STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#1061 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 februarie 2012 - 12:41

La garaj deja se fac planificările cuprinzând şi linia 5 autobuze. Întrebarea e! Unde vor întoarce autobuzele? În intersecţia de la Balta Verde?
Hmmm! E puţin cam ilegal!
0

#1062 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 februarie 2012 - 13:43

De ce nu ar circula 5 in felul asta: "Ronat- Balta Verde- pta 700- pta Maria- pta Balcescu- Drubeta- Transilvania- Dambovita" si retur. Stiu ca o sa imi sara lumea in cap dar pe minim ar ajunge 3 vagoane pe tot traseul...O si 6 isi reia vechiul traseu circular, eh :rad_masa: ?!
Hmm iata cum cred eu ca va intoarce 7 la Balcescu, de pe Doja intra pe Independentei, pana dupa macaz, pe urma da cu spatele pe 1 Decembrie pana dupa macaz si pe urma merge spre Dambovita pe traseul de intoarcere.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 22 februarie 2012 - 13:46

0

#1063 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 februarie 2012 - 14:11

Vezi postareaGygyman6, la 22 februarie 2012 - 13:43, a spus:

Hmm iata cum cred eu ca va intoarce 7 la Balcescu, de pe Doja intra pe Independentei, pana dupa macaz, pe urma da cu spatele pe 1 Decembrie pana dupa macaz si pe urma merge spre Dambovita pe traseul de intoarcere.

Şi ce se întâmplă cu traficul în timpul necesar manevrelor? Plus că manevrarea tramvaielor în mersul înapoi este permisă doar în prezenţa unui pilot.
0

#1064 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 februarie 2012 - 14:13

Nu merge asa , acolo e intersectie si nu se pot face atatea manevre , s-ar incurca tot traficul .

Daca ar fi dupa mine l-as duce pana in Bucla de la Gara De Est .
0

#1065 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 februarie 2012 - 14:33

Plus că, în intersecţia din Bălcescu există şi încrucişările tramvai - troleibuz în reţeaua de contact, şi mersul înapoi peste acestea este total contraindicat. Se pot isca deranjamente majore.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 22 februarie 2012 - 14:34

0

#1066 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 februarie 2012 - 15:16

Eu doar am spus ce cred ca se va intampla, evident ca nu va fi asa ,dar cine stie.

Solutia cu 5, pe care am spus-o mai sus, zic eu este una destul de buna, daca se vrea neaparat economisirea a 2 vagoane, si daca se doreste umpic de punere in ordine in traseul liniilor.
Cu transbordarile care ar survenii in urma schimbarilor propuse, se vor pierde o gramada de calatori, azi nimeni nu cred ca mai vrea sa mearga 2 staii si sa astepte pe urma alt mijloc de transport.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 22 februarie 2012 - 22:07

0

#1067 Useril este offline   cornelius55 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 01 ianuarie 12

Postat 22 februarie 2012 - 18:49

totul se duce pe rapa...tramvaiul 7 o sa circule probabil ca acum 30 de ani din lahovary pana la biserica die fratelia si retur
0

#1068 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 februarie 2012 - 20:30

Parerea mea e ca va fi circuit, dar pe un singur sens.
0

#1069 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 februarie 2012 - 21:20

Poate intoarce autobuzul 5 linistit pe stradutele cu care se intersecteaza Hasdeu. Imi aduc aminte ca acum cativa ani era autobuz pe linia 4 (pana in 700 cred), si nu intorcea in intersectie - tot asa pe acele stradute intorcea cumva
0

#1070 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 februarie 2012 - 21:25

Vezi postareaemilut, la 22 februarie 2012 - 14:33, a spus:

Plus că, în intersecţia din Bălcescu există şi încrucişările tramvai - troleibuz în reţeaua de contact, şi mersul înapoi peste acestea este total contraindicat. Se pot isca deranjamente majore.



Pai nu prea se merge inapoi peste incrucisari la aceste manevre. Firele firobuzului sunt intinse pe varianta centrala a intersectiei...

Apropo, nu se mai "modenizeaza" aceasta intersectie?...dupa cum s-a anuntat...


Cam asta ar fi manevra de intoarcere, dar trebuie schimbate doua macaze la fiecare manevra sau daca exista posibilitatea tehnica ca cele doua macaze sa-si pastreze mereu o anume pozitie (ceva cu un resort), atunci n-ar fi nevoie de schimbarea lor manuala,...


Imagine atasata: balcescu 01.JPG
0

#1071 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 februarie 2012 - 21:28

Sa va zic ceva?

Anul trecut, impreuna cu colegul Viktor am vizitat Aradul. Dupa cum bine stim anul trecut s-a renovat intreg centrul la ei. Si taman o situatie identica s-a ivit. Cum au procedat? Simplu! Nu a fost nevoie de nici un manevrant sau pilot. Vatmanul a trecut la postul de conducere din "fundul" vagonului si gata.


Ca sa clarificam. Incrucisarea cu troleibuzele nu este implicata in aceasta manevra! Ea se afla intradevar dupa ce se desparte 7-le de restul, insa cand da cu spatele nu mai are nici o treaba cu ea.
0

#1072 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 februarie 2012 - 21:36

Citeaza

Vatmanul a trecut la postul de conducere din "fundul" vagonului si gata.



La tramvaiele noastre functioneaza bordul din fund?... :intrebare: ...
Dar cu macazele cum ramane?...
0

#1073 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 februarie 2012 - 21:43

Tocmai, ca la majoritatea nu... Macazele le schimba inainte. Cobora se plimba schimba, si urca. Ideea e ca baga cu fata. Opreste, coboara, schimba macazul, urca in "fund" trece unde trebe. Coboara schimba macazul, urca la loc in fata si dai.
0

#1074 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 februarie 2012 - 21:49

Am impresia ca aceasta varianta (Dambovita > Balcescu si retur) a fost aruncata doar asa ca sa nu se agite prea tare lumea, adica ni se da totusi o speranta, praf in ochi...
Nu cred ca "aceasta linie" va tine (dura) prea mult...
0

#1075 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 22 februarie 2012 - 22:37

Vezi postareamile, la 22 februarie 2012 - 21:36, a spus:

La tramvaiele noastre functioneaza bordul din fund?... :) ...


Eee, oare neamtul aiurea a pus post de manevrare in spate? Un lucru folositor care din pacate a fost desfintat din motive lesne de inteles. :intrebare:
0

#1076 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 23 februarie 2012 - 00:19

Coliziune intre un autobuz si un Renault la Timisoara
Un autobuz care circula pe linia 16 din Timișoara a fost implicat într-un accident rutier, miercuri seara, pe Bulevardul Sudului din municipiu. Autobuzul a intrat în coliziune cu un autoturism marca Renault al cărui șofer a fost rănit. În urma accidentului traficul în zonă a fost îngreunat, iar cele două vehicule au fost avariate.





Autobuzul care circula pe linia 16 se deplasa pe Bulevardul Sudului dinspre Bulevardul Dr. Iosif Bulbuca, iar din sens opus venea un autoturism marca Renault. Cele două vehicule s-au tamponat frontal, șoferul din Renaul fiind rănit. Potrivit unor martori, vinovat pentru accident se face șoferul din Renault, care a pierdut controlul și a intrat în autobuz. În urma accidentului Renault-ul a fost grav avariat, iar traficul pe bulevard a fost îngreunat.

La fața locului a sosit un echipaj de polițiști care a început o anchetă pentru a stabili condițiile în care s-a produs accidentul.
http://www.tion.ro/c...misoara/1062029

Multe greseli se gasesc aici din partea reporterului :) erau doar 2 martori eu si mai un prieten, eu am fost cel din trolebuz eram in fata si-am vazut tot si el afara pe trotuar.
Si n-a pierdut pur si simplu s-a bagat in depasire de la masina care stationa si a intrat in TB. si soferu grav ranit... il durea genunchiul atat. si care bulevardul Dr.iosif bulbuca :uimit: venea de pe Liviu Rebreanu de la judetean, si e trolebuz nu autobuz of of...
Frumos derdelus era pe strada nici un utilag care sa inprastie material antiderapant... doar dupa 10 min dupa ceo plecat politia o venit si o inprastiat si la revedere...
Ca ceapa am iesiit in pozele 3 si 5 :intrebare:

Aceasta postare a fost editata de Vali: 23 februarie 2012 - 00:23

0

#1077 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 23 februarie 2012 - 01:32

Vezi postareaViktor, la 22 februarie 2012 - 22:37, a spus:

Eee, oare neamtul aiurea a pus post de manevrare in spate? Un lucru folositor care din pacate a fost desfintat din motive lesne de inteles. :intrebare:


Uite ca eu nu inteleg. Explicati-mi si mie acest motiv lesne de inteles pe care eu nu il inteleg. Care e?
0

#1078 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 23 februarie 2012 - 01:34

Vezi postareaVali, la 23 februarie 2012 - 00:19, a spus:

Coliziune intre un autobuz si un Renault la Timisoara
Un autobuz care circula pe linia 16 din Timișoara a fost implicat într-un accident rutier, miercuri seara, pe Bulevardul Sudului din municipiu. Autobuzul a intrat în coliziune cu un autoturism marca Renault al cărui șofer a fost rănit. În urma accidentului traficul în zonă a fost îngreunat, iar cele două vehicule au fost avariate.





Autobuzul care circula pe linia 16 se deplasa pe Bulevardul Sudului dinspre Bulevardul Dr. Iosif Bulbuca, iar din sens opus venea un autoturism marca Renault. Cele două vehicule s-au tamponat frontal, șoferul din Renaul fiind rănit. Potrivit unor martori, vinovat pentru accident se face șoferul din Renault, care a pierdut controlul și a intrat în autobuz. În urma accidentului Renault-ul a fost grav avariat, iar traficul pe bulevard a fost îngreunat.

La fața locului a sosit un echipaj de polițiști care a început o anchetă pentru a stabili condițiile în care s-a produs accidentul.
http://www.tion.ro/c...misoara/1062029

Multe greseli se gasesc aici din partea reporterului :) erau doar 2 martori eu si mai un prieten, eu am fost cel din trolebuz eram in fata si-am vazut tot si el afara pe trotuar.
Si n-a pierdut pur si simplu s-a bagat in depasire de la masina care stationa si a intrat in TB. si soferu grav ranit... il durea genunchiul atat. si care bulevardul Dr.iosif bulbuca :uimit: venea de pe Liviu Rebreanu de la judetean, si e trolebuz nu autobuz of of...
Frumos derdelus era pe strada nici un utilag care sa inprastie material antiderapant... doar dupa 10 min dupa ceo plecat politia o venit si o inprastiat si la revedere...
Ca ceapa am iesiit in pozele 3 si 5 :intrebare:


16 Parca e linie de troleibuz.

Cum face presa din tantar armasar de dragul senzationalului.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 23 februarie 2012 - 01:38

0

#1079 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2012 - 09:38

Articol prezentat de Tion despre coliziunea dintre troleibuzul (ei zic ca e autobuz :intrebare:) 03050 si un Renault Megane:

http://www.tion.ro/c...misoara/1062029
0

#1080 Useril este offline   Ciulea0 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 10 octombrie 10

Postat 23 februarie 2012 - 10:56

Ce fel de autobuz a fost? C sau G?
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Ultima »

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi