STP Timișoara Forum: Linia Expres 7 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 7 Evaluare topic: -----

#441 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 10 februarie 2012 - 20:56

Si care era traseul lui E7 barat? Pe site nu mai anuntul si pe forum nici atat. Si daca ma uit la harti, harta nu e actualizata, iar chestia cu tabelul pe statii si nu cu denumirea traseelor cum era inainte, e doar pt tehnicieni... cum mam mai spus-o.
0

#442 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 februarie 2012 - 21:36

P-ta Mocioni - Platforma ELBA (traseu comun cu E7 pe o portiune, dar pe pasajul CFR de la fabrica de zahar o lua la dreapta si mai mergea cateva sute de metri pana la ELBA, in loc sa o ia la stanga spre fabrica de zahar si abator).
0

#443 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 10 februarie 2012 - 23:45

Vroiam sa stiu mai exact din dreptul carei statii se desparteau cele 2 lini E7 si E7 barat, si cate statii avea E7 barat din punctul de despartire pana la Elba si care erau acelea, si ce straz parcurgea de la punctul de despartire pana la Elba.
0

#444 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2012 - 00:15

Poftim pentru comparatie.

Imagine atasata: e7.jpg
0

#445 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 februarie 2012 - 08:58

Si o alta intrebare de curiozitate a mea. Scuze daca sunt prea curios din fire, de la despartirea lui E7 si E7B, pana la Elba, e mult de mers pe jos? Ce vor ice calatorii care depindeau de el?
0

#446 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2012 - 10:31

Depindeau cei de la ELBA si nu stiu daca nu au alta varianta de transport deja.

Cam atat au de mers pe jos:

Imagine atasata: 7b.jpg

Mult? Putin? Nu stiu daca conteaza. Daca primaria crede ca este necesara o linie de transport ea va exista, daca nu... nu.
0

#447 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 februarie 2012 - 14:23

Un om in general merge cu 5 km/h, 1000m in 12 minute, 100 m in 1,2 minute deci ar avea aproximativ 8 minute jumatate, 9 minute de mers pe jos. Destul de putin as spune ca de la capatul lui E7 pana la Elba e putin de mers. Pt 740 metri nu cred nici eu ca s-ar merita. Ca sa se merite acest E7 barat ar mai trebui prelungit pana la un alt punct de interes, trecand pe langa Elba. De exemplu nu o fi asa mare punct de interes dar totusi ar exista calatori, daca l=-ati prelungi pana la Halta Sanmihai in camp, unde opresc personalele. Si lumea care coboara din personale si vreea sa mearga in Sanmiaiu Roman este expusa unor pericole cum ar fi haitele de caini maidanezi.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 11 februarie 2012 - 14:23

0

#448 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 11 februarie 2012 - 16:26

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 februarie 2012 - 10:31, a spus:

Depindeau cei de la ELBA si nu stiu daca nu au alta varianta de transport deja.


Este transport gratuit cu doua autobuze ale firmei RAVITEX, cu doua trasee prin oras.
0

#449 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2012 - 19:05

George, de la ELBA incolo, nu cred sa mai existe drumuri practicabile sau obiective spre care sa merite sa bagi autobuze. Spre Sanmihaiuri avem linie M.
0

#450 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 12 februarie 2012 - 08:51

Eu pe Google vad un drum destul de practicabil. o sa fac printscreen sa vedeti la ce m-am referit. E destul de lung cat sa te atace pe drum o haita de caini maidanezi de nici nu mai stii ce e cu tine. Atunci sa punem un m sa faca o bucla acolo la halta insa DOAR la cursele care se sincronizeaza cu trenul. Poate 1 din 2 curse sa zicem...
Dar Sigur nu RATT decide si pe aia din Primarie ii doare fix undeva de soarta cetatenilor.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de George1000: 12 februarie 2012 - 08:54

0

#451 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 februarie 2012 - 10:29

Nu este un drum de niciun fel dupa "sensul giratoriu" de la poarta ELBA. E camp deschis.
0

#452 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 februarie 2012 - 11:08

Vezi postareaGeorge1000, la 12 februarie 2012 - 08:51, a spus:

Dar Sigur nu RATT decide si pe aia din Primarie ii doare fix undeva de soarta cetatenilor.

George, ai primit raspunsul lui Visor care lucreaza chiar in zona respectiva si spunea ca nu e niciun drum practicabil.

P.S. Vorbim de primaria Timisoara, de ce i-ar interesa soarta celor din Sanmihai? Am fost personal in zona si iti spun ca acolo e "capatul lumii", nu e zona rezidentiala, nu sunt case sau alt obiectiv spre care sa ai o linie de autobuz. In sudul locatiei e camp, in nord la fel. In vest avem Utvinul unde deja circula o linie M a RATT, iar in est e orasul, cu linia 3 si E7.

Explica-mi pe aceasta harta si tinand cont de liniile existente figurate pe harta, de ce ar mai fi nevoie de inca o linie in zona:

Imagine atasata: elba.JPG
0

#453 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 februarie 2012 - 11:21

Plus că, drumul care duce la ELBA are direcţia opusă Sînmihaiului. Spre Est. Chiar nu înţeleg ce doreşte George. O legătură cu trenul? Păi, trenul ajunge la Sînmihai?

Aceasta postare a fost editata de emilut: 12 februarie 2012 - 11:21

0

#454 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 februarie 2012 - 11:30

"Dialog" cronologic...



Vezi postareaVisor, la 29 septembrie 2011 - 10:28, a spus:

Pana la capatul parcului industrial, unde se afla Ela, este distanta destul de lunga. Pe jos faci 15 min. La capatul parcului, dupa Elba, se afla un sens giratoriu, probabil pana acolo va merge autobuzul.
Se pot infiinta doua statii, una la intersecta strazii "principale" cu strada de la Kromberg & Schubert si alta la sensul Giratoriu, la Elba.



Vezi postareamile, la 29 septembrie 2011 - 11:17, a spus:

Nu prea stiu pe cine va duce E7 barat, pentru ca Elba are transportul asigurat pentru angajati, iar Kromberg & Schubert la fel. Probabil ca si Contitech-ul la fel. Si cei de la JOE idem. Si atunci cine mai ramane de dus cu Ratt-ul?...
Sa se inteleaga, nu sunt contra acestei masuri, doar ma intreb si va intreb?...
Am spus de nenumarate ori ca daca n-ar axistat conventiile, Ratt-ul ar fi avut mult de castigat, cu conditia ca si calatorii sa fi fost corecti...


Dupa 4 luni de zile...


Vezi postareaVisor, la 10 februarie 2012 - 17:38, a spus:

Mai bine se zicea direct ca e desfiintat. Oricum e o treaba buna. Circula gol si tot in urma lui E7.



Vezi postareaGeorge1000, la 11 februarie 2012 - 14:23, a spus:

Un om in general merge cu 5 km/h, 1000m in 12 minute, 100 m in 1,2 minute deci ar avea aproximativ 8 minute jumatate, 9 minute de mers pe jos. Destul de putin as spune ca de la capatul lui E7 pana la Elba e putin de mers. Pt 740 metri nu cred nici eu ca s-ar merita. Ca sa se merite acest E7 barat ar mai trebui prelungit pana la un alt punct de interes, trecand pe langa Elba. De exemplu nu o fi asa mare punct de interes dar totusi ar exista calatori, daca l=-ati prelungi pana la Halta Sanmihai in camp, unde opresc personalele. Si lumea care coboara din personale si vreea sa mearga in Sanmiaiu Roman este expusa unor pericole cum ar fi haitele de caini maidanezi.

0

#455 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 12 februarie 2012 - 14:25

Eu am in Braila un microbuz linia 8 care ARE CAPETE in cartierele Viziru sau Vidin insa la strada Garii intotdeaua o ia inspre Gara, deci este facut traseul asa incat sa faca Bucla la Gara cu toate ca logica ar fi fost sa o ia INAINTE cum ar fi fost logic! Dar asa s-au gandit sa faca traseul cu BUCLA! la GARA!
Asa ca nu vedeam problema a face o linie E sau M a RATT spre Sanmihai cu BUCLA la ELBA si bucla la halta aia (doar in caz de ar trece trenuri pe acolo)! Si sa inrteleg ca daca e capatul lumii, daca nu avem obiectiv, trebuie sa ii lasam pe oameni izolati complet de restul lumii civilizate? Cum e la voi in vest cred ca nici particularii cu maxi-taxi nu ajung in Sanmihai.

Nu prea stiu daca e tren sau nu, dar pe harta vazusem halta la Sanmihai si care era prea departe de comuna. Dar poate paa la urma o sa ii vina mintea primarului din Sanmihaiu Roman sa faca o concesie cu primaria Timisoara, pentru un M.

Si ma mai intreb daca cumva prin zona in care am aratat-o eu, pe drumul de la acea halta spre Sanmihaiu Roman, nu stiu daca e camp de ce Google arata ca ar fi drum. Si in plus ma mai intreb daca in zona mai sunt haite de caini maidanezi pe acel camp.

E adevarat ca personal nu cunosc zona dar ma gandeam doar ca o linie e sau M a Ratt pana in Sanmihai ar avea succes daca:

1. Ar opri minim un tren la 1 ora in acea halta,
2. lumea din Sanmiai ar fi angajata la societati comerciale din Timisoara.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 12 februarie 2012 - 14:30

0

#456 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 februarie 2012 - 14:31

George, cred ca confuzi iesirea din Timisoara cu Parcul Industrial Freidorf.

Pe scurt, E7barat mergea doar pana in Parcul Industrial Freidorf, nu spre iesirea din Timisoara, nu spre Fabrica de Zahar / Abator, nu spre Utvin, nu spre Sanmihai. In Parcul Industrial obiectivele sunt doar niste fabrici, fabrici care toate au transport pentru angajati, de aceea E7barat era fara rost pe acolo.
0

#457 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 12 februarie 2012 - 14:36

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 februarie 2012 - 11:08, a spus:

George, ai primit raspunsul lui Visor care lucreaza chiar in zona respectiva si spunea ca nu e niciun drum practicabil.

P.S. Vorbim de primaria Timisoara, de ce i-ar interesa soarta celor din Sanmihai? Am fost personal in zona si iti spun ca acolo e "capatul lumii", nu e zona rezidentiala, nu sunt case sau alt obiectiv spre care sa ai o linie de autobuz. In sudul locatiei e camp, in nord la fel. In vest avem Utvinul unde deja circula o linie M a RATT, iar in est e orasul, cu linia 3 si E7.

Explica-mi pe aceasta harta si tinand cont de liniile existente figurate pe harta, de ce ar mai fi nevoie de inca o linie in zona:

Atasament elba.JPG


Ar fi nevoie de un autobuz spre acea halta doar daca ar trece minim un personal la o ora, prin ea, iar in caz de nu, prelungit M de utvin pana in Sanmihaiu Roman deoarece sa mergi din Sanmihaiu Roman pana in utvin pe jos, juma de ora prin soseaua aceea care trece pe camp unde e pustiu se poate risca multe: Violatori, hoti sau maidanezi gasesti la tot pasul in locurile pustii care asteapta calatori rataciti.

Dar probabil ca daca s-ar prelungi M de utvin pana in Sanmihaiu nu ar mai renta...

Aceasta postare a fost editata de George1000: 12 februarie 2012 - 14:37

0

#458 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 februarie 2012 - 17:30

M36 circula prin ambele Sanmihaiuri dupa ce trece prin Utvin. :)
0

#459 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 12 februarie 2012 - 18:25

Dar o nelamurire am si eu de la timisoreni poate stiu ei mai bine, in acea halta a Sanmihaiului aratata de mine, mai opreste vre-un personal?
0

#460 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 februarie 2012 - 18:42

In harta care ai pus-o nu e nici cartierul Freidorf, nici PIF. :)
Halta Utvin si Sanmihai se afla pe relatia Timisoara - Cruceni. Circula vreo 4 perechi de personale / locale.
0

Arata acest topic


  • (73 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi