STP Timișoara Forum: TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara Despre locuri de parcare si sisteme de taxare administrate de primarie

Poll: Sondaj TimPark (fost TelPark)

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti multumit de actualul sistem de taxare din Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ati fi de acord cu extinderea sistemului si in alte zone ale orasului?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#121 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 februarie 2013 - 20:36

Vai de mama lui de sistem! Deci tot trebe sa treci si pe la chiosc, si tot harababura va fii...

Mama lui de parkomate, si alte sisteme folosite in toata lumea civilizata! :nervos:
0

#122 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 februarie 2013 - 11:25

Cam asa arata viitorul TelPark-ului.

Imagine atasata: DSC_0488x2 copy.jpg
0

#123 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 februarie 2013 - 11:50

Sper sa nu desfiinteze parcarile ADP cu bariere. Sint singurele unde ai garantia ca gasesti loc de parcare ultracentral (e drept ca uneori trebuie sa astepti eliberarea unui loc).
0

#124 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 februarie 2013 - 13:59

Vezi postareaDoppler, la 24 februarie 2013 - 11:50, a spus:

Sper sa nu desfiinteze parcarile ADP cu bariere. Sint singurele unde ai garantia ca gasesti loc de parcare ultracentral (e drept ca uneori trebuie sa astepti eliberarea unui loc).

Si eu cred ca trebuie sa ramana. E cea mai civilizata varianta, in cele din urma.
0

#125 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 februarie 2013 - 15:13

"Din experienţele avute cu alte societăţi de acest gen, care implementează diverse sisteme prin intermediul mesajelor telefonice, comisionul perceput este de cel puţin 50 la sută.

Dacă este aşa şi în cazul Timpark, înseamnă că noul sistem de parcare este un bluf."

EXCLUSIV! Jumătate din banii obţinuţi prin Timpark vor reveni unei firme de telefonie
0

#126 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 februarie 2013 - 18:58

Masina de vot din CL a aprobat fara probleme proiectul. :nervos:
0

#127 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 27 februarie 2013 - 16:48

Vezi postareaaristotelro, la 26 februarie 2013 - 15:13, a spus:

"Din experienţele avute cu alte societăţi de acest gen, care implementează diverse sisteme prin intermediul mesajelor telefonice, comisionul perceput este de cel puţin 50 la sută.

Dacă este aşa şi în cazul Timpark, înseamnă că noul sistem de parcare este un bluf."

EXCLUSIV! Jumătate din banii obţinuţi prin Timpark vor reveni unei firme de telefonie

Acum 2 ani am luat si eu o oferta de la o firma de specialitate. Iata un extras din oferta:
"Comisionul partenerului oferit pentru acest serviciu este de 42% din valoarea traficului realizat in euro." Poate primaria Timisoara a obtinut un pret mai bun. Mai se adauga un abonament de cateva sute de euro pentru fiecare numar scurt dedicat (la care se trimit SMS-urile cu suprataxa). Cu alte cuvinte articolul de presa pe care l-ai citat este unul realist.

Timparkul ne mai propune plata prin apel telefonic. Iata un payout realist pentru acest serviciu: 60% pentru apeluri de pe telefonul fix (dar nu va fi cazul la Timpark) si 51% pentru apeluri de pe telefonul mobil. Deci daca nu cumva s-a dat contractul unei firme "agreate" atunci primaria va incasa aprox 50% din valoarea apelului. Daca s-a apelat la prieteni atunci mai putin.

Aceasta postare a fost editata de Flavius S.: 27 februarie 2013 - 16:53

0

#128 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2013 - 22:57

Nu stiu daca e chiar asa. Am platit nu de mult rovigneta prin SMS, serviciu oferit de Orange si nu prea cred ca jumatate din valoare, adica aprox. 7 lei, au mers catre Orange (si-ar taia venele aia de la CNADNR :04: ). Pe pagina lor scrie asa: "toate mesajele trimise la 7500 au tarif normal (0,05 euro/SMS trimis)" -_-
0

#129 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 februarie 2013 - 23:28

Din cite am inteles plata se face din contul incarcat cu voucherele alea, deci sms-ul are un tarif normal (7 centi sau cit costa), chiar daca este numar scurt.

Daca am inteles bine un numar de telefon = un cont = un numar de masina. Daca circuli cu 2 masini, ghinion.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 27 februarie 2013 - 23:30

0

#130 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 28 februarie 2013 - 08:40

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 februarie 2013 - 22:57, a spus:

Nu stiu daca e chiar asa. Am platit nu de mult rovigneta prin SMS, serviciu oferit de Orange si nu prea cred ca jumatate din valoare, adica aprox. 7 lei, au mers catre Orange (si-ar taia venele aia de la CNADNR :04: ). Pe pagina lor scrie asa: "toate mesajele trimise la 7500 au tarif normal (0,05 euro/SMS trimis)" -_-

N-am platit niciodata rovigneta prin SMS, asa ca nu stiam cum functioneaza. Dar am citit pe net cum merge. Ai trimis un SMS la numarul 7500 care avea tarif normal. Dar ai si primit un SMS ca raspuns, iar prin acel SMS primit ai fost tarifat cu suprataxa. In alte tari se numeste tarifare MO (mobile originated) atunci cand se tarifeaza cand trimiti SMS sau MT (mobile terminated) cand te tarifeaza la primirea SMS-ului. Asa ca informatia ca primul SMS are tarif normal NU ESTE RELEVANTA. Este totusi un serviciu cu suprataxa, iar rovinieta ai platit-o prin intermediul facturii telefonice.

Poate ca statul roman a reusit sa obtina un deal special cu operatorii de telefonie mobila. Doar ii are la mana cand le prelungeste licentele. Dar Primaria Timisoara nu este statul roman si operatorii de telefonie mobila sunt societati comerciale care trebuie sa faca profit. Deci daca tu ca si firma te adresezi Orange, Vodafone etc. ca sa-ti puna la dispozitie servicii de telefonie cu suprataxa nu vor sta la discutii cu tine ci te vor trimite catre niste intermediari agreati care au conexiune directa cu operatorii. Iar acei intermediari iti vor da oferta pe care am citat-o mai sus. Poate daca le dovedesti ca vei avea o gramada de trafic vei obtine conditii usor mai bune. Dar daca se mai interpune un intermediar payout-ul va fi si mai mic. Iar cum ii stiu pe politicienii nostri, firma-capusa este regula nu exceptia.

Aceasta postare a fost editata de Flavius S.: 28 februarie 2013 - 09:04

0

#131 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 28 februarie 2013 - 09:03

Vezi postareaDoppler, la 27 februarie 2013 - 23:28, a spus:

Din cite am inteles plata se face din contul incarcat cu voucherele alea, deci sms-ul are un tarif normal (7 centi sau cit costa), chiar daca este numar scurt.

E posibil ca sa fie cum zici tu si ca plata sa nu se faca cu un SMS cu suprataxa. Deci pentru a plati prin SMS trebuie sa treci periodic pe la chioscuri sa achizitionezi vouchere si sa trimiti SMS. Mie mi se pare mai complicat decat tichet ori SMS. Dar poate ca sunt costuri mai mici cu serviciul decat prin SMS cu suprataxa. Din punct de vedere al costurilor ma intereseaza daca s-a apelat la o firma pentru a implementa si a intretine acest sistem si care ar fi costurile.

Aceasta postare a fost editata de Flavius S.: 28 februarie 2013 - 09:03

0

#132 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 28 februarie 2013 - 09:12

Pentru TelPark a fost http://www.tpark.ro.
Probabil ca tot aceasta va ramane in continuare.

LE: "rasfoind" site-ul, mi se pare chiar complicat de utilizat serviciul prepay
0

#133 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2013 - 09:20

Flavius, pe factura nu aparea niciun SMS la supra taxa. Pur si simplu s-au consumat din cele incluse in abonament, deci nu aparea nimic de genul acesta pe factura, in afara de rovigneta. Intr-adevar, a trebuit sa trimit vre-o trei SMS-uri (cu numarul masinii si confirmare), nu doar unul singur.
0

#134 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 28 februarie 2013 - 11:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 februarie 2013 - 09:20, a spus:

Flavius, pe factura nu aparea niciun SMS la supra taxa. Pur si simplu s-au consumat din cele incluse in abonament, deci nu aparea nimic de genul acesta pe factura, in afara de rovigneta. Intr-adevar, a trebuit sa trimit vre-o trei SMS-uri (cu numarul masinii si confirmare), nu doar unul singur.

Multumesc pentru precizare. N-as vrea sa discutam despre terminologie. Dar daca un serviciu telefonic te costa mai mult decat tariful "normal" atunci este cu suprataxa. Chiar daca nu este evidentiat ca atare pe factura. Apropo: mi se pare o prostie sa nu evidentiezi serviciul ca atare pe factura. Probabil ca au vrut sa economiseasca bani. Prin alte tari se evidentiaza pe factura ca este un serviciu cu suprataxa si se indica partenerul/serviciul cu numar de suport ca sa poti suna sa vezi despre ce serviciu a fost vorba. Nu intotdeauna iti mai amintesti dupa 60 de zile ca ai accesat un serviciu cu suprataxa. Sau telefonul a fost folosit de catre un alt membru de familie nu cel care plateste factura.

PS: ca sa nu ne "contram" degeaba. Asta fac in viata de zi cu zi: achizitionez servicii de telefonie cu suprataxa. In Romania mai putin fiindca nu prea avem clienti care vor sa faca afaceri in Romania, dar pentru diverse tari pe toate continentele.

Aceasta postare a fost editata de Flavius S.: 28 februarie 2013 - 11:08

0

#135 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 februarie 2013 - 22:33

Vezi postareaMHN, la 28 februarie 2013 - 09:12, a spus:

Pentru TelPark a fost http://www.tpark.ro.
Probabil ca tot aceasta va ramane in continuare.

LE: "rasfoind" site-ul, mi se pare chiar complicat de utilizat serviciul prepay


Orice prepay pentru servicii folosite doar ocazional e enervant. TPark prin sms merge insa perfect, e cea mai buna solutie.
0

#136 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2013 - 22:57

Vezi postareaFlavius S., la 28 februarie 2013 - 11:08, a spus:

N-as vrea sa discutam despre terminologie. Dar daca un serviciu telefonic te costa mai mult decat tariful "normal" atunci este cu suprataxa.

Clar ca nu ne batem in termeni si definitii, spuneam doar ca daca un SMS sau doua au fost consumate din cele incluse in abonament, nu-mi pare suprataxa. Daca tu spui ca e totusi o supra-taxare, probabil ca asa se numeste. Bine ar fi ca CNADNR sa accepte ca aceasta suma, adica contravaloarea SMS-urilor, sa fie scazuta din pretul rovignetei, dar e clar ca asta nu se va intampla. -_-
0

#137 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 04 martie 2013 - 13:13

Vezi postareaaristotelro, la 28 februarie 2013 - 22:33, a spus:

Orice prepay pentru servicii folosite doar ocazional e enervant. TPark prin sms merge insa perfect, e cea mai buna solutie.

Strainilor care vin in Timisoara le-as recomanda sa caute parcarile cu bariera. Nu-i vad inregistrandu-si numarul de mobil la primarie pentru a putea plati prin voucher, iar plata prin SMS nu merge in roaming.
0

#138 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 martie 2013 - 13:36

Rubu a publicat, unde altundeva decit pe cartea cu moace, regulamentul Timpark:

Citeaza

Plata prin SMS
...
La plata staţionării prin SMS, tarifele vor fi de 0,50 euro plus TVA pe oră în zona roşie, 0,35 euro plus TVA pe oră în zona galbenă şi 0,25 euro plus TVA pe oră în zona albastră. Există şi posibilitatea de a plăti 3 euro plus TVA pentru întreaga zi, în toate zonele.

Plata prin apel telefonic

Dacă alegem să plătim prin apel telefonic, tarifele de parcare vor fi de 1,50 lei pe oră în zona roşie, 1 leu pe oră în zona galbenă şi 0,50 lei pe oră în zona albastră. Primele 15 minute de staţionare vor fi gratuite.
Lucrurile se complică însă în cazul acestei modalităţi de plată prin apel telefonic. Înainte de toate, şoferul trebuie să se înregistreze în sistem.
...
Se poate opta în continuare pentru abonament
...

tion

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 10 martie 2013 - 13:39

0

#139 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 15 martie 2013 - 11:58

Se pare ca plata parcarii prin SMS nu merge daca esti in reteaua Cosmote:
http://www.tpark.ro/...fo/premium.html
0

#140 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 15 martie 2013 - 12:02

Vezi postareaMHN, la 28 februarie 2013 - 09:12, a spus:

Pentru TelPark a fost http://www.tpark.ro.
Probabil ca tot aceasta va ramane in continuare.

LE: "rasfoind" site-ul, mi se pare chiar complicat de utilizat serviciul prepay


Gasit cu chiu cu vai pe site firma careia ii apartine site-ul:

Piconet SRL
Splaiul N. Titulescu nr. 10,
Timisoara

Aceasta postare a fost editata de Flavius S.: 15 martie 2013 - 12:02

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi