STP Timișoara Forum: Restaurarea Castelului Huniade - Muzeul Banatului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Restaurarea Castelului Huniade - Muzeul Banatului (lucrari sistate) - finantare din fonduri UE pierduta Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 iunie 2012 - 14:20

Aici ar fi trebuit deja sa inceapa lucrarile! Din pacate deocamdata nu s-a miscat nimic. :up_arow:
0

#62 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 iunie 2012 - 21:36

Inca o data va rog schimbati numele topicului de fata. Nu e corect HUNIADELOR....
0

#63 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 iunie 2012 - 21:46

Multumesc pentru semnalarea acestei greseli.
Am schimbat. :blink:
0

#64 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 iulie 2012 - 09:51

Parc arheologic la Muzeul Banatului. Sapaturile sunt aproape gata, iar in curand incepe restaurarea Castelului Huniade

24 iulie 2012

Adevarate comori arheologice s-au gasit in curtea Muzeului Banatului din Timisoara, unde a fost descoperita resedinta regala a Timisoarei din secolele XV – XVI. Arheologii sapa de zor pentru ca in toamna sau anul viitor sa inceapa efectiv lucrarile de restaurare a Castelului Huniade, cel mai vechi monument istoric al Timisoarei.

Arheologul Zsuzsanna Kopeczny lucreaza impreuna cu cativa studenti de aproape 5 ani pentru a descoperi intreg castelul medieval ce se ascunde in curtea Muzeului Banatului. An de an, primeste in jur de 20.000 de lei pentru sapaturi, bani dati de Consiliul Judetean Timis. Vrea ca la final, toate vestigiile dezgropate sa fie incluse intr-un parc arheologic chiar in curtea muzeului. Variante de punere a lor in valoare exista, dar cea finala va fi aleasa de echipa de arhitecti care se ocupa de restaurarea propriu-zisa a Castelului Huniade.

“Am descoperit in sfarsit ce comori avem in centrul orasului, chiar in curtea muzeului. Va trebui sa vedem ce solutii gasim pentru punerea in valoare a zidurilor. Am discutat despre tot felul de variante. Oricum vrem sa facem vizitabil acest sit arheologic, sa fie ca un parc arheologic in curtea muzeului, dar trebuie sa vedem metodele prin care o putem face. O varianta ar fi acoperirea cu sticla a zonelor care se doresc a fi puse in valoare, asa cum este si in Bucuresti, in Cluj. Mai este o varianta care se refera la conservarea zidurilor, cu anumite materiale, practic am putea dezveli zidurile, am putea cobori nivelul de calcare, iar deasupra sa facem pasarele. Ele se afla sub nivelul actual de calcare, daca le-am ridica le-am reface, nu s-ar mai vedea mult din zidurile originale, dar este un lucru artificial, mergem mai bine pe ideea sa coboram nivelul de calcare din curte”, ne-a marturisit Zsuzsanna Kopeczny.

Potrivit acesteia, descoperirea din curtea Castelului Huniade reprezinta cel mai vechi monument istoric al Timisoarei, cel mai vechi din judet fiind gasit la Ciacova. Cele doua castele sunt insa contemporane. Anul acesta sau cel tarziu anul viitor vor fi finalizate sapaturile de la Muzeul Banatului, iar situl arheologic descoperit va trebui cumva pus in valoare. Potrivit directorului muzeului, Dan Leopold Ciubotariu, o echipa de arhitecti se va ocupa de intreaga restaurare si acestia vor decide cum vor fi expuse vestigiile gasite acolo.

Lift exterior de sticla si ziduri refacute la Castelul Huniade

Cu aproape 8 milioane de euro, bani primiti de la Uniunea Europeana, Castelul Huniade va arata ca nou. In prezent, muzeul a fost inchis si o parte din expozitii au fost mutate in Bastionul Theresia, castelul fiind intr-o stare avansata de degradare. Din proiectul propus de arhitecti, pe jos, in salile de expozitii, se va pune gresie, iar zidurile crapate si fisurate vor fi refacute. In plus, in curtea interioara se va monta un lift exterior de sticla, din care turistii vor putea observa cu atentie vestigiile din curte. Lucrarile de restaurare a castelului ar urma sa inceapa in aceasta toamna sau anul viitor.

„Este vag, nu putem spune exact cand incep lucrarile. Acum inca se fac sapaturile arheologice necesare, celelalte lucrari speram sa inceapa in toamna sau anul viitor”, ne-a declarat Dan Leopold Ciubotariu, directorul muzeului.

Sursa: Opinia Timisoarei
0

#65 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 iulie 2012 - 18:44

Oricum, recomand o tencuiala rezistenta la "curentii de aer", nu ca cea folosita la restaurarea bastionului. :coolpics:
0

#66 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 octombrie 2012 - 15:50

Imagine atasata: Muzeul Banatului 34.JPG


Iata acusi se implinesc 4 ani de cand s-a deschis acest topic si batem pasul pe loc. Cel putin asta-i impresia la prima vedere...


Vezi postareamile, la 01 iulie 2011 - 15:39, a spus:

Sper ca la final sa fie taiati (cu parere de rau) copacii din fata pentru a putea fi admirat castelul (fatada). Altfel, nu se va vedea de "padure"...probabil ca peste 4 ani va disparea si acvariul iar in locul parcarii de la Modex ar fi fost mai util parcul care a existat candva...se poate vedea in vederile mai vechi...stand pe banca in parc, admiri castelul,... altfel va fi admirat numai din mers sau in picioare....



Asta scriam la 1 iulie 2011. Asta spuneam acum cateva zile in alt topic.
Acum incerc sa vin si cu "argumente" foto...

Iata cum se vede Castelul Huniade in 26 octombrie 2012 cand o buna parte din frunzele copacilor au "zburat"...

Privire de la o oarecare distanta...

Imagine atasata: Muzeul Banatului 01.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 02.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 03.JPG

Imagine atasata: Muzeul Banatului 04.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 09.JPG


Mai de aproape...

Imagine atasata: Muzeul Banatului 05.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 16.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 17.JPG

Imagine atasata: Muzeul Banatului 18.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 19.JPG


Imagine atasata: Muzeul Banatului 33.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 32.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 31.JPG


Si mai de aproape...printre copaci...

Imagine atasata: Muzeul Banatului 21.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 22.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 27.JPG

Imagine atasata: Muzeul Banatului 28.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 29.JPG

Mai din ... spatele castelului ...

Imagine atasata: Muzeul Banatului 20.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 23.JPG

Imagine atasata: Muzeul Banatului 24.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 25.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 26.JPG


Si frontal se vede doar intrarea ... din pricina aleii din fata intrarii, ca altfel nici intrarea nu s-ar vedea...

Imagine atasata: Muzeul Banatului 30.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 07.JPG


Din alte unghiuri ...

Imagine atasata: Muzeul Banatului 10.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 11.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 13.JPG

Imagine atasata: Muzeul Banatului 14.JPGImagine atasata: Muzeul Banatului 15.JPG

In concluzie, Muzeul Banatului nu se poate vedea in intregime de niciunde, iar fatada cu atat mai putin. Uneori am impresia ca este vorba de o conspiratie, adica undeva se doreste ca aceasta cladire, cea mai veche din oras sa fie ascunsa, sa nu fie vazuta pur si simplu...
Si cand vad ca nici colegii de forum nu-si doresc acest lucru, atunci nici nu mai stiu ce sa cred...am luat-o eu razna si nu-mi dau seama?...

LE Si tot in concluzie, nu sunt de acord nici macar cu tunderea copacilor (ar fi o palma data la un rahat) ci taierea lor totala iar in locul lor amenajat un parc cu flori (sau?si cu braduti) si alei cu banci iar castelul sa fie amenajat cu iluminat nocturn artistic. Am mai scris despre acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de mile: 27 octombrie 2012 - 16:04

1

#67 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 octombrie 2012 - 16:48

Eu zic sa o luam cu pasi mici... Mai intai sa dispara acvariul...
0

#68 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 octombrie 2012 - 17:01

Trebuia s-o iei tu cu pasi mici, mici pana in ... Germania, sa te vad cand ai fi ajuns, dar te-ai dus cu peste 100 la ora.
Hai sa plantam niste plopi sau castani intre Opera si Catedrala ca sa infrumusetam Centrul... Eu nu mai am timp s-o iau cu pasi mici ... iar daca lucrurile se fac cu pasi mici, vei ajunge si tu la 50 de ani si vei vedea tot aia ce vezi si azi. Ma refer la Timisoara in special si Romania in general...
Lucrurile sunt foarte clare. Numai cine nu vrea sa vada nu vede...
0

#69 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 octombrie 2012 - 19:35

Ceea ce vroiam eu sa zic defapt esta ca vorba dumneavoastra: "Dam o palma la rahat", daca taiem copacii (lucru cu care nu sunt deacord in continuoare) dar acvariul ramane...
0

#70 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 octombrie 2012 - 21:54

Citeaza

"Dam o palma la rahat", daca taiem copacii (lucru cu care nu sunt deacord in continuoare)



Da-mi cateva argumente, trei, patru,... motive pentru care nu esti deacord...
0

#71 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 octombrie 2012 - 22:03

Copacii trebuie doar TUNSI. E suficient sa fie rarit frunzisul de la nivelul cladirii. Coroana copacilor sa ramina deasa doar deasupra acoperisului.

La repezeala unul dintre putinele cazuri de pomi care acopera un castel:

Schloss Sondershausen
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 27 octombrie 2012 - 22:15

0

#72 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 octombrie 2012 - 22:15

Vezi postareamile, la 27 octombrie 2012 - 21:54, a spus:




Da-mi cateva argumente, trei, patru,... motive pentru care nu esti deacord...


1. In zona centrala, inafara de Catedrala si behind it, nu prea mai avem copaci masivi care sa curete aerul...
2. Unii copaci deacolo au deja o varsta serioasa. Ar fi pacat taierea lor
3. Tin sa cred ca acei copaci apara Castelul de vreme... Vand plaoie si restul.
0

#73 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 28 octombrie 2012 - 12:37

avem si parcul central si parcul rozelor dar si parcul din spatele lui conti, nu e chiar asa grava situatia
0

#74 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 octombrie 2012 - 13:29

Vezi postareaDoppler, la 27 octombrie 2012 - 22:03, a spus:

Coroana copacilor sa ramina deasa doar deasupra acoperisului.



Unii abia au ajuns la acoperis, si nu cred ca pomii se pot tunde in acest mod. :nono: Cred ca s-ar usca fiind tunsi asa si s-ar "prabusi".
Eventual plantati niste palmieri ca in LA...cu ramuri in varf... :)


Vezi postareacseh_17, la 27 octombrie 2012 - 22:15, a spus:

1. In zona centrala, inafara de Catedrala si behind it, nu prea mai avem copaci masivi care sa curete aerul...
2. Unii copaci deacolo au deja o varsta serioasa. Ar fi pacat taierea lor
3. Tin sa cred ca acei copaci apara Castelul de vreme... Vand plaoie si restul.



1. Aportul acestor 10 copaci (aprox) nu pericliteaza in mod serios calitatea aerului timisorean.
2. Da, este adevarat, acei copaci (unii dintre ei) au 100 de ani (reprezinta pericol in caz de furtuna). Locatia castelului are o vechime de 700 de ani. Asemenea copaci batrani gasesti in Timisoara, chiar aproape de zona centrala dar asemenea castel NU.
3. No comment... :lol: :lol: ...Cred ca ar trebui termoizolat cu polistiren ca sa fie si mai bine aparat... :rad_masa: :rad_masa: ...


Vezi postareaAMD, la 28 octombrie 2012 - 12:37, a spus:

avem si parcul central si parcul rozelor dar si parcul din spatele lui conti, nu e chiar asa grava situatia


Da, si in spatele Catedralei, si in Parcul Justitiei si prin alte parti...


Iata, sa aruncam o privire asupra hartii...

Vom vedea ca suprafata pe care o propun defrisarii este nesemnificativa atat ca suprafata
cat si prin numarul copacilor in raport cu ceea ce ramane. Si sa nu uitam ca daca nu s-ar fi demolat Cazarma Transilvania, n-am fi avut Parcul Civic, unde urma de fapt sa se construiasca cladirea Primariei Timisoara si care nu s-a construit nici pana in ziua de azi. Primaria unui oras ca Timisoara nu-si are propriul sediu nici in 2012 ci sta intr-o cladire de scoala, Scoala Comerciala parca se numea...
Am explicat mai sus motivele care m-au adus la acest act. Nu sunt un criminal de copaci. Sustin doar ca "valoarea" turistica a castelului ar creste inzecit, corelat si cu disparitia acvariului.

Imagine atasata: Timisoara-Parcuri 01.JPG
0

#75 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2012 - 15:05

Muzeul si Catedrala sint inconjurate de jungla, nu pomi. Vrei sa privesti cladirile si nu vezi decit pomi...

Cind o sa se usuce pomii aia ce face? Plantam altii deja uriasi cu macaraua ca sa fim siguri ca nu vedem muzeul?

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 28 octombrie 2012 - 15:18

0

#76 Useril este offline   Andy Wegmann 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 04 mai 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie
    Muzica

Postat 28 octombrie 2012 - 15:23

Dar din cate am vazut si inteles, primaria a inceput sa taie unii pomi din Timisoara.
0

#77 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 octombrie 2012 - 22:29

Probabil ultimele corecţii înainte să înceapă vânturi şi zăpezi, riscând să se rupă crengile putrede?
0

#78 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 noiembrie 2012 - 19:57

Am trecut azi pe langa castel si se fora la fundatie, la intrarea din fata. Cred ca mai introduc cativa piloni pt rezistenta.
Inca nu au inceput lucrarile de restaurare, deci abia in 2015/2016, deodata cu strazile si pietele din Cetate, vizitam si :beer2: .

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 08 noiembrie 2012 - 19:58

0

#79 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 09 noiembrie 2012 - 00:47

Vezi postareaPelbartus, la 08 noiembrie 2012 - 19:57, a spus:

Am trecut azi pe langa castel si se fora la fundatie, la intrarea din fata. Cred ca mai introduc cativa piloni pt rezistenta.
Inca nu au inceput lucrarile de restaurare, deci abia in 2015/2016, deodata cu strazile si pietele din Cetate, vizitam si :beer2: .


Poza facuta cu o zi inainte:

Imagine atasata: Castelul Huniazilor 2012.11.07.JPG
0

#80 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 09 noiembrie 2012 - 19:39

E vorba de un mecanism care "bate" tevi in terasament. Nu inteleg exact ce vor sa faca.

Cateva poze de la fata locului.

Utilajul

Imagine atasata: Image0767.jpg Imagine atasata: Image0768.jpg

Tevile care au fost "infipte" in pamant, si betonat in jur.

Imagine atasata: Image0769.jpg Imagine atasata: Image0770.jpg
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi