni nimic. Daca vor fii cateva accidente de pietoni poate se vor lua masuri(probabil tot din birou).

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 26 martie 2013 - 18:51

0

#590 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2013 - 19:47

Cred ca o decizie din aceasta se aproba in comisia de circulatie. Nu pune "inginerul din birou" statia acolo unde vrea el. :(
0

#591 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 martie 2013 - 20:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 martie 2013 - 19:47, a spus:

Cred ca o decizie din aceasta se aproba in comisia de circulatie. Nu pune "inginerul din birou" statia acolo unde vrea el. :(



Inseamna ca sunt la fel prosti amandoi si ala cu idea si celalalt care o aprobat, tot asa din birou. :rad:
De ce nu au adus un autobuz articulat acolo sa vada cat de lung e si cat spatiu ocupa ?
Nu stiu da unii chiar cred ca autobuzul de 19 metri e de fapt bicicicleta cu 2 roti.
Eu am trecut pe jos pe langa noul "colt statie" si am vazut cu ochiul liber fara sa iau ruleta sa masor ca nu este loc de 19 metri acolo.

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 26 martie 2013 - 20:11

0

#592 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 martie 2013 - 21:03

M-am întrebat şi eu aceeaşi chestie când am văzut anunţul: oare vor înceta cei care parchează acolo să o facă? Puţin probabil. Dar cum a stat Poliţia la Poşta Mare ca să elibereze străduţa aia pe care nu puteau intra "G"-urile, aşa s-ar putea face şi aici. Mă gândesc că nu e greu din partea RATT să ceară sprijinul poliţiei rutiere în acest sens.
0

#593 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 martie 2013 - 00:39

Initial insemnele statiei au fost puse la al doilea stalp de beton, iar din sens pana in statie nici o masina n-avea voie sa opreasca. Lucru greu de obtinut (la noi). Azi am vazut ca insemnele statiei au fost mutate pe primul stalp de beton dupa sens. In aceste conditii, intr-adevar autobuzele articulate (poate si cele scurte) n-au loc (deloc) suficient pentru a intra in statie. Cel mai probabil ar trebui pus un indicator intre cei doi stalpi de beton.

Iar ca principiu, statiile nu se stabilesc acolo unde nu parcheaza nimeni masina ci acolo unde este nevoie de ele, in principal in marile si mai micile intersectii (sau magazine), etc.,...

Aici, dupa cum am spus si cu alte atatea ocazii, ar trebui o conlucrare foarte buna intre RATT si Politia Locala. Amandoua aceste institutii sunt subordonate primariei, respectiv Consiliului Local si primarului.
Deci problema este pana la urma la ROBU. El trebuie sesizat ca sa ia masurile necesare. Si sunt sigur ca pana la urma bizonii (majoritatea dintre ei) vor ceda...daca se aplica legea...
Insa Robu declara ca nu este deacord cu ridicarea masinilor parcate in locuri interzise. BULINA NEAGRA PENTRU ROBU in aceasta situatie!


PS Bine ai revenit dAImon!

Aceasta postare a fost editata de mile: 27 martie 2013 - 00:40

0

#594 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 martie 2013 - 09:37

Vezi postareadAImon, la 26 martie 2013 - 21:03, a spus:

M-am întrebat şi eu aceeaşi chestie când am văzut anunţul: oare vor înceta cei care parchează acolo să o facă? Puţin probabil. Dar cum a stat Poliţia la Poşta Mare ca să elibereze străduţa aia pe care nu puteau intra "G"-urile, aşa s-ar putea face şi aici. Mă gândesc că nu e greu din partea RATT să ceară sprijinul poliţiei rutiere în acest sens.

Nu a stat poliţia să facă ordine. Cât timp au încercat, nu s-a reuşit nimic. Pur şi simplu, problema s-a rezolvat prin plantarea indicatoarelor cu "oprirea interzisă". Chestie care se putea face de multă vreme, dar primăria nu voia să renunţe la încasările tel park pt porţiunea respectivă.
0

#595 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 martie 2013 - 09:40

Vezi postareaRico D., la 26 martie 2013 - 20:08, a spus:

Inseamna ca sunt la fel prosti amandoi si ala cu idea si celalalt care o aprobat, tot asa din birou. :rad:
De ce nu au adus un autobuz articulat acolo sa vada cat de lung e si cat spatiu ocupa ?
Nu stiu da unii chiar cred ca autobuzul de 19 metri e de fapt bicicicleta cu 2 roti.
Eu am trecut pe jos pe langa noul "colt statie" si am vazut cu ochiul liber fara sa iau ruleta sa masor ca nu este loc de 19 metri acolo.

De ce te zbaţi, Rico? E foarte bine aşa. Măcar nu mai eşti nevoit să acorzi prioritate la plecarea din staţie. Lasă-i pe prostani să claxoneze, până li se sparge membrana. :rad_masa:
0

#596 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 martie 2013 - 12:26

Iata cateva poze de azi (realizate cu telefonul) din care se vede clar ca spatiul rezervat statiei este total insuficient.
Pe de alta parte pana la al doilea stalp de beton, se vede inca un stalp din teava metalica (ca si cele de la indicatoarele rutiere, pe care eu nu l-am vazut pana acum) si cred ca pana acolo urmeaza sa se intinda statia (din sens (zebra) pana la semn).
Dar problema cu bizonii care vor parca in statie ramane "valabila" in continuare.

Ma gandesc ca domnul Goia are numarul de telefon al domnului Robu iar domnul Robu are numarul de telefon al sefului Politiei Locale. Trebuie date doar doua telefoane si problemele se pot rezolva rapid prin ridicarea continua a masinilor din statie. O fi atat de greu sa se dea doua telefoane???...Fara aceasta interventie a autoritatilor lucrurile nu se vor rezolva de la sine.

Pe de alta parte nu inteleg de ce s-a facut "peste noapte" aceasta schimbare. Trebuia si marcata noua statie cu vopsea pe asfalt (uscat). Poate le sarea in ochi bizonilor...

Pana atunci iti cam trebuie nervi de otel daca esti sofer pe E7 si L3...


Imagine atasata: statia Iuliu Maniu E7 01.JPGImagine atasata: statia Iuliu Maniu E7 02.JPGImagine atasata: statia Iuliu Maniu E7 03.JPG
0

#597 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2013 - 19:37

Nici nu-mi pare ok ca autobuzul sa opreasca pe trecerea de pietoni. -_-
0

#598 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 28 martie 2013 - 21:47

Mile,cind s-au desfiintat statiile de autobuz din piata Maria s-a spus ca din cauza ca nu exista refugiu si autobuzele incurca circulatia,aici din pacate este vorba despre un supermarket si faptul ca probabil ca nu erau destui clienti,asa ca s-au infiintat doua statii in plus cu toate ca cam incurca circulatia mai rau decit cele din Maria(pacat ca nu se deschide si acolo vreun supermarket ca fac pariu ca se reinfiinteaza statiile). :coolspeak:
0

#599 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29772
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2013 - 21:53

Azi dimineata cand am trecut pe acolo, era loc suficient pentru un G. Nu stiu daca era o intamplare sau si-au dat seama soferii ca incurca parcand acolo. :intrebare: O sa vad si maine daca e la fel.
0

#600 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 martie 2013 - 01:05

Vezi postareabata, la 28 martie 2013 - 21:47, a spus:

Mile,cind s-au desfiintat statiile de autobuz din piata Maria s-a spus ca din cauza ca nu exista refugiu si autobuzele incurca circulatia,aici din pacate este vorba despre un supermarket si faptul ca probabil ca nu erau destui clienti,asa ca s-au infiintat doua statii in plus cu toate ca cam incurca circulatia mai rau decit cele din Maria(pacat ca nu se deschide si acolo vreun supermarket ca fac pariu ca se reinfiinteaza statiile). :coolspeak:


Distanta dintre statiile Sinaia si Maria era si foarte mica, cred ca sub 300 de metri. Dar, se putea apela la o solutie des folosita in strainatate. Autobuzele puteau intra pe linia de tramvai si puteau folosi peroanele acestor statii. Am si scris undeva despre aceasta varianta. Dar la noi pentru asa ceva trebuie aprobari de la Capitala, din Parlamentul Romaniei.

In privinta statiilor de la Lidl, de ca nu vezi si partea plina a paharului si anume ca s-a venit in intampinarea calatorilor ratt care-si fac cumparaturi atat la Lidl cat si la Kaufland(!) si locuiesc in Freidorf sau in zona FZB. De la Lidl pana la capatul E7 sau L3 mai sunt 7-8-9 statii aproximativ unde tot coboara lumea...Cu aceste doua statii noi s-au creat facilitati atat pentru clientii Lidl cat si pentru clientii Kaufland. O masura absolut normala si logica.Plus ca sensurile catre Abator (Freidorf) atat ale liniei 3 cat si E7 nu aveau pana acum statie pereche la Iuliu Maniu. Hai sa fim obiectivi si sa vedem si aceste aspecte...

Nu ma contrazic cu tine, imi expun doar parerea...
0

Arata acest topic


  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi