STP Timișoara Forum: TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara Despre locuri de parcare si sisteme de taxare administrate de primarie

Poll: Sondaj TimPark (fost TelPark)

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti multumit de actualul sistem de taxare din Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ati fi de acord cu extinderea sistemului si in alte zone ale orasului?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#61 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2013 - 19:08

Vezi postareaMHN, la 05 ianuarie 2013 - 15:23, a spus:

sa fie instalate aparate la fiecare 100-150 de metri

Asta e clar. Daca sunt doua-trei in tot centrul, sa zicem, e complect aiurea.

Vezi postareaPelbartus, la 05 ianuarie 2013 - 16:22, a spus:

Singura problema la aceste automate este ca trebuie sa ai multe monezi la tine.

La sumele care se percep la noi, nu prea e cazul de monezi. Oricum, mai putin de un leu nu vei fi taxat.
0

#62 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2013 - 20:23

Nu inteleg de ce alt sistem, cel putin la fel de scump si cel putin la fel de raspandit in oras, ar fi mai bun. Schimbarea conducerii si eficientizarea gestionarii banilor e o masura buna.
In plus, Telpark are avantaje imense:
- e usor de folosi, intelegi repede ce ai de facut, cei din alte orase stiu perfect care e treaba
- e bine standardizat, ca dovada ca a fost implementat si i n alte orase, iar intelegerea cu szegedul e cea mai faina idee de pana acum.
- biletele foarte bine realizate, cu grafica clara, usor de procurat (aici ar mai fi de lucru, dar a progresat). Nu se bazeaza pe niste automate unde daca nu ai monede nu poti cumpara tichet.

Mi se pare negandit acest curent de opinie impotriva Telpark.
0

#63 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2013 - 01:56

Spre deosebire de Szeged la noi Telparku' este in tot orasul. La ei doar in zona centrala, daca esti dispus sa mergi 2-3 colturi pe jos, parchezi gratuit linga centru.

Nu poti sa spui ca ai posibilitatea de a cumpara usor tichetele de parcare. Nici macar in centru. De unde cumperi in Piata Unirii? Dar pe str. Piata Craiului? Bratianu? Si am dat exemple din zona ultracentrala. Plus ca exista doar 3 variante de tichete iar la automat poti sa platesti exact cit ai nevoie.

In Germania, in Rothenburg, automatul de parcare iti oferea si o bucata detajabila pt a stii unde ti-ai lasat masina:

Imagine atasata: Parcare Rothenburg 2010.JPG

Si importanta este si modul de a parca. Ma dispera nesimtitii care parcheaza pe 2 locuri. In Tirgu Mures s-au gindit si la acest aspect:

Imagine atasata: Parcare Tg. Mures 2011 - 3.JPG Imagine atasata: Parcare Tg. Mures 2011 - 4.JPG

Sau Constanta:

Imagine atasata: Parcare Constanta 2007.03.23.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 06 ianuarie 2013 - 02:08

0

#64 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 ianuarie 2013 - 04:04

Nu stiu. Eu din toata Romania in care am umblat, cel mai bun exemplu il pot da Brasovul... Mama lui de oras in campie TM, si nu putem face nimic, ce fac altii la munte/deal... Ultracentru. Bulevarde de cate 2 benzi pe sens + parcare paralela cu directia de mers despartite de un parc.

Pac... sens unic, 3 benzi+banda MTC parcari cat casa scanteii perpendicular cu directia de mers...

Nu a existat pana acum o data (in ultimii 5 ani anual) in plin sezon estival sa nu fi gasit loc de parcare din prima, in centru... :regulamentul:

De automate sa numai vorbim... din 100 in 100 m maxim + un nene in parc care se plimba si vinde aceleasitichete dintr-un POS. (ba are si monezi de schimb daca vrei). Iar dupa ora 18, daca nu ma insel, e moca.
0

#65 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 ianuarie 2013 - 06:17

Vezi postareaaristotelro, la 05 ianuarie 2013 - 20:23, a spus:

Nu inteleg de ce alt sistem, cel putin la fel de scump si cel putin la fel de raspandit in oras, ar fi mai bun. Schimbarea conducerii si eficientizarea gestionarii banilor e o masura buna.
In plus, Telpark are avantaje imense:
- e usor de folosi, intelegi repede ce ai de facut, cei din alte orase stiu perfect care e treaba
- e bine standardizat, ca dovada ca a fost implementat si i n alte orase, iar intelegerea cu szegedul e cea mai faina idee de pana acum.
- biletele foarte bine realizate, cu grafica clara, usor de procurat (aici ar mai fi de lucru, dar a progresat). Nu se bazeaza pe niste automate unde daca nu ai monede nu poti cumpara tichet.

Mi se pare negandit acest curent de opinie impotriva Telpark.

In afara de faptul ca plateai taxa in avans si fara a fi sigur ca vei beneficia de serviciu (adica in loc sa platesti taxa de parcare dupa ce gasesti locul aferent), nu era un sistem chiar rau. Ba chiar as spune ca era chiar ieftin. Cel putin ieftin in comparatie cu ceea ce ne-ar putea astepta (1 Euro pe ora = pret general minim prin Europa).
Insa, totusi, cel mai mare dezavantaj al sistemului Telpark a fost faptul ca pentru aducerea si implementarea sa in Timisoara sa platea un fel de "taxa de franciza" foarte mare. Chiar si acum, la tspe ani de la T0. Iar din cauza asta se plange administratia actuala ca nu se vedeau investitii in parcari, pentru ca o mare parte din incasari pleca spre Israel daca nu ma insel.

Vezi postareaDoppler, la 06 ianuarie 2013 - 01:56, a spus:

[...]

Si importanta este si modul de a parca. Ma dispera nesimtitii care parcheaza pe 2 locuri. In Tirgu Mures s-au gindit si la acest aspect:

[...]

Sper sa regasim indicatoarele si la noi.

Vezi postareacseh_17, la 06 ianuarie 2013 - 04:04, a spus:

Nu stiu. Eu din toata Romania in care am umblat, cel mai bun exemplu il pot da Brasovul... Mama lui de oras in campie TM, si nu putem face nimic, ce fac altii la munte/deal... Ultracentru. Bulevarde de cate 2 benzi pe sens + parcare paralela cu directia de mers despartite de un parc.

Pac... sens unic, 3 benzi+banda MTC parcari cat casa scanteii perpendicular cu directia de mers...

Nu a existat pana acum o data (in ultimii 5 ani anual) in plin sezon estival sa nu fi gasit loc de parcare din prima, in centru... :regulamentul:

De automate sa numai vorbim... din 100 in 100 m maxim + un nene in parc care se plimba si vinde aceleasitichete dintr-un POS. (ba are si monezi de schimb daca vrei). Iar dupa ora 18, daca nu ma insel, e moca.

Brasovul a evoluat enorm in domeniul infrastructurii in ultimii 5 ani.
Iar administratia noastra ar putea lua lectii de acolo.
0

#66 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2013 - 14:37

Vezi postareaMHN, la 06 ianuarie 2013 - 06:17, a spus:

In afara de faptul ca plateai taxa in avans si fara a fi sigur ca vei beneficia de serviciu (adica in loc sa platesti taxa de parcare dupa ce gasesti locul aferent),

cel mai mare dezavantaj al sistemului Telpark a fost "taxa de franciza"


- faptul ca achitionezi tichetele dinainte e o plata in avans civilizata, la fel ca biletele de mtc sau abonamentul de orice fel. Sa nu fim rai, e un sistem de plata convenabil. Gasesti loc, razuiesti; nu, nu. Basca se plateste si prin sms!

- taxa de franciza poate ca e mare. Dar costurile oricarui sistem bine gandit si standardizat sunt mari. Un alt sistem la fel de bine proiectat costa la fel, doar ca banii nu merg in Israel ci la o alta firma. E exact acelasi lucru.
0

#67 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2013 - 14:49

Vezi postareaDoppler, la 06 ianuarie 2013 - 01:56, a spus:

Spre deosebire de Szeged la noi Telparku' este in tot orasul. La ei doar in zona centrala, daca esti dispus sa mergi 2-3 colturi pe jos, parchezi gratuit linga centru.

Nu poti sa spui ca ai posibilitatea de a cumpara usor tichetele de parcare. Nici macar in centru. De unde cumperi in Piata Unirii? Dar pe str. Piata Craiului? Bratianu? Si am dat exemple din zona ultracentrala.

Plus ca exista doar 3 variante de tichete iar la automat poti sa platesti exact cit ai nevoie.

In Germania, in Rothenburg, automatul de parcare iti oferea si o bucata detajabila pt a stii unde ti-ai lasat masina:


- la noi sistemul acopera mai mult pentru ca Timisoara e mai mare si masinile sunt mai intens folosite. La Szeged nu umbla toti cu masina prin oras ca la noi. Aceasta particularitate culturala din Romania trebuie abordata specific si prin telpark.
- in Unirii nu stiu exact, dar banuiesc ca poti sa mergi maxim 50 de metri pana in Marasti sau Libertatii. Oricum, eu platesc cu sms.Asta e un mare avantaj al sistemului.
- nu cred ca la automat platesti exact cat ai nevoie. Hai sa vorbim sincer pe forum.
- nu cred ca rolul acelui bon fiscal din Rothenburg e anume sa stii unde ti-ai lasat maina...
0

#68 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2013 - 16:18

Daca pe str. Corbului sa zicem ca taxeaza pe cei care merg la CAS, pe strada paralela, Odobescu, linga Porumbescu, zona de case, de ce este Telpark?

Tot orasul a fost transformat in parcare Telpark, singura investitie facuta sint semnele de circulatie.

Acel ticket de parcare din Rothenburg are 2 parti, una mica, cu hirtia APROAPE taiata, detasabila, pe care este scris numele parcarii, pt ca evident sint mai multe parcari cu plata. Orasul fiind unul turistic, este evident un lucru practic.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 06 ianuarie 2013 - 16:20

0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2013 - 21:40

Cum spuneam mai de mult: ma deranjeaza enorm sa platesc parcarea pe banda intai de circulatie, acolo unde nu s-a investit nimic decat o teava si o bucata de tabla. (mi se rupe mie de franciza pe care o au ei de platit :censored: ) Unde sunt parcari construite de la zero de ADP e perfect normal sa platesti.
0

#70 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2013 - 23:56

Apreciez parcarea cu plata adevarata, nu cea cu "blatisti". De revelion am mers in centru la 23:30 si am vrut sa parchez la parcarea CJT dar s-a umplut exact la 2 masini in fata mea. Am parcat fara probleme la cea din spatele IPROTIM (cu avantajul ca evidenta nu este cu caiet, ca la cea CJT). Apreciez o parcare ultracentrala cu plata unde gasesti locuri cind ai nevoie.

Telparkul este o cacialma, peste 50% din masini parcheaza pe gratis si din cauza asta nu gasesti loc de parcare cind ai voie. Unde mai pui ca sint soferi care parcheaza pe 2 locuri.

Azi mi-am adus aminte de aparatele de taxare de pe vremuri din Romania. Erau niste "ceasuri" de parcare simple, unul in dreptul fiecarui loc de parcare, cu o fanta in dreptul unui interval orar, unde introduceai o moneda de 1 leu, se vedea simplu daca ai introdus banii in ceas. Aceste ceasuri nu au rezistat pina la sfirsitul anilor '80.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 06 ianuarie 2013 - 23:59

0

#71 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 ianuarie 2013 - 00:21

Vezi postareaaristotelro, la 06 ianuarie 2013 - 14:49, a spus:

- la noi sistemul acopera mai mult pentru ca Timisoara e mai mare si masinile sunt mai intens folosite. La Szeged nu umbla toti cu masina prin oras ca la


Scuze, dar ce rol are Telpark, pe Ion Ghica (Iosefin)... Sau pe Salcamilor (Girocului)... Sau pe Brandusei (Dacia)... Sau pe Timis (Dacia)...?

Ti-am dat niste nume de strazi, despre care poate multi nici nu au auzit (nici eu nu auzeam, daca nu eram legat de ele oarecum). Deci exact! Sunt strazi din cartiere rezidentiale, de blocuri, de case, mixte, care nu au nici o legatura cu centrul, sau cu marimea orasului. Sunt pur-si-simplu locuri unde Telpark s-a extins doreind sa traga bani de pe timisoreni.
0

#72 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2013 - 00:21

Vezi postareaDoppler, la 06 ianuarie 2013 - 16:18, a spus:

Daca pe str. Corbului sa zicem ca taxeaza pe cei care merg la CAS, pe strada paralela, Odobescu, linga Porumbescu, zona de case, de ce este Telpark?



Pentru ca daca nu ar fi si pe Odobescu, cei care vin la CAS ar parca acolo.
0

#73 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2013 - 00:30

Vezi postareacseh_17, la 07 ianuarie 2013 - 00:21, a spus:

Scuze, dar ce rol are Telpark, pe Ion Ghica (Iosefin)... Sau pe Salcamilor (Girocului)... Sau pe Brandusei (Dacia)... Sau pe Timis (Dacia)...?


Desi nu pot pretinde ca raspund in cunostinta directa de cauza, pot asuma ca e corect ca folosirea spatiului public sa fie reglementata pentru a se evita abuzurile. Zone ca Girocului sau Dacia sunt aglomerate asa ca riveranii sunt avantajati ca platesc o taxa modica fata de ceilalti.

Trebuie sa intelegem ca nu avem dreptul la totul pe gratis.

In plus, e mult mai multa disciplina de cand s-a introdus sistemul. Ma gandesc si la faptul ca in urma cu vreo zece ani inca mai erau pe strazile Timisoarei mii de masini abandonate de care, s-a uitat nu-i asa, am cam scapat cu concursul ADP si a Telpark.
0

#74 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 ianuarie 2013 - 00:41

Bun... Si clar ca daca stau in bloc, imi fac abonament. Daca platesti pentru ceva, nu ti se pare logic sa ai si locul de parcare asigurat? Pe cand la noi... pauza! Aici e problema.
0

#75 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2013 - 00:46

Faptul ca riveranii au abonament la pret simbolic nu le garanteaza ca au si locuri libere. Daca intr-un bloc cu 10 locuri de parcare Telpark locuiesc 100 de proprietari de masini, ADP verifica cite abonamente emite la acea adresa?

Pt riverani pina la urma cel mai bun sistem este cel de la Bucuresti: inca inainte de 1990 anumite locuri de parcare (nu toate) se inchiriaza NOMINAL de la ADP.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 07 ianuarie 2013 - 00:47

0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 ianuarie 2013 - 01:02

Care simbolic? Pai bunicul meu pentru jumatate de an a platit 130 de lei acum 2 ani pe Brandusei. Daca asta e simbolic, cat este cel normal?
0

#77 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2013 - 01:36

Habar nu am cit costa, dar sa zicem ca pe o luna costa cit un talon de o zi, pe an cit un abonamentul obisnuit pe o luna, poate tariful era convenabil pt cineva din centru...

Nu stiu cum e in alte tari, foarte posibil ca riveranii sa parcheze gratis.
0

#78 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 ianuarie 2013 - 02:44

Pai si tocmai aici apare o pauza in logica acestui sistem...
Adica mergi pe o strada unde 90% dintre cei care parcheaza sunt riverani, la care le dai abonament gratis. Deci pui omul pe drum. Asta odata. Iar 2, dintre acei 10% sigur altii 80% nu-si vor lua tichet deoarece pe acolo picior de controlor si cauciuc de remorcher nu va trece, iar din ramasita de 20%, 90% au abonament pe tot orasul. Deci daca luam caz concret de 100, atunci din 10 non riverani, 8 nu cumpara tichet, iar din cei 2, 1.90 au abonament :rad_masa: Asta insemnand ca pentru 0.1 oameni pui Telpark? :rad_masa:

JUST WHY?
0

#79 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2013 - 12:18

Vezi postareacseh_17, la 07 ianuarie 2013 - 00:41, a spus:

Bun... Si clar ca daca stau in bloc, imi fac abonament. Daca platesti pentru ceva, nu ti se pare logic sa ai si locul de parcare asigurat? Pe cand la noi... pauza! Aici e problema.


e o taxa nu un serviciu. O taxa de utilizare a spatiului public, care la riverani devine inlesnire. Deci nu cred ca se poate pune problema garantarii locului.
0

#80 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2013 - 12:20

Vezi postareaDoppler, la 07 ianuarie 2013 - 00:46, a spus:

Pt riverani pina la urma cel mai bun sistem este cel de la Bucuresti: inca inainte de 1990 anumite locuri de parcare (nu toate) se inchiriaza NOMINAL de la ADP.


Din cate stiu si in Timisoara se poate inchiria loc de parcare, nominal. Dar sigur ca românul nu vrea să plătească un servicu, preferă să abuzeze de un drept. E ca și la CASCO: plătești, ai. Nu, rămâi la RCA.
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi