STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#201 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 iunie 2012 - 21:37

Vezi postareaAlinaV, la 26 iunie 2012 - 21:18, a spus:

Buna seara,
Astazi sa vin spre casa cu E8(locuiesc in dorobanti dupa podul de la printul, imi era groaza de cele aproape trei statii de tramvai ce le am de parcurs pe jos din nou...cand colo SURPRIZA!!! E8 merge inainte,soferul foarte dragut mi-a zis sa stau si sa cobor inainte de pod,pentru ca s-a modificat traseul:)Tot de la el am aflat ca pe perioada vacantei se circula pe traseul nou si ca ar fi posibil sa ramana asa daca se strang petitii sau ceva de genul de la calatori.
Exista o minima sansa ca la toamna sa ramana traseul asta sau se revine la cel vechi?Ar fi ideal si pentru mine si pentru alti calatori care parcurgem acest traseu zilnic din Dambovita pana in Dorobanti.
Ar putea cineva sa-mi dea un raspuns?

Pai, exact cum a spus si soferul : scrieti cereri catre RATT si Primarie ca acest traseu sa ramana asa pe perioada nedeterminata.
0

#202 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 iunie 2012 - 22:29

Citeaza

Aceste modificări sunt rezultatul solicitărilor locuitorilor cartierului Plopi şi a discuţiilor purtate cu Preşedeintele Consiliului Consultativ de Cartier al cartierului Plopi.

Modificarile nu au nicio legatura cu vacanta, chiar daca, vacanta fiind, autobuzele respective circula dupa graficele de vacanta. Doar graficele sunt de vacanta nu si traseele. :rad_masa:
0

#203 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 iunie 2012 - 22:54

Azi am reusit sa trag o fuga impreuna cu Viktor, sa vedem unde este misterioasa bucla. Autobuzul nu intoarce la Apateu, si nici nu intra pe eu stiu ce stradute. Pur-si-simplu merge pana in capatul strazii, unde are un fel de bucla improvizata. Adica vreo 100-150 m + plus.
0

#204 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 iunie 2012 - 22:57

Bine ca ne-am lamurit. ;)
0

#205 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 iunie 2012 - 23:04

Totusi noi nu am inteles un lucru. Inainte de capat are statie. Cand se intoarce inapoi unde are statie? Tot acolo sau unde? ;)
0

#206 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 iunie 2012 - 09:52

Normal ar trebui tot acolo, la aceeasi intersectie.

Asta e bucla, asa-i?

Imagine atasata: kuncz.PNG
0

#207 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 iunie 2012 - 09:54

Exact. Noi ieri, de exemplu, am ramas pe jos. Autobuzul a ajuns la capat, a stat vreo 5 min, dupa care a plecat, noi intre timp ajunsesem deja la Apateu. Si surpriza... Domnu sofer a considerat ca ne-am plimbat deja destul cu autobuzul, asa ca ne-a lasat acolo...
0

#208 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 iunie 2012 - 09:58

Frumos din partea lui. ;)
Din moment ce ai abonament sau legitimatie de o zi si atat timp cat cobori la buclele de intoarcere, te poti plimba cu aceeasi masina cat vrei!
0

#209 Useril este offline   AlinaV 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 26 iunie 12

Postat 27 iunie 2012 - 10:13

Vezi postareadAImon, la 26 iunie 2012 - 21:37, a spus:

Pai, exact cum a spus si soferul : scrieti cereri catre RATT si Primarie ca acest traseu sa ramana asa pe perioada nedeterminata.


Merci! eu as face cerere dar nu prea stiu unde,atat la RATT cat si la Primarie.Exista vreun formular online pe site-urile de la RATT si Primarie?sau cererile se pot trimite si prin email? intreb aici ca daca ma duc pe la usi ma plimba de nu mai stiu de mine.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 iunie 2012 - 22:29, a spus:

Modificarile nu au nicio legatura cu vacanta, chiar daca, vacanta fiind, autobuzele respective circula dupa graficele de vacanta. Doar graficele sunt de vacanta nu si traseele. ;)



eu asa am inteles de la sofer ca traseul E8 este modificat doar pe perioada vacantei.Inteleg ca autobuzele circula dupa graficele de vacanta dar, dupa incetarea vacantei si reluarea graficelor initiale traseul ramane cel actual sau revine din nou la cel vechi?
0

#210 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iunie 2012 - 10:31

Pai tocmai asta spuneam: ca nu are legatura vacanta cu traseul. La terminarea vacantei se trece la grafic de scoala, dar asta nu are legatura cu traseul pe care se circula. Schimbarea traseului s-a facut la cererea celor din zona si acestia n-au cerut ca schimbarea sa fie doar in vacanta. Daca se observa ca nu e rentabil, se va reveni la vechiul traseu, indifent ca e vacanta sau nu, deci validati si anuntati pe toata lumea sa valideze fiecare calatorie. Daca nu sunt validari... nu e nici autobuz. ;)
0

#211 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 iunie 2012 - 10:34

Acest traseu va rămâne permanent, dacă nu se vor ivi alte modificări în timp. În mod sigur, nu a fost stabilit doar pe durata vacanţei.
0

#212 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 iunie 2012 - 10:38

Vezi postareacseh_17, la 27 iunie 2012 - 09:54, a spus:

Exact. Noi ieri, de exemplu, am ramas pe jos. Autobuzul a ajuns la capat, a stat vreo 5 min, dupa care a plecat, noi intre timp ajunsesem deja la Apateu. Si surpriza... Domnu sofer a considerat ca ne-am plimbat deja destul cu autobuzul, asa ca ne-a lasat acolo...

Pe undeva e şi vina voastră. Trebuia să vă prezentaţi, să-i spuneţi şoferului că faceţi doar o călătorie de documentare. În general, şoferii sunt foarte reticenţi la cei care chiar se plimbă aiurea cu autobuzul. Dpdv legal, aveţi dreptate. Dar dpdv logic şi moral, nu! Ce s-ar întâmpla dacă toţi posesorii de abonamente ar călătorii de dimineaţa până seara cu mtc-urile, doar pt că au dreptul la aceasta?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 27 iunie 2012 - 10:42

0

#213 Useril este offline   AlinaV 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 26 iunie 12

Postat 27 iunie 2012 - 10:40

I LOVE YOU ;) :) :)
daca ramane asa mi-ati facut ziua mai buna!
zilnic fac traseul asta si sincer imi era groaza de distanta de la Printul si pana acasa.Pe jos faceam aproape 25 minute cu copilul dupa mine.Acum fac 5 minute la relax.
Anunt si eu mai departe colegi si prieteni.
Multi au renuntat la E8 din cauza ca nu aveau leg. sau mergeau pe jos si au preferat tramvaiul 2.Cu 2 fac 1 ora si mai bine pana in Dambovita, cu E8 fac 15/20 minute cu tot cu trafic.
Multumin Ratt, validam in continuare!
0

#214 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iunie 2012 - 10:42

;) Dupa aceste validari se stabileste rentabilitatea unei linii. Sper sa ramana asa si sa aveti E8-ul acolo unde aveti nevoie.
0

#215 Useril este offline   Ciulea0 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 10 octombrie 10

Postat 10 noiembrie 2012 - 00:13

Am si eu o intrebare: De ce nu se poate ca statia de capat (Pod C Sagului) al lui E8 sa poata fi mutata in refugiul de sub pod? Acolo nu ploua, nu stai in mocirla ca sa astepti autobuzul si acuma am obs ca au vopsit frumos pt a evidentia spatiile destinate RATTului. Am discutat de-a lungul timpului cu unii siferi de E8 si au fost si ei de aceasi parere cu mine.
0

#216 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2012 - 00:31

Probabil ca s-ar putea face asta, dar e decizia primariei (si a comisiei de circulatie).
0

#217 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 noiembrie 2012 - 02:06

Daca cei din primarie sa zicem ca dorm in izmene, nu-i poate trezi cineva din RATT sa le dea o (astfel de) sugestie. Pentru ca sugestiile calatorilor in privinta transportului in comun se vor indrepta (aproape) intotdeauna catre Ratt si nu catre primarie, iar daca RATT-ul spune sec ca "nu-i treaba noastra", sugestiile vor ramane in aer. Normal ar fi ca cineva din cadrul RATT-ului sa trimita cumva sugestiile serioase (cu impact major) catre cei responsabili din primarie.
Ma gandesc ca asa ar trebui sa functioneze "sistemul"....
0

#218 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 noiembrie 2012 - 09:13

Vezi postareaCiulea0, la 10 noiembrie 2012 - 00:13, a spus:

Am si eu o intrebare: De ce nu se poate ca statia de capat (Pod C Sagului) al lui E8 sa poata fi mutata in refugiul de sub pod? Acolo nu ploua, nu stai in mocirla ca sa astepti autobuzul si acuma am obs ca au vopsit frumos pt a evidentia spatiile destinate RATTului. Am discutat de-a lungul timpului cu unii siferi de E8 si au fost si ei de aceasi parere cu mine.

Dpdv strict legal, nu se poate. Ar însemna ca la plecarea de la refugiul de sub pod, autobuzul să circule cca 30 de metri pe contrasens, în acea porţiune de drum fiind instituit regimul de sens unic. Ştiu, sună stupid, dar dacă i se năzare unui miliţian să-i amendeze pe şoferi, o poate face liniştit. Dealtfel, nimeni nu vă obligă să aşteptaţi autobuzul în ploaie, soare sau ninsoare. Puteţi sta foarte bine sub pod până ajunge maşina în preajma staţiei.

Vezi postareamile, la 10 noiembrie 2012 - 02:06, a spus:

Daca cei din primarie sa zicem ca dorm in izmene, nu-i poate trezi cineva din RATT sa le dea o (astfel de) sugestie. Pentru ca sugestiile calatorilor in privinta transportului in comun se vor indrepta (aproape) intotdeauna catre Ratt si nu catre primarie, iar daca RATT-ul spune sec ca "nu-i treaba noastra", sugestiile vor ramane in aer. Normal ar fi ca cineva din cadrul RATT-ului sa trimita cumva sugestiile serioase (cu impact major) catre cei responsabili din primarie.
Ma gandesc ca asa ar trebui sa functioneze "sistemul"....

La fel ca şi responsabilii RATT cu bunul mers al activităţii, cei din primărie nu pot fi scoşi din birouri nici cu tancul.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 noiembrie 2012 - 09:22

0

#219 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2012 - 10:40

Pentru asta mai trebuie si niste propuneri in scris, pe adresa regiei. Nu e suficient ce se scrie pe forum. Oricum, eu o sa transmit ideea catre relatii publice, dar mai mult nu pot face.
0

#220 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 noiembrie 2012 - 14:42

Gata! Statia E8 a fost mutata sub pod. (sa nu mai spuneti ca RATT nu e operativa) :04:

Acum, lasand gluma la o parte, cica era deja o propunere catre comisia de circulatie si acum s-a aprobat. :)

Imagine atasata: P1030897.jpg
0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi