STP Timișoara Forum: Retail - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retail

#61 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 septembrie 2012 - 22:27

Vezi postareaAndy, la 10 septembrie 2012 - 20:59, a spus:

Se reface parcarea la Real 1, accesul la Hornbach se face pe lângă Selgros:
Atasament 10092012071.jpg Atasament 10092012070.jpg


In seara asta lucrau la intrarea dinspre Calea Aradului:

Imagine atasata: real 2012.09.15.JPG

Lucrarea este executata de Drumuri Municipale.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 15 septembrie 2012 - 22:32

0

#62 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 31 octombrie 2012 - 13:57

Citeaza

Lidl va deschide inca doua magazine

De la 1 noiembrie, Lidl va adauga in propriul portofoliu inca doua magazine deschise in Bucuresti, respectiv Timisoara.

[...]

sursa
0

#63 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 noiembrie 2012 - 16:48

Pe cale sa se confirme:

Citeaza

Tranzacţia anului ar putea fi semnată joi: Real pleacă din România, în timp ce Auchan ajunge în topul hipermarketurilor, lângă Kaufland şi Carrefour

Tranzacţia anului din piaţa locală de fuziuni şi achiziţii, despre care se vorbeşte de circa un an, şi anume achiziţia de către francezii de la Auchan a reţelei de hipermarketuri Real, ar putea fi semnată joi, au declarat pentru ZF mai multe surse apropiate celor două grupuri.

Familia Mulliez, una dintre cele mai bogate din Franţa, va cumpăra operaţiunile germanilor de la Real de pe pieţele din Polonia, România, Rusia şi Ucraina, în total aproape 100 de hipermarketuri, dintre care un sfert se află în România. Această tranzacţie i-ar putea aduce pe francezi pe podiumul reţelelor de hipermarketuri, alături de Kaufland şi Carrefour, companii cu un rulaj anual de peste un miliard de euro.

Potrivit informaţiilor ZF, conducerile locale ale celor două companii sunt în expectativă în prezent: grupul Auchan aşteaptă inclusiv o "infuzie" importantă de personal dinspre Real, în timp ce reprezentanţii Real sunt greu de găsit când vine vorba de luarea unor decizii importante în numele companiei germane.

Real şi Auchan au intrat pe piaţa locală în acelaşi an, în 2006, dar în timp ce germanii au avut o politică mult mai agresivă de expansiune, francezii au fost mult mai prudenţi. Astfel, în timp ce Real a deschis 25 de hipermarketuri şi în acest an a ajuns în situaţia de a închide o unitate, la Timişoara, Auchan are în prezent o reţea de zece hipermarketuri şi pregăteşte pentru următoarea perioadă un nou magazin, în cartierul bucureştean Crângaşi.

În timp ce Auchan a încercat, în special în ultimii ani, să cumpere spaţiile magazinelor în care deţine sau va deschide hipermarketuri, Real a ales să se extindă în spaţii închiriate. Patru din cele zece magazine Auchan se află în mallurile deţinute de Iulian Dascălu în Timişoara, Suceava, Cluj (Iulius Mall) şi Iaşi (Palas), în timp ce majoritatea magazinelor Real se află în parcuri comerciale dezvoltate de către un antreprenor local. Real mai deţine magazine şi în proiectele AFI Palace Cotroceni din Bucureşti, deţinut de AFI Europe, Hello Park din Bacău, aflat în portofoliul belgienilor de la BelRom sau Shopping City Sibiu, deţinut de fondul de investiţii Argo Real Estate.

Privind o hartă a reţelelor de hipermarketuri, cele mai problematice oraşe din punct de vedere al potenţialelor probleme de concurenţă ar putea fi Târgu-Mureş şi Timişoara, unde sunt prezenţi atât Auchan cât şi Real, iar principalii competitori pe format mare - Carrefour şi Cora - nu au magazine în prezent.

Semnarea acestei tranzacţii, despre care reprezentanţii locali ai Auchan şi Real nu doresc să comenteze, ar putea reconfigura harta pieţei locale de retail, dar până la anunţul oficial al celor două companii nimic nu este bătut în cuie.

sursa

Daca tranzactia se va realiza, sunt curios daca va fi redeschisa unitatea real,- Est, parte din lantul Auchan, evident.
0

#64 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 noiembrie 2012 - 17:47

Vezi postareaMHN, la 26 noiembrie 2012 - 16:48, a spus:

Daca tranzactia se va realiza, sunt curios daca va fi redeschisa unitatea real,- Est, parte din lantul Auchan, evident.

Eu mai degraba as fi curios daca se va inchide sau nu Real 1. Doua Auchan-uri atat de aproape nu si-ar avea rostul.
Daca Auchan va ramane fara un concurent pe masura in oras, din pacate o crestere a preturilor in magazinele lor va fi inevitabila. :(
0

#65 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 26 noiembrie 2012 - 18:10

Vezi postareaChagall, la 26 noiembrie 2012 - 17:47, a spus:

Daca Auchan va ramane fara un concurent pe masura in oras, din pacate o crestere a preturilor in magazinele lor va fi inevitabila. :(


Totusi concurenta este si va fi chiar daca nu asa mare : Kaufland, Profi, Billa, Lidl ...
0

#66 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 noiembrie 2012 - 20:51

Citeaza

Retailerul francez Auchan negociază de trei săptămâni cu Metro Group cumpărarea magazinelor real din Europa Centrală şi de Est, inclusiv din România.

Informaţiile "pe surse" potrivit cărora retailerul francez Auchan urmează să cumpere de la Metro Groupn magazinele real din Centrul şi Estul Europei se intensifică cu fiecare săptămână ce trece, scrie economica.net. Cele două părţi negociază tranzacţia de trei săptămâni, dar cei doi retaileri nu au căzut la înţelegere din cauza contractelor de închiriere încheiate până acum de real, conform presei germane.

"Proprietarii de magazine au legat valoarea chiriilor de vânzările anuale, ceea ce înseamnă în jur de 3 miliarde de euro pe toată regiune. Or, Auchan este convins că va avea cu magazinele real rezultate mult mai bune decât Metro, ceea ce înseamnă că, pe viitor, cheltuielile cu chiria vor exploda ", scrie publicaţia germană citând surse din piaţă.

Capital
0

#67 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 30 decembrie 2012 - 23:29

Nu stiu daca e topicul potrivit.
Astazi am avut la Kaufland o super,mega,giga,tera reducere din care nici ei nu stiu daca e redusa sau nu :))

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 737780_402629406477949_381567074_o.jpg

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 30 decembrie 2012 - 23:34

0

#68 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 ianuarie 2013 - 16:59

Vezi postareaMHN, la 08 noiembrie 2011 - 17:54, a spus:

Complex Retail & Entertainment Units


Reactivated

Citeaza


Factory Outlet Village | Developer: Promos Brescia & Incontro | Project: Cotefa | Location: wikimapia
Description: Factory Outlet Center | GLA: 25,000 sqm | Parking lots: 2500+ | Opening: N/A
Anchors: N/A | Shops: 130

[...]


[...]


:up_arow:

Citeaza

Italienii de la Incontro reactiveaza proiectul primului complex de outlet-uri...

Reprezentanţii companiei italiene Incontro, care deţin în Timişoara o platformă de peste o sută de hectare, vor să deschidă primul complex de outlet-uri din oraş.

Investiţia este bine primită de autorităţile locale, în contextul în care ar aduce noi locuri de muncă pentru timişoreni şi lărgeşte baza de impozitare la bugetul local.
'Reprezentanţii firmei Incontro, care au o investiţie majoră în Timişoara şi unde lucrează un număr mare de timişoreni, ne-au anunţat că vor să reactiveze proiectul la care au renunţat cu ani în urmă, acela de realizare a unui complex de outlet-uri. Vom sprijini eliberarea cu celeritate a tuturor avizelor şi autorizaţiilor necesare, fără a face rabat de la exigenţele legii', a declarat primarul Nicolae Robu, joi, în briefingul de presă.

Incontro Prefabricati face parte din grupul Lombardia Prefabricati SPA-Montichiari şi este lider italian în domeniul construcţiilor industriale şi civile din prefabricate din beton armat. Ei s-au lansat pe piaţa din România în 1995, prin platforma industrială proprie de la Timişoara, proiectată pentru a oferi societăţilor străine care intenţionează să dezvolte activităţi, sprijin total prin furnizarea de hale industriale 'la cheie', incluzând toate lucrările de finisaje. Până în prezent, Incontro a furnizat patru mii de locuri de muncă.

sursa
0

#69 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 31 ianuarie 2013 - 03:25

Vazui ca disparura de prin oras indicatoarele spre Auchan, care de obicei erau situate imediat sub cele spre Iulius Mall.
0

#70 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 31 ianuarie 2013 - 13:28

Circula zvonuri ca vine CORA in locul lui Auchan in mall.
0

#71 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 31 ianuarie 2013 - 16:12

Sincer, eu "ma-ndoi"!
Nu cred ca ar putea face administratia Auchan o asemenea greseala. In plus, Auchan are un fel contract global cu mai multe unitati Iulius. Deci daca ar iesi dintr-una, "s-ar pune rau" nu numai local, ci chiar national cu respectivul grup.
0

#72 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 ianuarie 2013 - 16:29

Dar chiar ca... Ce afacere de 2 bani ar fi asta? Adica sa-mi fie scuzat stilul, dar pot sa spun fara ezitare ca este cel mai profitabil hypermarket din TM. Vorba ta, ar fi o GRESEALA imensa.

INSA, daca o luam pe cealalta parte, poate fi si o alta politica. Si anume, daca tot au preluat REAL (si acestia se retrag), atunci Auchan pe Aradului 56 si in mall, e cam mult. Mizand pe clientii deja formati isi muta sandramaua putin mai in afara, si lasa loc la altii in mall.


Oricum si asa ideea ar fi una tampita si defectuoasa, parerea mea.
0

#73 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 ianuarie 2013 - 16:34

Daca in Iulius Mall platesc chirie ar fi normal sa se mute in 2 locatii unde nu platesc nimic.
0

#74 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 ianuarie 2013 - 17:12

Am auzit si eu ceva informatii de genul de la un contabil. Si mai exact:

Auchan se muta in locul Realului, iar in locatia din Mall, vine Cora.

Si mie mi s-a parut o mare tampenie, e clar ca in mall este foarte profitabil... dar ei stiu ce fac.
Ca si clienti avem doar avantaje, mai multe super/hyper-market-uri deci mai multe oferte. Nu am avut tangente cu cei de la Cora niciodata.

Totusi de la 3 Real-uri, au ramas doua si acum raman 0...
Sunt curios Profi cat mai supravietuiesc printre Lidl si Penny si Billa.
0

#75 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 ianuarie 2013 - 17:41

Eu si cu Billa ma cam indoiesc...

Totusi avem 3 nivele:

Nivelu I: Profi, Nova Tim, Lidl, Penny si Carefourre mini si market
Nivelu II: Billa, Kaufland
Nivelu III: Real, Auchan (deocamdata)

Deci din primul e clar ca Nova Tim e pe duca, mai ales ca au preturi exagerate. Iar cu invazia Lidl, eu nici de Profi numai sunt asa sigur. La nivelul II, eu zic ca Kaufland cam duce tot, mai putin in Soarelui, unde Kaufland e cam departe. (asta pana nu il fac pe cel din Girocului (daca il fac)). Iar la nivelul 3 teoretic am face doar un schimb. Dispare Real apare Cora. Acuma conteaza si preturile practicate, si calitatea marfii...

Din tot ce avem, deocamdata eu prefer Auchan.
0

#76 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 ianuarie 2013 - 22:17

Sa sti ca nu ai dreptate cu Nova Tim-ul, poate cel de la stadion si Soarelui (gen. 30) dar cei din Buziasului nici o sansa sa se duca :coolspeak:

Defapt, in Buziasului sunt 2 Novatim-uri pe o distanta de 200 de metri. Unul este chiar in sensul giratoriu, acolo nu au nimic interesant, nu prea difera de "un butic de cartier". Dar Novatim-ul (mare) este un supermarket gen Profi, ca si puncte forte au:

Locatia foarte buna, acolo stau toti navetistii in asteptarea autobuzelor > intre timp merge o sesiune de "shopping"
Produse de panificatie proaspete, habar nu am daca le produc ei sau cine le face.
Novatim Food sau cum ii zice, au afara produse fast-food si mai nou si-au deschis si in interior in spate, poti face si comanda la mancare; au catering
Afara mai avem si automat de Lapte (de Liebling) si chiar se cumpara.
+au inchiriat un spatiu mic din incinta lor unde sunt ceva haine second-hand.

Chiar le merge bine, la orele de varf ale navetistilor e super ok :) au si o mini terasa, acoperita (ca un cort) unde mai vin birtistii zonali si consuma cate o bere...

In concluzie, se descurca bajetii.
0

#77 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 05 februarie 2013 - 22:29

O super reducere:
Imagine atasata: real.jpg
Profi din "Sinaia" a luat un videoproiector:
Imagine atasata: profi.jpgImagine atasata: profi (1).jpg
*imaginea se roteste
0

#78 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 februarie 2013 - 18:00

Vezi postareaDoppler, la 31 ianuarie 2013 - 16:34, a spus:

Daca in Iulius Mall platesc chirie ar fi normal sa se mute in 2 locatii unde nu platesc nimic.

N-as fi sigur ca cele doua galerii real,- (nu ma refer doar la hypermarket, ci la intreaga galerie) inca functionale in TM sunt in proprietatea Metro Grup.
Dar nu posed nici informatii contra.

Vezi postareaRaoul94, la 31 ianuarie 2013 - 17:12, a spus:

Am auzit si eu ceva informatii de genul de la un contabil. Si mai exact:

Auchan se muta in locul Realului, iar in locatia din Mall, vine Cora.

Si mie mi s-a parut o mare tampenie, e clar ca in mall este foarte profitabil... dar ei stiu ce fac.
Ca si clienti avem doar avantaje, mai multe super/hyper-market-uri deci mai multe oferte. Nu am avut tangente cu cei de la Cora niciodata.

Totusi de la 3 Real-uri, au ramas doua si acum raman 0...
Sunt curios Profi cat mai supravietuiesc printre Lidl si Penny si Billa.

Astazi am auzit si eu dintr-o sursa neoficiala ca reprezentantii Auchan ar fi nemultumiti de modul in care se poate realiza aprovizionarea cu camioane a unitatii din Iulius Mall si ca iau in calcul renuntarea la aceasta, in contextul transformarii celor doua real,--uri.
Deci s-ar putea totusi sa faca aceasta miscare...
0

#79 Useril este offline   Gank 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 07 septembrie 11

Postat 09 februarie 2013 - 22:34

O sa piarda enorm de mult daca pleaca din Mall. Lumea o sa se reorienteze pe Kaufland sau Lidl care sunt in oras si nu trebuie sa bantuie prin tot orasul sa ajunga la Realurile lor.
0

#80 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 februarie 2013 - 00:42

Vezi postareaGank, la 09 februarie 2013 - 22:34, a spus:

O sa piarda enorm de mult daca pleaca din Mall. Lumea o sa se reorienteze pe Kaufland sau Lidl care sunt in oras si nu trebuie sa bantuie prin tot orasul sa ajunga la Realurile lor.

Daca pleaca sau raman e decizia lor...off topic si Nokia a fost lider de piata si a muscat tarana cand au aparut telefoanele cu touchscreen....pentru mine ca si consumator conteaza doar sa am locatie in mall cu preturi cat mai decente....ca pe firma scrie cora auchan sau real....grija mea.
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi