STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#121 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 07 noiembrie 2011 - 18:30

Gasesti graficul pentru fiecare statie in parte aici
La 6:09 e la statia Cluj, iar la 6:25 ajunge la SF. AP. PETRU ŞI PAVEL.
La 18:05 e la statia Cluj, iar la 18:17 ajunge la SF. AP. PETRU ŞI PAVEL.
P.S. Aceste grafice sunt orientative, pot aparea diferente de +/- cateva minute datorita conditilor din trafic.
0

#122 Useril este offline   maria 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30 ianuarie 10

Postat 08 noiembrie 2011 - 22:49

ma scuzati ca insist dar am un calc mai vechi si daca am descarcat ce miati dat nu inteleg nimic(apar heroglife ) daca se poate sami dati unul mai devreme (program expres ) de exemplu dimineata este la 5.40ca sa nu pierd masina din lipovei. va multumesc si ma scuzati inca o data
0

#123 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29749
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 noiembrie 2011 - 23:40

Iata aici tabla din statie:

Imagine atasata: e2.jpg

Pentru a vedea graficele de pe pagina web, ai nevoie de Adobe Reader.
0

#124 Useril este offline   maria 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30 ianuarie 10

Postat 16 noiembrie 2011 - 12:19

multumesc
0

#125 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 ianuarie 2012 - 08:47

De luni, 16.01.2012, s-au modificat graficele la linia E2. Din câte am înţeles, s-au mai adăugat minute la turele de la orele de vârf, ceea ce presupune mărirea intervalelor de succedere dintre autobuze.
Cei interesaţi, le pot găsi pe site. Link

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 21 ianuarie 2012 - 10:57
Motiv editare: Adaugat link

0

#126 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 ianuarie 2012 - 10:28

Cam greu si-or dat seama ca tura trebuia marita la aceasta linie!
0

#127 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 ianuarie 2012 - 11:19

Există promisiunea ca de la 01.02, să fie modificate în acelaşi sens şi graficele liniei 40.
0

#128 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 februarie 2012 - 14:42

Florin , s-au schimbat pana la urma graficele la E2 ?

Deobicei este E2-ul care pleaca la 14:15 ( De la AEM ) . Astazi la 14:10 era deja plecat , am avut noroc ca e un sofer de treaba si a oprit sa urc . O " tanti " a inceput sa comenteze , si soferul i-a explicat ca pe OBC arata deja plecare .

De altfel la 14:18 eram la Judetean iar pe panou inca mai aratau 3 minute pana la sosire .

P.S. Pe grafice tot 14:15 Apare :)

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 13 februarie 2012 - 14:43

0

#129 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 februarie 2012 - 14:59

Posibil să fi fost cel care trebuia să plece la 13:48, şi era întârziat. De când cu zăpezile astea!?!?!? :)
0

#130 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 februarie 2012 - 15:05

Tot ce e posibil , nu m-am gandit la asta :) Azi - dimineata am fost tot cu acelasi autobuz ( chiar nu m-am uitat la numar ) . Trebuia sa ajunga la 7:59 si a ajuns la 8:05 dar pe Lidia a pierdut o gramada de timp , deci s-ar putea sa fi adunat atata intarziere ( dar sa nu o fi recuperat dupa atatea ture ? ) .

E bine de stiut ca nu s-a modificat graficul .
0

#131 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 februarie 2012 - 15:24

Vezi postareaRaoul94, la 13 februarie 2012 - 15:05, a spus:

deci s-ar putea sa fi adunat atata intarziere ( dar sa nu o fi recuperat dupa atatea ture ? ) .

Mai mult ca sigur! Recuperarea este imposibilă în condiţiile în care ceilalţi participanţi la trafic se mişcă precum melcul. Autobuzele fiind mai grele şi dotate cu sistem de tracţiune asistată prin computer, nu prea pierd aderenţa. Nici la demaraj, nici la frânare. În schimb, sunt obligate să circule în coloană, în spatele automobilelor care patinează la fiecare mişcare.
0

#132 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29749
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 februarie 2012 - 18:10

Graficele sunt cele din 16 ianuarie 2012, cele care sunt si pe pagina web. (nu stiu cat de actuale sunt tablele din statii :intrebare:, daca dupa ele te-ai luat)
0

#133 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 februarie 2012 - 19:22

Si cel de pe web tot asa e , am verificat , plecare la 14:15 , cel mai sigur are dreptate Emilut .
0

#134 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2012 - 11:12

And ... again .

Ieri la ora 18:00 aveam ceva treaba la AEM si am zis ca ma duc la E2 ( Statia Sp. Judetean ) , vremea nefiind favorabila pentru mersul pe jos si in tramvaie nu mai am incredere , pe Linia 9 este o bataie de joc ce se intampla ( in fine ... )

La ora 17:36 E2-ul trebuia sa fie la Judeatean . La ora 17:29 eram in statie si ... asteptam ... se face 17:40 il sun pe un coleg care stiu ca vine cu E2-ul : A trecut demult eu sunt imediat la scoala .

Posibilitatea ca E2 de 17:09 sa fi intarziat 30+ minute mi se pare o idiotenie , mai mult ca sigur iarasi a trecut mai repede , dar totusi cum naiba poti trece mai repede cu aproximativ 7-8 minute inainte de Grafic avand in vedere ca este linie Expres .
Culmea face ca ... am fugit dupa 9 ( care a ajuns si el ... ) si l-am prins . Si inca odata , daca as fi avut abonament ( platit ) pe expres sau bilet , sa nu injuri jumate de regie ? ( cred ca intelegeti ce zic , nu e cazul sa va atacati ) .

La mine pentru 2 statii , hai ca nu e problema ( sa zicem ... ) dar pentru cei care depinde poate de acest expres .

P.S. Zapada nu prea mai e , nu afecteaza circulatia acum
0

#135 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 24 februarie 2012 - 12:18

Hai să încerc o explicaţie. Ştiu că nu-ţi va compensa timpul pierdut în staţie, dar măcar să ştii despre ce este vorba.
De ceva vreme (nici nu mai ştiu de când, cred că de la 16.01.) s-au modificat graficele la E2 în felul următor: S-au mai adăugat minute fiecărei ture pt a se preveni întârzierile care aveau loc în fiecare după amiază. Partea proastă e aceea că minutele în plus s-au alocat doar sensului Stuparilor → AEM, astfel încât de la Stuparilor se pleacă tot cu întârziere, dar la AEM se ajunge cu un avans considerabil. Oricât de încet ar conduce şoferul, tot mai are de stat la AEM vreo 5-10 minute. Normal ar fi fost ca surplusul de timp să fie repartizat în mod egal ambelor sensuri ale traseului. Astfel, toată lumea ar fi fost mulţumită, şi nu s-ar fi ivit asemenea abateri de la grafic.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 24 februarie 2012 - 12:22

0

#136 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 februarie 2012 - 12:31

Inseamna ca cei de la dispecerat sunt cazuti in cap , chiar nu s-a gandit nimeni ca baga ceva minute si totusi , tot un cacao este ...
Nu are rost sa imi mai bat capu , nu pot sa imi dau seama cum de atatia ani inca domneste o prostie " fara numar " la RATT .
0

#137 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 24 februarie 2012 - 12:40

Dispeceratul nu are treabă cu conceperea graficelor. Rolul său este doar acela de supraveghere şi coordonare a traficului mtc-urilor. Există la nivelul centralei, un întreg compartiment care se ocupă de ele. Din păcate, şi acolo se lucrează 'la normă'. Ideea cu suplimetarea timpului pe tură este foarte bună, numai că nu a fost bine implementată.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 24 februarie 2012 - 12:41

0

#138 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 februarie 2012 - 15:20

Vezi postareaemilut, la 24 februarie 2012 - 12:18, a spus:

Hai să încerc o explicaţie. Ştiu că nu-ţi va compensa timpul pierdut în staţie, dar măcar să ştii despre ce este vorba.
De ceva vreme (nici nu mai ştiu de când, cred că de la 16.01.) s-au modificat graficele la E2 în felul următor: S-au mai adăugat minute fiecărei ture pt a se preveni întârzierile care aveau loc în fiecare după amiază. Partea proastă e aceea că minutele în plus s-au alocat doar sensului Stuparilor → AEM, astfel încât de la Stuparilor se pleacă tot cu întârziere, dar la AEM se ajunge cu un avans considerabil. Oricât de încet ar conduce şoferul, tot mai are de stat la AEM vreo 5-10 minute. Normal ar fi fost ca surplusul de timp să fie repartizat în mod egal ambelor sensuri ale traseului. Astfel, toată lumea ar fi fost mulţumită, şi nu s-ar fi ivit asemenea abateri de la grafic.



Sa ma aflu si eu in tema... PE sofer atat de tare il manca in dos sa plece mai repede, decat sa steia acele 5-6 minute in plus la capat?

Sau poate nu am inteles eu ideea cum trebe...
0

#139 Useril este offline   coraz 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 23 aprilie 12

Postat 24 aprilie 2012 - 14:42

Cum se procedeaza pentru a se crea o noua statie pentru Expres 2 la Piata Noua in Lipovei ?
0

#140 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 aprilie 2012 - 14:54

Primaria aproba statii noi. Adreseaza-te lor cu aceasta propunere - fie in scris (Bd. C.D. Loga, nr. 1, cod postal 300030), fie prin telefon la call-center (0256 969), fie direct folosind formularul lor on-line (http://www.primariatm.ro/mesaje.php).

Eu unul ori de cate ori m-am adresat lor, am primit raspuns dupa termenul legal de 30 de zile .. poate tu ai mai mult noroc :up_arow:
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi