STP Timișoara Forum: ⌚ Gara de Nord - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

⌚ Gara de Nord

#81 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 11 aprilie 2012 - 17:32

Imagine atasata: gara (2).jpg Imagine atasata: gara (1).jpg
Acele litere din tablă sunt iluminate; lumina din stânga este pentru peron, cea din dreapta este un reflector pentru litere.
Imagine atasata: p 1 .jpg Imagine atasata: p 1(1).jpg Imagine atasata: p1.jpg
Magazin cu bilete RATT pe peronul 1 - pozele 1 și 2 (deschis NON STOP :)), magazin cu program redus- poza 3
Imagine atasata: p2-3.jpg Imagine atasata: p2 3.jpg
Fostul magazin de pe peronul 2- poza stânga, noul magazin de pe peronul 2- poza dreapta.

P.S Știți ce este acesta? Au fost montate la semafoarele din fața gării (ticăie la culoarea roșie și bâzâie la verde).
Imagine atasata: gara.jpg
0

#82 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 aprilie 2012 - 10:30

Vezi postareaAndy, la 11 aprilie 2012 - 17:32, a spus:

Atasament gara (2).jpg Atasament gara (1).jpg
Acele litere din tablă sunt iluminate; lumina din stânga este pentru peron, cea din dreapta este un reflector pentru litere.




Citeaza

mile
Aici, pe partea laterala a garii, dinspre Solventul, literele sunt confectionate din tabla si vopsite, deci nu sunt luminoase, deci noaptea nu au nici un efect decat eventual daca este focalizata o lumina exterioara pe ele...Puteau fi luminoase si astfel efectul vizual-estetic ar fi mult mai mare...



Chiar am specificat aceasta posibilitate, oricum efectul iluminarii literelor este minim, poate daca ar fi revopsite literele (chiar cu o vopsea usor reflectorizanta), atunci ar fi mai vizibile. Dar cel mai frumos ar fi daca ar avea propria sursa de lumina ca si cele de pe fatada principala si care n-au (mai) fost aprinse de ani si ani de zile ...
0

#83 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2012 - 00:20

Vezi postareamile, la 10 aprilie 2012 - 10:19, a spus:

...
Atasament gara de nord 05.JPG

Pe partea laterala opusa nu este scris nimic (mai grandios) decat ceva micut pe peronul 1 ....
...


In schimb au scris spre linii (cu alta culoare, vizibila):

Imagine atasata: Gara de Nord 01 - 26 aprilie 2012.JPG


2 poze de azi:

Imagine atasata: Gara de Nord 02 - 3 mai 2012.JPG Imagine atasata: Gara de Nord 03 - 3 mai 2012.JPG

Pe linia 3 era ceva alb, usor, ca polistirenul. Si se mai gasea unde ar trebui sa fie flori, si pe stilpul acoperisului. Poate sa cada si uraniu din vagoanele de marfa si nimeni nu se sesizeaza...

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 04 mai 2012 - 00:29

0

#84 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2012 - 17:31

Prima poza ai facut-o de acasa???!!!....de pe geam sau de pe bloc?...
Oricum, acel "scris" cred ca se vede doar din Circumvalatiunii si cu binoclu, pentru ca de pe linii nu (prea) cred ca se vede. Eu, unul, nu l-am vazut pana acum ... Oare noaptea se aprinde sau sunt litere reci de tabla?...

Si n-am vazut pana acum (sau n-am bagat de seama) ca corpul central al garii pe partea cu peroanele este facut aidoma celui de pe strada,...Ciudat!?...

In rest, Timisoara Nord este a nimanui, sat fara caini, raiul boschetarilor,...nu stiu daca or fi si drogati prin zona dar mult nu lipseste ...

Aceasta postare a fost editata de mile: 04 mai 2012 - 17:33

0

#85 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2012 - 17:51

:censored: De pe bloc (cind am urcat sa pozez muntii B) ). Nu am remarcat noaptea sa se vada luminat scrisul.
0

#86 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2012 - 18:05

Daca studiez unghiurile la pozele postate, cele cu muntii si cu gara, aflu blocul in care stai...sau, blocul de pe care ai facut pozele respective... :censored: ... B) ...
0

#87 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2012 - 19:20

Vezi postareaDoppler, la 04 mai 2012 - 00:20, a spus:

Pe linia 3 era ceva alb, usor, ca polistirenul. Si se mai gasea unde ar trebui sa fie flori, si pe stilpul acoperisului. Poate sa cada si uraniu din vagoanele de marfa si nimeni nu se sesizeaza...

S-a filmat saptamana trecuta (vineri) un videoclip la ceva ... bere, cred. Au folosit zapada artificiala pentru fundal, presupun ca asta ai vazut tu.
0

#88 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2012 - 23:03

Vezi postareamile, la 04 mai 2012 - 18:05, a spus:

Daca studiez unghiurile la pozele postate, cele cu muntii si cu gara, aflu blocul in care stai...sau, blocul de pe care ai facut pozele respective... :) ... :respekt: ...


Pe alte forumuri nu am pus poze din care imi putea fi ghicita locatia...


Vezi postareadAImon, la 04 mai 2012 - 19:20, a spus:

S-a filmat saptamana trecuta (vineri) un videoclip la ceva ... bere, cred. Au folosit zapada artificiala pentru fundal, presupun ca asta ai vazut tu.


Probabil ca se dizolva in apa, acum asteapta ploaia si de aceea nu s-au chinuit sa faca curatenie. Merci' pt expicatie.
0

#89 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 31 mai 2012 - 21:18

Imagine atasata: 310520121409.jpg
0

#90 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 iunie 2012 - 13:31

Explica te rog?

Sau vrei sa atragi atentia asupra diferentei de ora?
0

#91 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iunie 2012 - 11:23

Pai ai si ceasul lor in poza, care indica aproximativ 19:50. Pe tabelul "Plecari" ai un tren care a plecat la 17:30, cu mai mult de doua ore inainte. si pe care n-are sens sa-l mai anunti (daca nu cumva e inca in gara, din ceva motiv abscons).

Altfel, tabelele alea sunt de toata jena. Alataieri un tren ce trebuia sa intre la 21:15 era intre cel de 21:25 si 21:35 (ore aproximative). Bineinteles, a trebuit sa intrebam la prima casa, care da si informatii, si sa aflam ca trenul ala are intarziere. Imediat a aparut pe tabel si intarzierea, un "10" fara nici un sens. Calculul arata ca minim 20 de minute avea.
0

#92 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iunie 2012 - 12:35

dAlmon eu stiu ca la intarzieri ai marcajele asa: | - cate o linie care echivaleaza cu 10 minute.
Poti observa si in poza lui Andy la trenul de Arad care are o intarziere de 10min.
0

#93 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 iunie 2012 - 17:16

Am invatat cu timpul ca acel rand are un defect serios... Bara aceea apare tot timpul. Daca ma tii minte cand amplecat la Oradea cu o ora intarziere, atunci pe primul rand aparea trenul cu mai multe bare. Si da o bara= min.
0

#94 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 18 iunie 2012 - 21:45

Vezi postareaRaoul94, la 06 iunie 2012 - 12:35, a spus:

dAlmon eu stiu ca la intarzieri ai marcajele asa: | - cate o linie care echivaleaza cu 10 minute.
Poti observa si in poza lui Andy la trenul de Arad care are o intarziere de 10min.


Deci nu am inteles care sunt marcajele? Si sa inteleg ca trenul in functie de intarziere e decalat la o alta linie? adica daca el trebuie sa soseasca la linia 1 si are 10 minute intarziere va sosi pe linia 2 si daca are 30 minute intarziere va sosi pe linia 4?
0

#95 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iunie 2012 - 22:35

nuuu, ai priceput gresit. E pur si simplu notatia | - pentru fiecare 10 minute de intarziere, liniile nu se schimba.
0

#96 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 august 2012 - 10:15

Vezi postareamile, la 05 iunie 2011 - 14:33, a spus:

Sunt curios cati dintre voi stiti ca am avut si o Gara Prezidentiala sau gara lui Ceausescu pentru ca numai el a folosit-o undeva dupa 1970 - 1974 aprox ... Probabil ca nu sunteti multi care stiti acest lucru...
Aceasta gara se situa in dreptul actualei statii MOL de carburanti de pe Republicii. In aceasta locatie (statia MOL) exista pana in 1989 o tribuna unde stateau oficialitatile comuniste de 1 Mai si 23 August cu ocazia defilarilor iar daca participa si Ceausescu la aceste parade (desi nu-mi aduc aminte sa fi participat vreodata), in caz de ceva probleme de securitate la adresa lui sau a mai marilor vremii, aveau portita de scapare catre calea ferata si probabil si un tren la dispozitie. Insa aceasta gara, de fapt un peron de gara, a fost folosit cel putin de cateva ori in vizitele lui Ceausescu la Timisoara cand venea cu trenul. Cred ca si pe Tito l-a primit la o vizita ulterioara a acestuia (prin 1974-1976) pe acest peron...
Dar iata ce a ramas din acest peron care era foarte ingrijit, daluit cu dale si borduri mozaicate...cu stalpi si lampi pentru iluminat... [...]

Cred ca acum aceasta linie se foloseste pentru manevre, pentru formarea garniturilor, pentru ca pe traverse se vad urme seroase de ulei sau poate motorina...

A aparut un articol interesant despre acest subiect in Adevarul. :coolspeak:

Peronul lui Ceauşescu a ajuns în paragină: povestea unei gări strategice

24 august 2012

Citeaza

Gara prezidenţială se afla în spatele fostelor tribune de unde oficialităţile comuniste puteau să urmărească defilările şi paradele de 1 mai şi 23 august, de la Timişoara. Pe peronul de după gard era un tren pentru situaţii de urgenţă

Pe Bulevardul Republicii, foarte aproape de centru, chiar lângă benzinăria Mol (vizavi de parcul Central), există un drum amenajat care duce spre liniile ferate. Pare-se care că nu are nicio logică. Se opreşte în faţa unei porţi uriaşe. Te întrebi, ce au avut în cap cei care au construit un drum spre nicăieri... Astăzi, acea alee este total inutilă, însă, înainte de 1989, avea o utilitate strategică. Ducea pe peronul lui Ceauşescu, care se afla după poartă.

„Acolo era gara perezidenţială. I se spunea peronul lui Ceauşescu. L-au amenajat pentru el, dar din câte ştiu nu a fost decât o dată sau de două ori. Era un peron strategic, pentru şmecheri din vremea aia, pentru securişti, pentru ăia din armată, pentru primul secretar şi pentru cei din PCR”, spune Vasile Manea, care a lucrat ca mecanic la Gara de Nord, înainte de Revoluţie.

Peronul Prezidenţial a apărut la începutul anilor ’70 şi era chiar în spatele tribunelor care au fost construite pentru evenimentele speciale cum ar fi defilările de 1 mai sau 23 august. Era locul unde stăteau oficialităţile comuniste.

Nicolae Ceauşescu nu a participat decât o singură dată la defilarea de 23 august, de la Timişoara, însă peronul era necesar pentru a asigura securitatea dictatorului şi al celorlalte oficialităţi, care puteau pleca imediat cu trenul garat în peron.

„Înainte arăta bine. Dar nu a mai rămas nimic acolo. După Revoluţie peronul a fost abandonat, cine să se ocupe de el? Şi de ce? Practic este o linie moartă acolo se mai duc doar boschetarii”, a mai povestit Manea.

După 22 de ani de uitare, peronul lui Ceauşescu mai păstrează destule urme. Drumul pavat spre liniile ferate, poarta, stâlpi şi lămpile de iluminat, locurile unde se arborau steagurile. Pe peron, dalele mozaicate au fost aproape în întregime acoperite de vegetaţie şi buruieni. Se vede însă că a fost cândva un loc îngrijit. Şi linia pe care era tras trenul prezidenţial este inutil. Probabil că de după 90 nu a mai oprit niciun tren. Şi mai mult ca sigur nici nu o va mai face vreodată...


Sursa: Adevarul

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg
Imagine atasata: 3.jpg Imagine atasata: 4.jpg
Imagine atasata: 5.jpg Imagine atasata: 6.jpg
Imagine atasata: 7.jpg Imagine atasata: 8.jpg
Imagine atasata: 9.jpg Imagine atasata: 10.jpg
Imagine atasata: 11.jpg Imagine atasata: 12.jpg
Imagine atasata: 14.jpg
0

#97 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 august 2012 - 10:41

Linia nu mi se pare prea inutila... Adica sau cel care a declarat a dat cu stangu-n-dreptu, sau e o iluzie optica, insa linia pare ca straluceste, deci nu e ruginita cum ar trebui sa fie, daca nu a mai dat bochiu de tren pe el din '90 incoace.
0

#98 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 august 2012 - 16:25

Cred ca fac manevre in gara pe ea cu locomotiva aia diesel ca sa nu incurce traficul de pe linia electrificata.

Aceasta postare a fost editata de ccos_77: 24 august 2012 - 16:25

0

#99 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 24 august 2012 - 17:22

Da linia este folosita pentru manevre cu vagoanele de pe linile 1-4 si cele de la revizie vagoane, si mai si sta locomotiva acolo singura uneori.
0

#100 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 septembrie 2012 - 11:10

Super solutia gasita de CFR....
Sper ca e ceva temporar... -_-

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CAM00150.jpg

0

Arata acest topic


  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi