STP Timișoara Forum: Poze vechi din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Poze vechi din Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#61 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 decembrie 2008 - 22:39

Vezi postareaviktor, la 2 Dec 2008, 22:25, a spus:

Acolo la orange deaspra treceri de pietoni este o lagatura intre fosta linie de firobuz si cea actuala care arata ca o curba

...nu stiu exact la ce te referi, insa banuiesc ca acea curba de care pomenesti, s-a facut in momentul in care s-a introdus linia de firobuz pe strada Paris in eventualitatea in care vor sa faca la stanga, sa nu mai mearga la Gara, in cazul unei avarii sau a unui accident, etc...ma voi uita cand trec pe acolo...
0

#62 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 02 decembrie 2008 - 22:47

Nu stiu ca sa explic;cand am sa merg in centru am sa fac o poza si am sa o pun pe forum ca sa intelegeti la ce anume ma refer
0

#63 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 decembrie 2008 - 22:49

Vezi postareaviktor, la 2 Dec 2008, 22:47, a spus:

Nu stiu ca sa explic;cand am sa merg in centru am sa fac o poza si am sa o pun pe forum ca sa intelegeti la ce anume ma refer

...perfect, atunci vom vedea toti...
0

#64 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 03 decembrie 2008 - 00:03

La ce discutii lungi s-a ajuns de la firele alea :lol: , oricum chiar sunt curios care e adevarul dar eu imi sustin parerea.
1.Cseh_17 ceea ce ai aratat si ai accentuat in poza este iluzie optica din cauza continuitatii muchiilor pervazelor de pe fatada cladirii.
2.In plan indepartat nu se vad firele, arunca o privire de ansamblu la poza .
3.Liniile ce apartin sensului normal sunt puse prea central ca sa mai existe si cele pe celalalt sens, iar faptul ca acolo au fost 2 sensuri stiu si eu pentru ca am circulat pe acolo destul in ambele sensuri dar nu este imposibil ca modificarile sa fi survenit de mai multe ori.

Aceasta postare a fost editata de Ciup: 03 decembrie 2008 - 00:09

0

#65 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 03 decembrie 2008 - 00:06

Poate are sa puna cineva o poza care sa ne lamureasca intr-un final care este cheia dezlegari acestui mister :lol:

Aceasta postare a fost editata de viktor: 17 decembrie 2008 - 19:56

0

#66 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 decembrie 2008 - 15:38

Vezi postareaCiup, la 3 Dec 2008, 00:03, a spus:

La ce discutii lungi s-a ajuns de la firele alea :coolspeak: , oricum chiar sunt curios care e adevarul dar eu imi sustin parerea.
1.Cseh_17 ceea ce ai aratat si ai accentuat in poza este iluzie optica din cauza continuitatii muchiilor pervazelor de pe fatada cladirii.
2.In plan indepartat nu se vad firele, arunca o privire de ansamblu la poza .
3.Liniile ce apartin sensului normal sunt puse prea central ca sa mai existe si cele pe celalalt sens, iar faptul ca acolo au fost 2 sensuri stiu si eu pentru ca am circulat pe acolo destul in ambele sensuri dar nu este imposibil ca modificarile sa fi survenit de mai multe ori.


Firele nu se vad prea bine, e drept, dar consola este destul de vizibila pe sensul opus. Ea se afla la aceeasi inaltime cu cea corespunztoare pe sensul de mers inspre Opera, iar intre punctele de la extremitatile consolei este aceeasi distanta ca la consola care se vede clar, pe sensul inspre Opera.
In alta ordine de idei: pe unde altundeva sa fi circulat troleibuzele inspre Spitalul de Copii, daca nu pe acea strada? Acele linii nu imi amintesc sa fi facut vreodata circuit, iar devieri pe str. 16 Februarie (inspre Piata 700) si pe str. Paris (dinspre Pta 700) au fost introduse mult mai tarziu.
0

#67 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 decembrie 2008 - 15:43

Vezi postareamile, la 2 Dec 2008, 22:39, a spus:

...nu stiu exact la ce te referi, insa banuiesc ca acea curba de care pomenesti, s-a facut in momentul in care s-a introdus linia de firobuz pe strada Paris in eventualitatea in care vor sa faca la stanga, sa nu mai mearga la Gara, in cazul unei avarii sau a unui accident, etc...ma voi uita cand trec pe acolo...


Virajul de pe str. Paris la stanga pe Bd. Republicii a fost utilizat nu numai in caz de avarie. Au circulat intr-o vreme liniile de troleibuz 11 barat, 14 barat si 18 barat, care intorceau acolo si reveneau inspre Piata 700. Din articolul de mai jos - publicat in 2002 si preluat de pe site-ul http://www.agenda.ro...02/05-02-28.htm - rezulta ca erau varfuri cu traseu prescurtat.

Frecvenţă mărită
l Pe tronsoanele cu solicitare maximă
După cum ne-a informat conducerea Regiei Autonome de Transport Timişoara, începând de vineri, 1 februarie, se introduc troleibuzele 11, 14 şi 18 barat, având următoarele trasee: l 11 barat - Motel - str. Paris - Motel l 14 barat - Calea Lipovei -str. Paris - Calea Lipovei l 18 barat - str. Liège - str. Paris - str. Liège.
Prin această măsură se urmăreşte creşterea capacităţii de transport şi a frecvenţei pe tronsoanele cu solicitare maximă, la orele de vârf urmând să se înregistreze următoarele creşteri: l linia 11 - de la 8 la 10 unităţi/oră l linia 14 - de la 13 la 17 unităţi/oră l linia 18 - de la 6 la 8 unităţi/oră. Pentru troleibuzele cu numere barate vor fi valabile abonamentele obişnuite eliberate pentru linia respectivă.
Pe tronsonul de troleibuz Piaţa „Timişoara 700“ - str. Bariţiu vor fi valabile toate abonamentele eliberate pentru liniile 11, 14, 18, indiferent de numărul troleibuzului utilizat.
VALI CORDUNEANU
0

#68 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 decembrie 2008 - 16:17

Vezi postareagarcon, la 3 Dec 2008, 15:43, a spus:

Virajul de pe str. Paris la stanga pe Bd. Republicii a fost utilizat nu numai in caz de avarie. Au circulat intr-o vreme liniile de troleibuz 11 barat, 14 barat si 18 barat, care intorceau acolo si reveneau inspre Piata 700. Din articolul de mai jos - publicat in 2002 si preluat de pe site-ul http://www.agenda.ro...02/05-02-28.htm - rezulta ca erau varfuri cu traseu prescurtat.

Frecvenţă mărită
l Pe tronsoanele cu solicitare maximă
După cum ne-a informat conducerea Regiei Autonome de Transport Timişoara, începând de vineri, 1 februarie, se introduc troleibuzele 11, 14 şi 18 barat, având următoarele trasee: l 11 barat - Motel - str. Paris - Motel l 14 barat - Calea Lipovei -str. Paris - Calea Lipovei l 18 barat - str. Liège - str. Paris - str. Liège.
VALI CORDUNEANU


...corect, avem si dovada, insa ma intreb cat timp au fost folosite aceste linii barate, am impresia ca relativ scurt...
0

#69 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 decembrie 2008 - 18:37

Nu se incadreaza topicului dar pozele sunt pe aproape cu anul din titlul topicului. :blink:

1 - Timisoara - 1964 - B-dul 30 Decembre. (Tramvaiul cu 2 remorci)
2 - Timisoara - 1967 - in fata Catedralei. (Troleibuzul TV 2E)
3 - Bucuresti - ? (cam '70) - Piata Palatului. (Autobuz necunoscut interurban, cu o usa manuala si cu suport de bagaje deasupra.
4 - Bucuresti - 1970 - Piata Universitatii. (Troleibuze TV 2E)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: scan0001.jpg
  • Imagine atasata: scan0002.jpg
  • Imagine atasata: scan0003.jpg
  • Imagine atasata: scan0004.jpg

0

#70 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 decembrie 2008 - 18:45

Acel autobuz necunoscut este un Ikarus :blink:
0

#71 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 decembrie 2008 - 23:38

...super pozele din Timisoara,... desi am avut ocazia sa vad multe fotografii vechi din Timisoara, acestea la vad pentru prima data...n-am vazut prea multe poze dintre anii 1945 - 1970... cine detine poze din perioada mai sus amintita, il rog sa le posteze...multumesc...
0

#72 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 decembrie 2008 - 23:59

Vederi cu Timisoara din perioada aceea sunt, doar ca nu au legatura cu transportul in comun. :blink:
0

#73 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

Postat 07 decembrie 2008 - 02:06

Vezi postareagarcon, la 3 May 2008, 23:17, a spus:

Stie cineva unde a fost facuta aceasta fotografie? Pare o bucla de intoarcere...

da dragule sunt facute la porta 2 intarea veche de la trolebuze din dambovita dar acuma sa desfintat pe aclo se intra seara trolebuzele cu alceva te mai pot ajuta sal
0

#74 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 decembrie 2008 - 10:34

Vezi postareaVisor, la 6 Dec 2008, 18:37, a spus:

Nu se incadreaza topicului dar pozele sunt pe aproape cu anul din titlul topicului. :blink:

1 - Timisoara - 1964 - B-dul 30 Decembre. (Tramvaiul cu 2 remorci)

http://www.ratt.ro/forum2/index.php?act=at...ost&id=2700


Felicitari pentru poze, Visor!
Usor off-topic: sesizati absenta statuii Lupoaicei din centru!
0

#75 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

Postat 08 decembrie 2008 - 11:49

Vezi postareaDiana, la 16 May 2008, 19:07, a spus:

Da unde so petrecut accidentul? ca zona num pare cunoscuta deloc

colt str suceava cu str bogdanestilor chiar aprope de intrarea statiei de balta verde linia 5 cu 4 si un 11 este un bar pe colt
0

#76 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 decembrie 2008 - 19:59

Vezi postareagarcon, la 2 Dec 2008, 22:18, a spus:

La ce curba te referi?



Vezi postareamile, la 2 Dec 2008, 22:49, a spus:

...perfect, atunci vom vedea toti...




La curba aceea ma refeream (nu e chiar curba;ceva asemantor ei :angry: ) si nu era sub trecerea de pietoni era ceva mai incolo.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1000969.JPG
  • Imagine atasata: P1000970.JPG

0

#77 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 18 decembrie 2008 - 00:34

De o vreme am tot vrut sa arat niste poze si azi am avut ocazie sa vi le prezint :angry:
Imagine atasata: DSC03781.jpgImagine atasata: DSC03768.jpgImagine atasata: DSC03769.jpg03769.jpg]Imagine atasata: DSC03770.jpg
Imagine atasata: DSC03772.jpgImagine atasata: DSC03775.jpgImagine atasata: DSC03776.jpg03776.jpg]Imagine atasata: DSC03777.jpg
Imagine atasata: DSC03781.jpg
0

#78 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 decembrie 2008 - 00:34

:angry: :angry: :blink: :coolpics:
Super pozele Vali.
0

#79 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 18 decembrie 2008 - 00:36

Daca doriti sursa lor, sau de unde am pozele pe net nu sunt, le-am pozat la mine la scoala de pe hol :angry:
0

#80 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 decembrie 2008 - 11:06

...gasiti aceste poze si multe altele care intr-adevar reprezinta o pagina deosebita de istorie a orasului nostru, pe site-ul Ratt-ului, a Primariei Timisoara, a Agendei,...
0

Arata acest topic


  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi