STP Timișoara Forum: Soferi autobuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Soferi autobuz Evaluare topic: -----

#181 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 iulie 2011 - 21:52

Pentru a putea da în judecată veţi avea nevoie de ceva mai multe informaţii: numărul vehiculului, ora şi localizarea exactă pentru a se putea şti cine era la volan.
0

#182 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 iulie 2011 - 22:09

Ce intelegeti prin "taiat calea". Nu a acordat prioritate?

P.S. Pentru abateri in trafic politia este cea care aplica sanctiuni, deci va puteti adresa acestei institutii (cu dovezi, martori, etc.)
0

#183 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 iulie 2011 - 00:17

Vezi postareaionescu, la 28 iulie 2011 - 21:26, a spus:

De cateva ori pe traseu mi-a taiat calea,in mintea lui era metoda cea mai regulamentara prin care sa-mi spuna ca biciclistii nu au ce cauta pe sosea.Am sa-l urmaresc si am sa-l reclam Politiei, iar pe voi va dau in judecata daca ma mai expune pericolului unui accident.

Incidentul s-a intamplat azi 28.07.2011 in jurul orei 15.

Şi, mă rog, cam ce ar însemna "mi-a tăiat calea"? A revenit în bandă după ce v-a depăşit, sau nu v-a permis să-l depăşiţi prin dreapta, la semafor?
Adevărul este următorul: Pt ca un autobuz să depăşească un biciclist în condiţii de deplină siguranţă, trebuie să treacă în banda a 2-a. Lucru aproape imposibil de realizat în traficul nostru urban. Apoi, se mai întâmplă următorul fenomen: autobuzul îl depăşeşte cu greu pe biciclist, iar acesta depăşeşte autobuzul oprit în staţie, situaţia repetându-se enervant. Practic, voi bicicliştii sunteţi nişte încurcă lume. Nici acolo unde s-au făcut piste speciale pt voi, nu le folosiţi.
0

#184 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 iulie 2011 - 17:47

Cu ultima propozitie sunt perfect deacord...

Si acum imi vor sari in cap, cum ca nu sunt asa si asa si asa... :coolspeak:
0

#185 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 29 iulie 2011 - 18:28

Fenomenul de depasiri repetate l-am intalnit de foarte multe ori. Niciunul nu ceda. Bineinteles, doar biciclistul putea sa cedeze, dar...
0

#186 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 iulie 2011 - 18:33

Emilut, doar pentru ca tu vezi vreun mosulet senil care pedaleaza agale pe sosea cand langa este facuta o pista de biciclete, nu inseamna ca trebuie sa generalizezi. Iar partea cu "incurca lume" chiar nu cred ca isi are rostul.
0

#187 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 iulie 2011 - 18:52

Nici partea cu "incurca lume" nu isi are rostul..dar nici partea cu "pe voi va voi da in judecata". Atata timp cat nu exista toleranta si respect reciproc..discutia nu isi are rostul. Stim cu totii cat de dificil e traficul, si faptul ca nu sunt amenajate corespunzator rute nici pentru mijloacele de transport, nici pentru biciclete. Asa cum spunea si colegul Visor, pentru biciclist este cel mai usor sa "cedeze". Daca se ambitioneaza..isi asuma riscul indus de legile fizicii (diferenta intre masa unui autobuz si cea a unei biciclete).
0

#188 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 iulie 2011 - 20:00

Am vazut si eu destul de des biciclisti circuland pe carosabil pe trasee unde exista piste. Mi s-a intamplat si mie acest lucru nefiind obisnuit cu existenta pistelor (de-alungul trotuarelor) mai ales ca pana de curand erai "obligat" sa eviti trotuarele. Ma si enervam dupa ce "ratam" cate o pista...
0

#189 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 iulie 2011 - 21:34

@Bogdan: Categoric. Insa n-am mai insistat pe replica sa pentru ca, in lipsa de mai multe detalii, consider amenintarea ca fiind nefondata :coolspeak: .
0

#190 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 iulie 2011 - 00:39

Vezi postareaNDY, la 29 iulie 2011 - 18:33, a spus:

Emilut, doar pentru ca tu vezi vreun mosulet senil care pedaleaza agale pe sosea cand langa este facuta o pista de biciclete, nu inseamna ca trebuie sa generalizezi. Iar partea cu "incurca lume" chiar nu cred ca isi are rostul.

Interesant este faptul că prea puţini biciclişti sunt "moşuleţi senili". Cei care alcătuiesc grosul "je mon fiche"-iştilor, sunt chiar destul de tinerei.
0

#191 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 iulie 2011 - 01:05

Vezi postareaBogdanTm, la 29 iulie 2011 - 18:52, a spus:

Nici partea cu "incurca lume" nu isi are rostul..dar nici partea cu "pe voi va voi da in judecata". Atata timp cat nu exista toleranta si respect reciproc..discutia nu isi are rostul. Stim cu totii cat de dificil e traficul, si faptul ca nu sunt amenajate corespunzator rute nici pentru mijloacele de transport, nici pentru biciclete. Asa cum spunea si colegul Visor, pentru biciclist este cel mai usor sa "cedeze". Daca se ambitioneaza..isi asuma riscul indus de legile fizicii (diferenta intre masa unui autobuz si cea a unei biciclete).

Nu cred să fie vorba aici, de nişte ambiţii prost asumate. Ci, doar de puţină logică şi mult bun simţ. Din nou, nu cred, ca vreunui şofer de autobuz sau troleibuz, să-i surâdă ideea unui acroşaj cu un biciclist. Practic, un astfel de gest i-ar facilita accesul la nişte ani de puşcărie, funcţie de consecinţe. Conform legii, conducătorul de autobuz este obligat să efectueze depăşirea în condiţii de maximă siguranţă pt biciclist. În regulament se prevede o distanţă de minim 0,5 metri între vehicul şi biciclist, dar cine îşi asumă un asemenea risc? Chiar presupunând că biciclistul nu este băut (rara avis), el se poate dezechilibra în orice moment, din varii motive. La acest aspect, îl mai putem adăuga şi pe acela că, şoferul trebuie să ţină cont şi de faptul că biciclistul nu este posesor de permis de conducere, ca atare nefiind obligat să fie la curent cu legislaţia rutieră. Nu trece nicio zi din activitatea mea, fără să fiu obligat să cedez trecerea unor biciclişti plutitori în alte sfere, care nu se asigură la intrarea în intersecţii, sfidând semnele de circulaţie sau culoarea roşie a semaforului. Aş mai adăuga şi moda de-a dreptul cretină şi tâmpită a bicicliştilor, aceea de a asculta muzică la căşti în timp ce se plimbă prin oraş. O notă aparte o fac părinţii care-şi tractează copiii în diverse cărucioare ataşate la biciclete. Inconştienţi!!!!!!! Se cred oare în Olanda?
0

#192 Useril este offline   dingo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 octombrie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie, trenuri, simulatoare

Postat 08 august 2011 - 15:18

De cate ori aud vorbindu-se urat despre conducatorii MTC incerc sa aduc argumente in favoarea acestora: conditii de lucru destul de dificile, mult stres, au de-a face cu diverse categorii de persoane, sunt hartuiti si enervati, etc.

De multe ori cand reusesc aproape sa ma conving chiar si pe mine ca asa stau lucrurile se intampla cate ceva care-mi darama toate argumentele pe care le-am expus. Va dau un exemplu, vineri la ora 12 treceam impreuna cu mama mea strada Andrei Saguna perpendicular pe linia de tranvai, la intersectia cu Iosif Vulcan. Semafoarele erau pe intermitent iar in statia de tranvai pe sensul spre Modern stationa autobuzul 1A (B41644). Cand am ajuns in fata autobuzului acesta s-a pus in miscare. Nu a putut merge mai mult de 2-3 metri pt ca ar fi dat peste noi. Dupa ce a oprit soferul a inceput sa ne strige niste cuvinte pe care nu le pot reproduce aici.

Daca as fi fost singur nu m-ar fi interesat, dar eram impreuna cu mama mea care e o femeie de 74 de ani, in plus se deplaseaza si in carje si, repet, eram pe trecere de pietoni cu semafoarele pe intermitent.

Pentru un astfel de comportament ce scuze mai pot fi gasite?
0

#193 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 08 august 2011 - 16:31

Sunt cazuri individuale. NU poti blama o categorie profesionala pentru comportamentul eronat al unor membri ai ei. Padure fara uscaturi... Si eu am vazut multi pietoni care traverseaza "in dorul lelii"...miscandu-se cu viteza melcului si vorbind la telefon fiind perfect sanatosi si avand carosabilul uscat (nu gheata sau polei). Pentru ei este o dovada de 'teribilism'..si inconstienta in egala masura..nu realizeaza pericolul la care se expun. Sunt si multi conducatori auto (de multe ori posesori de masini cu marci cunoscute, cu multi cai putere) care considerau ca sunt mai presus de lege...nervii se acumuleaza..si cea mai facila solutie este sa ii "versi" pe nevinovatii loviti de soarta (probleme medicale) sau pe posesorii unor masini modeste..in loc sa iti "incorzi muschii" in fata unor "jmecheri" (va rog sa ma iertati pentru limbajul 'de strada' folosit).
0

#194 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 08 august 2011 - 17:28

Ti se pare ca iti taie calea. Biciclistii trebuie a circule frumos pe marginea benzii 1 iar autobuzul pe banda 2. Autobuzul cand tb sa fca dreapta trebuie sa se incadreze pe banda 1. Ei bine, tu ca biciclisti trebuie sa stai in spatele autobuzului si sa il lasi sa faca virajul, nu sa te bagi ca matahala paralel cu el. Ar trebui si la biciclete sa sedea permis. Mai bine stai cuminte si linistit ca nu cred ca vei avea sanse de castig. Daca tu te bagi paralel cu autobuzul.
Fiindca de pe locul unde un bicilist sta, (de unde tb s stea) normal ca i se pare ca toate masinile care fac drepta, ii taie calea. Tu nu ai o scoala de soferi si de aia nu poti face difernta intre viraj dreapta regulamentar si taiat calea.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 08 august 2011 - 22:47
Motiv editare: Eliminat cateva cuvinte prea "tari"

0

#195 Useril este offline   dingo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 octombrie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie, trenuri, simulatoare

Postat 08 august 2011 - 17:39

Departe de mine gandul de a generaliza, am vazut de-a lungul timpului soferi si vatmani de foarte buna calitate, foarte civilizati si amabili. Am tot respectul pentru acestia.

Motivul pt care am relatat intamplarea respectiva esta tocmai pentru ca am vrut sa arat ca nu se poate generaliza in nici o parte. Adica nu se poate arunca vina tot timpul ba pe soferii de autoturisme, ba pe biciclisti, ba pe pietoni pt modul in care se comporta unii conducatori ai MTC.

Mi-am permis sa-mi exprim acest punct de vedere aici deoarece mi-ar place sa cred ca suntem intre colegi pe acest forum si ca putem discuta deschis despre aceste probleme cu speranta ca lucrurile vor merge din ce in ce mai bine. Daca as fi discutat cu persoane straine de Timisoara sau de acest forum as fi aratat doar aspecte pozitive din activitatea RATT. :up_arow:

Aceasta postare a fost editata de dingo: 08 august 2011 - 17:41

0

#196 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 08 august 2011 - 18:37

Da,ti-am inteles perfect punctul de vedere. Ai dreptate in ceea ce ai sesizat tu. Te-as sfatui sa trimiti un e-mail cu detaliile incidentului (data,ora, numarul autobuzului) la adresa opinia.publica@ratt.ro (este un anunt in tramvaie pentru sesizari). au si numar de telefon pentru sesizari dar nu l-am retinut. Ar fi calea cea mai indicata pentru ca ai putea primi un raspuns oficial si o solutie de indreptare a problemei.
0

#197 Useril este offline   dingo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 octombrie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaie, trenuri, simulatoare

Postat 08 august 2011 - 21:16

Primul impuls a fost sa ma adresez politiei rutiere pt ca aveam si un martor si sa fac apoi si o reclamatie la RATT dar am renuntat in primul rand pt ca nu cred ca o eventuala suspendare a permisului ori o sanctiune pecuniara sau un avertisment primit de la superiorii sai il va determina sa-si schimbe atitudinea si in al doilea rand chiar nu as vrea sa-i fac rau.

Pacat ca nu am varianta de a solicita scuze, asa ca am ales varianta "supunerii oprobiului public" si am postat aici. :up_arow:
0

#198 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 august 2011 - 10:50

Vezi postareadingo, la 08 august 2011 - 21:16, a spus:


nu as vrea sa-i fac rau.




Asta e o mentalitate care nu ne va ajuta pe termen lung... Nu demult eram cu 2 colegi de forum, si suprinsesem ceva neregulamentar. Cand sa-i facem o poza sau ceva ca apoi drept dovada "sa-l dam in gat". Cand colo hopp unu dintre colegi, ca staii ca ii facem rau si dinastea... Deci asta e... Nu ne putem lua dupa curul lu unu si altu ca vaii saracul... Ai gresti! Plateste!
0

#199 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2011 - 00:21

Desi este loc special amenajat se pare ca nu-i suficient, ne urcam pe trotuar ca de-h nu-i masina mica sa poata fi ridicata de ADP. O femeie cu un copil mic in carucior a coborat in strada sa-l poata ocoli.
Poza e facuta in 11.08.2011 ora ~ 19.30 la statia (comuna pt. 17 & 18) din dreptul Mall-ului de pe Calea Aradului. Autobuzul nu avea pe nimeni in el si statea acolo de cel putin 15 min cat am stat eu in zona.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2011-08-11 19.32.49.jpg

0

#200 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2011 - 00:38

Tot - timpul in statia ramane cate un C parcat , sau cel putin asa se intampla in ultimul timp , dar sa il urci pe trotuar asta e deja ... nesimtire . Trebuie luate niste masuri , cum ar fi stationarea altundeva ...
0

Arata acest topic


  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi