STP Timișoara Forum: Centura orasului Buzias - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura orasului Buzias centura (finalizata) - pasajul peste calea ferata (finalizata)

#81 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 august 2011 - 09:34

Exista doar citeva firme in tara asta care fac treaba buna la drumuri si este nedrept sa fie inlaturate la licitatii de firme de apartament...

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 29 august 2011 - 09:34

0

#82 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 29 august 2011 - 11:20

Vezi postareaMHN, la 29 august 2011 - 09:15, a spus:

:beer2:
Incredibil!

Desi, poate ca angajatii nu cunosc adevaratul motiv.

pai na, motivul nu poate fi decat incercarea de deturnare a banilor europeni prin metode clasice romanesti sau pur si simplu incompetenta!
au tras tare cat sa dea drumul la trenuri fiind presati de cfr dupa care gata, au intrat in normalitate.... si eu care-mi faceam iluzii ca poate chiar termina anul asta :censored:
daca ar fi pastrat ritmul cu care au muncit in cele 4 zile cat a fost oprit traficul FEROVIAR chiar ca terminau intr-o luna, nu 3!
Atat au apucat sa faca, sa darame podul, sa elibereze calea ferata si sa toarne 2 piloni pe partea dinspre Buzias!
nici acum nu au semnalizat santierul, iar paznicii si acum se cearta cu lumea care nu stie ce se-ntampla acolo si cauta sa ajunga la Timisoara.

ciudat este si faptul ca au intrerupt toate lucrarile pe tronsonul Bacova-Buzias-Lugoj acum ca mai au 5% de facut !!! :rolleyes:
0

#83 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 august 2011 - 14:39

Oricare ar fi motivele, constructorii dau dovada de amatorism si lipsa de respect fata de utilizatorii cailor de transport...
0

#84 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 31 august 2011 - 08:42

azi dimineata, in sfarsit, am vazut 7 oameni pe santier, 6 cu mapa si unu facea masuratori topo....
poate se apuca iar de treaba :clap2:
oricum de joi o sa am weekend prelungit si am sa stau pe capul lor :beer2:
0

#85 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 31 august 2011 - 08:59

Vezi postareamanu10, la 31 august 2011 - 08:42, a spus:


oricum de joi o sa am weekend prelungit si am sa stau pe capul lor :beer2:

Iti dorim succesuri :clap2: Si noi ne-am dori sa se termine rapid si corect lucrarea..dar daca e "afacere de partid"..putem sta toti pe capul lor..non stop...ca tot 3 ani va dura..pina se recupereaza "para-ndaratul"
0

#86 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 august 2011 - 09:10

Daca tot te duci, nu faci si niste poze sa vedem si noi care-i stadiul lucrarilor?
0

#87 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 31 august 2011 - 15:18

Vezi postareaBogdanTm, la 31 august 2011 - 08:59, a spus:

daca e "afacere de partid"..putem sta toti pe capul lor..non stop...ca tot 3 ani va dura..

gurile rele zice ca virgula confort se ocupa de lucrare..
care confort nu stiu... fac si viaducte aia de la drumuri?

Vezi postareaChagall, la 31 august 2011 - 09:10, a spus:

Daca tot te duci, nu faci si niste poze sa vedem si noi care-i stadiul lucrarilor?

pai na, o sa incerc, dar e greu sa fac de aproape... sunt mai multi 'bodyguarzi' decat muncitori acolo pe santier :clap2:
0

#88 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 31 august 2011 - 15:50

Vezi postareamanu10, la 31 august 2011 - 15:18, a spus:

gurile rele zice ca virgula confort se ocupa de lucrare..



Daca e vorba de Izometal Confort..e clara treaba. E o firma portocalie..la noi cred ca a lucrat si pe bv Rebreanu..si chiar si-a luat o amenda..pentru "calitatea" asfaltului si a lucrarii
0

#89 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 05 septembrie 2011 - 07:29

am vorbit cu topografu din imagine si zice ca baietii o sa traga tare ca sa gate pana pe 1 noiembrie... :rolleyes:
Imagine atasata: pod2.10.1.jpg
am mai facut de pe calea ferata o poza
Imagine atasata: pod2.10.2.jpg
pare rau ca n-am facut mai de aproape dar erau prea multi muschiulosi in zona mai preocupati de mine decat de lucrare... :blink:

au turnat 3 jumatati de stalpi pe partea stanga si tot atatia pe partea drapta
in zilele urmatoare, probabil, ii vor prelungi la cota dupa care o sa aduca traverse prefabricate... n-ar trebui sa dureze mult, daca ar si lucra :happy:
0

#90 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 septembrie 2011 - 07:37

Pasajul a fost proiectat initial pentru linie dubla? Pentru ca asa reiese din poza a doua.
0

#91 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 05 septembrie 2011 - 08:46

Vezi postareaChagall, la 05 septembrie 2011 - 07:37, a spus:

Pasajul a fost proiectat initial pentru linie dubla? Pentru ca asa reiese din poza a doua.

da,
au fost vremuri mai bune pentru Buzias si se gandeau la dezvoltare nicidecum la regresul din zilele noastre...
acuma abia mai trec 4 acc. si 4 personale prin gara Buzias... :rolleyes:
0

#92 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 06 septembrie 2011 - 08:58

in sfarsit prima ploaie dupa deviere...
cum cauciucurile mele sunt slap :( nu m-am riscat pe scurtaturile de pamant ( si asa am vazut motociclisti venind de pe scurtatura si aratau mai degraba a enduro )asa ca am luat-o pe devierea oficiala, am zis hai s-o vad si pe asta :blink:
fratilor, asa drum n-am mai vazut de cand ma stiu!!
milioane de gropi-gropite care-ti macina masina si-ti toaca nervii incet :mad:
tre sa fi nebun sa mergi pe devierea oficiala a tovarasului ostaficiuc :timeout: hm, si cand te gandesti ce asfalt are pana la vila de la Surduc :happy: )
asta e, am scos Buzias - Timisoara 70 minute !!!!
multi nervi, noroi, uzura la masina fara numar....
hm, dupa o asa experienta incepe sa-mi placa seceta :rolleyes:

on topic, sau aproape:
un autostopist mi-a zis ca ''gurile rele zice'' ca defapt viaductul era ok dupa consolidarea de acum 7 ani, dar ca acum se pregatesc de electrificarea liniei timisoara-buzias-lugoj si trebuie inaltat!!! e adevarat? stie cineva ceva??? :msg-72:
0

#93 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 septembrie 2011 - 09:54

Vezi postareamanu10, la 06 septembrie 2011 - 08:58, a spus:

[....] dar ca acum se pregatesc de electrificarea liniei timisoara-buzias-lugoj si trebuie inaltat!!! e adevarat? stie cineva ceva??? :timeout:

:rolleyes: :blink: :happy:
Asta-i gluma zilei!
De cand exista magistrala directa (electrificata) 900 Timisoara-Lugoj, din pacate traseul feroviar Timisoara-Buzias-Lugoj, nu mai prezinta interes pentru puterea centrala.
0

#94 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 septembrie 2011 - 21:23

tion.ro

Citeaza

Ruta ocolitoare de la Buzias, un drum de cosmar

Pentru cei care trebuie să străbată ruta Timişoara - Buzias, în oricare dintre sensuri, ruta ocolitoare indicată de autorităţi pentru a evita porţiunea unde au loc lucrări în zonă, Bacova – Sârbova – Hitiaş - Buzias, transformă călătoria cu maşina într-un adevărat coşmar.

Începând cu data de 17 august, Drumul Judeţean 592 dinspre Timişoara spre Buziaş a fost închis pe o porţiune cuprinsă între localităţile Bacova şi Buziaş, iar circulaţia rutieră a fost deviată pe ruta Bacova – Sârbova – Hitiaş – Buzias. Motivul îl constituie începerea lucrărilor la un pod de trecere peste calea ferată la intrarea în localitatea Buzias.

Un cititor ne-a trimis pe adresa redacţiei, redactie@tion.ro, un e-mail în care, indignat, ne-a descris la ce asistă de aproape o lună locuitorii din satele afectate de această rută ocolitoare.
„În Sârbova s-a instalat un nor de praf în tot satul, datorită traficului intens din zonă. Nu pot să vă spun în cuvinte. Nu te vezi om cu om la casele de lângă drum şi la 500 de metri în sat… Am înţeles că se va circula 3 luni pe ruta asta ocolitoare. Drumul trebuia asfaltat sau este dat ca asfaltat. Sătenii din Sârbova suntem nemulţumiţi de praful din sat şi șoferii de drumul de 8 km care este foarte rău şi aglomerat, vizibilitate 0”, scrie cititorul ...
La faţa locului am descoperit un drum de coşmar. Mulţi participanţi la trafic ignoră orice regulă, chiar și pe cea a bunului-simț, fără să le pese că șoseaua e pietruită şi prăfuită, nu ţin cont că nu sunt singuri… pe drum, şi se angajează în depăşiri în viteză. Dovada și filmulețul atașat, în care puteți vedea cum se circulă pe ruta ocolitoare.

Video

Aceasta postare a fost editata de MHN: 06 septembrie 2011 - 21:42

0

#95 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 septembrie 2011 - 22:45

Ce rapid a aparut articolul dupa cele semnalate de manu10. :up_arow:
0

#96 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 septembrie 2011 - 09:16

Poate ne citesc si cei de la tion :up_arow:
0

#97 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 07 septembrie 2011 - 14:43

slabut video,
e facut pe portiunea mai buna bacova-sarbova, dimineata dupa roua si-n primele zile ale inchiderii traficului..
acuma e distrus, denivelat, milioane de gropite care-ti macina masina si nori de praf cu adevarat !!
acum ca a ploat sper ca 2-3 zile sa fie mai aerisit, dar de vineri in colo sigur veti putea vedea din cheveres sau silagiu norii de praf ca-n furtunile de nisip ...
poate o sa fac si eu ceva poze sau un film hard, nu asa soft ca cel de pe tion :up_arow:
0

#98 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 septembrie 2011 - 17:07

:up_arow:
Asteptam filmul!

Aceasta postare a fost editata de MHN: 07 septembrie 2011 - 17:07

0

#99 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 08 septembrie 2011 - 08:35

Vezi postareaMHN, la 07 septembrie 2011 - 17:07, a spus:

:)
Asteptam filmul!

pana atunci Iliuta si-a blindat accesul prin ferma cu 2 randuri de TIR-uri + 1 buldozer + poarta inchisa blocand trecerea prin ferma... :up_arow:
na, intr-un fel il inteleg, norii de praf acopereau o zona destul de mare bacova-vucova-silagiu-buzias, ce sa mai zic de ferma lui...
acum se vor amplifica si mai tare norii din zona bacova-sarbova-hitias-buzias :)
0

#100 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 11 septembrie 2011 - 11:16

update:

1.Constructorul a reasfaltat accesul din sensul giratoriu spre ferma lui Iliuta ( cum spuneam acum o luna era facut din petece)
2.Iliuta a deblocat trecerea prin ferma! ( poate a blocat accesul nuam pe perioada cat a fost asfaltul fresh )
3. am reusit o poza de aproape a viadctului cu pricina:
Imagine atasata: pod10.09.11.JPG

dupa cum se vede in poza toate macaralele si utilajele au disparut!
singurul care mai poate fi vazut pe santier e neobositul topograf care masoara non stop de 3 sapta in coace!
in poza pot fi vazuti muncitorii care-l ajuta pe topograf la masurarea distantei dintre cei 6 ploni turnati ( 3 de-o parte si 3 de alta)
in prim plan se vede pilonul din mijloc - dinspre partea buzias, iar in plan departat se vad cei trei piloni din partea bacova
la cei 3 se vede ca au inceput sa cofreze, probabil ca vor fi imbracati in fer beton :nervos:

vad ca mai nou lucreaza nemteste, masoara de 10 ori si toarna odata!
macar daca ar prinde si viteza de lucru nemteaca... :censored:

ps
in sensurile giratorii dinspre caras au pus in sfarsit indicatoare care arata devierea traficului, dar in loc sa devieze pe centura, deviaza camioanele tot prin centru !!!!

Aceasta postare a fost editata de manu10: 11 septembrie 2011 - 11:19

0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi