STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#201 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 noiembrie 2012 - 09:28

Nu mai reclamă nimeni faptul că după ora 18 autobuzele E2 ajung în staţii cu câte 10-15 minute întârziere? Ce călători înţelegători avem. :intrebare:
Dacă era vorba de beştelit şoferii, auuuuuu!!!!!! Umpleam două frigidere cu carne proaspătă. Despre conducere, numai de bine! :rolleyes:
0

#202 Useril este offline   Laura-Alexa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Arhitectura

Postat 18 noiembrie 2012 - 19:58

Poate ca intr-adevar ar trebui sa se umble putin la grafice, avand in vedere ca traficul la ora aceea e infernal. Totusi cred ca acei calatori care circula des cu E2-ul s-au obisnuit deja. Plus ca ajuta mult si aplicatia pentru timpii de sosire in statii. :naughty1:
0

#203 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 28 noiembrie 2012 - 19:20

Este o statie recent infiintata pe str Venus (intre Bd. Sudului si P/'a Ghe. Domasnean), chiar la poarta AEM, pe str. Venus? Tabla este pe partea inspre AEM, pe partea cealalta nu am vazut sa fie o tabla, dar de fiecare data cand am circulat cu E2 pe acolo, niciunul nu a oprit, iar din mers nu apuc sa citesc ce denumire are statia.
0

#204 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 noiembrie 2012 - 21:48

Da, apare si in Radfleet cu numele "Venus".
0

#205 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 noiembrie 2012 - 17:01

Cum era de aşteptat, stimaţii noştri călători nu prea se obosesc să citească. Astfel, mai la fiecare tură avem de-a face cu cei care doresc să coboare în staţia "Dacia Service" de pe Calea Aradului, sensul spre Stuparilor. Staţia fiind FACULTATIVĂ, dacă nu ni se solicită oprirea şi dacă nu aşteaptă nimeni în perimetrul ei, evident, nu oprim. Să vedeţi (auziţi) răgete şi ameninţări cu "vă dau afară!!!", "nesimţiţilor!!!", "să vă ia dracu'!!!" şi alte dulcegării fără de care nu ne-am simţi împliniţi la sfârşitul unei zile de lucru. :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de emilut: 29 noiembrie 2012 - 17:04

0

#206 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2012 - 18:51

Iata de ce ar fi bun un sistem de anuntare a statiilor in fiecare mtc care sa si functioneze pe bune si nu la cheremul soferilor (de firobuze). La anuntarea statiilor facultative (care in viitor s-ar putea sa fie tot mai multe) se poate insista vocal (prin repetare inregistrata) ca este statie facultativa iar cei care doresc sa coboare sa apese pe butonul (destinat pentru asta) pozitionat in apropierea usilor si care sa informeze soferul sau vatmanul chiar pozitia usii (numarul ei) care trebuie deschisa. Mi se pare extrem de simplu numai ca pentru noi este SF...N-ar urla nimeni si nici soferul n-ar fi "deranjat"...

Aceasta postare a fost editata de mile: 29 noiembrie 2012 - 20:17

0

#207 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 29 noiembrie 2012 - 20:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 noiembrie 2012 - 21:48, a spus:

Da, apare si in Radfleet cu numele "Venus".


Pe ambele sensuri apare in Radfleet?
0

#208 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 noiembrie 2012 - 20:08

Eu nu am văzut decât tabla de vis-a-vis de AEM. Adică, cea de pe sensul către ...sensul giratoriu. Pe cealaltă nu am reuşit s-o depistez.

Vezi postareamile, la 29 noiembrie 2012 - 18:51, a spus:

Iata de ce ar fi bun un sistem de anuntare a statiilor in fiecare mtc care sa si functioneze pe bune si nu la cheremul soferilor (de firobuze). La anuntarea statiilor facultative (care in viitor s-ar putea sa fie tot mai multe) se poate insista vocal (prin repetare) ca este statie facultativa iar cei care doresc sa coboare sa apese pe butonul (destinat pentru asta) pozitionat in apropierea usilor si care sa informeze soferul sau vatmanul chiar pozitia usii (numarul ei) care trebuie deschisa. Mi se pare extrem de simplu numai ca pentru noi este SF...N-ar urla nimeni si nici soferul n-ar fi "deranjat"...

Şi totuşi! Călătorul chiar nu are nicio obligaţie? Doar drepturi?
Autobuzului meu i s-au ars aproape toate becurile din bord, iar clopoţelul de avertizare declanşat de acţionarea butoanelor de la uşi nu mai funcţionează de multă vreme. E drept, pot cumpăra de la Ciclop beculeţe la preţul de doi lei bucata (vreo 15 buc), dar cine mi le montează? Bordul e atât de dificil de demontat (montat), încât electricienilor li se ridică părul pe ceafă când aud de aşa o lucrare.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 29 noiembrie 2012 - 20:19

0

#209 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2012 - 21:59

Vezi postareaVisor, la 29 noiembrie 2012 - 20:00, a spus:

Pe ambele sensuri apare in Radfleet?

Nu, doar pe un sens: Imagine atasata: e2.jpg
0

#210 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 noiembrie 2012 - 22:12

Vezi postareaemilut, la 29 noiembrie 2012 - 20:08, a spus:

Eu nu am văzut decât tabla de vis-a-vis de AEM. Adică, cea de pe sensul către ...sensul giratoriu. Pe cealaltă nu am reuşit s-o depistez.


Şi totuşi! Călătorul chiar nu are nicio obligaţie? Doar drepturi?
Autobuzului meu i s-au ars aproape toate becurile din bord, iar clopoţelul de avertizare declanşat de acţionarea butoanelor de la uşi nu mai funcţionează de multă vreme. E drept, pot cumpăra de la Ciclop beculeţe la preţul de doi lei bucata (vreo 15 buc), dar cine mi le montează? Bordul e atât de dificil de demontat (montat), încât electricienilor li se ridică părul pe ceafă când aud de aşa o lucrare.



Daca nu ai cu cine, si in conducere sunt inconstienti...?

De acei 15*2 lei beneficiezi tu, sau mama lu' Stefan? Ce preferi? Un lucru bine facut, sau o zi terminata in care ai sacosa plina cu "urari de bine".

Aasssssta desigur, numai in cazul in care autobuzul ar avea sistem de anutare al statilor. Deeci nu-ti fa probleme, banii iti vor ramane in buzunar.
0

#211 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 noiembrie 2012 - 07:28

Vezi postareacseh_17, la 29 noiembrie 2012 - 22:12, a spus:

De acei 15*2 lei beneficiezi tu, sau mama lu' Stefan? Ce preferi? Un lucru bine facut, sau o zi terminata in care ai sacosa plina cu "urari de bine".

Scuză-mă, dar n-am prea înţeles. Adică, tu eşti de acord cu faptul că suntem nevoiţi să cumpărăm din banii noştri anumite piese? Face această atitudine parte din concepţia pro vest şi pro modernistă pe care o afişezi în permanenţă? :intrebare:
Văd că nu osteniţi în a ni-i da drept exemplu pe şoferii din Austria, sau de pe aiurea. Întreabă-l pe unul dintre ei, dacă cumpără curele, garnituri, becuri, neoane sau alte piese pt maşină. Să-mi spui şi mie ce ţi-a răspuns.
Cât despre "urările de bine", poţi dormi liniştit. Atât m-am obişnuit cu ele, încât o zi fără "sacoşa plină" îmi pare o neîmplinire. :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de emilut: 30 noiembrie 2012 - 07:35

0

#212 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 decembrie 2012 - 12:43

Nu am zis ca mi se pare normal. Dar daca de plecat nu se poate/nu se vrea, de facut inteligenta nu face (conducerea nu cumpara piese), alte idei sincer nu am. Dupa cum spuneam e spre binele tau/vostru daca se face aceasta mini inventie...

Nu am dat cu paru... <_<
0

#213 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 02 decembrie 2012 - 11:36

La statia facultativa Venus nu am oprit prima tura pentru ca nu stiam de ea, nu m-a anuntat nimeni, nici un sef, nimeni din garaj nu s-a ostenit sa anunte soferii ca a mai rasarit o statie "ca ciuperca dupa ploaie" iar din partea mea poate sa se arda toate becurile si ledurile de la afisaj si neoanele din autobuz si farurile, ca tot nu o sa dau bani sa cumpar sa le schimb.
Autobuzul apartine RATT, asa ca sa faca bine RATT sa cumpere ce e nevoie pentru autobuze, cand va fi autobuzul cumparat de mine atunci voi cumpara eu becuri si neoane din banii mei.

Vezi postareamile, la 29 noiembrie 2012 - 18:51, a spus:

Iata de ce ar fi bun un sistem de anuntare a statiilor in fiecare mtc care sa si functioneze pe bune si nu la cheremul soferilor (de firobuze). La anuntarea statiilor facultative (care in viitor s-ar putea sa fie tot mai multe) se poate insista vocal (prin repetare inregistrata) ca este statie facultativa iar cei care doresc sa coboare sa apese pe butonul (destinat pentru asta) pozitionat in apropierea usilor si care sa informeze soferul sau vatmanul chiar pozitia usii (numarul ei) care trebuie deschisa. Mi se pare extrem de simplu numai ca pentru noi este SF...N-ar urla nimeni si nici soferul n-ar fi "deranjat"...



Va sugerez sa trimiteti mail sau sa va inscrieti in audienta la D-nu Goia sa ii propuneti cumpararea a 50 de autobuze noi Conecto cu sistem de anuntare a statiilor in fiecare ca sa fiti multumit de RATT si de soferi, presupun ca pe actulalele conecto nu se poate monta sistem de anuntare a statiilor si asa acele Conectouri noi vor fi cea mai buna investitie pentru RATT doar sa fie calatorul multumit ca autobuzul vorbeste.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 02 decembrie 2012 - 12:21

0

#214 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 decembrie 2012 - 11:49

Vorbeam de un principiu, iar acolo unde acestea exista, respectiv pe firobuze, firobuze de pe care d-voastra ati fugit cu ceva timp in urma catre autobuze, ei bine, pe firobuze el , SAS-ul, este la cheremul soferilor. Va faceti ca nu pricepeti despre ce este vorba!...Oare de ce?...
0

#215 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 02 decembrie 2012 - 12:00

1. Nu am fugit de la troleibuze sa fie clar tuturor. Troleibuzul a fost prima mea iubire. Am schimbat sectia deoarece m-am "indragostit brusc" de Conecto G si am vrut sa il conduc neaparat si pot sa ma laud ca am avut probabil cel mai rapid transfer intre sectii (31 dec. o zi de vineri, ultima zi la troleibuze - 3 ianuarie prima zi la autobuze)
2. Cat am fost pe troleibuze la mine a functionat SAS-ul tot timpul (mici exceptii cand uitam cateodata sa schimb la capat ruta).
3. Era o propunere de a mea ca sa rezolvati situatia SAS-ului si stiu la ce va referiti, stiu care e situatia SAS-ului si la GARAJ.
0

#216 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 decembrie 2012 - 12:25

Vezi postareaRico D., la 02 decembrie 2012 - 11:36, a spus:

...presupun ca pe actulalele conecto nu se poate monta sistem de anuntare a statiilor

Orice e posibil. S-ar schimba CU1 cu CU5, s-ar monta un amplificator si cateva difuzoare si... gata. Am avea astfel un sistem unitar pe autobuze, nu un sistem pe C-uri si altul diferit, pe G-uri. -_- (la aparitia sau modificarea unei linii, eu trebuie sa lucrez de doua ori datorita diferentei dintre sisteme)
0

#217 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 decembrie 2012 - 12:57

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 decembrie 2012 - 12:25, a spus:

Orice e posibil. S-ar schimba CU1 cu CU5, s-ar monta un amplificator si cateva difuzoare si... gata. Am avea astfel un sistem unitar pe autobuze, nu un sistem pe C-uri si altul diferit, pe G-uri. -_- (la aparitia sau modificarea unei linii, eu trebuie sa lucrez de doua ori datorita diferentei dintre sisteme)


Astept un raspuns sincer!

Pana in ziua de azi nu v-at gandit nici o clipa ca si asa munciti cam degeaba, cand munciti pentru troleibuze, autobuze la afisaje? Adica in unele cazuri pixel cu pixel se deseneaza scrie ceva pentru a fi optim si ideal. Si sa numai vorbim despre munca depusa la SAS-uri...

Si de ce din 80 de sisteme functioneaza doar maxim 8-9 pe zi? Pentru ca X sau Y... Sincer nici pana in ziua de azi nu cunoasc raspunusl...!
0

#218 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 decembrie 2012 - 14:03

Vezi postareaRico D., la 02 decembrie 2012 - 12:00, a spus:

2. Cat am fost pe troleibuze la mine a functionat SAS-ul tot timpul (mici exceptii cand uitam cateodata sa schimb la capat ruta).




Bravo! Felicitari! 66,66 % ...... restul de 33,33 raman pentru penalizare...Cred ca am fost corect... :naughty1: ...


In aceste conditii pacat ca ati plecat de la firobuze!...


Iar despre ceea ce spune Florin, astept ca capetele sus puse in cadrul RATT-ului sa ia deciziile corecte si sa "repare" ce se mai poate repara. Oare nu-si dau seama ca sunt defazate fata de tehnica achizitionata in ultima perioada (ultimii ani), am in vedere atat mtc-urile cu roti de cauciuc (afisajul + SAS-ul) cat si panourile de afisaj in statie si sistemul de ticketing...
0

#219 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 decembrie 2012 - 17:56

Vezi postareacseh_17, la 02 decembrie 2012 - 12:57, a spus:

Astept un raspuns sincer!
Pana in ziua de azi nu v-at gandit nici o clipa ca si asa munciti cam degeaba...

Sti cum e: nu totdeauna se foloseste ce produci tu, dar asta nu inseamna sa o lasi balta. Oricum, sunt incantat cand merg cu 11-le si aud sistemul functionand. :)
0

#220 Useril este offline   B.David 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 10 decembrie 12

Postat 10 decembrie 2012 - 14:23

Astazi au lipsit total cursele de Express 2 intre ora 5:30 si 6:30
Abia la ora ~6:18 a trecut un Express 2 prin fata Dacia Service de pe Aradului ceea ce insemna ca ar fi ajuns inapoi la statia de la Dacia service dupa inca vreo 20 de minute. Pana la urma am chemat un Taxi ca majoritatea din statia Dacia Service si cei de pe Stuparilor pentru ca am luat o colega de acolo cu taxi.

Se poate sa i-mi spuna si mie cineva de ce au lipsit cursele Express 2? si daca maine voi avea aceasi surpriza sa stau 1 ora in frig la -16 grade celsius?

Merci anticipat de raspuns.
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi