STP Timișoara Forum: ✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (90 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR]

#121 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 martie 2012 - 18:56

Vezi postareacseh_17, la 05 martie 2012 - 22:16, a spus:

Mai in gluma mai in serios, ne-au tras-o pentru aeroport :)



Ideea cu comasarea Aeroporturilor (Timisoara si Arad) nu este rea (deloc) in perspectiva construirii unui Aeroport nou, la standarde si pretentii actuale, undeva la Vinga - Ortisoara dar asta in conditiile in care am avea de a face cu niste politicieni seriosi si nu mascarici, cu niste (politicieni) nemti eventual...
In mod automat acest nou aeroport ar deservi ambele orase, cel putin (aprox) 500 000 de locuitori plus potentialii calatori din Caras Severin, Hunedoara, Bihor, Alba...Am castiga impreuna....

Iata posibila locatie a noului Aeroport...Aeroportul BANAT (Vinga) ...

Imagine atasata: aeroportul Vinga 01.JPG

Avem in apropiere atat calea ferata, cat si un drum national si chiar o autostrada, care usor deviate sau nu ar putea deservi cu brio acest Aeroport...Dar unde nu-i minte, nimic nu e!!!...Eventual buruieni...

Am vazut cu totii ca s-au investit o gramada de bani in Aerogara Traian Vuia Timisoara si ce a iesit dupa atatia bani investiti? ... un "cotet" mai stralucitor care nu reuseste sa faca fata in conditii umane traficului actual de 1 200 000 de calatori pe/an. Ce se va intampla peste zece ani cand traficul s-ar putea sa depaseasca 2 000 000 de calatori/an? se vor adauga alte si alte cotete la cele actuale?...

Aceasta postare a fost editata de mile: 06 martie 2012 - 19:31

0

#122 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 martie 2012 - 19:14

Asa ceva se va realiza doar atunci cand Falca va fi presedinte si Ciuhandru prim ministru....
0

#123 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 martie 2012 - 12:53

Eu nu vreau sa stric elanul, dar nu uitam numai la "castigurile" judetului, regiunii, etc.

Voi stit cat iti ia un taxi pana la aeroport cu ceas (nu pirat) din Girocului de exemplu?

35 lei. Pai daca ar muta astia aeroportul te-ar costa 60-70 de lei taxiul. De autobuz sa nu-mi pomeniti ca la ce orar are, nu ajuta cu nimic... Nu este ajustat la avioane deloc.
0

#124 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 martie 2012 - 16:36

Vezi postareacseh_17, la 07 martie 2012 - 12:53, a spus:

Eu nu vreau sa stric elanul, dar nu uitam numai la "castigurile" judetului, regiunii, etc.

Voi stit cat iti ia un taxi pana la aeroport cu ceas (nu pirat) din Girocului de exemplu?

35 lei. Pai daca ar muta astia aeroportul te-ar costa 60-70 de lei taxiul. De autobuz sa nu-mi pomeniti ca la ce orar are, nu ajuta cu nimic... Nu este ajustat la avioane deloc.


Adevarat, din Girocului pana la Vinga ai cam avea bataie de cap... Ai face o ora jumate.
Actualele autobuze sunt pentru populatia ce locuieste in cartierul aeroport si pentru angajati, nu pentru pasagerii curselor aeriene.
0

#125 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 martie 2012 - 18:01

Vezi postareacseh_17, la 07 martie 2012 - 12:53, a spus:

Eu nu vreau sa stric elanul, dar nu uitam numai la "castigurile" judetului, regiunii, etc.

Voi stit cat iti ia un taxi pana la aeroport cu ceas (nu pirat) din Girocului de exemplu?

35 lei. Pai daca ar muta astia aeroportul te-ar costa 60-70 de lei taxiul. De autobuz sa nu-mi pomeniti ca la ce orar are, nu ajuta cu nimic... Nu este ajustat la avioane deloc.



Nu te speria degeaba. Chestia asta (daca se va intampla) se va intampla cand vei iesi tu la pensie... :( ...
Lumea civilizata foloseste trenurile, numai noi folosim taxiurile si pana la alimentara, pentru ca se practica tarife foarte mici (in raport cu cheltuielile),...
Nu taxiul ar fi scump pana la Aeroport, ci venitul salarial al romanilor este foarte scazut.
Suntem ultimii sau penultimii in UE ca nivel de salarizare. Aici e BUBA.

PS Iar cei care nici macar nu "viseaza", n-au nici o sansa la progres....Unele vise se mai si adeveresc...

Aceasta postare a fost editata de mile: 07 martie 2012 - 18:04

0

#126 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 martie 2012 - 23:48

Orasele mari au tendinta de a avea multiple aeroporturi, nu de a comasa impreuna cu alte orase. Este deja descurajant pentru calator sa iasa din oras spre aeroport la ore de varf, ar fi mult mai descurajant daca si drumul pana acolo s-ar lungi cu prea multi kilometri.

Pare rau, da' aici nu-s de acord cu Dl. Mile. Fiecare oras pe barba lui. Si-asa sunt certuri, spre exemplu legal n-ar fi sa operam pe TSR cu low-cost si operatori uzuali, deja s-a plans Carpatair in acest sens. Un aeroport comasat intre doua orase ar amplifica problema, n-ar rezolva-o.
0

#127 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2012 - 20:35

Vezi postareadAImon, la 07 martie 2012 - 23:48, a spus:

Orasele mari au tendinta de a avea multiple aeroporturi, nu de a comasa impreuna cu alte orase. Este deja descurajant pentru calator sa iasa din oras spre aeroport la ore de varf, ar fi mult mai descurajant daca si drumul pana acolo s-ar lungi cu prea multi kilometri.

Pare rau, da' aici nu-s de acord cu Dl. Mile. Fiecare oras pe barba lui. Si-asa sunt certuri, spre exemplu legal n-ar fi sa operam pe TSR cu low-cost si operatori uzuali, deja s-a plans Carpatair in acest sens. Un aeroport comasat intre doua orase ar amplifica problema, n-ar rezolva-o.


Nici pe departe nu este cazul Timisoarei. Poate ceva aeroporturi utilitare, vezi Cioca....La fel cum nu este normal ca Bucurestiul (2,5 milioane locuitori) sa aibe trei, dupa cum s-a vehiculat pe timpul lui Ludovic Orban...al treilea fiind preconizat sa fie mai mare decat Otopeniul (Henri Coanda).... pura megalomanie...
Cum planeta se globalizeaza, distantele "se scurteaza", crescand viteza de deplasare si disparand granitele. Multi europeni si-ar dori sa aiba un aeroport la 20 km de oras dar avem multe exemple de orase mari europene unde aeroporturile sunt la 30 - 40 km de oras sau chiar mai mult iar aceasta distanta a devenit "comfortabila" datorita creerii de legaturi directe si rapide cu aeroportul iar orice aeroport este cu atat mai rentabil si aducator de beneficii cu cat are calatori mai multi (una dintre conditiile de baza) ori ATV Timisoara nu ar putea avea niciodata calatori mai multi decat ipoteticul aeroport de la Vinga. Niciodata...
Nu pot intelege aceasta mentalitate de a ne gandi numai la capra noastra...
In Romania avem doua firme multinationale concurente intre ele, producatoare de volane auto pentru aceeasi constructori auto. Takata la Arad si TRW la Timisoara. Stiti ca in momentele mai dificile pentru una dintre ele, i-a sarit cealalta in ajutor si a scos-o din dificultate. N-am putut crede asa ceva.
La fel cred despre Coca-cola si Pepsi-cola, desi sunt "dusmani de moarte", niciuna dintre ele nu si-ar dori ca cealalta sa dispara de pe piata...
Numai noi timisoarenii dorim sa dispara Aradul de pe harta si probabil ca si aradenii doresc acelasi lucru Timisoarei (Timisorii)...aceasta mentalitate se trage probabil din de ev mediu, cand multe cetati chiar vecine erau rase de pe suprafata pamantului. Eu zic ca suntem in secolul XXI si ar trebui sa vedem altfel lucrurile....

Am citit mai sus ca avem in tara 16 aeroporturi. Probabil ca 8 dintre ele nici nu-si justifica existenta. Cheltuielile cu intretinerea lor fiind necomparabile cu "incasarile".
Aeroportul Tulcea cu 235 de calatori pe an, daca cifrele sunt corecte, rezulta 0,75 calatori (aprox) /zi.... nu stiu cum de mai functioneaza in aceste conditii.
Si atunci n-ar fi normal sa avem 6 - 8 aeroporturi care sa fie astfel pozitionate ca sa deserveasca cat mai multa lume .... si construite la standardele actuale ... decat sa se tot pompeze banii in carpirea celor vechi...vezi si ATV...
Brasovul se chinuie de cativa ani sa aiba propriul aeroport, probabil urmeaza si Pitestiul pe lista de asteptare, ... poate si Calarasiul sau Calafatul si-ar dori un aeroport propriu cat mai aproape de localitate,...
Nu stiu daca Galatiul si Braila au aeroporturi dar poate ar merita sa aibe unul comun (inclusiv cu Tulcea) fiind doua orase foarte apropiate si numarul insumat de locuitori insemnat...
0

#128 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 martie 2012 - 21:50

Citeaza

Aeroportul Tulcea cu 235 de calatori pe an, daca cifrele sunt corecte, rezulta 0,75 calatori (aprox) /zi.... nu stiu cum de mai functioneaza in aceste conditii.

Probabil nu opereaza curse zilnic. Oricum, cred ca e profitabil de la doua ordine de marime in sus (10'000 sa zicem).

Citeaza

La fel cred despre Coca-cola si Pepsi-cola, desi sunt "dusmani de moarte", niciuna dintre ele nu si-ar dori ca cealalta sa dispara de pe piata...

Competitia e buna, da, si existenta competitiei valideaza valoarea fiecarui competitor in parte.

Mutarea aeroportului propriu nu aduce nimic bun pentru noi, si e discutabil daca va aduce ceva pentru aradeni. Trebuie sa existe o competitie pentru a avea termen de comparatie - tot asa cum ne raportam noi la orasul Cluj pentru a vedea cum este administrat orasul, tot asa sa priveasca aradenii incoace si sa invete cum se administreaza un aeroport.

Citeaza

Si atunci n-ar fi normal sa avem 6 - 8 aeroporturi care sa fie astfel pozitionate ca sa deserveasca cat mai multa lume

Nu, pentru ca nu toata lumea merita sa calatoreasca cu avionul, si mai nimeni nu-si permite.

Romanul cu salariu mediu isi permite probabil o deplasare dus-intors pe an, in momentul concediului. Doar cu turistii romani ar da faliment pana si TSR, de fapt se poate vedea cum arata aerogara ARW in aceste conditii . Norocul nostru, si nenorocul aradenilor, este la aici vin oameni de afaceri italieni si germani, iar la ei mai putin. Nu este complet meritul nostru, insa e bine sa-l exploatam adaugand facilitati, nu creand greutati - daca facem orasul mai putin accesibil celor ce ne viziteaza, este perfect posibil sa vedem o scadere a numarului de turisti si oameni de afaceri straini.
0

#129 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2012 - 23:17

Citeaza

Probabil nu opereaza curse zilnic.



Angajatii aeroportului Tulcea nu cred ca sunt zilieri (agajati cu ziua), in zilele cand vine cate un avion. Ei sunt angajati permanent, plus toate celelalte cheltuieli care tin de functionarea aeroportului. Deci de departe nu se acopera cheltuielile.



Citeaza

Nu, pentru ca nu toata lumea merita sa calatoreasca cu avionul, si mai nimeni nu-si permite.



Cat timp noi, ca natiune, trebuie sa ramanem in secolul XVIII sau XIX si cine poate hotara cine merita si cine nu sa mearga cu avionul, cine este indreptatit sa faca acest lucru?...Daca te referi la faptul ca unii dintre noi nu suntem destul de civilizati ca sa calatorim cu avionul, atunci probabil ca ai dreptate, dar acestia nu sunt majoritatea, cel putin asa cred eu...


Citeaza

Romanul cu salariu mediu isi permite probabil o deplasare dus-intors pe an, in momentul concediului. Doar cu turistii romani ar da faliment pana si TSR, de fapt se poate vedea cum arata aerogara ARW in aceste conditii . Norocul nostru, si nenorocul aradenilor, este la aici vin oameni de afaceri italieni si germani, iar la ei mai putin. Nu este complet meritul nostru, insa e bine sa-l exploatam adaugand facilitati, nu creand greutati - daca facem orasul mai putin accesibil celor ce ne viziteaza, este perfect posibil sa vedem o scadere a numarului de turisti si oameni de afaceri straini.



Nu stiu cum ii pe Carpatair sau Tarom sau Lufthansa, insa Wizzair-ul ii plin de romani iar intr-o cursa de Wizzair incap 180 de persoane...si cam merg pline avioanele Wizzair...
De fapt cresterile de calatori din ultimii ani nu se datoreaza nicidecum oamenilor de afaceri straini care vin in Timisoara ci tocmai curselor low-cost wizzair (pe Timisoara).
N-or venit anul trecut 200 000 de mii de oameni de afaceri in plus in Timisoara ci Wizzair-ul i-a carat pe cei cu venituri mai modeste, pe acesti 200 000 in plus fata de 2010...Cu alte cuvinte este in curs de formare o alta categorie sociala care calatoreste cu avionul (low-cost)....iar aceste bilete low-cost incep sa tot creasca in ultimul timp, asta insemnand ca cursele low-cost nu duc lipsa de clienti...
Daca asteptam ca oamenii de afaceri sa fie cei care vor contribui decisv la cresterea traficului de calatori pe ATV, vom astepta degeaba...
Asta este parerea mea si cred ca este suficient de argumentata....mai mult decat aceste cifre elocvente nu pot oferi...
0

#130 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 martie 2012 - 23:51

Vezi postareamile, la 09 martie 2012 - 23:17, a spus:

Cat timp noi, ca natiune, trebuie sa ramanem in secolul XVIII sau XIX si cine poate hotara cine merita si cine nu sa mearga cu avionul, cine este indreptatit sa faca acest lucru?...Daca te referi la faptul ca unii dintre noi nu suntem destul de civilizati ca sa calatorim cu avionul, atunci probabil ca ai dreptate, dar acestia nu sunt majoritatea, cel putin asa cred eu...

Nu stabilesc EU sau altcineva cine "merita". O stabileste piata muncii, in modul cel mai simplu cu putinta: cine castiga suficient cat sa-si permita deplasarea cu avionul, o merita. In Romania exista doua paliere de salariu, vorbind estimativ: un mare numar de angajati necalificati sau doar calificati, care castiga in jurul salariului minim pe economie sau +200 peste el, si care nu zboara pe banii proprii, avand ei fonduri abia pentru a supravietui. Al doilea palier e compus din cei ce lucreaza in firme medii-mari si reusesc sa castige peste 1000RON. Practic, doar clasa medie isi permite sa zboare des de concediul anual.

Pe aceeasi idee, la un salariu mediu de nici 500 EURO n-ar trebui sa vedem in Timisoara ca jumatate din populatie are masini, precum nici in alt oras nu merita multi sa aiba masini (ca simpli muncitori, spre exemplu). Dar cum mandria tine loc de foame ...

Vezi postareamile, la 09 martie 2012 - 23:17, a spus:

De fapt cresterile de calatori din ultimii ani nu se datoreaza nicidecum oamenilor de afaceri straini care vin in Timisoara ci tocmai curselor low-cost wizzair (pe Timisoara).
N-or venit anul trecut 200 000 de mii de oameni de afaceri in plus in Timisoara ci Wizzair-ul i-a carat pe cei cu venituri mai modeste, pe acesti 200 000 in plus fata de 2010...Cu alte cuvinte este in curs de formare o alta categorie sociala care calatoreste cu avionul (low-cost)....iar aceste bilete low-cost incep sa tot creasca in ultimul timp, asta insemnand ca cursele low-cost nu duc lipsa de clienti...

Am ca o senzatie ca astia-s celebrii "capsunari" care isi permit sa circule in vacante. Si pana si ei merg cu variante low-cost. Un om middle-class nu cred ca are nevoie sa recurga la astfel de oferte.

Daca aveti dreptate vom afla in urmatorii 2 ani, pe masura ce criza continua sa se adanceasca in Spania si Italia. Deja o buna parte a muncitorilor ni s-a intors, in SP fiind somajul tinerilor la 50%.
0

#131 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 martie 2012 - 12:56

Aici tin sa te contrazic. Noi ca si tineret daca avem ocazia/necesitatea de a calatori cu avionul miram-as sa dam 300 de euro pentru un zbor de 2-3 ore max, pentru a zbura cu o firma non low-cost, care spre deosebire de cele low-cost iti ofera doar spatiu mai mare la picioare.. sau nu?

Anul acesta am inceput zborul cu avionul, si deja am 4 zboruri la curent. Crede-ma ca in locul Carpatair, care nu este segmentul low-cost, prefer Wizz air-ul in orice situatie. Airbus-urile roz sunt mult mai comode si rigide la zbor, decat raznita de cafea de la Carpatair. Asa de jos lucrurile se vad altfel, pana nu urci sus si vezi cu ochii tai. Si asta o spun deoarece si eu vad altfel lucrurile.

Daca ceva este low-cost nu inseamna ca este pentru aia de jos. Insa asta este mentalitatea romanului. Daca este ieftin, nu-i bun pentru mine...
0

#132 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 martie 2012 - 13:32

Cine a zis ultima fraza?!
0

#133 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 martie 2012 - 14:22

Aeroportul Arad incepe sa faca concurenta aeroportului TV:

Citeaza

Wizz Air, cea mai mare linie aerină low-fare, low-cost din România şi din Europa Centrală şi de Est a anunţat astăzi că va începe operaţiunile de la Aeroportul Internaţional Arad, reluând astfel zborurile comerciale de pe acest aeroport.

Wizz Air va opera începând cu 23 iunie 2012 zboruri de două ori pe săptămână, în zilele de marţi şi sâmbătă, spre Milano-Bergamo (Italia). Wizz Air, care deja operează zboruri către Milano Bergamo de la Aeroportul din Timişoara, va adăuga un nou aeroport în regiune pentru a deservi cererea mare pentru zboruri din Arad către nordul Italiei, o destinaţie populară atât pentru călătoriile business cât şi pentru petrecerea timpului liber. Noua rută care va fi operată în zilele săptămânii se adaugă celei oferite din Timişoara. Wizz Air consideră deschiderea acestei rute ca o investiţie iniţială pentru a extinde serviciile între România şi Nordul Italiei, o oportunitate realizată în colaborare cu managementul aeroportului şi oficialii Consiliului Judeţean Arad. Aeroportul Internaţional Arad este al 5-lea aeroport din România de pe care sunt operate zboruri Wizz Air iar această extindere consolidează poziţia de cea mai mare linie aeriană din România.
...

ziua de vest
0

#134 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 martie 2012 - 14:40

Vezi postareaMHN, la 10 martie 2012 - 13:32, a spus:

Cine a zis ultima fraza?!


Nimeni, insa din cele spuse de dAimon eu am inteles faptul ca o linie low-cost, este destinata capsunariilor si celor din clasa medie. Ceea ce cred eu ca este incorect.

Corectati-ma daca ma insel.
0

#135 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 martie 2012 - 17:51

Vezi postareadAImon, la 09 martie 2012 - 23:51, a spus:

Am ca o senzatie ca astia-s celebrii "capsunari" care isi permit sa circule in vacante. Si pana si ei merg cu variante low-cost. Un om middle-class nu cred ca are nevoie sa recurga la astfel de oferte.

Daca aveti dreptate vom afla in urmatorii 2 ani, pe masura ce criza continua sa se adanceasca in Spania si Italia. Deja o buna parte a muncitorilor ni s-a intors, in SP fiind somajul tinerilor la 50%.


Poti fi sigur (nu doar sa ai o senzatie) ca este vorba de "capsunari", asta generic vorbind, termen lansat de televiziuni. Nu s-au dus in Spania un milion de romani sa culeaga capsuni. La fel si in Italia. Ar fi o tampenie sa credem asa ceva. Ei sunt raspanditi in diverse domenii de activitate si bineinteles ca au fost (primii) loviti de criza si cu toate astea nu prea se inghesuie sa se intoarca "acasa" pentru ca aici ar fi si mai rau pentru ei, care s-au obisnuit cu alt nivel de trai decat cel mizerabil din tara noastra.
Pe langa faptul ca ei sunt cei care folosesc tot mai des avionul in vizita catre "acasa", tot ei sunt cei care le platesc biletele (chiar low-cost) rudelor din tara pentru vizite in Spania sau Italia cu diferite ocazii...Acestia sunt cei 200 000 de calatori in plus pe 2011 fata de 2010.


Vezi postareaDoppler, la 10 martie 2012 - 14:22, a spus:

Aeroportul Arad incepe sa faca concurenta aeroportului TV:

Citeaza

Wizz Air, cea mai mare linie aerină low-fare, low-cost din România şi din Europa Centrală şi de Est a anunţat astăzi că va începe operaţiunile de la Aeroportul Internaţional Arad, reluând astfel zborurile comerciale de pe acest aeroport.

Wizz Air va opera începând cu 23 iunie 2012 zboruri de două ori pe săptămână, în zilele de marţi şi sâmbătă, spre Milano-Bergamo (Italia). Wizz Air, care deja operează zboruri către Milano Bergamo de la Aeroportul din Timişoara, va adăuga un nou aeroport în regiune pentru a deservi cererea mare pentru zboruri din Arad către nordul Italiei, o destinaţie populară atât pentru călătoriile business cât şi pentru petrecerea timpului liber. Noua rută care va fi operată în zilele săptămânii se adaugă celei oferite din Timişoara. Wizz Air consideră deschiderea acestei rute ca o investiţie iniţială pentru a extinde serviciile între România şi Nordul Italiei, o oportunitate realizată în colaborare cu managementul aeroportului şi oficialii Consiliului Judeţean Arad. Aeroportul Internaţional Arad este al 5-lea aeroport din România de pe care sunt operate zboruri Wizz Air iar această extindere consolidează poziţia de cea mai mare linie aeriană din România.


ziua de vest



Iata ce repede se desfasoara lucrurile.
Tare mi-e teama ca de ce mi-e frica nu voi (vom) scapa.
Deocamdata vad ca cursele aeriene dintre Timisoara si Milano-Bergamo (aeroport care deserveste doua orase!!!!) se vor derula si din Timisoara, si din Arad. Dar daca intr-o buna zi se vor desfasura doar din Arad ca asa se hotareste Wizzair-ul.
Nu vor merge toti timisorenii cu "destinatia" Milano-Bergamo pana la Arad?
Daca jumatate din destinatiile Wizzair vor fi peste un anumit timp cu decolari din Timisoara iar cealalta jumatate de destinatii vor fi cu decolari din Arad? Nu vom umbla ca prostii, noi la Arad iar aradenii la Timisoara?...
Si atunci n-ar fi buna solutia cu un aeroport la mijlocul distantei (aprox) intre cela doua orase. Toti am avea de castigat. Si timisorenii, si aradenii pentru ca numarul destinatiilor ar creste, si companiile aviatice pentru ca ar avea mai multi calatori pe orice destinatie decat in varianta actuala, si implicit toata zona sau regiunea ar fi in castig...
Doar ca oamenii nostri politici nu au viziuni, nu sunt preocupati de asemenea lucruri fiind ocupati cu altele...
0

#136 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 martie 2012 - 23:02

Mai ales o companie low cost o sa aleaga aeroportul cu taxe mai mici. Asa cum Wizz zboara de pe Tirgu Mures ar putea foarte bine sa aleaga Arad in loc de Timisoara. Noi o sa raminem cu mindria unui aeroport modern dar fara curse ieftine. De ce atiti timisoreni zboara "peste balta" prin Budapesta in loc sa zboare din Timisoara?
0

#137 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 11 martie 2012 - 00:33

Zborurile "peste balta" ..am inteles ca la oceanul Atlantic te referi...sunt strict legate de distanta si de costul si consumul combustibilului. Toate cursele aeriene transatlantice fac o escala de realimentare in islanda sau in nordul Marii Britanii pentru a putea incepe traversarea cu rezervoarele pline. Nicioaata nu stii ce vreme sau fenomene meteo sau de alta natura pot aparea si fiecare picatura de cherosen in plus este esentiala. Legat de acest cost, daca in Islanda de pilda (tara aflata in plina criza si recesiune) costul de alimentare este mare companiile vor prefera sa plece in calatoria transatlantica cu rezervoarele cat mai pline din start...consum mic...distanta mica....totdeauna cursele ce decoleaza din Munchen vor avea pret mai mic decat cele din Budapesta...acei km.chiar fac diferenta. Legat de Budapesta...legaturile sunt excelente pana acolo...si multi pasageri il aleg pentru ca ajung relativ rapid. Cu cat mai multi il aleg...cu atat mai putin vor fi tentate companiile aeriene sa propuna zboruri transatlantice din Timisoara....deci mai putini pasageri din Timisoara...si tot asa
0

#138 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 mai 2012 - 16:46

wall-street.ro

Citeaza

Petrov aduce in flota Carpatair prima aeronava Boeing 737-300

Carpatair, compania aeriana full-service cu hub la Timisoara, intoduce de la finalul lunii mai prima aeronava Boeing 737 cu o capacitate de 148 de locuri.
“Noul tip de aeronava Boeing 737 ne va oferi atat posibilitatea accesarii de piete noi cat si a reducerii semnificative a costurilor directe de operare. Pentru inceput vom folosi aceasta aeronava pe rutele actuale, urmand ca pana la sfarsitul anului sa lansam si rute dedicate exclusiv aeronavelor de tip Boeing 737”, a declarat Nicolae Petrov, presedinte si CEO Carpatair.

Boeing 737 este o aeronava mediu curier, cel mai utilizat tip de avion la scara mondiala in aviatia comerciala si unul dintre cele mai longevive modele.
Carpatair opereaza in prezent pe 7 aeroporturi interne si 14 aeroporturi externe. Numarul total al zborurilor regulate operate de companie este de peste 200 de zboruri/saptamana spre 21 de destinatii din 5 tari. Circa 25% din vanzarile de bilete de avion Carpatair se vand online.
Infiintata in 1999, Carpatair este in prezent cea mai mare companie aeriana regionala din Europa de Sud-Est operand in principal pe piete regionale.

0

#139 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 mai 2012 - 13:44

Aeronava inainte de redenumire:

Citeaza

Imagine postata

airliners.net
0

#140 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6000
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 mai 2012 - 14:05

:)

Inteleg ca aceasta este o aeronava folosita, luata la mana a doua, denumirea fiindu-i schimbata:

Citeaza

YR-ADB, Boeing-ul 737-300 al Carpatair a ajuns la Timisoara

[...]

Imagine postata

Imagine postata

airbuzz.ro
0

Arata acest topic


  • (90 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi