STP Timișoara Forum: Sistemul de anuntare al statiilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »

Sistemul de anuntare al statiilor Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#281 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 aprilie 2011 - 23:18

Nu, de programare se ocupa un electronist.
Sistemul de afisare de la Gorba nu permite redarea sunetului. A fost construit sa afiseze statiile de pe traseu nu ca home cinema. :) Pana si redarea acestor videoclipuri cu o rezolutie de 640x480 pune in dificultate procesorul, memoria RAM dar si partea video a sistemului (filmuletul merge putin sacadat)
0

#282 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 aprilie 2011 - 13:18

Pai ati spus ca programarea se face de oameni care fac ore suplimentare neplatite, iar acum ati spus ca doar de catre un electronist :)
Iar daca ecranul a fost facut pentru a afisa statiile, de ce trebuie puse filmulete pe ele? :) Tocmai, exact asta vroiam sa spun si eu, ca nu e home cinema.
0

#283 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 aprilie 2011 - 13:24

Avem la troleibuze doi electronisti (ca la programare merg amandoi sau unul singur, asta e decizia lor). Ideea era ca programarea nu o fac soferii, dar daca vrei sa despicam firul in patru...putem sa o facem.
0

#284 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 aprilie 2011 - 16:20

E si logic ca sunt mai multi electronisti, adica doi, ca doar nu unul singur sta in fiecare noapte peste program. Fac si ei cu schimbul.
0

#285 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 decembrie 2011 - 11:53

Ce mesaj se ruleaza iar in trolee?
0

#286 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 31 decembrie 2011 - 11:54

Imi suna ca tot acela de anul trecut.
0

#287 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 decembrie 2011 - 11:59

Puteti sa-l descarcati de aici: Fisier atasat  1.mp3 (388.78K)
Number of downloads: 286
Nu cred ca e cel de anul trecut, oricum l-am primit acum, nu e cel vechi.
0

#288 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 februarie 2012 - 19:46

Merg aproape zilnic cu linia 18 (dimineata in jurul 09 si seara in jurul orei 18:30) de aproape 2 luni. In acest timp am auzit sistemul de anuntare doar de 2 ori...
Seara o data ajuns la capat la Piata Verde o parte din soferi nu mai schimba sensul de mers afisat...
0

#289 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2012 - 21:42

Da, din pacate sistemul e folosit destul de sporadic.
0

#290 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 februarie 2012 - 14:11

Problema este ca ii putem imparti in 2 categorii: cei care utilizeaza sistemul de cand lumea, si cei care deloc... \


Acuma celebra proble: putem imparti in 2 categorii, cei care sufera si cei care nu sau cum? Daca aia 10-20 n-au tampit intr-o asa perioada nu cred ca cei 80 din cealalta grupa o vor face...

Cred ca avem deaface cu o mentalitate de 2 bani...
0

#291 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 24 ianuarie 2013 - 10:36

"....Sarbatorile va bat la usa....." poate se gindesc caci au trecut sarbatorile si scot sau chiar schimba anuntul de pe liniile de troleibuz!!!Oameni buni! chiar nu se doreste sa fim si Noi ordonati si sa ne facem un serviciu ok.?
La Noi tote ideiile invechite si plus ura,minciuna si hotia domina.Doamne dane minte si sa ne asezam si Noi odata in rind cu lumea.
Haideti fratilor sa folosim corect si civilizat daca avem ceva nou nu numai lene,hotie si minciuna!Nu va place salariu lasati pe alti care vin pe banii astia.
Fiti mai uniti in RATT si va fii mai bine!Nu ne faceti noua zile negre.Platesc abonament general de atita timp DAR doresc conditiile oferite de producatorul vehicolului sa le oferiti si daca le oferiti si aveti necazuri cu vandalii folositi politia si camerele care sunt instalate.Amenzi....etc.
IMPLICATIVA SI VOI NU STATI PE LINGA!!!
SCHIMBATI COLEGI SI SEFI daca este cazul si facetiva un colectiv unit si asa reusiti daca nu lasati pe alti sa ne ofere conditiile de transport pe care le platim!!!
DECI:
REVIZUITI ANUNTURILE IN AUTUVEHICULE!!!LASATILE SA FUNCTIONEZE CIVILIZAT!!!
0

#292 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 ianuarie 2013 - 15:39

Inca putin si vine Pastele...pt ce sa-l mai scoata?...glumesc,imediat suntem in februarie si auzim acelasi mesaj
0

#293 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 ianuarie 2013 - 19:04

O sa sesizez aceasta problema celor de la troleibuze.
0

#294 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 25 ianuarie 2013 - 10:19

Florin!!!nu numai la firobuze dar si autobuzele noi au sistem de anuntarea statiilor si nu functioneaza din cauza comoditati soferilor.Dece am facut postarea mai "acida"haideti domnilor sa fim si noi in rind cu lumea sa ne facem treaba daca suntem pusi sa facem o treaba corect.
0

#295 Useril este offline   coracao 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 25 octombrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 ianuarie 2013 - 23:00

Si oricat ne-am chinui sa ne inducem in minte ca se poate si in Romania...nu se va putea niciodata!!! Astia-s oamenii, asta-i tara...

Aceasta postare a fost editata de coracao: 25 ianuarie 2013 - 23:01

0

#296 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 25 ianuarie 2013 - 23:43

Vezi postareacoracao, la 25 ianuarie 2013 - 23:00, a spus:

Si oricat ne-am chinui sa ne inducem in minte ca se poate si in Romania...nu se va putea niciodata!!! Astia-s oamenii, asta-i tara...


Colegu!!!Daca ne lasam asa usor condusi si umiliti de oameni care nu doresc binele si ne vor sclavii lor atunci chiar suntem cum suntem .Noi trebe sa inteleaga cei din RATT ca trebuie sa-mi ofere servicii asa cum sunt dotate noile mijloace de transport:ANUNTAREA STATIILOR,CLIMA PE TIMP DE VARA...ETC
Eu am sa ma implic si anume am sa scriu toate autobuzele si firobuzele cu care circul si nu respecta regulile chiar aici si daca nu se rezolva mergem mai departe LEGAL!!!NU se poate sa treaca ani de zile de cind sunt in dotare si sa nu beneficiem de serviciile din dotarea lor!!!
0

#297 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 ianuarie 2013 - 15:59

Colegu! Să nu cumva să te rătăceşti în oraş, din lipsa anunţului.
Apropo', colegu! De ce nu te revolţi pt lipsa afişajelor laterale ale autobuzelor scurte? Ai o jenă? Să fie din cauză că pt această deficienţă nu pot fi acuzaţi şoferii? Adresează-te LEGAL responsabililor, dacă ai curaj. O zi faină!
Apropo' 2, colegu! Cât timp biletele au acelaşi preţ şi pt călătoria cu tramvaiele neîncălzite şi nerăcorite, nu poţi pretinde servicii suplimentare. Colegu!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 26 ianuarie 2013 - 16:03

0

#298 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 ianuarie 2013 - 18:20

Vezi postareaemilut, la 26 ianuarie 2013 - 15:59, a spus:


Apropo' 2, colegu! Cât timp biletele au acelaşi preţ şi pt călătoria cu tramvaiele neîncălzite şi nerăcorite, nu poţi pretinde servicii suplimentare. Colegu!



Aaa, deci mai nou asta e logica dupa care se merge?
0

#299 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 ianuarie 2013 - 20:26

@emilut

Tu chiar nu vrei sa mergem si cativa pasi inainte. Doar inapoi vrei, ca racul...
Nu te poti bucura (si) de noutati? Nu esti satul de inapoierea de care am tot avut parte atatia si atatia ani?... :intrebare: ... :uimit2: ...
0

#300 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 ianuarie 2013 - 22:27

Mile, mesajul meu s-a dorit a fi următorul: Sunt sătul de acei care îşi rezumă şi îndreaptă frustrările exclusiv asupra noastră, a plebeilor. Atunci când vine vorba de a acuza conducerea RATT pt deficienţe majore, ei tac precum cineva (ceva) în cucuruz. Eu vreau dreptate pentru toţi, nu doar pentru căţei.
Personal mă străduiesc să mă achit de toate sarcinile care îmi revin. Recunosc, sunt mulţi acei care nu judecă ca mine, dar nu cred că este necesar să facem un capăt de ţară din neactivarea sistemului de anunţare a staţiilor. În fond, activitatea pe care o desfăşurăm, decurge în parametrii scontaţi şi acontaţi şi fără această aşa zisă facilitate. Ştiu! Îmi vei spune că din moment ce s-a plătit, nu există niciun motiv pt a nu fi folosită. Şi aici sunt de acord cu tine şi cu ceilalţi.
Ce propun eu: Să se discute pe un ton mai civilizat, fără a se face apel la ameninţări cu LEGEA şi LEGALITATEA. Practic, cei care proferează un asemenea şantaj public, nu au dreptul de a îl face. De altfel, prin nefolosirea sistemului mult menţionat nu se încalcă nicio prevedere LEGALĂ. Drept care, toată această strofocare musculoasă devine în cel mai bun caz subiect de voioşie.
O abordare mai CU RESPECT din partea ambelor tabere, ar conduce (probabil) la rezultate mult mai concludente. Din păcate, publicul călător timişorean (şi aici îl includ şi pe domnul Horatius) s-a obişnuit să ne trateze cu o lipsă de deferenţă pe care (zic eu) nu o merităm. Revin apăsat. Dacă ei vor RESPECT, să facă în aşa fel încât să-l merite. Adică, să ni-l întoarcă. Chestie de care mă foarte îndoiesc.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 26 ianuarie 2013 - 22:56

0

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi