STP Timișoara Forum: Linia 46 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 46 Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 aprilie 2012 - 11:31

Da, doar alveola lipseste. 5 zile de lucru si probabil 100 milioane lei cu borduri, beton si manopera...si iata, am facut un lucru civilizat ...
0

#102 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 aprilie 2012 - 05:05

Înainte de construirea alveolei, ar fi bine de ştiut dacă prelungirea traseului este o măsură permanentă. Altfel??????
Oricum, nu prea văd ca primăria să se avânte la aşa o investiţie, cât timp deja a stabilit ca staţie ILSA.
De ex, la linia 21, la capătul de traseu de la Căprioarei, o alveolă este absolut necesară. Acolo autobuzele au timpi de staţionare substanţiali (câte 13 -15 minute la anumite ore), iar drumul e atât de îngust încât atunci când trece un camion sau un alt autobuz, acesta îşi agaţă oglinzile în crengile copacilor. Noi mai urcăm cu roţile din dreapta pe iarbă pt a le face loc, dar atunci când plouă şi pământul e moale, riscăm să rămânem împotmoliţi. La un moment dat, se începuse o lucrare acolo, şi credeam că, cuiva îi venise mintea la cap. Canci! Au săpat, apoi au pus un nou strat de pământ şi au semănat iarbă. Na!
Aşa că, alveola de la Cârţan riscă să rămână un vis frumos.
Acum, dacă stăm să măsurăm, drumul de parcurs de către călători, de la staţia tramvaiului 2 sau de la cea a troleibuzului 11, până la noua staţie a lui 46, nu este cu mult mai lung decât cel vechi, dacă scădem din el traversarea bulevardului pe la semafor. Să tot fie vreo 15 - 20 de metri în plus. Poate, nici atât.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 09 aprilie 2012 - 05:15

0

#103 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 aprilie 2012 - 09:32

Vezi postareaemilut, la 09 aprilie 2012 - 05:05, a spus:

Înainte de construirea alveolei, ar fi bine de ştiut dacă prelungirea traseului este o măsură permanentă. Altfel??????

Iata raspunsul...

Citeaza

ÎNCEPÂND DE SÂMBĂTĂ, 7 APRILIE TRASEUL LINIEI 46 SE PRELUNGEŞTE DE LA STAŢIA BADEA CÂRŢAN PÂNĂ LA STAŢIA BASTION. AUTOBUZELE 46 VOR OPRI ÎN STAŢIILE: POLIŢIA JUDEŢULUI TIMIŞ, AUREL POPOVICI ŞI VOR AVEA CAPĂT DE STAŢIE LA BASTION.
MODIFICAREA TRASEULUI SE DATOREAZĂ PRELUNGIRII LUCRĂRILOR DE PE STRADA MARTIR IOAN BUTEANU ŞI ESTE PE TERMEN NEDETERMINAT.

...puteau spune ca pana la terminarea lucrarilor de pe straduta respectiva ...

Aşa că, alveola de la Cârţan riscă să rămână un vis frumos.
Acum, dacă stăm să măsurăm, drumul de parcurs de către călători, de la staţia tramvaiului 2 sau de la cea a troleibuzului 11, până la noua staţie a lui 46, nu este cu mult mai lung decât cel vechi, dacă scădem din el traversarea bulevardului pe la semafor. Să tot fie vreo 15 - 20 de metri în plus. Poate, nici atât.


Nu stiu la care 15 - 20 m te referi?....poate ai vrut sa spui 150 - 200 m,...
Iata distantele...


Imagine atasata: statia Ilsa 01.JPGImagine atasata: statia Ilsa 02.JPG


Putem vedea ca distanta intre statia Politie si Ilsa este de 200 m, lucru (cam) nefiresc, ca apoi de la Ilsa pana la gara de est sa fie de aprox 700 m. Cu statia propusa in Cartan, distantele s-ar echilibra, Politie > Cartan = aproape 500 iar de la Cartan > Gara de est = peste 400 m. Si trebuie adaugate si avantajele calatorilor, mai buna deservire a lor, ca pana la urma tocmai pentru ei a fost infiintata linia si in folosul lor si nu pentru niste birocrati care nici nu iasa din birou ca sa vada la fata locului cum decurg lucrurile, sa-si ia doua plase cu cartofi, ceapa, rosii, etc., si sa mearga cu ele in mana 300 m pana la statia ILSA sa ia autobuzul 46....Daca ar face acest gest, si-ar da seama ca este nevoie de o statie in Cartan si astfel statia Cartan n-ar ramane un vis fumos.

Si cum am mai scris cu ceva postari mai sus, prin prelungirea liniei 46 pana la Bastion, i se da un "sens", o menire, devine o linie mai serioasa. Mai trebuie trimisi controlorii ca sa-i determine pe calatori sa-si plateasca calatoria, sub orice forma ar fi ea...mai putin sub forma de spaga, ciubuc, bacsis, o atentie...


PS Este atat de mica distanta dintre statia Politie si statia Ilsa ca in grafice este prevazut ca autobuzul este in acelasi minut si la una si la cealalta, deci, nici macar un minut nu face autobuzul de la o statie la alta. Cel putin asa spune graficul sau din nou graficul este facut intr-un birou, fara vreo legatura cu realitatea. Putea macar un minut sa fie diferenta intre cele doua statii...

Aceasta postare a fost editata de mile: 09 aprilie 2012 - 09:39

0

#104 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 09 aprilie 2012 - 22:46

Vezi postareamile, la 09 aprilie 2012 - 09:32, a spus:

Si cum am mai scris cu ceva postari mai sus, prin prelungirea liniei 46 pana la Bastion, i se da un "sens", o menire, devine o linie mai serioasa. Mai trebuie trimisi controlorii ca sa-i determine pe calatori sa-si plateasca calatoria, sub orice forma ar fi ea...mai putin sub forma de spaga, ciubuc, bacsis, o atentie...
PS Este atat de mica distanta dintre statia Politie si statia Ilsa ca in grafice este prevazut ca autobuzul este in acelasi minut si la una si la cealalta, deci, nici macar un minut nu face autobuzul de la o statie la alta. Cel putin asa spune graficul sau din nou graficul este facut intr-un birou, fara vreo legatura cu realitatea. Putea macar un minut sa fie diferenta intre cele doua statii...


De acord. Pana nu se transforma in linie acest experiment nu are cum sa functioneze convingator.
0

#105 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 aprilie 2012 - 22:52

Vezi postareamile, la 09 aprilie 2012 - 09:32, a spus:

PS Este atat de mica distanta dintre statia Politie si statia Ilsa ca in grafice este prevazut ca autobuzul este in acelasi minut si la una si la cealalta, deci, nici macar un minut nu face autobuzul de la o statie la alta.

Mile, ce am postat pe forum sunt timpi intermediari, rezultati din calcule (am mai atras atentia asupra acestui lucru). Pentru graficele de circulatie consulta pagina web. De acolo se observa ca sunt doua minute intre sosirile in cele doua statii. (exemplu: 9:58 la politie si 10:00 la ILSA). Oricum, pe jos cred ca nu fac mai mult de un minut daca lungesc pasul. :up_arow:
0

#106 Useril este offline   1nt3rp0l 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 aprilie 2012 - 23:20

Aceiasi timp pentru un traseu mai lung....In plus mai ii si bariera pacatoasa+ intersectia de la Continental unde daca ai prins sa fie bariera stai vreo 10 min sa treci pentru ca nu te lasa nimeni si nici un pieton nu trece...Intr-o tura tresa tragi un mic mai tare sa te ti in grafic

0

#107 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 aprilie 2012 - 03:46

Vezi postareamile, la 09 aprilie 2012 - 09:32, a spus:

Nu stiu la care 15 - 20 m te referi?....poate ai vrut sa spui 150 - 200 m,...
Iata distantele...

Sorry. Nu ştiam unde e amplasată staţia. Credeam că se află în dreptul blocului nou construit, fostul bloc ILSA, chiar lângă "Casa Albă".
0

#108 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 aprilie 2012 - 11:51

Iata "locul" propus pentru statie...


Imagine atasata: Cartan 01.JPGImagine atasata: Cartan 02.JPG


Acea "ruina" de la fosta statie Peco dainuie de ani de zile in acel loc uratind si mai mult imaginea zonei care oricum nu este prea frumoasa. Pana si cele doua "pompe" mai stau cumva in picioare. Sau intreg complexul este declarat "monument arhitectonic" si ca atare nu se poate atinge nimeni de el,...

Aceasta postare a fost editata de mile: 12 aprilie 2012 - 11:51

0

#109 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 19 aprilie 2012 - 08:50

S-a găsit rezolvarea problemei. Călătorii lui 46 aşteaptă autobuzul în vechea staţie din faţa depoului, urcă în autobuz şi merg cu el până la Punctele Cardinale şi înapoi. Staţia de la ILSA este nefolosită.
0

#110 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2012 - 19:39

Si cei care tocmai au pierdut autobuzul din vechia statie de la depou, asteapta urmatorul in timp ce se uita la cel care vine de la Bastion si trece "pe langa" ei... :up_arow: ....
0

#111 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 aprilie 2012 - 06:54

Acestora le rămâne la îndemână varianta de a traversa şi a aştepta în staţia ILSA. Eu am spus că staţia este nefolosită, nu că ea nu există.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 20 aprilie 2012 - 06:54

0

#112 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 aprilie 2012 - 15:50

Da, am inteles din prima dar vin cu intrebarea, de ce este nefolosita?...Iata si raspunsul: pentru ca este prost amplasata, respectiv prost stabilita. Daca s-ar face o alveola in locul indicat in postarile anterioare, nu cred ca ar fi multi "nebuni" cu treaba la UMT sa foloseasca linia 46 via Bastion,...
0

#113 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 mai 2012 - 16:15

Hi, hi, hi! Într-una din zile, am intrat în traseu la Bastion, lucrând în schimbul 2. În timp ce plecam din staţie, tocmai venea din sensul opus colegul care lucrase în schimbul 1, şi care avea 2-3 minute întârziere. El urma să se retragă, iar autobuzul său era full de elevi care se obişnuiseră să facă circuitul P-ţa Cârţan - Bastion şi retur. Aceştia au rămas cu buzele umflate, urmând să aleagă o altă variantă de transport pt a ajunge acasă. Dacă ar fi aşteptat autobuzul în staţia ILSA, aşa cum ar fi fost normal, n-ar fi păţit păţania. Recunosc, nicio secundă nu mi-a părut rău pt ei. Veţi spune poate, că sunt dominat de un spirit malefic, de o satisfacţie gratuită, dar am simţit o intensă bucurie văzându-i cum gesticulează a disperare în autobuzul colegului. Poate în acest fel, îşi vor fi însuşit acea lecţie de civilizaţie de la care pare să fi lipsit. Prea multă lume a luat obiceiul de a folosi mtc-ul după bunul plac. Acea categorie de călători care urcă în utilaj înainte de a face bucla, doar pt a-şi asigura un loc pe scaun pt drumul în sens opus, îmi provoacă repulsie. Ei nu îşi joacă la modul fair şansa. Toţi cei care se dovedesc a fi corecţi din acest pdv, au de suferit din cauza lor. Din păcate, din ce în ce mai multe persoane apelează la această metodă, profitând de lipsa prezenţei controlorilor.
Mă aştept la condamnări venite din partea colegilor de forum, dar nu-mi pasă. Consider atitudinea mea ca fiind una justă, chiar dacă la o adică, pare lipsită de eleganţă. La multe dintre linii, procedura de care vorbeam a devenit deja o regulă. Şmecherii se postează în staţie cu 10 minute înainte de sosirea autobuzului pe sensul contrar interesului lor, doar pt a călători confortabil timp de 4-5 minute.
Nu mai ştiu, dar parcă undeva în regulile de funcţionare ale RATT, se interzicea călătoria în buclă.
Nu e vorba de faptul că ar solicita suplimentar mtc-ul, ci doar de abaterea flagrantă de la normele bunului simţ.
Aştept cu deosebit interes blamul co-forumiştilor.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 20 mai 2012 - 16:18

0

#114 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 mai 2012 - 16:50

Inainte de revolutie cand eram scosi din productie pentru a face controlul biletelor si abonamentelor, un loc in care ieseau bani buni din amenzi, era bucla de la Gara de Nord. Eram cate doua echipe de 3-4 oameni si se amenda pur si simplu toata lumea aflata in tramvai. :rad_masa:
0

#115 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 mai 2012 - 18:17

Din păcate, noi şoferii, nu avem la îndemână niciun instrument coercitiv menit a împiedica manifestarea unor astfel de atitudini. Cu atât mai mult cu cât călătorii (elevi, sau nu) pretind că au abonamentele plătite şi vizate. Doar nişte controlori foarte scrupuloşi pot stabili în funcţie de ora plecării de la capătul de linie, dacă acei călători folosesc abuziv mtc-ul. Dar cum, majoritatea elevilor nu-şi validează cardurile de fel, acest deziderat devine unul utopic. Povestea e deja prea veche şi nu cred că are rost să mai dezbatem pe marginea ei.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 20 mai 2012 - 18:21

0

#116 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 mai 2012 - 22:53

Ce mult mă bucur că şoferii nu au la îndemână un instrument coercitiv! I-ar deranja cam fiecare călător care nu are competenţe tehnice cel puţin egale cu ale şoferului!
0

#117 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 mai 2012 - 23:08

Cred ca spunand "instrument coercitiv", Emilut se referea doar la dreptul de a face control, nu la altceva... :(
0

#118 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 21 mai 2012 - 00:24

Păi şoferul are la îndemână instrumentul suprem, adică butonul pentru deschis uşa... dacă şoferul nu ar permite accesul călătorilor în vehicul din staţia de urcare, nu ar mai fi cazuri ca cel de mai sus.
0

#119 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 mai 2012 - 19:33

Vezi postareaDr2005, la 21 mai 2012 - 00:24, a spus:

Păi şoferul are la îndemână instrumentul suprem, adică butonul pentru deschis uşa... dacă şoferul nu ar permite accesul călătorilor în vehicul din staţia de urcare, nu ar mai fi cazuri ca cel de mai sus.

Şi dacă, printre călători se află unul (unii) care chiar doresc să meargă doar până la capătul de linie? Oricum, este obligatorie deschiderea uşilor, din două motive:
1. În autobuz se află călători care doresc să coboare.
2. Numai să îndrăznesc să nu deschid uşile! Mi-ar sări în cap toţi forumiştii, şi ar avea perfectă dreptate să facă aşa, pe lângă faptul că m-aş alege cu nişte reclamaţii la conducere, de toată frumuseţea.

Vezi postareaaristotelro, la 20 mai 2012 - 22:53, a spus:

Ce mult mă bucur că şoferii nu au la îndemână un instrument coercitiv! I-ar deranja cam fiecare călător care nu are competenţe tehnice cel puţin egale cu ale şoferului!

Nu am prea înţeles la ce anume te-ai referit prin: fiecare călător care nu are competenţe tehnice cel puţin egale cu ale şoferului!
În ce priveşte coerciţia, presupun că te-ai gândit la o bâtă de base-ball, cel puţin.
0

#120 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 mai 2012 - 22:09

Vezi postareaemilut, la 21 mai 2012 - 19:33, a spus:


Nu am prea înţeles la ce anume te-ai referit prin: fiecare călător care nu are competenţe tehnice cel puţin egale cu ale şoferului!
În ce priveşte coerciţia, presupun că te-ai gândit la o bâtă de base-ball, cel puţin.


Am vrut sa arat tocmai faptul ca "instrument coercitiv" cam suna a bata de base-ball, aplicata pe calatorii care nu se prea pricep sa circule cu MTC: nu stiu ce e cu butoanele mici de pe bara de sustinere, nu stiu ca urmeaza bucla si ca nu trebuie sa urce, nu stiu ce e ala pantograf, etc. S-a mai povestit pe aici.
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi