STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#361 Useril este offline   Calator73 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21 ianuarie 12

Postat 21 ianuarie 2012 - 20:40

Buna seara!
Calatorii au ajuns bataia de joc al controlorilor?? Chiar nu se pot selecta sa fie oameni normali? Sau acesta este principiul de selectie?
Azi in tramvaiul 8 pe la 11:10 minute au urcat la statia Maria doi controlori fara politisti (ei au ramas jos, se pare ca li s-a terminat programul de lucru cu acei derbedei), in gura mare i-a zis unul celuilalt "nu cred ca fac nici 100 de lei azi". In tramvai au provocat acesti 2 indivizi un scandal destul de mare, unul din ei a si jignit mai multi calatori, pentru ca au incercat sa ia apararea femeii care nu avea biletul facut ca acel 'unic' validator din tramvai nu valida bilete. In statia Balcescu au si dat-o jos din tramvai ne ascultand pe nimeni, binenteles cu cuvinte colorate.
Erau ca doi batausi, pe mine m-au controlat amandoi, degeaba i-am zis ca deja am aratat la colegu, mi-a zis: "si? arata-mi si mie".
In primul rand se vedea ca sunt pusi pe certuri, cu orice pret vroiau sa faca bani, nu erau insotiti de politisti si cel mai important nu s-au legitimat.
Chiar asa? Am ajuns bataia de joc al controlorilor? In tramvaie sunt conditii dezastruoase si pe langa acesta mai trebuie sa fim injositi si de indivizi ca ei?
Nu stiu daca veti lua vreo masura de sanctionare a acestor oameni, dar in mod sigur incasari din controalele lor oricum nu prea vedeti ca lucrau cum se zice "la negru".
0

#362 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2012 - 21:41

Daca nu au ecuson si nu se legitimeaza e greu sa ne dam seama despre cine e vorba, dar nici nu esti obligat sa le arati biletul sau abonamentul in acest caz.
0

#363 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 ianuarie 2012 - 01:31

Pe bune dacă în cazuri de-astea n-ar merita sunat la 112 şi să se plângă jumătate de tramvai că au fost violenţi controlorii cu ei -_-

P.S. În tot tramvaiul ăla nu s-au găsit 3-4 bărbaţi mai solizi să-i coboare pe presupuşii "controlori" jos? Având în vedere că au renunţat la Poliţia Comunitară ..

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 21 ianuarie 2012 - 21:41, a spus:

Daca nu au ecuson si nu se legitimeaza e greu sa ne dam seama despre cine e vorba, dar nici nu esti obligat sa le arati biletul sau abonamentul in acest caz.

Nu sunt programaţi pe linii şi ore? Ar trebui să se cam ştie ce echipă avea în program să controloeze sâmbătă dimineaţa pe linia 8. Similar, s-ar putea verifica ce echipă a aplicat o amendă în jurul orei aceleia în Bălcescu, presupunând că femeia respectivă chiar a primit amendă.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 22 ianuarie 2012 - 01:34

0

#364 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 ianuarie 2012 - 02:22

Poti depune plangerea la relatii.publice@ratt.ro sau sa mergi direct in audienta la Goia (directorul general). Acum depinde cat de mult te supara problema -_-
0

#365 Useril este offline   Calator73 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21 ianuarie 12

Postat 22 ianuarie 2012 - 09:55

Vezi postareadAImon, la 22 ianuarie 2012 - 01:31, a spus:

Pe bune dacă în cazuri de-astea n-ar merita sunat la 112 şi să se plângă jumătate de tramvai că au fost violenţi controlorii cu ei -_-

P.S. În tot tramvaiul ăla nu s-au găsit 3-4 bărbaţi mai solizi să-i coboare pe presupuşii "controlori" jos? Având în vedere că au renunţat la Poliţia Comunitară ..


Nu sunt programaţi pe linii şi ore? Ar trebui să se cam ştie ce echipă avea în program să controloeze sâmbătă dimineaţa pe linia 8. Similar, s-ar putea verifica ce echipă a aplicat o amendă în jurul orei aceleia în Bălcescu, presupunând că femeia respectivă chiar a primit amendă.


La ora aceea erau multi oameni in varsta in tramvai, barbatul care a sarit in ajutorul femeii i-a spus de ce nu verifica validatorul ca jumatate de tramvai sta cu biletul in mana nefacut.
Oricum erau controlori adevarati pentru ca validatoarele au fost blocate de ei, doar ca erau in afara serviciului facand bani de buzunar, de asta nu s-au mai urcat politistii cu ei de la statia Maria.
S-ar putea sa fi primit aceea femeie amend dar asta in mod sigur nu ajunge la RATT si pe langa asta de cate ori am vazut controlori ca au amendat pe cineva, politistii scriau contraventia nu controlorii.
0

#366 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2012 - 10:15

Vezi postareadAImon, la 22 ianuarie 2012 - 01:31, a spus:

Nu sunt programaţi pe linii şi ore?

De cand sunt insotiti de politie nu cred ca se mai face o asemenea programare.

Da, Calator73, politia aplica amenda, de aceea spuneam ca nu era in regula controlul fara prezenta acestora. Controlorii nostri au titulatura de "Tehnician asistenta inspectie titluri de calatorie"
0

#367 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 ianuarie 2012 - 12:38

Hai sa fim seriosi... Cat de greu este sa aflam cine au fost? Stim ora, stim linia, si stim ca au blocat validatoarele. Cred ca domnul Adi Sarb stie ce are defacut mai incolo. -_-

P.S. Am mutat topicul, as ruga un moderator sa-l uneasca cu cel initial.
0

#368 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2012 - 12:40

In cazul in care cei lezati vor face o reclamatie...

L-am unit cu topicul existent
0

#369 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2012 - 17:33

Ca tot vorbeam de controlori..., va prezint cum trebuie sa arate ecusonul valabil pe 2012 (pe spate are stampila regiei si semnatura d-lui director):

Imagine atasata: mostra mic.jpg
0

#370 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 ianuarie 2012 - 17:48

Nu primim si noi cate unul, sa mai curatam prin tramvaie... :baby: :rad_masa: :jos:
0

#371 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2012 - 17:54

Nu. :jos: Am realizat si personalizat cate un ecuson pentru fiecare controlor. Poza si numele sunt direct tiparite pe ecuson, la fel si numarul acestuia. Atentie la falsuri! (poze lipite in special) Nu incercati sa tipariti acest ecuson. Originalul are rezolutie mult mai mare decat cel postat aici.
0

#372 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 ianuarie 2012 - 18:00

Eu glumeam (banuiesc ca era evident) Ideea la care am vrut sa ajung, tocmai ati spus-o. Eu zic sa trageti pe poza o inscriptionare SPECIMEN sau ceva de genul, sa nu cumva sa dam mura-n gura falsuri...
0

#373 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2012 - 18:09

Iti dai seama ca m-am prins ca e o gluma. Daca chiar imi cereai un ecuson o faceai prin PM nu pe forum. :jos:

Da. O sa scriu peste "Specimen", cu toate ca rezolutia pozei de pe forum e foarte mica si nu va iesi bine la tiparire.
0

#374 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 ianuarie 2012 - 19:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 ianuarie 2012 - 17:54, a spus:

Nu. :jos: Am realizat si personalizat cate un ecuson pentru fiecare controlor. Poza si numele sunt direct tiparite pe ecuson, la fel si numarul acestuia. Atentie la falsuri! (poze lipite in special) Nu incercati sa tipariti acest ecuson. Originalul are rezolutie mult mai mare decat cel postat aici.

Apropo'! De câţi controlori mai dispune regia? Eu am auzit de 8, care lucrează în ture. Aşa să fie?
0

#375 Useril este offline   Calator73 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21 ianuarie 12

Postat 28 ianuarie 2012 - 20:20

Care sunt cerintele pentru a fi controlor? :eusa_think:
0

#376 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2012 - 22:11

Vezi postareaemilut, la 28 ianuarie 2012 - 19:47, a spus:

De câţi controlori mai dispune regia? Eu am auzit de 8.

Eu stiu de 11.

Vezi postareaCalator73, la 28 ianuarie 2012 - 20:20, a spus:

Care sunt cerintele pentru a fi controlor? :eusa_think:

Pai, din moment ce sunt tehnicieni, liceul cu bacalaureat. Inca nu se cer studii superioare. :)
0

#377 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 ianuarie 2012 - 22:24

Vezi postareaCalator73, la 28 ianuarie 2012 - 20:20, a spus:

Care sunt cerintele pentru a fi controlor? :eusa_think:



Daca te angajezi, sa ne anunti... :)
0

#378 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2012 - 22:44

O sa-i trebuiasca ecuson, deci aflam noi... :eusa_think:
0

#379 Useril este offline   save 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 03 iulie 12

Postat 03 iulie 2012 - 13:06

As dori sa ma angajez ca si controlor, doar ca abia in iarna fac 16 ani. Exista o limita de varsta sau pot sa ma angajez de acum ? (daca sunt posturi vacante)
P.S. Am inteles ca in caz ca vreau sa ma angajez, intre 15-16 ani imi trebuie scrisoare de la parinti.
http://savetudor.weebly.com/
0

#380 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iulie 2012 - 17:59

Cred ca pe moment echipa de tehnicieni inspectie titluri de calatorie, e complecta si abia s-a terminat o tura de disponibilizari. Oricum, adreseaza-te serviciului personal in Take ionescu 56 si ei iti dau toate informatiile necesare.
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi