STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#161 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 octombrie 2012 - 10:45

Cu riscul de a offtopica, îţi răspund totuşi. Nu se pot concepe grafice distincte pt zilele ploioase şi cele însorite.
Traseul prin Mărăşti e bun, dar se ivesc şi situaţii excepţionale în care este cvasi blocat. Mai ales atunci când poliţiştii vor să "fluidizeze" traficul.
Spre deosebire de alte cazuri, aici am luat apărarea dispecerului despre care ai spus că freacă menta. Acesta are ca principală îndatorire bunul mers al transportului în comun în ansamblu. În zilele cu trafic intens, el are pe cap 1.000 de probleme, nu doar cea a devierii de la un traseu. Deviere care nu produce niciun deserviciu nici regiei şi nici călătorilor. Ce rezultat palpabil ar produce "atenţionarea" şoferului? Ai vrea ca acesta să meargă în marche arriere şi să intre pe traseul consacrat? :rad_masa:
Pare-se, te-ai cam dedat la miştouri, din moment ce afirmi că eu aş fi un "sfânt". Nu apreciez această catalogare. Cu toţii suntem oameni, şi toţi greşim. Nu mă deranjează să fiu băgat în aceeaşi pălărie cu colegii mei. Cu ei lucrez zi de zi, şi împreună cu ei duc şi bunele şi relele.
Despre legi şi regulamente! Poţi spune cu mâna pe inimă că ai trecut întotdeauna strada pe zebră?????
Poate, ar fi bine ca înainte de a arunca cu pietre, să verificăm dacă noi înşine suntem îndreptăţiţi să o facem.
Howgh!
0

#162 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 octombrie 2012 - 12:52

De la o intrebare simpla discutia a degenerat in reprosuri si prostii. Pe mine nu ma deranjat deloc, cum am zis si mai sus, mi se pare mai rapid traseul via Iulius Mall... dar acolo pe ambele artere exista problema blocarii traficului. Oricum s-ar vrea, nu se poate face ca totul sa decurga perfect. Problema e la nivel de infrastructura a orasului, stam prost, tot orasul e sufocat. Daca ne referim la E2:

din Complex si pana la Iulius Mall e agitatie mare, duminica se circula cel mai "normal".

Dar in acelasi timp e clar ca s-ar putea marii minutele si astfel soferii nu ar mai fi stresati, calatori nu ar mai fi nemultumiti. Iarasi de cateva saptamani circul frecvent pe relatia Judetean - Lipovei si tot timpul vin C-uri arhi-pline, la Judetean deja sunt pline, nu ai loc. Iar pe L40 vine un G plin iar dupa el vine altul gol, nu prea e gandita cu cap treaba...
0

#163 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 octombrie 2012 - 13:21

Stii ce ar rezolva aici cel mai bine problema? 1 autobuz in plus si minute alocate calumea unei semiture... Dar deh... suntem in Romania.
0

#164 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 12 octombrie 2012 - 17:19

dispecerul cental nu freaca menta........trimite mesaje de genul ,,ai 10 min intarziere" ,,atentie la grafic".....lucruri care-l solicita la maxim, nu mai vede pe unde circula autobuzele.Parca soferul/vatmanul e tampit si nu stie cate min. are intarziere.Si din punctul meu de vedere ori cate min ai intarziere nu merita sa deviezi de pe traseul stabilit, ganditi-va daca soferul are o tamponara in afara traseului stabilit de autoritati...si apoi sa zicem ca tu esti smecher si te abati de la traseu, castigi2, 3. 4 min; cel din spatele tau nu deviaza de la traseu ,automat distata dintre masini creste, de aici calatori mai multi ptr al 2-lea autobuz, pierde mai mult timp in statii si toate ptr ca unul a fost mai smecher decat ceilalti soferi
0

#165 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 octombrie 2012 - 17:21

Da, cred ca acesta este adevaratul mesaj...
0

#166 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 octombrie 2012 - 08:37

Asa arata afisajul autobuzelor care circula pana la Continental:

Imagine atasata: 20121023_094414-2.jpg

P.S. Am mai corectat cateva greseli de pe alte linii si odata incarcat softul pe toate C-urile, acestea nu vor mai fi afisate.
0

#167 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1515
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 24 octombrie 2012 - 11:20

Si la G-uri?
0

#168 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 octombrie 2012 - 11:44

In cateva zile. (au aparut alte urgente intre timp)
0

#169 Useril este offline   david2adrian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 16 martie 09

Postat 30 octombrie 2012 - 07:52

Este normal ca autobuzul sa ajunga in statie cu 5 minute mai devreme decat ora afisata pe program? Se intampla in mod repetat, iar pe panou se mentioneaza ca pot exista INTARZIERI de 5 minute. Soferii ar putea macar sa astepte in statie pana la ora de pe panou. Acesr fenomen se intampla zilnic, la statiile Pomiculturii si Sf. Apostoli Petru si Pavel cu autobuzul programat sa ajunga la ora 07:34 la Pomiculturii. Nu e de ajuns ca faci semne, fugi, esti la 10 m de statie... domnul sofer pleaca zambind.
0

#170 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2012 - 09:58

Azi, vehiculul planificat (ACJ) a ajuns in statie la 7:31 (De la capat a plecat conform graficului, la ora 7:04, deci avansul l-a acumulat pe traseu) . Un avans de 3 minute e acceptat, mai ales in conditiile de trafic de la acea ora, cand nu poti prezice cum va fi traficul. Daca ploua, probabil va sosi cu intarziere (de exemplu). Sa astepte in statie 3-4 minute pentru a regulariza graficul, e imposibil (ar protesta calatorii aflati in vehicul).
0

#171 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 octombrie 2012 - 18:23

S-a inceput deja circulatia cu schimbari nu?

Rico, ceva diferente fata de ce era si ce e acuma?
0

#172 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 octombrie 2012 - 20:11

cseh_17
Postat Astazi, 18:23
S-a inceput deja circulatia cu schimbari nu?

Rico, ceva diferente fata de ce era si ce e acuma?


Mi-se pare ciudat sa ma intrebi de diferente, ai fost la mine cu mine in bus, presupun..... :eusa_think:
Diferente ? Da, aglomerat ca dracu, prima tura am ajuns bine la fabrica, dar a 2-a tura am ajuns cu 20 de minute mai tarziu la Continental la fabrica, din cauza aglomeratiei. Zici ca sunt nebuni. Vine ziua mortilor si deja se aglomereaza peste tot.
In rest un pic inghesuiala pe la fabrica, puteau sa faca benzile mai largi. O sa vad la schimbu 1 cum e cu graficul ca acuma la schimbu 2 e jale.

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 30 octombrie 2012 - 20:13

0

#173 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 30 octombrie 2012 - 20:48

Vezi postareadavid2adrian, la 30 octombrie 2012 - 07:52, a spus:

... domnul sofer pleaca zambind.


Nuuu!pocneste de ras!!
0

#174 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 octombrie 2012 - 20:54

Vezi postareaRico D., la 30 octombrie 2012 - 20:11, a spus:


Mi-se pare ciudat sa ma intrebi de diferente, ai fost la mine cu mine in bus, presupun..... :eusa_think:



:rad_masa: Aia mai greu, dar nu... Eram doar simplu curios.. Si de ce pe tine te-am intrebat? Simplu, alt sofer de G nu prea avem, emilut fiind pe C, si nu prea au pupat C-urile E2 in ultima vreme.
0

#175 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 octombrie 2012 - 21:06

Daca tot ne luam asa la misto-uri ca soferu "pocneste de ras", meritati ca sa faca asa.
Acolo la statia aia Stuparilor si la Holdelor (ma refer si la linia 40)in special zona Lipovei e o zona de scandalagii care stiu sa faca scandal pentru orice in afara de alea 5 minute asteptate in plus in statie care sunt din cauza traficului,sau 5 minute mai devreme care sunt tot din cauza traficului.
La Stuparilor in alveola E2-ului sunt parcate masini si nu se poate sta in alveola daca ajungi mai devreme, deoarece se opreste in banda 2.
Rezolvati-va problema cu bunul simt si numai parcati in alveola unde este semn de oprire interzisa.
Si ca sa inchei asa cu bun simt si sa nu pocnesc de ras, eu daca as fii in locul vostru (cei cu reclamatii ca autobuzul a fugit din statie mai repede decat trebuie)as pune si o poza ca argument ca eram in statia respectiva la ora respectiva si nu era autobuzul acolo sau poza cu autobuzul cum pleaca mai devreme din statie fata de ora plecari din grafic.

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 30 octombrie 2012 - 21:08

0

#176 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2012 - 21:11

Vezi postareaRico D., la 30 octombrie 2012 - 21:06, a spus:

... as pune si o poza ca argument ca eram in statia respectiva la ora respectiva si nu era autobuzul acolo sau poza cu autobuzul cum pleaca mai devreme din statie fata de ora plecari din grafic.

Bun, adevarul e ca chiar pleaca mai devreme (vezi exemplul concret de mai sus, din Radfleet (ACJ)), dar se incadreaza intr-o marja acceptabila (3-4 minute).
0

#177 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 octombrie 2012 - 21:16

Pentru cseh_17

Daca urci vreodata la mine sa vii sa te prezinti sa zici cine esti, daca vrei, asa simplu ca si colegi de forum. :lol:
Daca erai azi la mine in bus cred ca te saturai de autobuze si de toate si te rugai cumva sa pot sa zbor peste masini, la ce aglomeratie a fost azi pe E2, aveam timp sa jucam si o partida de sah pana la capat la Continental :rad_masa:

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 octombrie 2012 - 21:11, a spus:

Bun, adevarul e ca chiar pleaca mai devreme (vezi exemplul concret de mai sus, din Radfleet (ACJ)), dar se incadreaza intr-o marja acceptabila (3-4 minute).


Da Florin asa e, a plecat mai devreme, cum zici tu, dar daca alveola era libera , fara masini, autobuzul putea sa stea 1-2 minute si nu era scandal cu calatorii(eu pe 40 la Sutparilor am ajuns de nenumarate ori mai repede cu 2 minute si le-am stat acolo, fara scandaluri cu calatorii)si daca calatorul respectiv era in statie cu 5 minute mai repede decat scrie in grafic si nu cu 2 minute si alea alergate dupa autobuz, era in autobuz urcat deja si numai avea timp sa scrie pe forum (ca a fugit autobuzul de el)si ajungea cu bine si cu mult calm la lucru sau la scoala, faculta, etc.
0

#178 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2012 - 21:36

Vezi postareaRico D., la 30 octombrie 2012 - 21:16, a spus:

...dar daca alveola era libera , fara masini, autobuzul putea sa stea 1-2 minute si nu era scandal cu calatorii...

Corect! Desigur, asta depinde si de gradul de civilizatie al celor din autobuz.
0

#179 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 30 octombrie 2012 - 22:18

Vezi postareaRico D., la 30 octombrie 2012 - 21:16, a spus:

Pentru cseh_17

Daca urci vreodata la mine sa vii sa te prezinti sa zici cine esti, daca vrei, asa simplu ca si colegi de forum. :lol:


Nu scapi, stai linistit ;) Cat despre sah, poate te prind odata la o partida :lol: :naughty1:
0

#180 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 octombrie 2012 - 17:51

Vezi postareaRico D., la 30 octombrie 2012 - 21:06, a spus:

Rezolvati-va problema cu bunul simt si numai parcati in alveola unde este semn de oprire interzisa.



Problema aceasta, cu parcatul in alveole n-au cum s-o rezolve calatorii, pentru ca nu masinile lor stau in alveole iar posesorii acestor masini nu circula cu RATT-ul. Sunt "doua lumi" paralele.
Ai perfecta dreptate in privinta parcarii ilegale in alveole. Insa rezolvarea acestei probleme revine Politiei Locale.
Mereu m-am intrebat de-a lungul timpului de ce nu se pot organiza saptamanal (sa zicem) actiuni comune (sau nu) ale politiei locale cu organe din primarie sau RATT daca este cazul, sau cel putin la sesizarea RATT-ului, pe linia aceasta, a eliberarii alveolelor de autoturisme parcate ilegal in acestea. Alveola pomenita mai sus nu este nici pe departe singura din oras in aceasta situatie, iar bizonii cand vad ca nu-i deranjeaza nimeni isi "aduc" si prietenii...pana cand obiceiul devine unul absolut normal, in mintea lor...
Cu aceasta ocazie s-ar incasa si niste venituri la buget...si s-ar face si ordine...
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi