STP Timișoara Forum: Accidente - Incidente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Accidente - Incidente Accidente/incidente care implica troleibuze Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#61 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 07 martie 2012 - 22:56

Nu glumesc si nnu fac misto. Deci sa explic clar:

1. Eu credeam ca au cate 2 roti si pe puntea din fata nu doar pe cea din spate. Nu stiu de unde ideea asta. Nu mai stiu unde vazusem asa. Poate la autobuzele DAC din Braila pe vremea cand circulau.
2. Troleibuze pe ruta conventie exista in Bucuresti sau au existat la fel cum in Galati exista tramvaie pe ruta conventie spre combinatul Arcelor Mittal cunoscut ca SIDEX.
0

#62 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 08 martie 2012 - 01:16

Vezi postareaGeorge1000, la 07 martie 2012 - 22:56, a spus:

1. Eu credeam ca au cate 2 roti si pe puntea din fata nu doar pe cea din spate.[...]Nu mai stiu unde vazusem asa. Poate la autobuzele DAC din Braila pe vremea cand circulau.
2. Troleibuze pe ruta conventie exista in Bucuresti sau au existat la fel cum in Galati exista tramvaie pe ruta conventie spre combinatul Arcelor Mittal cunoscut ca SIDEX.

Încep să cred şi eu faza cu miştoul. Dacă eram în ,,epoca de piatră" (sau de aur, sau în perioda interbelică sau pe vremea romanilor) şi nu era la îndemâna oricui o căutare pe Google, poate, poate păstram prezumţia de nevinovăţie. Dar când poţi să găseşti pe net cam tot ce vrei să ştii despre un vehicul (şi sunt puse şi pe forum date tehnice despre autobuzele şi troleibuzele RATT), afirmaţii precum Dac-uri cu roţi duble pe faţă pot fi uşor considerate ca fiind zise la mişto. Apropo, în Bucureşti există o singură convenţie, care se face cu două Citaro + diverse curse de dus copii la circ şi cărat piese, tot cu Citaro. Piesele mai grele se cară cu camionul, iar cele care au ca destinaţie depourile de tramvaie se mai cară şi cu vagonul de transport tehnologic. Dar troleibuze convenţie nu au existat niciodată în Bucureşti, au fost nişte tentative de troleibuze de marfă prin anii '80, dar au dispărut repede. Şi nici tramvaiele din Galaţi nu cred că sunt convenţii, că poate merge oricine cu ele, pe când cursă în convenţie înseamnă că o firmă plăteşte un operator de transport să-i transporte angajaţii (şi doar ei urcă acolo), iar la şofer există lista cu pasagerii cu pricina. Legal se cheamă ,,serviciu de transport public de persoane prin curse regulate speciale" şi se poate executa exclusiv cu autobuze, vezi secţiunea 2 a Legii nr. 92/2007 (LINK).
0

#63 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 08 martie 2012 - 11:49

Vezi postareaDr2005, la 08 martie 2012 - 01:16, a spus:

Încep să cred şi eu faza cu miştoul. Dacă eram în ,,epoca de piatră" (sau de aur, sau în perioda interbelică sau pe vremea romanilor) şi nu era la îndemâna oricui o căutare pe Google, poate, poate păstram prezumţia de nevinovăţie. Dar când poţi să găseşti pe net cam tot ce vrei să ştii despre un vehicul (şi sunt puse şi pe forum date tehnice despre autobuzele şi troleibuzele RATT), afirmaţii precum Dac-uri cu roţi duble pe faţă pot fi uşor considerate ca fiind zise la mişto. Apropo, în Bucureşti există o singură convenţie, care se face cu două Citaro + diverse curse de dus copii la circ şi cărat piese, tot cu Citaro. Piesele mai grele se cară cu camionul, iar cele care au ca destinaţie depourile de tramvaie se mai cară şi cu vagonul de transport tehnologic. Dar troleibuze convenţie nu au existat niciodată în Bucureşti, au fost nişte tentative de troleibuze de marfă prin anii '80, dar au dispărut repede. Şi nici tramvaiele din Galaţi nu cred că sunt convenţii, că poate merge oricine cu ele, pe când cursă în convenţie înseamnă că o firmă plăteşte un operator de transport să-i transporte angajaţii (şi doar ei urcă acolo), iar la şofer există lista cu pasagerii cu pricina. Legal se cheamă ,,serviciu de transport public de persoane prin curse regulate speciale" şi se poate executa exclusiv cu autobuze, vezi secţiunea 2 a Legii nr. 92/2007 (LINK).


Te rog vino frumos la Galati sa iti arat tramvaie pe ruta de conventie. Eu nu fac misto de nimeni. Daca vrei o sa fac poze. Galatiul este singul oras din Romania care are pe curse speciale TRAMVAIE. O sa fac poze cand mai merg daca nu ma crezi. Si daca nici asa nu ma crezi te voi invita in Galati sa iti arat personal.

Cat despre roti duble la puntea din fata poate doar mi s-o fi p[arit atunci. Nu aveam decat 10 ani pe atunci.
0

#64 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 martie 2012 - 12:38

:) Din cite imi aduc aminte doar la excavatoare am vazut roti duble in fata:

Imagine postata


Un clip gasit la repezeala un clip cu tramvaiele conventie din Galati:


Aceasta postare a fost editata de Doppler: 08 martie 2012 - 12:42

0

#65 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 09 martie 2012 - 12:53

Când am mers cu unul din ele, pe foaia de parcurs scria ,,linia 1", nu ,,convenţie". A, că pe plăcuţă scria doar ,,Sidex SA" e altă mâncare de peşte. În schimb, la GT6-uri scria şi indicativul 1.

N-am zis că nu există vehicule cu roţi duble pe faţă, ci doar că nu există autobuze Dac cu roţi duble pe faţă.
0

#66 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 09 martie 2012 - 13:49

Singurele vehicule cu 4 roti in fata care vireaza is camioanele, betoniere
0

#67 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 09 martie 2012 - 14:46

Vezi postareaDr2005, la 09 martie 2012 - 12:53, a spus:

Când am mers cu unul din ele, pe foaia de parcurs scria ,,linia 1", nu ,,convenţie". A, că pe plăcuţă scria doar ,,Sidex SA" e altă mâncare de peşte. În schimb, la GT6-uri scria şi indicativul 1.

N-am zis că nu există vehicule cu roţi duble pe faţă, ci doar că nu există autobuze Dac cu roţi duble pe faţă.


Conventie inseamna ca primesc doar Muncitorii Combinatului sau cel putin asa era pana acum. De la o vreme mai primesc si persoane fizice insa doar pe baza de abonmente lunar sau abonament fractionat nu cu bilete obisnuite.

De exemplu o linie conventie este 6B cum ii spun eu de fapt e 6 Barat pe ruta Piata Centrala-Piata Energiei-SIDEX. Ei bine venise in statie la Piata Centrala un 6B in timp ce eu asteptam sa vina un tramvai spre Piata Energiei si o intreb pe casiera daca e valabil abonamentul fractionat de o zi pe el. mi-a spus sa urc fara nici o grija ca e valabil si ca doar alea obisnuite de 1 sau 2 calatorii nu sunt valabile.

Acum 2 ani de la Piata Energiei vroiam sa ma urc intr-unul de Conventie care venea de la Combinat inspre Micro 19 dar vatmanul nu ma lasase pe motiv ca se primesc doar Muncitorii de la Combinat. Deci probabil doar de anul trecut au inceput sa primeasca si persoane fizice insa doar pe baza de abonament sau abonament fractionat.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 09 martie 2012 - 14:47

0

#68 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 martie 2012 - 15:59

Vezi postareaVali, la 09 martie 2012 - 13:49, a spus:

Singurele vehicule cu 4 roti in fata care vireaza is camioanele, betoniere



Da dar alea au 2 punti cu directie in fata ,de aceea vireaza toate 4, nu sunt cu roti duble pe o singura punte cum spunea Geroge.
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2012 - 20:55

Nu, George. La noi, cursele conventie nu transportau decat personalul firmei care a incheiat conventia cu RATT-ul.
0

#70 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 09 martie 2012 - 21:45

Asa facea si Galatiul dar nu inteleg insa ma bucur ca acum mai transporta pe conventii si persoane fizice.
0

#71 Useril este offline   Laura-Alexa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Arhitectura

Postat 05 aprilie 2012 - 18:16

Astazi, in jurul orei 18:15 un firobuz era tractat de un camion de interventii pe strada Cluj la OMV. Stie cineva ce s-a intamplat?
0

#72 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 aprilie 2012 - 21:39

Eu l-am vazut stationat acel firobuz , chiar dupa OMV ( straduta latelara ) cu avariile puse , ora aproximativa : ~ 17:00 ??
0

#73 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 aprilie 2012 - 18:20

O adevărată dilemă! Ce să fie, ce să fie?
S-a defectat un troleibuz. Nu e primul, şi nici ultimul.
0

#74 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 mai 2012 - 18:49

3013 a iesit destul de sifonat astzi dintr-un accident ...
Parbrizul crapat bine... masca din fata era in salon in dreptul soferului... una din sforile cu care se manevreaza captatori rupta, era o bucata de 3 - 4 m care flutura prin aer in urma troleibuzului...
0

#75 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 martie 2013 - 10:03

Imagine atasata: 734116_508005815901942_1233410464_n.jpg
O noua bucurie de dimineata!
Sursa foto:Fb. Fotofraf:aly_dee@
0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 martie 2013 - 12:51

Deci toootusi!

In circumstantele din poza, eu doar pe vatman il pot vedea vinovat... Ce naiba, nu vazuse ceva MARE SI VIOLET? :intrebare:
0

#77 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 16 martie 2013 - 13:11

Clar ca e vatmanul de vina cred ca s-a grabit si a plecat pe rosu si asa s-a trezit cu trolebuzul in fata
0

#78 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 martie 2013 - 13:32

Si de ce crezi ca nu poate fi si invers. Poate chiar soferul a fortat rosul iar vatmanul a venit in mod normal avand verde.
0

#79 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 martie 2013 - 13:46

S-ar putea sa fi cedat franele la tramvai, iar accidentul sa se fi produs din cauza unei defectiuni tehnice a tramvaiului.
Sa vedem raportul final...
0

#80 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 martie 2013 - 15:50

Vezi postareaViktor, la 16 martie 2013 - 13:32, a spus:

Si de ce crezi ca nu poate fi si invers. Poate chiar soferul a fortat rosul iar vatmanul a venit in mod normal avand verde.


Simplu! Lovea troleibuzul in fata! Tin sa mentionez ca troleibuzele avand intersectare cu tramvaiele, trebuie sa reduca viteza, deci clar nu are cum sa forteze prea tare, fiindca risca sa rupa totul dupa el...

In fine! Ideea e ca daca ei intre ei se distrug... As fi totusi curios de avariile suferite de ambele. :eusa_think:
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi