STP Timișoara Forum: Biletele STPT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Biletele STPT

#261 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 mai 2012 - 21:48

Si o poza ca sa fie clar despre ce vorbim :)

Imagine postata
0

#262 Useril este offline   nykos 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 22 octombrie 09

Postat 29 mai 2012 - 02:42

Se poate banui de ce s-au introdus: ca sa scoata mai multi bani din buzunar fraierii care nu stiu ca biletele sunt interschimbabile si care nu stiu exact ce mijloc de transport vor folosi! De exemplu, cei care merg de la Grozavescu pana in Complex sa cumpere 2 bilete, in caz ca vine expresul inaintea troleibuzului!

Timisoara, capitala europeana - in care profitam de pe urma turistilor confuzi! Frumos ne sade! Si mai avem tupeul sa radem de mitici, cum ca ei ar fi in Balcani si noi nu!
0

#263 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2012 - 08:02

Bun, asa putem sta sa ne imaginam diferite scenarii, care de care mai fanteziste. In general cei care folosesc bilete se informeaza si nu pot fi pacaliti asa usor.
0

#264 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 mai 2012 - 14:46

Vezi postareanykos, la 29 mai 2012 - 02:42, a spus:

Se poate banui de ce s-au introdus: ca sa scoata mai multi bani din buzunar fraierii care nu stiu ca biletele sunt interschimbabile si care nu stiu exact ce mijloc de transport vor folosi! De exemplu, cei care merg de la Grozavescu pana in Complex sa cumpere 2 bilete, in caz ca vine expresul inaintea troleibuzului!

Timisoara, capitala europeana - in care profitam de pe urma turistilor confuzi! Frumos ne sade! Si mai avem tupeul sa radem de mitici, cum ca ei ar fi in Balcani si noi nu!



Gura cat casa, cap yok...

Pe expres nu ai tarif diferit?
0

#265 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2012 - 17:21

Corect! Bine punctat.
0

#266 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iunie 2012 - 01:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 mai 2012 - 08:02, a spus:

In general cei care folosesc bilete se informeaza si nu pot fi pacaliti asa usor.

In general omu' venit din oras strain sau tara straina nu stie cum functioneaza lucrurile si probabil va fi confuz.

Dar macar se explica in romana pe prima pagina a regiei, pentru cei ce stiu limba si au rabdare sa caute ... :blink:

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 06 iunie 2012 - 01:10

0

#267 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2012 - 08:22

Strainii iau in general un tichet valabil pe toata ziua (asa am facut si eu pe unde am umblat). Chiar am prins momente cand lucram in chiscuri si le-am tradus vanzatoarelor ce doreau respectivii. Am auzit cerand si in germana dar si in engleza, tichete pentru o zi, pe orice tip de vehicul.
0

#268 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 15 iunie 2012 - 15:04

Şi de unde pot cumpăra asemenea tichete străinii care vin în Timişoara? Ăia care vin în week-end nu au nicio şansă, sunt închise toate chioşcurile!
0

#269 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 iunie 2012 - 21:48

Isi iau bilet. -_-
0

#270 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 17 iunie 2012 - 21:21

Vezi postareanykos, la 29 mai 2012 - 02:42, a spus:

Se poate banui de ce s-au introdus: ca sa scoata mai multi bani din buzunar fraierii care nu stiu ca biletele sunt interschimbabile si care nu stiu exact ce mijloc de transport vor folosi! De exemplu, cei care merg de la Grozavescu pana in Complex sa cumpere 2 bilete, in caz ca vine expresul inaintea troleibuzului!

Timisoara, capitala europeana - in care profitam de pe urma turistilor confuzi! Frumos ne sade! Si mai avem tupeul sa radem de mitici, cum ca ei ar fi in Balcani si noi nu!


Oricum expresul era si inainte mai scump ca troleibuzul. Deci logica ta e la PAMANT!
0

#271 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 iunie 2012 - 20:44

Am si eu o teorie in ceea ce priveste "biletele de tramvai". Inainte exista cel cu 2 calatorii, majoritatea calatorilor cereau fie un bilet cu 2, fie un bilet cu o calatorie.
Dupa ce cel cu 2 a fost scos, nu prea suna bine sa tot ceri un bilet cu o calatorie din moment ce numai acela exista, pe langa asta era si confuzia cu biletul de express, exclusiv doar o calatorie.
Asa ca implementarea asta a celor 3 denumiri separate este una care sa ajute la diferentierea biletului clasic cu o calatorie (pentru ca numai ala a mai ramas), de cel de express.
La urma urmei , cred ca va ramane doar "biletul de tramvai", pentru ca lumea e familiarizata mai mult cu acesta decat cu alte mijloace de transport. De tramvai dai de cand intrii in oras, indiferent din ce parte vii, asa ca iti este mai usor sa spui "un bilet de tramvai" la chiosc, si mai apoi sa il folosesti pe ce mijloc de transport vrei.
0

#272 Useril este offline   CuZa 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 09 octombrie 12

Postat 31 octombrie 2012 - 22:57

salut,
am si eu o mica intrebare. sunt nou mutat in Timisoara dintr-un oras in care sistemul de transport public e mult mai bine implementat in care daca am validat un bilet pe o anumita linie pot circula timp de 120 minute pe orice alt mijloc de transport, in Timisoara se poate lucrul asta? sau o alta alternativa asemanatoare prin care sa pot circula pe 2 sau 3 linii fara a trebuii sa cumpar cate un bilet de pentru fiecare linie. nu doresc sa imi fac abonament pentru ca nu intetionez sa folosesc zilnic mtc-urile. Multumesc!
0

#273 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 octombrie 2012 - 23:12

Nu. Nu exista bilet pentru o perioada determinata. Singura solutie e tichetul pentru o zi intreaga. (10 lei)

Vezi aici intreaga oferta tarifara a RATT.
Nu trebuie sa-ti faci abonament. Poti cere un card pe care sa incarci ce suma doresti si folosesti de acolo pentru orice calatorie (ceri la chioscurile RATT "portofel electronic")
0

#274 Useril este offline   CuZa 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 09 octombrie 12

Postat 01 noiembrie 2012 - 08:56

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 31 octombrie 2012 - 23:12, a spus:

Nu. Nu exista bilet pentru o perioada determinata. Singura solutie e tichetul pentru o zi intreaga. (10 lei)

Vezi aici intreaga oferta tarifara a RATT.
Nu trebuie sa-ti faci abonament. Poti cere un card pe care sa incarci ce suma doresti si folosesti de acolo pentru orice calatorie (ceri la chioscurile RATT "portofel electronic")



dar asta nu inseamna ca la fiecare validare sa ti-se retraga din "portofelul electronic" valoarea unui bilet?
0

#275 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 noiembrie 2012 - 09:39

Ba da, asa e. Daca nu doresti acest lucru, singura solutie ramane tichetul pe o zi.
In Bucuresti platesti 5 lei pentru un tichet valabil 60 de minute. Eu zic ca, in comparatie cu acesta, 10 lei pentru 24 de ore e ok. In Praga am platit pentru un bilet similar in jur de 6 euro (e adevarat ca am putut circula si cu metroul)
0

#276 Useril este offline   andreig 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 14 septembrie 12

Postat 21 noiembrie 2012 - 15:44

Am observat ca s-a schimbat seria de bilete mai nou. Am cumparat bilete mai demult (acum vreo 2 luni) si aveau elemete de siguranta cat de cat OK. Azi am observat ca a disparut banda metalica, a fost inlocuita cu ceva chestie printata... maronie/aurie. A disparut puntul gri din fata benzii metalice. Textul pentru pret este 2,00 lei in loc de 2 lei. Spacing-ul intre sageata cu directia de compostare si textul de pe spatele biletului este mai mic.
Mini paranoia din mine a cumparat 3 bilete, doua de la chioscuri si unul de la ghiseul RATT din Libertatii.. se pare ca toate sunt la fel.
Cred ca in cateva ore as fi in stare sa copiez un bilet din asta nou. Sa inteleg ca s-au facut reduceri mari de costuri la tiparire cu un risc mai mare de falsificare ?
0

#277 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2012 - 18:55

O fi castigat la licitatie oferta cea mai ieftina.
0

#278 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2012 - 18:56

Nu m-ar supara o poza, sa si vedem despre ce este vorba totusi.
0

#279 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 21 noiembrie 2012 - 19:56

Acesta e noul bilet:
Imagine atasata: bilet0001.jpg
Imagine atasata: bilet0002.jpg
0

#280 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2012 - 20:04

Hmm... DA! Chiar par ieftine...
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi