STP Timișoara Forum: Despre tramvaie in general - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (152 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre tramvaie in general Evaluare topic: ***** 4 Voturi

#181 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 decembrie 2008 - 20:28

pai de aia am si intrebat ca m-am mirat cand a scris cseh ca l-a vazut
0

#182 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 decembrie 2008 - 20:34

Eu cred ca din 22 vor circula celelalte 2 tramvaie , cele cu Mos Craciun. Nu de alta ,dar acest tramvai a circulat si pana acum, si oricum is putine tramvaie si nu le prea vad ca stau 2-3 tramvaie in depou ...
0

#183 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 ianuarie 2009 - 15:25

De 12 zile incoace observ ca la ora de varf(ora 14) , in Maria apare Wegmannu 3546 pe linia 1 fara vagon. E totusi ciudat. :(
0

#184 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 06 ianuarie 2009 - 18:08

Cand un gt4(Wegmann) umbla fara vagonu lui remorca este pentru ca ii la RK, ceva reparatil, schimbare la boghiu,revopsire orice e posibil.
Azi in Depoul 2 in dambovita langa alfa era tras vagonu #3721 sau #3720 maine ma duc sal pozez pentru a confirma numarul de park.

Aceasta postare a fost editata de Vali: 06 ianuarie 2009 - 18:08

0

#185 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 06 ianuarie 2009 - 19:03

dar acolo de fiecare data sta cate un tramvai
0

#186 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2009 - 04:37

Tot din seria lucrurilor mici care fac diferenta de imagine ... cat de greu ar fi sa fie tiparite etichete cu instructiuni pentru garniturile unde este cazul si unde ele s-au deteriorat? Ocazie cu care ar putea fi facute bilingv, nu doar in germana asa cum erau la origine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2008_12_27_19_03_48.jpg

0

#187 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2009 - 18:22

Azi am vazut ceva in premiera mondiala....
Pe linia 11 Un RATHGEBER :lol: :blink:
Poate vedem si pe 7 :lol:

Aceasta postare a fost editata de cseh_17: 08 ianuarie 2009 - 18:22

0

#188 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 ianuarie 2009 - 21:43

nu am vazut nicio data rathgeber pe 11 :lol:)))
0

#189 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2009 - 17:10

Iata o poza cu un tramvai Rathgeber.Chiar imi place grafyttyul cu mosu' :coolspeak: Sorry pentru calitatea pozei dar nu am putut sa meg mai aproape ca imi venea 16-le :coolspeak:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20090115450.jpg

Aceasta postare a fost editata de lorand: 15 ianuarie 2009 - 17:12

0

#190 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 ianuarie 2009 - 18:35

cat vor tine acest tramvai vopsit asa,sau nu il mai vopsesc,si il baga la pastrare pana la anu,sau va circula asa?
0

#191 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2009 - 13:59

Am avut recent doua ocazii (una ieri la 16:30 si una vinerea trecuta la 14:30) sa circul cu tramvaiul 9. Am ramas dezamagit si nu din cauza RATT-ului, ci din cauza zecilor de semafoare de pe traseu care parca intentionat sant reglate in asa fel incat sa tina tramvaiul cat mai mult timp pe rosu. Daca inainte de faimoasa semaforizare faceai de la cap la capat de linie vreo 20-25 de minute (nu stiu exact, dar cam asa apreciez), acum calatoria cred ca dureaza 40-45 de minute. Inadmisibil ! Mai ales dupa ce s-au bagat atatia bani in modernizarea liniei si pastrarea traseului separat pentru tramvai (ca sa nu-l incurce masinile), m-am trezit acum ca durata calatoriei este dubla.
Din nou inadmisibil ! Ca sa nu mai spun ca sta un ciclu de semafor intreag si la semafoarele unde nu sant statii si cred ca sant vreo patru la numar daca nu ma insel. Iar intre timp pe sosea au trecut vreo sapte - opt convoaie de masini pana la Profi in Sagului (sensul meu de deplasare a fost de la AEM spre Dambovita). Desi sant o fire rabdatoare, n-as putea sa lucrez ca vatman pe linia 9 si numai din aceasta pricina. In general transportul in comun are prioritate. In acest caz este exact invers. Sant si sofer si stiu ce inseamna "unda verde". Avem (aprox) unda verde la masini pe Bulbuca si Rebreanu iar la tramvai avem unda rosie. Nu se poate asa ceva. Ar trebui cei care se ocupa de semaforizare sa gaseasca alte variante si nu neaparat in defavoarea masinilor. Unui tramvai iar ajunge si 15 secunde de semafor ca sa initieze trecerea (si poate chiar sa si treaca in timpul acesta), iar pe rosu (verde la masini) sta 100-120 de sec si asta aproape la fiecare semafor. Din aceasta cauza mi-e mila de vatmanii de pe linia 9...Sper intr-o reglementare a situatiei intr-un viitor apropiat...desi...
Avand in vedere ca tramvaiul 9 circula la interval de 15 - 20 minute (deci mult mai rar decat masinile),o alta solutie ar fi folosirea acelor telecomenzi de care s-a mai scris pe undeva pentru schimbarea culorii semaforului din mers, chiar daca acel moment poate insemna si intreruperea undei verzi pentru masini...cu alte cuvinte, unda verde s-ar fragmenta pe alocuri la intervale de 15 - 20 minute ceea ce cred ca nu este atat de grav....sau poate sant si alte solutii....
0

#192 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 16 ianuarie 2009 - 15:33

Inchiputi-va domnule Mile ca eu trebuie sa merg la scoala cu 9. Trebuie sa ma scol mult mai devreme ca deobicei ca sa nu intarzii (si asta numai din cauza semafoarelor). :coolspeak: Atat poate tine stopu pe rosu la tramvai de parca nu ar mai sari pe verde de loc. Nici nu se misca bine tramvaiul de pe loc ca si a sarit stopul pe rosu :) . O ideie buna ar fi sa fie verde la tramvai in acelsi timp cu masinile.
0

#193 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2009 - 18:57

Semafoarele respective sunt o aberatie. Speram ca acum dupa ce s-au incasat banii pe lucrare sa le treaca incet-incet pe galben intermitent iar dupa inca o perioada de timp sa le demonteze (cam asta e stilul pe la noi in locurile unde semafoarele nu-si au rostul)
0

#194 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 ianuarie 2009 - 19:08

Deci, oamenii care au pus semafoarele pe Rebreanu sunt de o prostie fara margini! :lol: Cum au putut sa puna la fiecare intersectie semafor? Problema e ca nu sunt deloc sincronizate (ma refer la tramvai). Cum merge putin, cum se opreste: fie din cauza semaforului, fie din cauza ca e statie. Sigur o sa se desfiinteze peste ceva timp. Noroc ca nu trebuie sa folosesc toata ziua linia 9! :uh:
0

#195 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 ianuarie 2009 - 15:15

Vezi postareaviktor, la 16 Jan 2009, 15:33, a spus:

Inchiputi-va domnule Mile ca eu trebuie sa merg la scoala cu 9. Trebuie sa ma scol mult mai devreme ca deobicei ca sa nu intarzii (si asta numai din cauza semafoarelor).


Chiar imi pare rau de tine si de toti cei care folosesc zilnic tramvaiul 9 si mai ales acei calatori nevoiti sa mearga de la un capat la altul. Cine n-a avut ocazia pana acum sa foloseasca linia 9 si nu crede cele scrise mai sus, n-are decat sa faca o calatorie din curiozitate si a doua oara in mod sigur nu va mai fi curios ....
0

#196 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 ianuarie 2009 - 17:33

Daca s-a tot amintit faptul ca tramvaiele ar putea pleca deodata cu masinile pe verde, este IMPOSIBIL, deoarece: masinile au verde in toate directile, asat ar insemn ca ele sa taie calea tramvaiului(cei care vireaza la stanga). Asa ar iesi o harababura totala + multe tamponari, accidente. :nervos:
0

#197 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 19 ianuarie 2009 - 17:44

Atunci se desfinteaza de tot stopurile si revine totul cum a fost la inceput.
0

#198 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:01

Soferi, prindem verde la toate semafoarele! Intersectiile din Timisoara monitorizate video
Marti, 20 01 2009, 12:04 Diana Lupulescu , Otilia Ploscariu Trimite prin Y!M | | | | |
Trafic perfect in Timisoara si verde la semafoare! Totul insa daca se respecta viteza de 50 de km pe ora. Acesta este indraznetul proiect pentru Timisoara prezentat astazi de un Institut German impreuna cu Politehnica si Primaria.

10 camere video monitorizeaza de doua saptamani traficul pe bulevardul Liviu Rebreanu din oras si aduna informatii care mai apoi se vor concretiza in reglarea semafoarelor din intersectii. Prin aceasta se incearca reducerea aglomeratiei si reducerea timpilor de asteptare din intersectiile Timisoarei. Acum, cele 10 camere video de pe Rebreanu transmit informatiile pe fibra optica la un server. Mai mult, odata pus la punct acest sistem de reglare a semafoarelor, acesta va interactiona cu GPS-urile soferilor care vor sti in fiecare moment daca o intersectie este sufocata si vor putea sa o ocoleasca pe alte rute.

In sistem sunt cuprinse alte 15 camere video instalate in intersectii din Timisoara precum Aradului cu Amurgului, in Traian la bariera, Lipovei cu Ialomita, Aradului cu Liege sau Take Ionescu cu Dorobantilor. Reprezentantii primariei mentioneaza ca acestea nu sunt menite sa ii monitorizeze pe soferi, ci doar sa adune informatiile legate de circulatie. Potrivit statisticilor de pana acum, numai pe bulevardul Rebreanu trec zilnic aproape 11.000 de masini

Sursa: agenda.ro
0

#199 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:05

Intre timp se pare ca s-a gasit si solutia pentru aceste blocaje la semafoare.

„Undă verde” la semafoarele din Timişoara

Reprezentanţii Primăriei şi cei ai Universităţii Politehnica Timişoara au prezentat astăzi noul sistem de monitorizare a traficului.

Este vorba de „undă verde la semafoare”, proiect implementat pentru început pe Bulevardul Liviu Rebreanu. Proiectul are două componente, acela de sincronizare a semafoarelor pe anumite drumuri, prin care se doreşte fluidizarea traficului în oraş, cât şi determinarea timpului de aşteptare a maşinilor la semafor în funcţie de numărul acestora. Astfel, cu ajutorul camerelor video, printr-un sistem electronic, se stabileşte numărul de maşini care stau la coadă şi în funcţie de acest lucru, se schimbă culoarea semaforului. Pe viitor, şoferii timişoreni vor mai avea „undă verde” pe strada Cluj - Calea Martirilor (de la Strada Cluj -> Calea Martirilor, până la ieşirea din oraş spre Giroc) şi pe Calea Circumvalaţiunii - Steaua (Calea Circumvalaţiunii -> Bulevardul General Ion Dragalina -> Bulevardul Constantin Brâncoveanu -> Strada Mureş -> Strada Victor Hugo -> Strada Chişodei -> Strada Bujorilor).


http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/und...090120-12093079


Soferi, prindem verde la toate semafoarele! Intersectiile din Timisoara monitorizate

Trafic perfect in Timisoara si verde la semafoare! Totul insa daca se respecta viteza de 50 de km pe ora. Acesta este indraznetul proiect pentru Timisoara prezentat astazi de un Institut German impreuna cu Politehnica si Primaria.

10 camere video monitorizeaza de doua saptamani traficul pe bulevardul Liviu Rebreanu din oras si aduna informatii care mai apoi se vor concretiza in reglarea semafoarelor din intersectii. Prin aceasta se incearca reducerea aglomeratiei si reducerea timpilor de asteptare din intersectiile Timisoarei. Acum, cele 10 camere video de pe Rebreanu transmit informatiile pe fibra optica la un server. Mai mult, odata pus la punct acest sistem de reglare a semafoarelor, acesta va interactiona cu GPS-urile soferilor care vor sti in fiecare moment daca o intersectie este sufocata si vor putea sa o ocoleasca pe alte rute.
In sistem sunt cuprinse alte 15 camere video instalate in intersectii din Timisoara precum Aradului cu Amurgului, in Traian la bariera, Lipovei cu Ialomita, Aradului cu Liege sau Take Ionescu cu Dorobantilor. Reprezentantii primariei mentioneaza ca acestea nu sunt menite sa ii monitorizeze pe soferi, ci doar sa adune informatiile legate de circulatie. Potrivit statisticilor de pana acum, numai pe bulevardul Rebreanu trec zilnic aproape 11.000 de masini.

http://www.agenda.ro/news/news/15184/sofer...zate-video.html
0

#200 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 ianuarie 2009 - 14:13

Dar nu se pomeneste nimic de linia de tramvai, oare au uitat ca circula si tramvaiul pe acolo?... ma refer la tramvaiul 9.
http://www.agenda.ro/videos/view/1047/inte...zate-video.html

Iata si un filmulet de la prezentare.

Aceasta postare a fost editata de mile: 20 ianuarie 2009 - 14:24

0

Arata acest topic


  • (152 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi