STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#1041 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 21 februarie 2012 - 15:49

:clap:

Citeaza

Cat despre tramvaiul 7, acesta va circula in continuare din Bulevardul Dambovita pana in Piata Balcescu. Potrivit reprezentantilor RATT, de acolo calatorii vor fi urcati in autobuze, care vor continua traseul tramvaiului.

Să înțeleg că numai un sens, sau va întoarce în Bălcescu ?
0

#1042 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2012 - 19:14

O sa primim un comunicat la momentul respectiv. Nu vad unde sa intoarca acolo, doar daca baga Gemenele. :clap:
0

#1043 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 21 februarie 2012 - 19:16

Sper sa nu se transforme chestia in definitiv. Si sa revina la normal cat mai repede.
0

#1044 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 februarie 2012 - 19:28

"Directorul RATT anunţa încă de anul trecut că s-ar putea ajunge în situaţia de a opri circulaţia pe anumite linii din cauza faptului că actualele tramvaie de care dispune Regia sunt prea vechi."

Mda pe forum se "urla" de 2 ani de asta, dar directorul deabea de anul trecut stie de situatia asta. Trista realitate ca forumul si ce se petrece la nivel de conducere sunt 2 realitati paralele.
0

#1045 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2012 - 19:32

Gygy, una e sa scri pe un forum si alta e sa faci declaratii in presa. :clap:
0

#1046 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 februarie 2012 - 20:10

De cateva zile nici pe 9 nu mai vezi picior de varf dimineata...
Uneori nici setul de trenuri nu e complet
0

#1047 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 21 februarie 2012 - 20:11


0

#1048 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 februarie 2012 - 20:50

E clara treaba, ce sa mai...

Oricum pana la urma despre ce data vorbim?
0

#1049 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 februarie 2012 - 20:51

la 1:21... cum cum?! :clap:

Oricum nu mai am cuvinte pentru presa locala, inca un reportaj facut muult prea tarziu in care se repeta sintagma "zeci de ani" de zeci de ori. We get the point, tramvaiele sunt vechi, dar asta nu e de azi de ieri. Cum am mai spus presa face reportaje doar ca sa fie facute si nu se rezolva nimic pana la urma.

Si dupa cum vad alea 15 tramvaie noi vor fi cam tot ce vom avea dupa ce vor fi luate in primire. Probabil prin 2030-2035 vom revedea liniile cum au mai fost candva, sper numai sa reziste si forumul pana atunci.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 21 februarie 2012 - 21:26

0

#1050 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2012 - 22:08

Vezi postareaGygyman6, la 21 februarie 2012 - 20:51, a spus:

Probabil prin 2030-2035 vom revedea liniile cum au mai fost candva, sper numai sa reziste si forumul pana atunci.

Doar cu admin pensionar... :rad_masa:

Sper ca cele 15 sa fie de fapt 20. Sunt totusi 40 de milioane de euro (scadem 10, care merg pe depou)
0

#1051 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3096
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 februarie 2012 - 22:59

Cand am mers la mare in 2008, la intrarea in Constanta cu trenul am vazut un tramvai trecand pe pasajul de peste liniile de tren, tot atunci am aflat ca Mazare vrea sa le scoata. Constanta am avut timp sa o vizitez doar o singura zii in vacanta aia, destul pentru ca sa vad macar 2-3 tramvaie si in ce stare se afla, la plecare tot pe acelasi pasaj trecea un autobuz. Odata ajuns in Timisoara, ma minuman de cat de bine sunt intretinute la noi tramvaiele si chear autobuzele vechi de atunci, imi spuneam "pfha la noi sa fie ca la Constanta... niciodata", l-a scurt timp m-am inscris si pe forum dupa ce m-a contactat Cristi (cseh), atunci eram membru pe TramClub.
La finele lui 2008 un coleg imi spunea in drum spre scoala, ca se reduce bugetul la Ratt, eu tot nu credeam ca situatia o sa se schimbe, naiv fiind traiam cu iluzia ca totul merge bine. Trece anul 2008, iar in 2009 se inchide linia 3 pentru reparatii, zilele trec, utilajele scot linia de contact si pleaca, linia 3 dispare peste noapte fara mari explicatii. Asta a fost probabil pentru mine momentul in care "am primit o palma peste ceafa" si m-am trezit, momentul in care am inteles ca lucrurile nu stau chear atat de bine, ca tramvaiele sunt foarte vechi, ca din 200 de vagoane nu prea mai e mare lucru si ca deacum incolo nu se va mai investii in tramvai prea mult. Lunile trec tramvaiele incep sa fie mazgalite, neglijate, se desfiinteaza depoul de pe Take Ionescu si el fara prea mari explicatii. Vine 2010 si ma plimb pentru ultima data cu tramvaiul 5 pe la Gara de est-Umt, tot atunci se scoate si un sens de pe linia lui 6, la fel fara prea mari explicatii. Anii trec tramvaiele ajung mazgalite complet, sunt revopsite dar se pare ca cei care le mazgalesc au sorti de izbanda. Vine 2012 in care aflu ca linia 5 si 7 ar putea disparea la nici o luna dupa ce am filmat traseul lui 5.
Au trecut 4 ani de cand am fost la Constanta si 4 ani de cand Timisoara ii calca pe urme se pare...

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 21 februarie 2012 - 22:08, a spus:

Doar cu admin pensionar... :rad_masa:



Chiar nu mai e nimeni interesat de "meseria" asta?! pacat, destul de tris sa aflu ca aceasta comunitate s-ar putea sa nu aiba continuiate.

Da dar mai ramane reabilitarea infrastructurii, sau pentru aia sunt alti bani :uimit: ?! Oricum eu sper sa ramana macar 30 de tramvaie pentru oras, cu tot cu vechi si noi, macar 5-6 linii sa fie.
0

#1052 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2012 - 23:56

Pana in 2035 gasim noi pe cineva. :rad_masa:

Nu, banii, cei 50 de milioane, sunt impartiti doar in doua: 40 pentru tramvaie si 10 pentru modernizarea depoului.
0

#1053 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 22 februarie 2012 - 00:16

Citeaza

In urma cu o saptamana un tramvai a luat foc din cauza instalatie vechi de zeci de ani

Problema nu sta in instalatie ci in exploatarea si intretinerea lor. Probleme cu cablaje rupte au mai avut si alte vagoane, nu numai 3531, iar asta din cauza zapezii foarte mari.
Am inteles ca ieri erau moarte 34 de vagoane si aproape toate cu motoare arse. De ce nu se ia nicio masura sa se scoata apa de trasament? De exemplu pe traseul liniei 9(si nu numai) erau o gramada de zone(Martirilor, Judetean, Sudului, AEM etc) unde apa era foarte mare. De ce nu se iau niste masura de eliminare a apei din aceste zone? Nu mi se pare normal sa iti trimiti oamenii sa dea apa la o parte cu matura(!?).
0

#1054 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 22 februarie 2012 - 02:19

Dacam cumpara modelu de la polonezi e la firma SC Pojajzdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA modelu PESA care clujeni il cumpara dar acuma au amanari... cu contestati... modelu costa 1.5 mil euro aproximativ. si cum primaria ia 50 mil euro am putea cumpara cu 28 tramvaie cu cate 1.5 mil euro bucata cu dotari clima etc. si ar mai ramane 8 milioane pentru modernizarea depoului si a cumpara echipamentu pentru mententanta de care se discuta.
Imagine atasata: Warsaw_tram_PESA_120N_at_Most_poniatowskiego.jpg Imagine atasata: tramvai4_233.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vali: 22 februarie 2012 - 02:20

0

#1055 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 februarie 2012 - 10:35

Modele mai scurte decat acesta sunt? Chiar 28 tramvaie cu asa capacitate mare nu ar trebui.
0

#1056 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 22 februarie 2012 - 11:19

RATT vrea sa puna autobuze in loc de tramvaiele 5 si 7.

Conducerea RATT a decis sa renunte la unele tramvaie, din cauza starii in care se afla cele mai multe garnituri primite oricum de pomana de la nemti. Liniile 5 si 7 vor fi inlocuite de autobuze, insa nu complet, ci doar pe unele trasee.

“Din primavara, nu s-a stabilit exact cand, aceste linii, 5 si 7, se vor transforma in linii deservite de autobuze, dar nu pe tot traseul. Pe linia 5 vom avea autobuze de la intersectia de unde se desparte 4 de 5, iar tramvaiul 5 va intoarce in Torontalului. Tramvaiul 7 va circula in continuare din Bulevardul Dambovita pana in Piata Balcescu”, ne-a declarat Cosmin Bradu, purtator de cuvant al Regiei Autonome de Transport in Comun Timisoara.

Traseul autobuzelor care vor prelua calatorii tramvaiului 5 va fi Calea Bogdanestilor – Bulevardul Cetatii – strada Bogdan Petriceicu Hasdeu.

Cat despre tramvaiul 7, acesta va circula in continuare din Bulevardul Dambovita pana in Piata Balcescu. Potrivit reprezentantilor RATT, de acolo calatorii vor fi urcati in autobuze, care vor continua traseul tramvaiului.

Suspendarea celor 2 tramvaie se va face, cel mai probabil, din luna martie.

sursa : opiniatimisoarei.ro
0

#1057 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 22 februarie 2012 - 11:29

Cum adika nu cu capacitate mare nu ne-ar trebui? astai cat unu deanostru cu 2 vagoane, are capacitate de 296 pasageri. Modelul cel mai scurt de la PESA e pe 3 segmente si tine doar 123 calatori.
Vecini nostri de la Szeged lau cumparat doar ca are botul si spatele modificat atat.
Imagine atasata: PESA_121N_(403)_Elbląg.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vali: 22 februarie 2012 - 11:30

0

#1058 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 februarie 2012 - 11:52

Ziceam ca ar trebui si cu capacitate mare, dar nu toate. Ar fi potrivite ambele modele.

Cat despre stire, probabil va fi folosita bucla-triunghi din P-ta Balcescu, iar despre capatul din Torontal cu portiunea de linie simpla spre bucla... saracii vatmani!
0

#1059 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 februarie 2012 - 11:55

Imi place ca niciunde, dar absolut nici unde nu se precizeaza ca liniile 5 si 7 sa fie repuse vreodata pe vechiul traseu, sau ca ar fi vorba de vreo modernizare de cale...
0

#1060 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 februarie 2012 - 11:59

E mai fain sa fi luat de fraier...
La L5 nu vad nicio "economie" de tramvaie, ca tot 3 tramvaie ar trebui pe noul traseu.
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • Ultima »

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi