STP Timișoara Forum: ŞTIRI - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (36 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ŞTIRI

#281 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 noiembrie 2012 - 16:24

Hmmm, linia 3... Se cam suprapune cu E7. Ce urmeaza?

Se va taia din E7, sau voi ce credeti?
0

#282 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 16 noiembrie 2012 - 17:09

Nu cred ca se va taia ca dacal taie atunci daca nu mai mere pana la liceul auto atunci pana unde va merge? pana la capat la dambovita si acolo sa intoarca?
0

#283 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 16 noiembrie 2012 - 19:13

Vrea să se laude primarul că a reintrodus linia 3: gara de nord - strada polonă (dar cu autobuze momentan).
0

#284 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 noiembrie 2012 - 23:49

Pe site apare doar orarul pentru Apicultorilor - FzB, nu şi invers :) Linkul e către http://www.ratt.ro/grafice/e3-b.pdf , văd că şi fişierul pentru sensul opus există http://www.ratt.ro/grafice/e3-a.pdf , însă nu mi-e clar dacă e cel la zi, plus că are şi alte capete faţă de sensul 3-b .. :)
0

#285 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 noiembrie 2012 - 23:52

Exista pe site ambele sensuri si desigur ca sunt la zi. (la ora 21 le-am pus acolo) :)
Sunt exact cele pe care le-am primit. (altele nu am)
0

#286 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 noiembrie 2012 - 15:52

Fisier atasat  afis arta in nori cu www.pdf (1.11MB)
Number of downloads: 306


Zilele ARTundeva. Ateliere de creaţie pentru copii în perioada 24-29 noiembrie


Clubul pentru copii Arta în Nori în parteneriat cu RATT vă aşteaptă în perioada 24-29 noiembrie să petrecem împreună câteva zile ARTundeva. De ce ARTundeva?...pentru că sâmbătă 24 noiembrie şi joi 29 noiembrie, între orele 10-17 vom fi într-un spaţiu neconvenţional şi anume în Tramvaiul Restaurant ce va fi staţionat în Piaţa Libertăţii în care vom face ateliere de creaţie cu copiii. Din programul zilelor ARTundeva în tramvaiul RATT vă propunem următoarele ateliere: pentru ziua de sâmbătă 24 noiembrie - Pictură pe figurine de ghips, Atelier de Handmade în care copii îşi vor creea diferite obiecte, Micul bucătar unde vom bucătări şi vom face pâinici în diferite forme, sau Facepainting. Duminică, 25 noiembrie începând cu ora 18.30 aşteptăm părinţi sau viitori părinţi la un atelier de Puericultură împreună doamna doctor pediatru Roxana Pakai, atelier ce se ţine în locaţia clubului Arta în Nori. Luni, începând cu ora 17 vă aşteptăm la Micul păpuşar, un atelier de teatru de păpuşi şi marionete împreună cu regizorul Traian Şoimu, la ora 18 vă invităm să călătorim împreună la Arta în jurul lumii cu Maria Ştefan în timp ce Florin Lăzărescu ne va face o demonstraţie de cioplit în lemn, iar la ora 18.30 vom fi inspiraţi de către natură să creem la atelierul Natura ne inspiră, toate acestea petrecându-se în locaţia clubului Arta în Nori. Programul de marţi 27 noiembrie, tot la Clubul Arta în Nori, va începe la ora 16.30 cu atelierul Micul păpuşar urmat de Micul bucătar la ora 18, iar mai apoi vom învăţa cum să ne purtăm la Atelierul de bune moravuri. De la ora 19 vom păşi pe fascinantul Drum spre artă, atelier în care ne vom familiariza cu diferite tehnici din artele plastice alături de artistul plastic Laura Moldovan. Ziua de miercuri se va desfăşura la Arta în Nori şi va debuta cu Atelierul de teatru alături de Traian Şoimu, iar psihologul Amalia Doboş ne va face un program de autocunoaştere şi dezvoltare personală în cadrul atelierului Exerciţii de creştere pentru copii de 4-7 ani de la ora 17. Va urma de la ora 18 Atelierul de manufactură cu artistul plastic Claudia Marta şi de la ora 19 Atelierul de Astronomie ne va fi prezentat Universul. Zilele ARTundeva se vor încheia precum au debutat , respectiv în Tramvaiul Restaurant al RATT, în staţia din Piaţa Libertăţii, joi 29 noiembrie cu următorul program - Pictură pe figurine de ghips, Atelierul Arta în jurul lumii şi, Micul bucătar precum şi Facepainting.
Dacă copilul dumneavoastră are între 2-18 ani, dacă sunteţi părinte sau urmează să deveniţi părinte clubul Arta în Nori vă aşteaptă să ne întâlnim în căsuţa noastră şi să vă introducem în minunata lume creată special pentru copii, părinţi şi bunici, o lume întru spaţiu liniştit, dichisit cu cărţi, jucării şi multe bunătăţi.

Totul se petrece în Tramvaiul Restaurant staţionat în Piaţa Libertăţii precum şi la Clubul Arta în Nori pe strada Proclamaţia de la Timişoara nr.7, la etajul 1 (deasupra de Curtea Berarilor, vis-a-vis de Hotel Continental).
Urmăriţi-ne pe www.artainnori.ro, http://www.facebook.com/artainnori sau contactaţi-ne la email artainnori@gmail.com şi telefonic la 0740235916.

Vă aşteptăm cu drag.

Aceasta postare a fost editata de Relatii Publice RATT: 22 noiembrie 2012 - 15:54

0

#287 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 22 noiembrie 2012 - 22:38

noi vom fi acolo prezenti acuma ca am revenit si eu din nou dupa operatie grea dar bine ca a trecut ce a fost greu
0

#288 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 23 noiembrie 2012 - 12:28

COMUNICAT DE PRESĂ



R.A.T.T. anunţă înfiinţarea unui nou traseu experimental. Începând cu data de 26.11.2012, se înfiinţează linia 13 barat autobuze, care va avea următorul traseu: Balta Verde – Strada Zalău – Strada Alexandru Lăpuşneanu – Strada Grigore Alexandrescu – Strada Madona – Strada C.A. Rosetti – Stadionul de rugby Gheorghe Răşcanu – Strada Călimăneşti - Strada Livezilor – Strada Grigore Alexandrescu – Strada Macilor – Bulevardul Cetăţii, urmând să se întoarcă la Balta Verde, pentru efectuarea unei noi curse. Decizia înfiinţării traseului experimental a venit în urma mai multor solicitări prin care s-a subliniat faptul că timişorenii nu au un mijloc de transport în comun cu care să ajungă la stadionul de rugby Gheorghe Răşcan.
Abonamentele de pe linia 13 autobuze vor fi valabile şi pe noua linie 13 barat. Orarul noului traseu va fi disponibil în staţii şi pe site-ul www.ratt.ro.

Aceasta postare a fost editata de Relatii Publice RATT: 23 noiembrie 2012 - 13:46

0

#289 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 noiembrie 2012 - 13:09

Citeaza

Decizia înfiinţării traseului experimental a venit în urma mai multor solicitări prin care s-a subliniat faptul că timişorenii nu au un mijloc de transport în comun cu care să ajungă la stadionul de rugby Gheorghe Răşcan.



Ma intreb cat de des si cat de multi calatori merg la acest stadion de rugby?...Zilnic cateva curse?....
0

#290 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 23 noiembrie 2012 - 13:29

vor fi cei care stau in in zona ronat
0

#291 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 23 noiembrie 2012 - 13:33

si cei care stau pe langa stadion sunt avantajati eu am stat acolo acuma cativa anii si de la capatul liniei 5 pana la stadion era cam de mers acuma ca se introduce autobuzul ar fi ok dar sa fie alt nr de linie nu 13 barat
0

#292 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2012 - 14:06

Mai dar face si prelungeste primarul asta linii "fara numar" :naughty1: . Ce mi se pare ciudat este ca acum ceva vreme era o mare dilema cu aceste linii marginase si ca ele nu au un aflux mare de calatori si atunci cand il au, lumea nu prea cumpara bilet (21, 28).
Cel putin cu linia asta nu va fi problema cu bararea, pentru ca 13 oricum va redevenii firobuz asa ca trebe sa fii orb sa le poti incurca.
0

#293 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 23 noiembrie 2012 - 17:22

Citeaza

E oficial! Toti elevii de scoala generala, toti liceeni, studentii si pensionarii din Timisoara vor circula gratuit cu RATT. Vezi cat plateste Primaria Timisoara din bugetul local pentru asta!

S-a stabilit: Vor merge gratis cu tramvaiul, autobuzul sau troleibuzul prin Timisoara toti elevii, liceenii, studentii si pensionarii! Iar pentru asta, Primaria Timisoara va plati regiei 3,5 milioane de lei in fiecare luna, din bugetul local.

Consilierii locali au votat in unanimitate proiectul propus de primarul Nicolae Robu, in plina campanie electorala. Edilul sef al Timisoarei sustine ca, practic, RATT nu va mai primi subventii de la municipalitate, ci… o suma de 3,5 milioane de lei in fiecare luna pentru gratuitati.

„Trebuie sa adoptam un sistem in spiritul celor care se practica in tarile din vestul si nordul Europei, un sistem de decontare pausal, in care Primaria se angajeaza sa suporte un procent din cheltuielile de functionare ale RATT, iar RATT se angajeaza sa asigure gratuitati pentru categoriile care au beneficiat si pana acum de gratuitate, la care se adauga si elevii de liceu. In acest nou sistem vom plati o suma care e in jurul a 3,5 milioane de lei pe luna catre RATT. Elevii isi vor lua carduri securizate si le vor folosi pana isi pierd calitatea de elev, iar pensionarii vor primi un card securizat si vor beneficia de gratuitate pe tot parcursul vietii”, a explicat primarul Timisoarei.

Asadar, incepand cu 1 decembrie, zeci de mii de timisoreni vor circula gratis cu mijloacele de transport in comun din oras. Cei care beneficiaza de gratuitati nu mai trebuie sa isi faca abonamente lunare, ci vor circula cu un card securizat.

Momentan, in Timisoara beneficiaza de gratuitati pe RATT, prescolarii, 40.000 de pensionari si alte cateva zeci de mii de elevi de gimnaziu si studenti la zi. Acestora li se vor adauga acum cateva mii de liceeni.


sursa : opiniatimisoarei.ro
0

#294 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 23 noiembrie 2012 - 19:06

Mdeah :censored: de unde va avea primaria sa deie lunar 3.5 mil ron pentru gratuitati... :timeout: se va duce de rapa ... Bine ca acuma cam cat sa zic 60% au gratis din Decembrie si restu platesc abonamente,bilet.
0

#295 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2012 - 19:28

Da si eu sunt curios sa vad unde vor duce toate astea :(.
0

#296 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2012 - 20:38

Eu am o nedumerire. Acum se mai acorda 50% gratuitate studentilor din partea UPT si UVT? Acum cativa ani stiam ca pentru studenti era 50/50, adica 50% primaria, 50% universitatea. Sau odata cu noul proiect gratuitatea creste la 100% din partea primariei?

Pe vremea cand am facut scoala in Suedia, nu am putut obtine abonament gratuit pe autobuz pentru ca distanta pana la scoala era mai mica cu cateva sute de metri fata de raza cercului avand drept centru locatia scolii. Astfel pedalam 10, 11 km in fiecare zi.

Mi s-ar fi parut mult mai adecvata o astfel de solutie pentru ca nu mi se pare normal ca un elev ce sta in Balcescu si invata la Moisil sau Loga sa aibe parte de gratuitati. Dar cineva care sta in Steaua sau Ronat si invata la Carmen Sylva ar trebui !

Aceeasi parere o am si despre pensionarii cu pensie peste un anumit nivel, 2000 RON sa zicem, nu ar trebui sa beneficieze de gratuitate.
0

#297 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 noiembrie 2012 - 20:45

Pentru o pensie ce depaseste salariul minim pe economie nu as acorda nicio gratuitate. Cum adica? Un muncitor, care merge la munca si are doar 800 de lei salariu sa-si cumpere abonament pe cand un pensionar care are 1500 de lei sa circule gratis? :wacko: Care-i logica ca mie imi scapa...?
0

#298 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 23 noiembrie 2012 - 21:34

corect :clap2:
0

#299 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 23 noiembrie 2012 - 22:16

Imagine postata
0

#300 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 noiembrie 2012 - 22:23

Cred ca si realizatorul afisului era cu "capul in nori" de a desenat acolo silueta unui tramvai Tatra. Ii puteam pune la dispozitie un desen cu un vagon Timis, daca-l cerea. -_-
0

Arata acest topic


  • (36 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi